Wieje coraz silniej i musimy się do tego przyzwyczaić

Podczas gdy powodzie roztopowe czy zamarzanie Bałtyku w ostatnich latach praktycznie nie występują, coraz częściej spotykamy się ze zjawiskami atmosferycznymi typowymi dla cieplejszego klimatu.
Coraz cieplej
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadził kilka lat temu badania w ramach projektu „Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo”. Wynika z niego, że w najbliższych dziesięcioleciach temperatura w Europie Środkowej będzie rosnąć szybciej niż przeciętnie na świecie. Prognozuje się, że klimat będzie się ocieplał dwa razy szybciej niż w drugiej połowie XX wieku.
Do końca XXI roku średnia temperatura ma się zwiększyć co najmniej o 1 stopień Celsjusza. Najwyższy wzrost ma występować zimą. Jesienie mają być deszczowe, latem zaś mają panować długotrwałe upały, z niewielkimi opadami. To duża zmiana, bo dotychczas czerwiec i lipiec były miesiącami, w których występowała najwyższa suma opadów.
Sorgo zamiast ziemniaków
Cieplejszy klimat stwarza nowe możliwości. W ostatnich latach zwiększono w Polsce uprawy soi i kukurydzy. Zaczęto nawet uprawiać sorgo czy odmiany winorośli dotychczas niewystępujące w naszym klimacie. Prognozuje się za to ograniczenie uprawy ziemniaków i innych roślin typowych dla chłodnego i wilgotnego klimatu.

#REKLAMA_POZIOMA#