Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

Sojusz SPD i BSW w Brandenburgii jest jeszcze młody, jednak już po pierwszym głosowaniu w Radzie Federalnej doszło do rozłamu pomiędzy koalicjantami. SPD krytycznie odnosi się do zapowiedzi BSW dotyczącej stacjonowania brygady Bundeswehry na Litwie - donosi dziennik Tageschau.
Bundestag Litwini czekają, a
Bundestag / pixabay

Nowa koalicja brandenburska, złożona z SPD i BSW, wstrzymała się od głosu w Radzie Federalnej w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej Niemiec i Litwy, dotyczącej stacjonowania w tym kraju brygady Bundeswehry.

„Modernizacja, zachęcanie ludności do wojny i żądanie od niej poświęceń (...) zawsze będzie spotykać się z oporem BSW”

– powiedział lider grupy parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders.

„Brandenburgia nie bierze już udziału w działaniach wojennych i kosztownych wojskowych eskapadach na przykład na Litwie. Dzięki BSW”

- dodał

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

 „Twierdzenie, że nowoczesna, dobrze wyposażona Bundeswehra i wspólne wysiłki obronne z naszymi partnerami to wyłącznie «kosztowne wojskowe eskapady», to lekceważenie naszej odpowiedzialności wobec sojuszników i zaprzyjaźnionych państw”

– stwierdził nowy lider grupy parlamentarnej SPD Björn Lüttmann, który niegdyś z zadowoleniem przyjął program, na podstawie którego kompania Bundeswehry miałaby stacjonować na Litwie. W jego opinii miałoby to odstraszać potencjalnych przeciwników.

"Byli koalicjanci CDU i Zieloni krytykują fakt, że Brandenburgia jako jedyny kraj związkowy państwo wstrzymało się od głosowania nad nowelizacją konstytucji wzmacniającą Federalny Trybunał Konstytucyjny".

– napisał na Portalu lider grupy parlamentarnej CDU Jan Redmann

„To głosowanie byłoby właściwie powodem do dymisji ministra”

– stwierdził.

Miłe początki

Pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się blisko z 5000 żołnierzy, wiec Litwini wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Długie miesiące ciszy

Po deklaracjach Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele.

Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Mathiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie i on oczekuje, że dyskusja ta ucichnie. 

Litwini studzą nastroje

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

Zamiast 5 tys. - 20 żołnierzy

Do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. Na przełomie października i listopada na Litwę ma przyjechać 120–150 niemieckich żołnierzy.

Wrześniowe ustalenia zostały anulowane

Stacjonowanie jednostek niemieckich na Litwie miało ostatecznie nastąpić w wyniku ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej. Dotyczyła ona oddelegowania do tego kraju 5000 niemieckich żołnierzy, a dokument został podpisany 26 września, w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie. Wspomniane porozumienie umożliwiało Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które byłyby objęte zwolnieniami od podatków.

 

Komentarz do ostatnich decyzji Brandenburgii napisała Aleksandra Fedorska na swoim profilu na platformie X:

No proszę niemiecka brygada na Litwie oddala sie i oddala. Nowy problem to wschodnie landy, gdzie w Brandenburgii współrządzi prorosyjski BSW: - Kraj związkowy wstrzymał się od głosu w sprawie decyzji Bundesratu dotyczącej zwiększenia współpracy obronnej między Niemcami a Litwą - w szczególności rozmieszczenia brygady Bundeswehry. "Zbrojenie się, zaprzysięganie ludności na wojnę i domaganie się poświęceń (...) zawsze spotka się z oporem ze strony BSW" - powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders. "Brandenburgia nie będzie już uczestniczyć w działaniach wojennych i kosztownych przygodach wojskowych, na przykład na Litwie. Dzięki BSW."

 

 

 


 

POLECANE
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę pilne
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę

Jak poinformował Polsat, w czwartek ok. godz. 6 rano na oddziale neurologii w pruszkowskim szpitalu pacjent dotkliwie pobił pielęgniarkę.

Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych

W japońskim mieście Osaka doszło dziś do dramatycznych scen. Jak donoszą lokalne media, rozpędzony samochód wjechał w grupę uczniów szkoły podstawowej.

Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży gorące
Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży

Artykuł „Ordo Iuris chce, by Trybunał Konstytucyjny skasował przesłankę o zagrożeniu zdrowia kobiety. Prof. Zoll: To nie jest sprawa dla TK” opublikowany 23 kwietnia w „Gazecie Wyborczej” dotyczy wytycznych dla szpitali wydanych w ubiegłym roku przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Autorzy publikacji (Paulina Wodzyńska, Łukasz Woźnicki) twierdzą, powołując się na prof. Andrzeja Zolla, że Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w sprawie konstytucyjności „interpretacji prawa”.

Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć Wiadomości
Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła misję Biomass, której celem jest monitorowanie stanu lasów. Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Vega C we wtorek, 29 kwietnia 2025 r. z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał Wiadomości
Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Wczoraj Karol Nawrocki odwiedził Maków w powiecie skierniewickim, gdzie wziął udział w akcji sadzenia lasu. Na miejscu pojawili się również przedstawiciele mediów, na których pytania kandydat na prezydenta odpowiadał

Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową z ostatniej chwili
Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową

Umowa między rządami USA i Ukrainy "w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy" odnosi się do 57 minerałów i pomocy wojskowej ze strony USA. Umowa nie reguluje wydobycia i przychodów z wydobycia minerałów. Nie obejmuje również przychodów z ukraińskiej infrastruktury, co pierwotnie proponowały USA.

Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km z ostatniej chwili
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km

Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia czwartego geotermalnego odwiertu produkcyjnego. Inwestycja Geotermii Podhalańskiej, mająca na celu zwiększenie mocy ciepłowni geotermalnej, została nieznacznie przesunięta względem pierwotnego harmonogramu z uwagi na kończące się prace przy wcześniejszym, sąsiednim odwiercie.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów

Od czwartku - po zimowej przerwie - powróciła rekreacyjna linia autobusowa ułatwiająca mieszkańcom Krakowa i turystom dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Połączenie do Ojcowa będzie uruchamiane latem we wszystkie soboty i dni świąteczne.

Niemieckie pieniądze i kult niemieckiego dziedzictwa na zachodzie Polski tylko u nas
Niemieckie pieniądze i kult "niemieckiego dziedzictwa" na zachodzie Polski

Regiony przygraniczne na zachodzie Polski muszą mierzyć się z wyzwaniami na różnych płaszczyznach. Pierwotnie tzw. Ziemie Odzyskane funkcjonowały w systemie komunistycznym jako ziemie pozbawione pamięci historycznej i własnego dziedzictwa kulturowego.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby opublikowały kolejne komunikaty dotyczące sytuacji na polsko-niemieckiej granicy związane z nielegalnymi imigrantami.

REKLAMA

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

Sojusz SPD i BSW w Brandenburgii jest jeszcze młody, jednak już po pierwszym głosowaniu w Radzie Federalnej doszło do rozłamu pomiędzy koalicjantami. SPD krytycznie odnosi się do zapowiedzi BSW dotyczącej stacjonowania brygady Bundeswehry na Litwie - donosi dziennik Tageschau.
Bundestag Litwini czekają, a
Bundestag / pixabay

Nowa koalicja brandenburska, złożona z SPD i BSW, wstrzymała się od głosu w Radzie Federalnej w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej Niemiec i Litwy, dotyczącej stacjonowania w tym kraju brygady Bundeswehry.

„Modernizacja, zachęcanie ludności do wojny i żądanie od niej poświęceń (...) zawsze będzie spotykać się z oporem BSW”

– powiedział lider grupy parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders.

„Brandenburgia nie bierze już udziału w działaniach wojennych i kosztownych wojskowych eskapadach na przykład na Litwie. Dzięki BSW”

- dodał

Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

 „Twierdzenie, że nowoczesna, dobrze wyposażona Bundeswehra i wspólne wysiłki obronne z naszymi partnerami to wyłącznie «kosztowne wojskowe eskapady», to lekceważenie naszej odpowiedzialności wobec sojuszników i zaprzyjaźnionych państw”

– stwierdził nowy lider grupy parlamentarnej SPD Björn Lüttmann, który niegdyś z zadowoleniem przyjął program, na podstawie którego kompania Bundeswehry miałaby stacjonować na Litwie. W jego opinii miałoby to odstraszać potencjalnych przeciwników.

"Byli koalicjanci CDU i Zieloni krytykują fakt, że Brandenburgia jako jedyny kraj związkowy państwo wstrzymało się od głosowania nad nowelizacją konstytucji wzmacniającą Federalny Trybunał Konstytucyjny".

– napisał na Portalu lider grupy parlamentarnej CDU Jan Redmann

„To głosowanie byłoby właściwie powodem do dymisji ministra”

– stwierdził.

Miłe początki

Pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się blisko z 5000 żołnierzy, wiec Litwini wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Długie miesiące ciszy

Po deklaracjach Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele.

Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Mathiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie i on oczekuje, że dyskusja ta ucichnie. 

Litwini studzą nastroje

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

Zamiast 5 tys. - 20 żołnierzy

Do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. Na przełomie października i listopada na Litwę ma przyjechać 120–150 niemieckich żołnierzy.

Wrześniowe ustalenia zostały anulowane

Stacjonowanie jednostek niemieckich na Litwie miało ostatecznie nastąpić w wyniku ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej. Dotyczyła ona oddelegowania do tego kraju 5000 niemieckich żołnierzy, a dokument został podpisany 26 września, w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie. Wspomniane porozumienie umożliwiało Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które byłyby objęte zwolnieniami od podatków.

 

Komentarz do ostatnich decyzji Brandenburgii napisała Aleksandra Fedorska na swoim profilu na platformie X:

No proszę niemiecka brygada na Litwie oddala sie i oddala. Nowy problem to wschodnie landy, gdzie w Brandenburgii współrządzi prorosyjski BSW: - Kraj związkowy wstrzymał się od głosu w sprawie decyzji Bundesratu dotyczącej zwiększenia współpracy obronnej między Niemcami a Litwą - w szczególności rozmieszczenia brygady Bundeswehry. "Zbrojenie się, zaprzysięganie ludności na wojnę i domaganie się poświęceń (...) zawsze spotka się z oporem ze strony BSW" - powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej BSW Niels-Olaf Lüders. "Brandenburgia nie będzie już uczestniczyć w działaniach wojennych i kosztownych przygodach wojskowych, na przykład na Litwie. Dzięki BSW."

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe