Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos

Ojciec Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru, który niedawno gościł pielgrzymkę kibiców i kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, wydał oświadczenie. Przyznał, że wznoszenie "haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską" nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium, ale podkreślił, że Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim.
klasztor na Jasnej Górze Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos
klasztor na Jasnej Górze / Wikipedia

Przeor nawiązał do spotkania prezesa IPN kandydującego na prezydenta z poparciem PiS Karola Nawrockiego, jakie odbyło się podczas sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbyło się po nabożeństwie, w jednej z sal klasztoru.

Spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami

W pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać np., jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to "nie dopuści lewackiej ideologii do szkół", a ten odpowiada, że do tego "nie dopuści". Gdy Nawrocki wraz chłopcem wchodzą na mównicę, zebrani zaczynają skandować "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". 

W oświadczeniu opublikowanym po tych wydarzeniach na stronach biura prasowego Jasnej Góry przeor Pacholski zaznaczył m.in., że ze zrozumieniem przyjmuje liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach i wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. "Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty" – zadeklarował.

Przeor o. Pacholski: "Jasna Góra jest dla wszystkich"

Naszym priorytetem jako gospodarzy tego miejsca jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne

– napisał przeor o. Pacholski.

Podkreślił, że paulini liczą na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich przejrzysty i ogólnodostępny regulamin, obowiązujący wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze. Dodał, że "zakonnicy wstrzymują się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium".

Dodał jednak, że liczy na "wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje".

Zaapelował też do publicystów i dziennikarzy o "nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu". Przy okazji zauważył, że wśród głosów prawdziwej troski o Jasną Górę pojawiły się też fałszywe, których jedynym celem jest bieżąca walka polityczna 

Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny

– podkreślił paulin.

"Pielgrzymka łączy", a "prezes IPN jest jej gościem od lat"

Odnosząc się do corocznej pielgrzymki kibiców, o. Pacholski napisał, że łączy ona w wymiarze religijnym liczne, różnorodne, czasami niechętne wobec siebie środowiska, natomiast prezes IPN dr Karol Nawrocki jest jej gościem od lat. Jego zdaniem "ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich" przybyła w sobotę na Jasną Górę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – tej grupie podziękował "za piękną duchową i patriotyczna postawę".

"Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy, by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę" – przyznał.

Przeor Jasnej Góry napisał też, że do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tam wielokrotnie. "Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich" – zadeklarował.

W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach

– zdiagnozował o. Pacholski.

Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi

– powtórzył.

O. Samuel Pacholski przypomniał, że codziennie o godz. 15.30 na Jasnej Górze sprawowana jest msza św. w intencji ojczyzny. "Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji" – zakończył przeor Jasnej Góry.


 

POLECANE
Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu z ostatniej chwili
Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu

Czterech policjantów zostało zatrzymanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Zostali oskarżeni o ujawnianie materiałów ze śledztwa.

Holandia przegłosowała najsurowsze prawo azylowe wszech czasów tylko u nas
Holandia przegłosowała "najsurowsze prawo azylowe wszech czasów"

Holandia jest na zakręcie swojej historii. W czerwcu 2025 roku koalicja rządowa, w której PVV była największą siłą, rozpadła się po niecałym roku z powodu sporów o politykę migracyjną. Jednocześnie holenderski parlament przegłosował ostre antyimigranckie prawo.

Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym  Wiadomości
Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym

W wyniku ataku nożownika w centrum Tampere w środkowej Finlandii, do którego doszło w czwartek po południu, ranne zostały cztery osoby. To nie jedyny atak z użyciem w niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym, jaki zdarzył się w czwartek w Europie. 

Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna

Przez całą noc trwała akcja gaśnicza budynków przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. W wyniku ogromnego pożaru 500 osób straciło dach nad głową, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 200 mieszkań. Na godzinę 8 w piątek zapowiedziano zebranie zespołu zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest ekipa techników kryminalistycznych policji, zabezpieczająca ślady niezbędne do ustalenia przyczyn pożaru.

Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach z ostatniej chwili
Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach

Około 20 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem budynku wielorodzinnego przy ulicy Powstańców 62 w podwarszawskich Ząbkach.

Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: Mam BMW M2, to samochód dla wariatów gorące
Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: "Mam BMW M2, to samochód dla wariatów"

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu.

Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina z ostatniej chwili
Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina

Próba nielegalnego przekazania migranta na polską stronę granicy wywołała w czwartek nerwową interwencję mieszkańców Gubina – informuje Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.

Grafzero: Zew Zajdla 2024 z ostatniej chwili
Grafzero: Zew Zajdla 2024

Nadszedł czas na Nagrody Fandomu Polskiego, czyli popularne Zajdle! W 2025 roku nieco wcześniej, bo Polcon ma miejsce w lipcu, ale równie ciekawie. Sześć powieści i cztery opowiadania - Grafzero vlog literacki podaje swoje typy!

REKLAMA

Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos

Ojciec Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru, który niedawno gościł pielgrzymkę kibiców i kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, wydał oświadczenie. Przyznał, że wznoszenie "haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską" nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium, ale podkreślił, że Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim.
klasztor na Jasnej Górze Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos
klasztor na Jasnej Górze / Wikipedia

Przeor nawiązał do spotkania prezesa IPN kandydującego na prezydenta z poparciem PiS Karola Nawrockiego, jakie odbyło się podczas sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbyło się po nabożeństwie, w jednej z sal klasztoru.

Spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami

W pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać np., jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to "nie dopuści lewackiej ideologii do szkół", a ten odpowiada, że do tego "nie dopuści". Gdy Nawrocki wraz chłopcem wchodzą na mównicę, zebrani zaczynają skandować "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". 

W oświadczeniu opublikowanym po tych wydarzeniach na stronach biura prasowego Jasnej Góry przeor Pacholski zaznaczył m.in., że ze zrozumieniem przyjmuje liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach i wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. "Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty" – zadeklarował.

Przeor o. Pacholski: "Jasna Góra jest dla wszystkich"

Naszym priorytetem jako gospodarzy tego miejsca jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne

– napisał przeor o. Pacholski.

Podkreślił, że paulini liczą na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich przejrzysty i ogólnodostępny regulamin, obowiązujący wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze. Dodał, że "zakonnicy wstrzymują się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium".

Dodał jednak, że liczy na "wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje".

Zaapelował też do publicystów i dziennikarzy o "nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu". Przy okazji zauważył, że wśród głosów prawdziwej troski o Jasną Górę pojawiły się też fałszywe, których jedynym celem jest bieżąca walka polityczna 

Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny

– podkreślił paulin.

"Pielgrzymka łączy", a "prezes IPN jest jej gościem od lat"

Odnosząc się do corocznej pielgrzymki kibiców, o. Pacholski napisał, że łączy ona w wymiarze religijnym liczne, różnorodne, czasami niechętne wobec siebie środowiska, natomiast prezes IPN dr Karol Nawrocki jest jej gościem od lat. Jego zdaniem "ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich" przybyła w sobotę na Jasną Górę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – tej grupie podziękował "za piękną duchową i patriotyczna postawę".

"Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy, by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę" – przyznał.

Przeor Jasnej Góry napisał też, że do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tam wielokrotnie. "Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich" – zadeklarował.

W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach

– zdiagnozował o. Pacholski.

Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi

– powtórzył.

O. Samuel Pacholski przypomniał, że codziennie o godz. 15.30 na Jasnej Górze sprawowana jest msza św. w intencji ojczyzny. "Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji" – zakończył przeor Jasnej Góry.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe