Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe