Prezydent Duda rozpoczął wizytę w USA

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył do Chicago, gdzie spotka się z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Następnie uda się do Nowego Jorku, gdzie we wtorek m.in weźmie udział w specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
para prezydencka Prezydent Duda rozpoczął wizytę w USA
para prezydencka / PAP/Radek Pietruszka

W sobotę przed wylotem z warszawskiego lotniska Okęcie Andrzej Duda przypomniał o podziękowaniach przedstawicieli amerykańskiej administracji za zaangażowanie Polonii w ostatnich wyborach prezydenckich za oceanem – według Donalda Trumpa ponad 80 proc. mieszkającej w USA 10-milionowej polskiej społeczności oddało na niego głos, za co amerykański przywódca dziękował Polonii w ciepłych słowach.

– To jest to, co chcieliśmy osiągnąć: by Polacy mieli wpływ na wybór najważniejszych osób w Stanach Zjednoczonych

 – podkreślił Andrzej Duda. 

– Będę gratulował moim rodakom tego wyniku, tego zjednoczenia w działaniu, bo tego właśnie potrzebujemy. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że mieszkający w USA Polacy mieli wielką zasługę w tym, że zostaliśmy przyjęci do NATO. Teraz mamy polską społeczność, która stanowi wymiar wyborczy odczuwalny przez najważniejszego polityka Stanów Zjednoczonych. To ma – jeżeli chodzi o lobbowanie za polskimi sprawami, przełożenie na amerykański Kongres i decyzje tam podejmowane także w naszych sprawach – dla nas ogromną wartość

- dodał prezydent.

Prezydent Duda rozpoczął wizytę w USA

W niedzielę w Copernicus Center para prezydencka spotka się ze środowiskiem polonijnym w Chicago – mieszka tu około milionowa Polonia. W poniedziałek w tutejszym Muzeum Polskim w Ameryce prezydent RP z małżonką wezmą udział w obchodach Dnia Kazimierza Pułaskiego – osiemnastowiecznego dowódcy wojskowego, który z powodu wielkich zasług dla konfederacji barskiej, a po emigracji z Polski także dla amerykańskiej kawalerii – uważany za bohatera dwóch narodów: Polski i USA.

Prezydent zwrócił uwagę, że wokół Polski panuje dziś bardzo dobra atmosfera, a przykładem tego są ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa, który podczas piątkowego spotkania z prezydentem Ukrainy w Białym Domu publicznie chwalił polską politykę bezpieczeństwa oraz wzorowe wypełnianie naszych sojuszniczych zobowiązań w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

– W dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy tak wiele się mówi o sprawach bezpieczeństwa, cieszę się, że mogę powiedzieć, że jesteśmy obecni w świadomości amerykańskiej polityki 

– ocenił Andrzej Duda.

Kolejny przystanek to Nowy Jork

Kolejnym punktem wizyty prezydenta będzie Nowy Jork i uczestnictwo w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Andrzej Duda nie ukrywał, że zostało ono zwołane „specjalnie po to, żeby mógł przedstawić swoje de facto pożegnalne wystąpienie”. W tym momencie Andrzej Duda przypomniał swoje pierwsze wystąpienie w 2015 roku, podczas którego mówił, że świat powinien opierać się na silne prawa, a nie na prawie siły.

Czas pokazał, jak bardzo ważne to były apele

— ocenił Andrzej Duda.

Widzimy jak bardzo ważne było już wtedy głośne mówienie o zagrożeniach, które istnieją, a których my byliśmy świadomi, które swego czasu przedstawiał jeszcze prezydent Lech Kaczyński, choćby w swoim wystąpieniu w Tbilisi w Gruzji, kiedy Rosja atakowała Gruzję w 2008 roku. Prezydent wtedy mówił i o niebezpieczeństwie, które zagraża Ukrainie i w perspektywie państwom bałtyckim, także i Polsce

— przypomniał prezydent.

Prezydent zauważył, że Polska wyciągnęła z tego wnioski i umacnia swoje bezpieczeństwo m.in. poprzez budowanie potencjału militarnego, zwiększanie wydatków na obronność, obecność sił NATO w Polsce, a przede wszystkim poprzez obecność wojsk amerykańskich w Polsce i poprzez umacnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi, które są „kluczowym sojusznikiem”.

Seria spotkań w siedzibie ONZ

We wtorek prezydent odbędzie też szereg spotkań w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych - spotka się z przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Philemonem Yangiem, a także ze Stałymi Przedstawicielami różnych państw przy ONZ oraz pracownikami polskiego przedstawicielstwa.

Na marginesie rozmów w ONZ prezydent spotka się także z przedstawicielami amerykańskiej firmy Westinghouse/Bechtel, specjalizującej się w energetyce jądrowej. Firma ta ma być partnerem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. "W czasie wizyt zagranicznych prezydent zawsze zabiega też o sprawy gospodarcze i wszystko to, co sprzyja polskiemu rozwojowi" - podkreślił prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Przywódcy rozmawiali wielokrotnie

Podczas poprzedniej kadencji Donalda Trumpa w Białym Domu w latach 2027–2021 przywódcy rozmawiali wielokrotnie: w lipcu 2017 r. w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych: we wrześniu 2018 r. czerwcu 2019 r., i czerwcu 2020 r. Poza tym Andrzej Duda i Donald Trump spotykali się kilkakrotnie przy okazji rozmów wielostronnych, m.in. szczytów NATO, posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkań Forum Ekonomicznego w Davos.

Równie intensywne kontakty realizowane są w ostatnim czasie: poczynając od 2,5 h spotkania rok temu w Trump Tower, w trakcie amerykańskiej kampanii wyborczej po ostatnią, po ostatnią rozmowę w ubiegłym tygodniu.


 

POLECANE
USA: Donald Trump dziś spełni jedną kluczowych obietnic polityka
USA: Donald Trump dziś spełni jedną kluczowych obietnic

Biały Dom poinformował , że prezydent Donald Trump podpisze w czwartek rozporządzenie wykonawcze o zamknięciu Departamentu Edukacji. Była to jedna z jego kluczowych obietnic w kampanii wyborczej - przypominają media.

Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne polityka
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne

- Donald Trump, który napisał list do duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia, dał Teheranowi dwa miesiące na zawarcie nowego porozumienia nuklearnego i zagroził poważnymi konsekwencjami, jeśli umowa taka nie zostanie zawarta - pisze w środę portal Axios.

Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego Wiadomości
Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego

Podczas spotkania kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego w ramach kampanii wyborczej w Grodzisku Mazowieckim głos zabrał Daniel Olbrychski. Aktor opowiadał o spotkaniu rosyjskiego dziennikarza w Cannes po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w 2015 r. Wtrącał przy tym do swojej wypowiedzi zdania w języku rosyjskim.

Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka polityka
Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Premier Donald Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy ws. śmierci Barbary Skrzypek. twierdząc m.in., że "czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły". Do wpisu szefa polskiego rządu w mediach społecznościowych odniósł się poseł Przemysław Czarnek.

Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter tylko u nas
Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter

Kiedy prezydent Polski kieruje do premiera poważny list dotyczący ładu prawnego w Polsce, można byłoby spodziewać się poważnej debaty o ważnych sprawach dla wszystkich obywateli. Tymczasem Donald Tusk odpowiada mu w mediach społecznościowych zdawkowym, niemal hejterskim komentarzem, ku uciesze gawiedzi spod znaku Silnych Razem.

Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu polityka
Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu

– USA chcą wyjść poza ramę wcześniejszej umowy dot. minerałów ziem rzadkich i teraz są przede wszystkim skupione na uzyskaniu długotrwałego pokoju między Ukrainą a Rosją – poinformowała rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt po rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem polityka
Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem

"Wierzymy, że wspólnie z Ameryką, z prezydentem Trumpem i pod amerykańskim przywództwem trwały pokój może zostać osiągnięty w tym roku" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji Wiadomości
Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji

Według doniesień medialnych doszło do pożaru na Bazarze Różyckiego w Warszawie. Na miejsce przyjechała straż pożarna, która zajęła się gaszeniem ognia. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a przyczyna pożaru zostanie zbadana przez służby.

Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW Wiadomości
Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW

Najbliższe dni będą ciepłe i słoneczne, a temperatura w dzień wyniesie nawet 17 st. C; noce będą chłodne, a temperatura spadnie przy gruncie nawet do -8 st. C - poinformowała w środę synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek.

Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę gorące
Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – za tą niezrozumiałą nazwą kryje się tragedia. Wyrok, który słyszą rodzice około jednego na 5 tysięcy chłopców. Choroba objawia się w pierwszych latach życia dziecka, którego mięśnie stopniowo słabną, ostatecznie powodując problemy z samodzielnym poruszaniem się, oddychaniem, a nawet biciem serca.

REKLAMA

Prezydent Duda rozpoczął wizytę w USA

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył do Chicago, gdzie spotka się z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Następnie uda się do Nowego Jorku, gdzie we wtorek m.in weźmie udział w specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
para prezydencka Prezydent Duda rozpoczął wizytę w USA
para prezydencka / PAP/Radek Pietruszka

W sobotę przed wylotem z warszawskiego lotniska Okęcie Andrzej Duda przypomniał o podziękowaniach przedstawicieli amerykańskiej administracji za zaangażowanie Polonii w ostatnich wyborach prezydenckich za oceanem – według Donalda Trumpa ponad 80 proc. mieszkającej w USA 10-milionowej polskiej społeczności oddało na niego głos, za co amerykański przywódca dziękował Polonii w ciepłych słowach.

– To jest to, co chcieliśmy osiągnąć: by Polacy mieli wpływ na wybór najważniejszych osób w Stanach Zjednoczonych

 – podkreślił Andrzej Duda. 

– Będę gratulował moim rodakom tego wyniku, tego zjednoczenia w działaniu, bo tego właśnie potrzebujemy. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że mieszkający w USA Polacy mieli wielką zasługę w tym, że zostaliśmy przyjęci do NATO. Teraz mamy polską społeczność, która stanowi wymiar wyborczy odczuwalny przez najważniejszego polityka Stanów Zjednoczonych. To ma – jeżeli chodzi o lobbowanie za polskimi sprawami, przełożenie na amerykański Kongres i decyzje tam podejmowane także w naszych sprawach – dla nas ogromną wartość

- dodał prezydent.

Prezydent Duda rozpoczął wizytę w USA

W niedzielę w Copernicus Center para prezydencka spotka się ze środowiskiem polonijnym w Chicago – mieszka tu około milionowa Polonia. W poniedziałek w tutejszym Muzeum Polskim w Ameryce prezydent RP z małżonką wezmą udział w obchodach Dnia Kazimierza Pułaskiego – osiemnastowiecznego dowódcy wojskowego, który z powodu wielkich zasług dla konfederacji barskiej, a po emigracji z Polski także dla amerykańskiej kawalerii – uważany za bohatera dwóch narodów: Polski i USA.

Prezydent zwrócił uwagę, że wokół Polski panuje dziś bardzo dobra atmosfera, a przykładem tego są ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa, który podczas piątkowego spotkania z prezydentem Ukrainy w Białym Domu publicznie chwalił polską politykę bezpieczeństwa oraz wzorowe wypełnianie naszych sojuszniczych zobowiązań w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

– W dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy tak wiele się mówi o sprawach bezpieczeństwa, cieszę się, że mogę powiedzieć, że jesteśmy obecni w świadomości amerykańskiej polityki 

– ocenił Andrzej Duda.

Kolejny przystanek to Nowy Jork

Kolejnym punktem wizyty prezydenta będzie Nowy Jork i uczestnictwo w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Andrzej Duda nie ukrywał, że zostało ono zwołane „specjalnie po to, żeby mógł przedstawić swoje de facto pożegnalne wystąpienie”. W tym momencie Andrzej Duda przypomniał swoje pierwsze wystąpienie w 2015 roku, podczas którego mówił, że świat powinien opierać się na silne prawa, a nie na prawie siły.

Czas pokazał, jak bardzo ważne to były apele

— ocenił Andrzej Duda.

Widzimy jak bardzo ważne było już wtedy głośne mówienie o zagrożeniach, które istnieją, a których my byliśmy świadomi, które swego czasu przedstawiał jeszcze prezydent Lech Kaczyński, choćby w swoim wystąpieniu w Tbilisi w Gruzji, kiedy Rosja atakowała Gruzję w 2008 roku. Prezydent wtedy mówił i o niebezpieczeństwie, które zagraża Ukrainie i w perspektywie państwom bałtyckim, także i Polsce

— przypomniał prezydent.

Prezydent zauważył, że Polska wyciągnęła z tego wnioski i umacnia swoje bezpieczeństwo m.in. poprzez budowanie potencjału militarnego, zwiększanie wydatków na obronność, obecność sił NATO w Polsce, a przede wszystkim poprzez obecność wojsk amerykańskich w Polsce i poprzez umacnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi, które są „kluczowym sojusznikiem”.

Seria spotkań w siedzibie ONZ

We wtorek prezydent odbędzie też szereg spotkań w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych - spotka się z przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Philemonem Yangiem, a także ze Stałymi Przedstawicielami różnych państw przy ONZ oraz pracownikami polskiego przedstawicielstwa.

Na marginesie rozmów w ONZ prezydent spotka się także z przedstawicielami amerykańskiej firmy Westinghouse/Bechtel, specjalizującej się w energetyce jądrowej. Firma ta ma być partnerem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. "W czasie wizyt zagranicznych prezydent zawsze zabiega też o sprawy gospodarcze i wszystko to, co sprzyja polskiemu rozwojowi" - podkreślił prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Przywódcy rozmawiali wielokrotnie

Podczas poprzedniej kadencji Donalda Trumpa w Białym Domu w latach 2027–2021 przywódcy rozmawiali wielokrotnie: w lipcu 2017 r. w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych: we wrześniu 2018 r. czerwcu 2019 r., i czerwcu 2020 r. Poza tym Andrzej Duda i Donald Trump spotykali się kilkakrotnie przy okazji rozmów wielostronnych, m.in. szczytów NATO, posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkań Forum Ekonomicznego w Davos.

Równie intensywne kontakty realizowane są w ostatnim czasie: poczynając od 2,5 h spotkania rok temu w Trump Tower, w trakcie amerykańskiej kampanii wyborczej po ostatnią, po ostatnią rozmowę w ubiegłym tygodniu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe