[wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania

- Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój – podkreślił Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki, Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym – Połączeni. W rozmowie z KAI wyjaśniłm.in. co symbolizuje gest posypania głowy popiołem oraz jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu.
o. Paweł Kowalski SJ [wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania
o. Paweł Kowalski SJ / YT print screen/Paweł Kowalski SJ

Środa Popielcowa

Anna Rasińska (KAI): Jakie jest znaczenie Środy Popielcowej?

Paweł Kowalski SJ: Bardzo lubię ten dzień. Rozpoczyna Wielki Post, czyli czas przygotowania na święta Zmartwychwstania Jezusa. Ogromnie wymownym akcentem tego dnia jest posypanie głowy popiołem.

- Co symbolizuje gest posypania głowy popiołem?

- Myślę, że przede wszystkim jest to zaproszenie, żeby przestać się oszukiwać. Wiele jest takich sytuacji w życiu, gdzie człowiek ufa temu, co w istocie nie może ani dać mu ani szczęścia, ani zaspokoić jego pragnienia miłości.
Środa Popielcowa przypomina, nie da ci spełnienia ani twoja kariera, ani wielka poduszka finansowa. Spokoju nie znajdziesz w wyśrubowanej kontroli swojego życia. To wszystko jest warte tyle co popiół.
Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój.

Wielki Post

- Jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu?

- Chyba dobrze by było, żeby każdy w duchu podjął tę wędrówkę sam w zgodzie ze swoim sumieniem. Czasem mam wrażenie, że człowiek jest jak taka roślinka, która potrzebuje, żeby ją przyciąć, a innym razem, żeby ją podlać.
Dobrze by było zatem w Wielkim Poście wykonać coś konkretnego, co zwyczajnie pomoże odciąć się od zła. Innym razem, zainwestować w to, co pomoże przybliżyć się do Życia.

- Post, modlitwa i jałmużna - to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Jak modlić w Wielkim Poście, czy istnieją szczególne modlitwy, które warto odmawiać w tym okresie?

- Wielki Post daje nam bardzo szeroki wachlarz nabożeństw i rekolekcji, które mają nam pomóc przygotować się do Wielkanocy. Mowa oczywiście o drogach krzyżowych, gorzkich żalach, czy rekolekcjach parafialnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie one mają jeden cel - przybliżyć się do Jezusa, który idzie na śmierć. Obojętnie jaką formę człowiek wybierze, trzeba mieć przed oczami jeden cel. Skupiamy się na Jezusie w czasie Jego męki nie po to, żeby poczuć się winnym Jego śmierci, ale, aby zachwycić się Jego Miłością. Bez Miłości, Pasja Jezusa, Jego śmierć, nie ma sensu, a co za tym idzie cały Wielki Post, był tylko treningiem charakteru, który może daje jakąś satysfakcję, ale na pewno nie daje Życia.

Post

- A w jaki sposób pościć w Wielkim Poście, aby skupić się na jego duchowym wymiarze?

- Post od diety różni się intencją. Postu nie podejmuje się jako wyrazu nienawiści do swojego ciała, ale jako zaangażowanie swojej fizyczności do modlitwy. Modli się wtedy nie tylko nasz umysł, duch czy emocje, zaangażowana jest również nasza fizyczność. 
Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, stwierdził kiedyś, że trzeba rozróżnić post od poszukiwania słusznej miary. Nie chodzi bowiem o to, żeby na jakiś czas przestać się objadać, ale żeby przez jakiś czas jeść mniej niż to jest konieczne.
To rozróżnienie jest ważne, bo czas postu się kończy, czyli przyjdzie taki moment, że człowiek zacznie jeść według swoich potrzeb. Jeżeli postem nazywam na przykład racjonalne żywienie, albo wstrzymywanie się od palenia tytoniu, to by oznaczało, że po Wielkanocy powrócę do moich fatalnych zwyczajów. A przecież to zwyczajnie nie jest dobre.

Jałmużna

- Dlaczego jałmużna jest tak ważnym elementem Wielkiego Postu?

- Ona uczy nas miłosierdzia i myślę, że czasem dobrze jest zainwestować radykalnie w jałmużnę. Wiele robimy, żeby finanse zapewniały nam bezpieczeństwo, zapominając w Kim dobrze jest złożyć swoje zaufanie. Jałmużna może nas uwolnić od nieuporządkowanych przywiązań. Dzięki temu obojętnie, czy ktoś ledwo wiąże koniec z końcem, czy też jest majętny, to w duchu może być ubogi, będzie bowiem zarządzać swoim majątkiem na chwałę Pana Boga.

- Jakie formy jałmużny warto praktykować?

- Nie chodzi czasem nawet tylko o kwestie finansowe. Bo dać pieniądze alkoholikowi nie jest żadną miłością, jest utwierdzaniem go w jego nałogu. Jeżeli ktoś chce mu pomóc naprawdę, to zamiast pieniędzy niech da mu swoją przyjaźń. Taka forma jałmużny naprawdę może zmienić czyjś świat. Innym jednak razem może warto realnie zaangażować jakieś środki w pomoc, ale tyle żeby wyraźnie to poczuć. Takie działanie bardzo pomoże w drodze do uporządkowania w sobie tej sfery.

"Głębiej i bardziej świadomie..."

- Co jeszcze możemy zrobić, aby przeżyć Wielki Post głębiej i bardziej świadomie?

- Myślę, że oprócz modlitwy, postu i jałmużny, są jeszcze przynajmniej trzy kolejne opcje, czyli sakramenty, wspólnota i ewangelizacja. Dobrze jest bowiem zadbać o praktykę swojego życia sakramentalnego. Może np. poczytać coś o liturgii, albo lepiej przygotować się do spowiedzi? Jeżeli, ktoś nie należy do żadnego ruchu kościelnego, to można się zorientować, czy gdzieś by nie dołączyć. A coś co może przenieść naszą wiarę na zupełnie nowy poziom, to ewangelizacja, czyli głoszenie Jezusa w praktyce swojego życia.

- Jakie jest najważniejsze przesłanie Wielkiego Postu dla współczesnego człowieka?

- Bóg z miłości do ciebie jest gotów do ostatecznych poświęceń. Dlatego za ciebie umarł, abyś ty mógł żyć Pełnią.

- Dziękuję za rozmowę.

O rozmówcy 


Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki, opiekun Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym - Połączeni.


rozmawiała Anna Rasińska


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

[wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania

- Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój – podkreślił Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki, Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym – Połączeni. W rozmowie z KAI wyjaśniłm.in. co symbolizuje gest posypania głowy popiołem oraz jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu.
o. Paweł Kowalski SJ [wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania
o. Paweł Kowalski SJ / YT print screen/Paweł Kowalski SJ

Środa Popielcowa

Anna Rasińska (KAI): Jakie jest znaczenie Środy Popielcowej?

Paweł Kowalski SJ: Bardzo lubię ten dzień. Rozpoczyna Wielki Post, czyli czas przygotowania na święta Zmartwychwstania Jezusa. Ogromnie wymownym akcentem tego dnia jest posypanie głowy popiołem.

- Co symbolizuje gest posypania głowy popiołem?

- Myślę, że przede wszystkim jest to zaproszenie, żeby przestać się oszukiwać. Wiele jest takich sytuacji w życiu, gdzie człowiek ufa temu, co w istocie nie może ani dać mu ani szczęścia, ani zaspokoić jego pragnienia miłości.
Środa Popielcowa przypomina, nie da ci spełnienia ani twoja kariera, ani wielka poduszka finansowa. Spokoju nie znajdziesz w wyśrubowanej kontroli swojego życia. To wszystko jest warte tyle co popiół.
Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój.

Wielki Post

- Jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu?

- Chyba dobrze by było, żeby każdy w duchu podjął tę wędrówkę sam w zgodzie ze swoim sumieniem. Czasem mam wrażenie, że człowiek jest jak taka roślinka, która potrzebuje, żeby ją przyciąć, a innym razem, żeby ją podlać.
Dobrze by było zatem w Wielkim Poście wykonać coś konkretnego, co zwyczajnie pomoże odciąć się od zła. Innym razem, zainwestować w to, co pomoże przybliżyć się do Życia.

- Post, modlitwa i jałmużna - to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Jak modlić w Wielkim Poście, czy istnieją szczególne modlitwy, które warto odmawiać w tym okresie?

- Wielki Post daje nam bardzo szeroki wachlarz nabożeństw i rekolekcji, które mają nam pomóc przygotować się do Wielkanocy. Mowa oczywiście o drogach krzyżowych, gorzkich żalach, czy rekolekcjach parafialnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie one mają jeden cel - przybliżyć się do Jezusa, który idzie na śmierć. Obojętnie jaką formę człowiek wybierze, trzeba mieć przed oczami jeden cel. Skupiamy się na Jezusie w czasie Jego męki nie po to, żeby poczuć się winnym Jego śmierci, ale, aby zachwycić się Jego Miłością. Bez Miłości, Pasja Jezusa, Jego śmierć, nie ma sensu, a co za tym idzie cały Wielki Post, był tylko treningiem charakteru, który może daje jakąś satysfakcję, ale na pewno nie daje Życia.

Post

- A w jaki sposób pościć w Wielkim Poście, aby skupić się na jego duchowym wymiarze?

- Post od diety różni się intencją. Postu nie podejmuje się jako wyrazu nienawiści do swojego ciała, ale jako zaangażowanie swojej fizyczności do modlitwy. Modli się wtedy nie tylko nasz umysł, duch czy emocje, zaangażowana jest również nasza fizyczność. 
Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, stwierdził kiedyś, że trzeba rozróżnić post od poszukiwania słusznej miary. Nie chodzi bowiem o to, żeby na jakiś czas przestać się objadać, ale żeby przez jakiś czas jeść mniej niż to jest konieczne.
To rozróżnienie jest ważne, bo czas postu się kończy, czyli przyjdzie taki moment, że człowiek zacznie jeść według swoich potrzeb. Jeżeli postem nazywam na przykład racjonalne żywienie, albo wstrzymywanie się od palenia tytoniu, to by oznaczało, że po Wielkanocy powrócę do moich fatalnych zwyczajów. A przecież to zwyczajnie nie jest dobre.

Jałmużna

- Dlaczego jałmużna jest tak ważnym elementem Wielkiego Postu?

- Ona uczy nas miłosierdzia i myślę, że czasem dobrze jest zainwestować radykalnie w jałmużnę. Wiele robimy, żeby finanse zapewniały nam bezpieczeństwo, zapominając w Kim dobrze jest złożyć swoje zaufanie. Jałmużna może nas uwolnić od nieuporządkowanych przywiązań. Dzięki temu obojętnie, czy ktoś ledwo wiąże koniec z końcem, czy też jest majętny, to w duchu może być ubogi, będzie bowiem zarządzać swoim majątkiem na chwałę Pana Boga.

- Jakie formy jałmużny warto praktykować?

- Nie chodzi czasem nawet tylko o kwestie finansowe. Bo dać pieniądze alkoholikowi nie jest żadną miłością, jest utwierdzaniem go w jego nałogu. Jeżeli ktoś chce mu pomóc naprawdę, to zamiast pieniędzy niech da mu swoją przyjaźń. Taka forma jałmużny naprawdę może zmienić czyjś świat. Innym jednak razem może warto realnie zaangażować jakieś środki w pomoc, ale tyle żeby wyraźnie to poczuć. Takie działanie bardzo pomoże w drodze do uporządkowania w sobie tej sfery.

"Głębiej i bardziej świadomie..."

- Co jeszcze możemy zrobić, aby przeżyć Wielki Post głębiej i bardziej świadomie?

- Myślę, że oprócz modlitwy, postu i jałmużny, są jeszcze przynajmniej trzy kolejne opcje, czyli sakramenty, wspólnota i ewangelizacja. Dobrze jest bowiem zadbać o praktykę swojego życia sakramentalnego. Może np. poczytać coś o liturgii, albo lepiej przygotować się do spowiedzi? Jeżeli, ktoś nie należy do żadnego ruchu kościelnego, to można się zorientować, czy gdzieś by nie dołączyć. A coś co może przenieść naszą wiarę na zupełnie nowy poziom, to ewangelizacja, czyli głoszenie Jezusa w praktyce swojego życia.

- Jakie jest najważniejsze przesłanie Wielkiego Postu dla współczesnego człowieka?

- Bóg z miłości do ciebie jest gotów do ostatecznych poświęceń. Dlatego za ciebie umarł, abyś ty mógł żyć Pełnią.

- Dziękuję za rozmowę.

O rozmówcy 


Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki, opiekun Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym - Połączeni.


rozmawiała Anna Rasińska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe