[wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania

- Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój – podkreślił Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki, Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym – Połączeni. W rozmowie z KAI wyjaśniłm.in. co symbolizuje gest posypania głowy popiołem oraz jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu.
o. Paweł Kowalski SJ [wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania
o. Paweł Kowalski SJ / YT print screen/Paweł Kowalski SJ

Środa Popielcowa

Anna Rasińska (KAI): Jakie jest znaczenie Środy Popielcowej?

Paweł Kowalski SJ: Bardzo lubię ten dzień. Rozpoczyna Wielki Post, czyli czas przygotowania na święta Zmartwychwstania Jezusa. Ogromnie wymownym akcentem tego dnia jest posypanie głowy popiołem.

- Co symbolizuje gest posypania głowy popiołem?

- Myślę, że przede wszystkim jest to zaproszenie, żeby przestać się oszukiwać. Wiele jest takich sytuacji w życiu, gdzie człowiek ufa temu, co w istocie nie może ani dać mu ani szczęścia, ani zaspokoić jego pragnienia miłości.
Środa Popielcowa przypomina, nie da ci spełnienia ani twoja kariera, ani wielka poduszka finansowa. Spokoju nie znajdziesz w wyśrubowanej kontroli swojego życia. To wszystko jest warte tyle co popiół.
Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój.

Wielki Post

- Jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu?

- Chyba dobrze by było, żeby każdy w duchu podjął tę wędrówkę sam w zgodzie ze swoim sumieniem. Czasem mam wrażenie, że człowiek jest jak taka roślinka, która potrzebuje, żeby ją przyciąć, a innym razem, żeby ją podlać.
Dobrze by było zatem w Wielkim Poście wykonać coś konkretnego, co zwyczajnie pomoże odciąć się od zła. Innym razem, zainwestować w to, co pomoże przybliżyć się do Życia.

- Post, modlitwa i jałmużna - to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Jak modlić w Wielkim Poście, czy istnieją szczególne modlitwy, które warto odmawiać w tym okresie?

- Wielki Post daje nam bardzo szeroki wachlarz nabożeństw i rekolekcji, które mają nam pomóc przygotować się do Wielkanocy. Mowa oczywiście o drogach krzyżowych, gorzkich żalach, czy rekolekcjach parafialnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie one mają jeden cel - przybliżyć się do Jezusa, który idzie na śmierć. Obojętnie jaką formę człowiek wybierze, trzeba mieć przed oczami jeden cel. Skupiamy się na Jezusie w czasie Jego męki nie po to, żeby poczuć się winnym Jego śmierci, ale, aby zachwycić się Jego Miłością. Bez Miłości, Pasja Jezusa, Jego śmierć, nie ma sensu, a co za tym idzie cały Wielki Post, był tylko treningiem charakteru, który może daje jakąś satysfakcję, ale na pewno nie daje Życia.

Post

- A w jaki sposób pościć w Wielkim Poście, aby skupić się na jego duchowym wymiarze?

- Post od diety różni się intencją. Postu nie podejmuje się jako wyrazu nienawiści do swojego ciała, ale jako zaangażowanie swojej fizyczności do modlitwy. Modli się wtedy nie tylko nasz umysł, duch czy emocje, zaangażowana jest również nasza fizyczność. 
Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, stwierdził kiedyś, że trzeba rozróżnić post od poszukiwania słusznej miary. Nie chodzi bowiem o to, żeby na jakiś czas przestać się objadać, ale żeby przez jakiś czas jeść mniej niż to jest konieczne.
To rozróżnienie jest ważne, bo czas postu się kończy, czyli przyjdzie taki moment, że człowiek zacznie jeść według swoich potrzeb. Jeżeli postem nazywam na przykład racjonalne żywienie, albo wstrzymywanie się od palenia tytoniu, to by oznaczało, że po Wielkanocy powrócę do moich fatalnych zwyczajów. A przecież to zwyczajnie nie jest dobre.

Jałmużna

- Dlaczego jałmużna jest tak ważnym elementem Wielkiego Postu?

- Ona uczy nas miłosierdzia i myślę, że czasem dobrze jest zainwestować radykalnie w jałmużnę. Wiele robimy, żeby finanse zapewniały nam bezpieczeństwo, zapominając w Kim dobrze jest złożyć swoje zaufanie. Jałmużna może nas uwolnić od nieuporządkowanych przywiązań. Dzięki temu obojętnie, czy ktoś ledwo wiąże koniec z końcem, czy też jest majętny, to w duchu może być ubogi, będzie bowiem zarządzać swoim majątkiem na chwałę Pana Boga.

- Jakie formy jałmużny warto praktykować?

- Nie chodzi czasem nawet tylko o kwestie finansowe. Bo dać pieniądze alkoholikowi nie jest żadną miłością, jest utwierdzaniem go w jego nałogu. Jeżeli ktoś chce mu pomóc naprawdę, to zamiast pieniędzy niech da mu swoją przyjaźń. Taka forma jałmużny naprawdę może zmienić czyjś świat. Innym jednak razem może warto realnie zaangażować jakieś środki w pomoc, ale tyle żeby wyraźnie to poczuć. Takie działanie bardzo pomoże w drodze do uporządkowania w sobie tej sfery.

"Głębiej i bardziej świadomie..."

- Co jeszcze możemy zrobić, aby przeżyć Wielki Post głębiej i bardziej świadomie?

- Myślę, że oprócz modlitwy, postu i jałmużny, są jeszcze przynajmniej trzy kolejne opcje, czyli sakramenty, wspólnota i ewangelizacja. Dobrze jest bowiem zadbać o praktykę swojego życia sakramentalnego. Może np. poczytać coś o liturgii, albo lepiej przygotować się do spowiedzi? Jeżeli, ktoś nie należy do żadnego ruchu kościelnego, to można się zorientować, czy gdzieś by nie dołączyć. A coś co może przenieść naszą wiarę na zupełnie nowy poziom, to ewangelizacja, czyli głoszenie Jezusa w praktyce swojego życia.

- Jakie jest najważniejsze przesłanie Wielkiego Postu dla współczesnego człowieka?

- Bóg z miłości do ciebie jest gotów do ostatecznych poświęceń. Dlatego za ciebie umarł, abyś ty mógł żyć Pełnią.

- Dziękuję za rozmowę.

O rozmówcy 


Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki, opiekun Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym - Połączeni.


rozmawiała Anna Rasińska


 

POLECANE
Andrzej Duda: Polsce potrzebny jest prezydent patriota, godnie reprezentujący polskie sprawy z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Polsce potrzebny jest prezydent patriota, godnie reprezentujący polskie sprawy

Prezydent Andrzej Duda przekonywał we wtorek we Wschowie (woj. lubuskie), że Polsce potrzebny jest prezydent patriota, który będzie potrafił godnie reprezentować polskie sprawy oraz utrzyma dotychczasowe wysiłki w umacnianiu państwa w zakresie bezpieczeństwa.

Jacek Saryusz-Wolski: tak postępuje budowa unijnego nad-państwa gorące
Jacek Saryusz-Wolski: tak postępuje budowa unijnego nad-państwa

Tak oto postępuje budowa unijnego nad-państwa w drodze pełzającego zawłaszczenia kompetencji państwom członkowskim z pogwałceniem traktatów i bez przyzwolenia demokratycznego.

Ustalenia z rozmowy Trump-Putin. Zełenski zabiera głos z ostatniej chwili
Ustalenia z rozmowy Trump-Putin. Zełenski zabiera głos

Prezydent Ukrainy w rozmowie z dziennikarzami we wtorek wieczorem skomentował ustalenia po zakończonej rozmowie telefonicznej pomiędzy prezydentem USA Donaldem Trumpem, a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Trzon rosyjskiej agentury w Polsce stanowią Ukraińcy tylko u nas
Trzon rosyjskiej agentury w Polsce stanowią Ukraińcy

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę i związana z tym fala uchodźców wojennych, która zalała Polskę sprawiła, że polski kontrwywiad ma pełne ręce roboty. Rosyjski wywiad sięga bowiem po Ukraińców, żeby realizować swoje zadania w Polsce. Wśród ludzi, których przygarnęliśmy i my, i inne kraje wschodniej flanki NATO, nie brakuje bowiem i takich, którzy za pieniądze pracują dla Moskwy.

Niebezpieczny wirus atakuje smartfony. Sprawdź, czy Twój telefon jest zagrożony Wiadomości
Niebezpieczny wirus atakuje smartfony. Sprawdź, czy Twój telefon jest zagrożony

Użytkownicy smartfonów z systemem Android muszą zachować szczególną ostrożność z powodu zagrożenia w postaci złośliwego wirusa TrickMo. Ten niebezpieczny trojan potrafi kraść dane bankowe, przechwytywać kody dostępu, a nawet nagrywać ekran urządzenia. Jak działa i jak się przed nim chronić?

To najlepszy sondaż. Karol Nawrocki podziękował Polakom polityka
"To najlepszy sondaż". Karol Nawrocki podziękował Polakom

We wtorek w PKW złożono zgłoszenie popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego wraz z ponad 1,3 mln podpisów poparcia. – Jest nas naprawdę wielu, tych, którzy liczą, że Polska będzie bezpieczna i będzie mogła stać się miejscem dobrobytu – mówił Nawrocki.

Haniebny wpis młodzieżówki PO ws. śmierci Barbary Skrzypek Wiadomości
Haniebny wpis młodzieżówki PO ws. śmierci Barbary Skrzypek

Szokujący wpis dotyczący śmierci Barbary Skrzypek zamieściła na platformie X młodzieżówka Platformy Obywatelskiej o nazwie "Młodzi Demokraci".

Biały Dom: Trump uzgodnił z Putinem zawieszenie broni dot. energetyki i infrastruktury z ostatniej chwili
Biały Dom: Trump uzgodnił z Putinem zawieszenie broni dot. energetyki i infrastruktury

Donald Trump i Władimir Putin zgodzili się, że działania na rzecz pokoju na Ukrainie rozpoczną się od zawieszenia broni dotyczącego energetyki i infrastruktury, oraz rozpoczęcia na Bliskim Wschodzie negocjacji w sprawie dalszych kroków – ogłosił Biały Dom.

Kreml: Putin zgodził się na wstrzymanie ostrzału infrastruktury energetycznej Ukrainy na 30 dni z ostatniej chwili
Kreml: Putin zgodził się na wstrzymanie ostrzału infrastruktury energetycznej Ukrainy na 30 dni

Putin zgodził się na wstrzymanie ostrzału infrastruktury energetycznej na 30 dni - informuje we wtorek po południu PAP powołując się na komunikat Kremla.

Niemcy: Bundestag zmienił ustawę zasadniczą. Budżet na wojsko bez ograniczeń z ostatniej chwili
Niemcy: Bundestag zmienił ustawę zasadniczą. Budżet na wojsko bez ograniczeń

Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek ustawę zasadniczą, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 mld euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.

REKLAMA

[wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania

- Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój – podkreślił Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki, Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym – Połączeni. W rozmowie z KAI wyjaśniłm.in. co symbolizuje gest posypania głowy popiołem oraz jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu.
o. Paweł Kowalski SJ [wywiad] Paweł Kowalski SJ: Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania
o. Paweł Kowalski SJ / YT print screen/Paweł Kowalski SJ

Środa Popielcowa

Anna Rasińska (KAI): Jakie jest znaczenie Środy Popielcowej?

Paweł Kowalski SJ: Bardzo lubię ten dzień. Rozpoczyna Wielki Post, czyli czas przygotowania na święta Zmartwychwstania Jezusa. Ogromnie wymownym akcentem tego dnia jest posypanie głowy popiołem.

- Co symbolizuje gest posypania głowy popiołem?

- Myślę, że przede wszystkim jest to zaproszenie, żeby przestać się oszukiwać. Wiele jest takich sytuacji w życiu, gdzie człowiek ufa temu, co w istocie nie może ani dać mu ani szczęścia, ani zaspokoić jego pragnienia miłości.
Środa Popielcowa przypomina, nie da ci spełnienia ani twoja kariera, ani wielka poduszka finansowa. Spokoju nie znajdziesz w wyśrubowanej kontroli swojego życia. To wszystko jest warte tyle co popiół.
Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój.

Wielki Post

- Jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu?

- Chyba dobrze by było, żeby każdy w duchu podjął tę wędrówkę sam w zgodzie ze swoim sumieniem. Czasem mam wrażenie, że człowiek jest jak taka roślinka, która potrzebuje, żeby ją przyciąć, a innym razem, żeby ją podlać.
Dobrze by było zatem w Wielkim Poście wykonać coś konkretnego, co zwyczajnie pomoże odciąć się od zła. Innym razem, zainwestować w to, co pomoże przybliżyć się do Życia.

- Post, modlitwa i jałmużna - to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Jak modlić w Wielkim Poście, czy istnieją szczególne modlitwy, które warto odmawiać w tym okresie?

- Wielki Post daje nam bardzo szeroki wachlarz nabożeństw i rekolekcji, które mają nam pomóc przygotować się do Wielkanocy. Mowa oczywiście o drogach krzyżowych, gorzkich żalach, czy rekolekcjach parafialnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie one mają jeden cel - przybliżyć się do Jezusa, który idzie na śmierć. Obojętnie jaką formę człowiek wybierze, trzeba mieć przed oczami jeden cel. Skupiamy się na Jezusie w czasie Jego męki nie po to, żeby poczuć się winnym Jego śmierci, ale, aby zachwycić się Jego Miłością. Bez Miłości, Pasja Jezusa, Jego śmierć, nie ma sensu, a co za tym idzie cały Wielki Post, był tylko treningiem charakteru, który może daje jakąś satysfakcję, ale na pewno nie daje Życia.

Post

- A w jaki sposób pościć w Wielkim Poście, aby skupić się na jego duchowym wymiarze?

- Post od diety różni się intencją. Postu nie podejmuje się jako wyrazu nienawiści do swojego ciała, ale jako zaangażowanie swojej fizyczności do modlitwy. Modli się wtedy nie tylko nasz umysł, duch czy emocje, zaangażowana jest również nasza fizyczność. 
Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, stwierdził kiedyś, że trzeba rozróżnić post od poszukiwania słusznej miary. Nie chodzi bowiem o to, żeby na jakiś czas przestać się objadać, ale żeby przez jakiś czas jeść mniej niż to jest konieczne.
To rozróżnienie jest ważne, bo czas postu się kończy, czyli przyjdzie taki moment, że człowiek zacznie jeść według swoich potrzeb. Jeżeli postem nazywam na przykład racjonalne żywienie, albo wstrzymywanie się od palenia tytoniu, to by oznaczało, że po Wielkanocy powrócę do moich fatalnych zwyczajów. A przecież to zwyczajnie nie jest dobre.

Jałmużna

- Dlaczego jałmużna jest tak ważnym elementem Wielkiego Postu?

- Ona uczy nas miłosierdzia i myślę, że czasem dobrze jest zainwestować radykalnie w jałmużnę. Wiele robimy, żeby finanse zapewniały nam bezpieczeństwo, zapominając w Kim dobrze jest złożyć swoje zaufanie. Jałmużna może nas uwolnić od nieuporządkowanych przywiązań. Dzięki temu obojętnie, czy ktoś ledwo wiąże koniec z końcem, czy też jest majętny, to w duchu może być ubogi, będzie bowiem zarządzać swoim majątkiem na chwałę Pana Boga.

- Jakie formy jałmużny warto praktykować?

- Nie chodzi czasem nawet tylko o kwestie finansowe. Bo dać pieniądze alkoholikowi nie jest żadną miłością, jest utwierdzaniem go w jego nałogu. Jeżeli ktoś chce mu pomóc naprawdę, to zamiast pieniędzy niech da mu swoją przyjaźń. Taka forma jałmużny naprawdę może zmienić czyjś świat. Innym jednak razem może warto realnie zaangażować jakieś środki w pomoc, ale tyle żeby wyraźnie to poczuć. Takie działanie bardzo pomoże w drodze do uporządkowania w sobie tej sfery.

"Głębiej i bardziej świadomie..."

- Co jeszcze możemy zrobić, aby przeżyć Wielki Post głębiej i bardziej świadomie?

- Myślę, że oprócz modlitwy, postu i jałmużny, są jeszcze przynajmniej trzy kolejne opcje, czyli sakramenty, wspólnota i ewangelizacja. Dobrze jest bowiem zadbać o praktykę swojego życia sakramentalnego. Może np. poczytać coś o liturgii, albo lepiej przygotować się do spowiedzi? Jeżeli, ktoś nie należy do żadnego ruchu kościelnego, to można się zorientować, czy gdzieś by nie dołączyć. A coś co może przenieść naszą wiarę na zupełnie nowy poziom, to ewangelizacja, czyli głoszenie Jezusa w praktyce swojego życia.

- Jakie jest najważniejsze przesłanie Wielkiego Postu dla współczesnego człowieka?

- Bóg z miłości do ciebie jest gotów do ostatecznych poświęceń. Dlatego za ciebie umarł, abyś ty mógł żyć Pełnią.

- Dziękuję za rozmowę.

O rozmówcy 


Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki, opiekun Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym - Połączeni.


rozmawiała Anna Rasińska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe