Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

"Od czasu dojścia do władzy polski rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska podjął szereg działań przeciwko konserwatywnej opozycji, które trudno uznać za zgodne z praworządnością, której Bruksela tak bardzo broni i niesie na swoich sztandarach" – czytamy w dzienniku "The European Conservative” w tekście poświęconym okolicznościom śmierci Barbary Skrzypek.
Barbara Skrzypek Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek
Barbara Skrzypek / fot. X Dominik Tarczyński

Czy 66-letnia Barbara Skrzypek, przez wiele lat związana z Prawem i Sprawiedliwością, zmarła, ponieważ prokurator współpracująca z Tuskiem nie potraktowała jej problemów zdrowotnych poważnie, pozwoliła na wielogodzinne przesłuchanie, odmawiając Skrzypek prawa do obecności pełnomocnika podczas przeprowadzania czynności? Takie zarzuty wysuwają partyjni koledzy Skrzypek, ale prokuratura zaprzecza powiązaniom i grozi podjęciem kroków prawnych każdemu, kto łączy te dwa wydarzenia

– pisze Alvaro Penas w swoim artykule.

Hiszpański autor dokładnie opisuje na łamach "The European Conservative" okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek, która w środę, 12 marca, została wezwana do złożenia zeznań w prokuraturze w związku z domniemanym skandalem dotyczącym sprawy tzw. dwóch wież. Autor przypomina, że Krzysztof Gotkowicz, pełnomocnik Skrzypek, nie dostał zgody na uczestnictwo w przesłuchaniu, ponieważ prokurator Ewa Wrzosek argumentowała, że nie jest to przesłuchanie karne, a zatem obecność prawnika nie jest wymagana.

Trzech na jedną

Dalej czytamy w tekście, że Gotkowicz uzasadnił potrzebę swojej obecności, podkreślając zły stan zdrowia swojej klientki i stres spowodowany koniecznością składania zeznań, zwłaszcza że nigdy nie miała ona konfliktu z prawem. Zwrócił również uwagę na obecność dwóch prawników strony przeciwnej jako coś, co "można zinterpretować jako element nacisku", ale jego obawy zostały zignorowane. Prokurator Ewa Wrzosek stwierdziła, że ​​te problemy zdrowotne nie są wystarczające, aby przerwać postępowanie, i że Gotkowicz nie przedstawił żadnych dowodów na to, by mogła ona zmienić tę decyzję.

"Po prawie pięciu godzinach przesłuchania Skrzypek miała trudności z oddychaniem i nie czuła się na siłach, by spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, więc umówili się na spotkanie na poniedziałek" – opisuje dalej sytuację Alvaro Penas.

Niestety w sobotę wieczorem Skrzypek zmarła.

Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

Jak czytamy dalej, śmierć Skrzypek wywołała reakcję liderów Prawa i Sprawiedliwości, którzy winą za śmierć Barbary Skrzypek obwiniali prokuraturę. Sam prezes PiS stwierdził na platformie X:

Wezwanie i wielogodzinne przesłuchanie przez neoprokurator Wrzosek były dla Barbary Skrzypek ogromnym szokiem i stresem. Mówiła tak sama Barbara, gdy bezpodstawnie odmówiono jej pomocy adwokata, ale także bezpośrednio po przesłuchaniu. Śmierć Barbary Skrzypek jest więc bezpośrednio związana z tym przesłuchaniem i zniesławieniem, któremu poddał ją prokurator Roman Giertych i jego współpracownicy. Nie damy się zastraszyć.

Europoseł Dominik Tarczyński poszedł jeszcze dalej, wskazując, że Skrzypek była "prześladowana na śmierć przez reżim Donalda Tuska".

Prokuratura nie ma sobie nic do zarzucenia

W obliczu tych i innych reakcji Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała oświadczenie i raport uzasadniający swoje działania, informując, że czterogodzinne przesłuchanie odbyło się "w bardzo cywilizowanej atmosferze", a Skrzypek otrzymała nawet "kilka minut przerwy na odpoczynek". W oświadczeniu powtórzono również, że odmowa obecności adwokata Skrzypek była uzasadniona, "ponieważ interesy świadka tego nie wymagały". 

Na koniec w oświadczeniu stwierdzono, że każda próba "powiązania śmierci świadka z jej przesłuchaniem… spowoduje wniesienie przez prokuraturę pozwu cywilnego w celu ochrony dobrego imienia instytucji i osoby prowadzącej sprawę". Prokurator Ewa Wrzosek zapowiedziała również, że podejmie kroki prawne przeciwko tym, którzy sugerują, że śmierć Skrzypek była wynikiem jej przesłuchania.

Raport budzi duże wątpliwości

Raport prokuratury został nazwany "nieprofesjonalnym" przez kilku prawników, którzy mają duże wątpliwości co do przebiegu całej procedury przesłuchania. Według raportu, który nie wspomina o atmosferze przebiegu przesłuchania ani o zachowaniu Barbary Skrzypek, prawie pięciogodzinne przesłuchanie zawierało dziewięć pytań, osiem od prokurator Wrzosek i jedno od dwóch adwokatów. Zdaniem dr. Michała Skwarzyńskiego takie przesłuchanie "nie trwa pięciu godzin, ale maksymalnie godzinę".

Krytyka dotyczyła również Ewy Wrzosek z powodu jej politycznego zaangażowania, które jest postrzegane jako niezgodne z jej rolą jako prokuratora. Penas przypomina, że w 2016 r., gdy PiS był u władzy, awansowała ona na szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, ale została zwolniona trzy miesiące później. Od tego czasu Wrzosek aktywnie wspierała Platformą Obywatelską i nawet wzięła udział w antyrządowym marszu zorganizowanym przez Donalda Tuska 4 czerwca 2023 r. Niemniej jednak obecny rząd KO nadal broni jej "niezależności" jako prokuratora.

Tekst w "The European Conservative" skomentował na platformie X mec. Bartosz Lewandowski:

„Gnębiona na śmierć? Witamy w Polsce Tuska”. To swobodne tłumaczenie tytułu artykułu hiszpańskiego dziennikarza i analityka Álvaro Peñas, które dzisiaj ukazało się w jednym z najważniejszych anglojęzycznych czasopism konserwatywnych „The European Conservative”. W tekście autor opisuje sprawę śmierci Barbary Skrzypek oraz wątpliwości wokół jej przyczyn i osądza w kontekście prześladowania oponentów politycznych obecnego rządu określonego eufemistycznie mianem „rozliczeń”.

 

 

 

 


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

"Od czasu dojścia do władzy polski rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska podjął szereg działań przeciwko konserwatywnej opozycji, które trudno uznać za zgodne z praworządnością, której Bruksela tak bardzo broni i niesie na swoich sztandarach" – czytamy w dzienniku "The European Conservative” w tekście poświęconym okolicznościom śmierci Barbary Skrzypek.
Barbara Skrzypek Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek
Barbara Skrzypek / fot. X Dominik Tarczyński

Czy 66-letnia Barbara Skrzypek, przez wiele lat związana z Prawem i Sprawiedliwością, zmarła, ponieważ prokurator współpracująca z Tuskiem nie potraktowała jej problemów zdrowotnych poważnie, pozwoliła na wielogodzinne przesłuchanie, odmawiając Skrzypek prawa do obecności pełnomocnika podczas przeprowadzania czynności? Takie zarzuty wysuwają partyjni koledzy Skrzypek, ale prokuratura zaprzecza powiązaniom i grozi podjęciem kroków prawnych każdemu, kto łączy te dwa wydarzenia

– pisze Alvaro Penas w swoim artykule.

Hiszpański autor dokładnie opisuje na łamach "The European Conservative" okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek, która w środę, 12 marca, została wezwana do złożenia zeznań w prokuraturze w związku z domniemanym skandalem dotyczącym sprawy tzw. dwóch wież. Autor przypomina, że Krzysztof Gotkowicz, pełnomocnik Skrzypek, nie dostał zgody na uczestnictwo w przesłuchaniu, ponieważ prokurator Ewa Wrzosek argumentowała, że nie jest to przesłuchanie karne, a zatem obecność prawnika nie jest wymagana.

Trzech na jedną

Dalej czytamy w tekście, że Gotkowicz uzasadnił potrzebę swojej obecności, podkreślając zły stan zdrowia swojej klientki i stres spowodowany koniecznością składania zeznań, zwłaszcza że nigdy nie miała ona konfliktu z prawem. Zwrócił również uwagę na obecność dwóch prawników strony przeciwnej jako coś, co "można zinterpretować jako element nacisku", ale jego obawy zostały zignorowane. Prokurator Ewa Wrzosek stwierdziła, że ​​te problemy zdrowotne nie są wystarczające, aby przerwać postępowanie, i że Gotkowicz nie przedstawił żadnych dowodów na to, by mogła ona zmienić tę decyzję.

"Po prawie pięciu godzinach przesłuchania Skrzypek miała trudności z oddychaniem i nie czuła się na siłach, by spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, więc umówili się na spotkanie na poniedziałek" – opisuje dalej sytuację Alvaro Penas.

Niestety w sobotę wieczorem Skrzypek zmarła.

Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

Jak czytamy dalej, śmierć Skrzypek wywołała reakcję liderów Prawa i Sprawiedliwości, którzy winą za śmierć Barbary Skrzypek obwiniali prokuraturę. Sam prezes PiS stwierdził na platformie X:

Wezwanie i wielogodzinne przesłuchanie przez neoprokurator Wrzosek były dla Barbary Skrzypek ogromnym szokiem i stresem. Mówiła tak sama Barbara, gdy bezpodstawnie odmówiono jej pomocy adwokata, ale także bezpośrednio po przesłuchaniu. Śmierć Barbary Skrzypek jest więc bezpośrednio związana z tym przesłuchaniem i zniesławieniem, któremu poddał ją prokurator Roman Giertych i jego współpracownicy. Nie damy się zastraszyć.

Europoseł Dominik Tarczyński poszedł jeszcze dalej, wskazując, że Skrzypek była "prześladowana na śmierć przez reżim Donalda Tuska".

Prokuratura nie ma sobie nic do zarzucenia

W obliczu tych i innych reakcji Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała oświadczenie i raport uzasadniający swoje działania, informując, że czterogodzinne przesłuchanie odbyło się "w bardzo cywilizowanej atmosferze", a Skrzypek otrzymała nawet "kilka minut przerwy na odpoczynek". W oświadczeniu powtórzono również, że odmowa obecności adwokata Skrzypek była uzasadniona, "ponieważ interesy świadka tego nie wymagały". 

Na koniec w oświadczeniu stwierdzono, że każda próba "powiązania śmierci świadka z jej przesłuchaniem… spowoduje wniesienie przez prokuraturę pozwu cywilnego w celu ochrony dobrego imienia instytucji i osoby prowadzącej sprawę". Prokurator Ewa Wrzosek zapowiedziała również, że podejmie kroki prawne przeciwko tym, którzy sugerują, że śmierć Skrzypek była wynikiem jej przesłuchania.

Raport budzi duże wątpliwości

Raport prokuratury został nazwany "nieprofesjonalnym" przez kilku prawników, którzy mają duże wątpliwości co do przebiegu całej procedury przesłuchania. Według raportu, który nie wspomina o atmosferze przebiegu przesłuchania ani o zachowaniu Barbary Skrzypek, prawie pięciogodzinne przesłuchanie zawierało dziewięć pytań, osiem od prokurator Wrzosek i jedno od dwóch adwokatów. Zdaniem dr. Michała Skwarzyńskiego takie przesłuchanie "nie trwa pięciu godzin, ale maksymalnie godzinę".

Krytyka dotyczyła również Ewy Wrzosek z powodu jej politycznego zaangażowania, które jest postrzegane jako niezgodne z jej rolą jako prokuratora. Penas przypomina, że w 2016 r., gdy PiS był u władzy, awansowała ona na szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, ale została zwolniona trzy miesiące później. Od tego czasu Wrzosek aktywnie wspierała Platformą Obywatelską i nawet wzięła udział w antyrządowym marszu zorganizowanym przez Donalda Tuska 4 czerwca 2023 r. Niemniej jednak obecny rząd KO nadal broni jej "niezależności" jako prokuratora.

Tekst w "The European Conservative" skomentował na platformie X mec. Bartosz Lewandowski:

„Gnębiona na śmierć? Witamy w Polsce Tuska”. To swobodne tłumaczenie tytułu artykułu hiszpańskiego dziennikarza i analityka Álvaro Peñas, które dzisiaj ukazało się w jednym z najważniejszych anglojęzycznych czasopism konserwatywnych „The European Conservative”. W tekście autor opisuje sprawę śmierci Barbary Skrzypek oraz wątpliwości wokół jej przyczyn i osądza w kontekście prześladowania oponentów politycznych obecnego rządu określonego eufemistycznie mianem „rozliczeń”.

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe