Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

"Od czasu dojścia do władzy polski rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska podjął szereg działań przeciwko konserwatywnej opozycji, które trudno uznać za zgodne z praworządnością, której Bruksela tak bardzo broni i niesie na swoich sztandarach" – czytamy w dzienniku "The European Conservative” w tekście poświęconym okolicznościom śmierci Barbary Skrzypek.
Barbara Skrzypek Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek
Barbara Skrzypek / fot. X Dominik Tarczyński

Czy 66-letnia Barbara Skrzypek, przez wiele lat związana z Prawem i Sprawiedliwością, zmarła, ponieważ prokurator współpracująca z Tuskiem nie potraktowała jej problemów zdrowotnych poważnie, pozwoliła na wielogodzinne przesłuchanie, odmawiając Skrzypek prawa do obecności pełnomocnika podczas przeprowadzania czynności? Takie zarzuty wysuwają partyjni koledzy Skrzypek, ale prokuratura zaprzecza powiązaniom i grozi podjęciem kroków prawnych każdemu, kto łączy te dwa wydarzenia

– pisze Alvaro Penas w swoim artykule.

Hiszpański autor dokładnie opisuje na łamach "The European Conservative" okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek, która w środę, 12 marca, została wezwana do złożenia zeznań w prokuraturze w związku z domniemanym skandalem dotyczącym sprawy tzw. dwóch wież. Autor przypomina, że Krzysztof Gotkowicz, pełnomocnik Skrzypek, nie dostał zgody na uczestnictwo w przesłuchaniu, ponieważ prokurator Ewa Wrzosek argumentowała, że nie jest to przesłuchanie karne, a zatem obecność prawnika nie jest wymagana.

Trzech na jedną

Dalej czytamy w tekście, że Gotkowicz uzasadnił potrzebę swojej obecności, podkreślając zły stan zdrowia swojej klientki i stres spowodowany koniecznością składania zeznań, zwłaszcza że nigdy nie miała ona konfliktu z prawem. Zwrócił również uwagę na obecność dwóch prawników strony przeciwnej jako coś, co "można zinterpretować jako element nacisku", ale jego obawy zostały zignorowane. Prokurator Ewa Wrzosek stwierdziła, że ​​te problemy zdrowotne nie są wystarczające, aby przerwać postępowanie, i że Gotkowicz nie przedstawił żadnych dowodów na to, by mogła ona zmienić tę decyzję.

"Po prawie pięciu godzinach przesłuchania Skrzypek miała trudności z oddychaniem i nie czuła się na siłach, by spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, więc umówili się na spotkanie na poniedziałek" – opisuje dalej sytuację Alvaro Penas.

Niestety w sobotę wieczorem Skrzypek zmarła.

Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

Jak czytamy dalej, śmierć Skrzypek wywołała reakcję liderów Prawa i Sprawiedliwości, którzy winą za śmierć Barbary Skrzypek obwiniali prokuraturę. Sam prezes PiS stwierdził na platformie X:

Wezwanie i wielogodzinne przesłuchanie przez neoprokurator Wrzosek były dla Barbary Skrzypek ogromnym szokiem i stresem. Mówiła tak sama Barbara, gdy bezpodstawnie odmówiono jej pomocy adwokata, ale także bezpośrednio po przesłuchaniu. Śmierć Barbary Skrzypek jest więc bezpośrednio związana z tym przesłuchaniem i zniesławieniem, któremu poddał ją prokurator Roman Giertych i jego współpracownicy. Nie damy się zastraszyć.

Europoseł Dominik Tarczyński poszedł jeszcze dalej, wskazując, że Skrzypek była "prześladowana na śmierć przez reżim Donalda Tuska".

Prokuratura nie ma sobie nic do zarzucenia

W obliczu tych i innych reakcji Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała oświadczenie i raport uzasadniający swoje działania, informując, że czterogodzinne przesłuchanie odbyło się "w bardzo cywilizowanej atmosferze", a Skrzypek otrzymała nawet "kilka minut przerwy na odpoczynek". W oświadczeniu powtórzono również, że odmowa obecności adwokata Skrzypek była uzasadniona, "ponieważ interesy świadka tego nie wymagały". 

Na koniec w oświadczeniu stwierdzono, że każda próba "powiązania śmierci świadka z jej przesłuchaniem… spowoduje wniesienie przez prokuraturę pozwu cywilnego w celu ochrony dobrego imienia instytucji i osoby prowadzącej sprawę". Prokurator Ewa Wrzosek zapowiedziała również, że podejmie kroki prawne przeciwko tym, którzy sugerują, że śmierć Skrzypek była wynikiem jej przesłuchania.

Raport budzi duże wątpliwości

Raport prokuratury został nazwany "nieprofesjonalnym" przez kilku prawników, którzy mają duże wątpliwości co do przebiegu całej procedury przesłuchania. Według raportu, który nie wspomina o atmosferze przebiegu przesłuchania ani o zachowaniu Barbary Skrzypek, prawie pięciogodzinne przesłuchanie zawierało dziewięć pytań, osiem od prokurator Wrzosek i jedno od dwóch adwokatów. Zdaniem dr. Michała Skwarzyńskiego takie przesłuchanie "nie trwa pięciu godzin, ale maksymalnie godzinę".

Krytyka dotyczyła również Ewy Wrzosek z powodu jej politycznego zaangażowania, które jest postrzegane jako niezgodne z jej rolą jako prokuratora. Penas przypomina, że w 2016 r., gdy PiS był u władzy, awansowała ona na szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, ale została zwolniona trzy miesiące później. Od tego czasu Wrzosek aktywnie wspierała Platformą Obywatelską i nawet wzięła udział w antyrządowym marszu zorganizowanym przez Donalda Tuska 4 czerwca 2023 r. Niemniej jednak obecny rząd KO nadal broni jej "niezależności" jako prokuratora.

Tekst w "The European Conservative" skomentował na platformie X mec. Bartosz Lewandowski:

„Gnębiona na śmierć? Witamy w Polsce Tuska”. To swobodne tłumaczenie tytułu artykułu hiszpańskiego dziennikarza i analityka Álvaro Peñas, które dzisiaj ukazało się w jednym z najważniejszych anglojęzycznych czasopism konserwatywnych „The European Conservative”. W tekście autor opisuje sprawę śmierci Barbary Skrzypek oraz wątpliwości wokół jej przyczyn i osądza w kontekście prześladowania oponentów politycznych obecnego rządu określonego eufemistycznie mianem „rozliczeń”.

 

 

 

 


 

POLECANE
Transseksualista, który udusił małe dziecko, pozywa Trumpa za transfobię tylko u nas
Transseksualista, który udusił małe dziecko, pozywa Trumpa za "transfobię"

Autumn Cordellioné, transseksualista z USA, zamordował 11-miesięczne dziecko. Odsiadujący swój wyrok zwyrodnialec domaga się jednak obecnie odszkodowania od Trumpa! Mężczyzna ma być dyskryminowany i napadany w więzieniu, za co obwinia prezydenta Ameryki.

Nakaz aresztowania Netanjahu. Trybunał w Hadze zmienia decyzję pilne
Nakaz aresztowania Netanjahu. Trybunał w Hadze zmienia decyzję

zba Apelacyjna Międzynarodowego Trybunału Karnego unieważniła nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu – podaje "Jerusalem Post".

Polski gigant odzieżowy szykuje inwazję Wiadomości
Polski gigant odzieżowy szykuje inwazję

LPP pokazało nową strategię, w której centrum znalazł się Sinsay, która jest najmłodszą marką LPP. Pojawiła się na rynku w 2013 r. a teraz ma się stać w kolejnych trzech latach lokomotywą całej odzieżowej grupy, do której należą także takie brandy, jak Reserved, House, Cropp, Mohito.

Nagi aktywista LGBT, aktywiści klimatyczni i imamka. Wielkopiątkowa procesja w Niemczech Wiadomości
Nagi aktywista LGBT, aktywiści klimatyczni i "imamka". Wielkopiątkowa procesja w Niemczech

Nagi, zakuty w kajdany aktywista uczestniczył w wielkopiątkowej procesji w centrum Berlina. Akcja miała zwrócić uwagę na "problemy osób queer w Ghanie" – pisze Berliner Zeitung.

Uczeń zaatakował kolegów nożem. Tragedia w Nantes Wiadomości
Uczeń zaatakował kolegów nożem. Tragedia w Nantes

W wyniku ataku nożownika, do którego doszło w czwartek w Nantes na zachodzie Francji, zginął licealista, a co najmniej trzy osoby zostały ranne. Zabójcą jest uczeń szkoły. 15-latek przed atakiem rozesłał swój "manifest".

Będą dotacje na ratowanie niszczejących gdańskich zabytków Wiadomości
Będą dotacje na ratowanie niszczejących gdańskich zabytków

Miejski konserwator zabytków w Gdańsku Janusz Tarnacki poinformował podczas czwartkowej sesji rady miasta, że pieniądze dostanie 17 beneficjentów, a łączna pula dotacji wyniosła 3,9 mln zł.

Żywioł przetacza się przez Polskę. Zalane i podtopione miasta pilne
Żywioł przetacza się przez Polskę. Zalane i podtopione miasta

Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, strażacy interweniowali już ponad 120 razy, najczęściej na Śląsku, w powiecie cieszyńskim, i w Małopolsce, w powiecie oświęcimskim. Służby wciąż usuwają skutki burz i silnego wiatru, które przechodzą nad południową Polską.

Znany dziennikarz odchodzi z telewizji. Wróci do projektu Stanowskiego? z ostatniej chwili
Znany dziennikarz odchodzi z telewizji. Wróci do projektu Stanowskiego?

Popularny komentator Canal+ Sport Mateusz Rokuszewski ogłosił zakończenie współpracy ze stacją. Jego wpis wywołał ogromne poruszenie.

Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło gorące
Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło

Karol Nawrocki notuje ogromny wzrost poparcia - aż o 4 punkty procentowe – wynika z nowego sondażu prezydenckiego pracowni Opinia24 dla TVN24.

Nasze firmy bankrutują, śmiejecie się nam w twarz!. Gorąco na posiedzeniu komisji ws. Czystego Powietrza pilne
"Nasze firmy bankrutują, śmiejecie się nam w twarz!". Gorąco na posiedzeniu komisji ws. "Czystego Powietrza"

"Ja nie śpię po nocach!" krzyczała w kierunku min. Henning Kloski przedstawicielka przedsiębiorców, dodając, że wielu z nich znajduje się obecnie na skraju bankructwa. "To są oszczerstwa, które po raz kolejny rzucacie nam w twarz" - dodała w odpowiedzi na zarzut, że przedsiębiorcy biorący udział w programie "Czyste Powietrze" dopuszczali się nieprawidłowości i dlatego program został zawieszony, a wypłaty wstrzymane.

REKLAMA

Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

"Od czasu dojścia do władzy polski rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska podjął szereg działań przeciwko konserwatywnej opozycji, które trudno uznać za zgodne z praworządnością, której Bruksela tak bardzo broni i niesie na swoich sztandarach" – czytamy w dzienniku "The European Conservative” w tekście poświęconym okolicznościom śmierci Barbary Skrzypek.
Barbara Skrzypek Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek
Barbara Skrzypek / fot. X Dominik Tarczyński

Czy 66-letnia Barbara Skrzypek, przez wiele lat związana z Prawem i Sprawiedliwością, zmarła, ponieważ prokurator współpracująca z Tuskiem nie potraktowała jej problemów zdrowotnych poważnie, pozwoliła na wielogodzinne przesłuchanie, odmawiając Skrzypek prawa do obecności pełnomocnika podczas przeprowadzania czynności? Takie zarzuty wysuwają partyjni koledzy Skrzypek, ale prokuratura zaprzecza powiązaniom i grozi podjęciem kroków prawnych każdemu, kto łączy te dwa wydarzenia

– pisze Alvaro Penas w swoim artykule.

Hiszpański autor dokładnie opisuje na łamach "The European Conservative" okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek, która w środę, 12 marca, została wezwana do złożenia zeznań w prokuraturze w związku z domniemanym skandalem dotyczącym sprawy tzw. dwóch wież. Autor przypomina, że Krzysztof Gotkowicz, pełnomocnik Skrzypek, nie dostał zgody na uczestnictwo w przesłuchaniu, ponieważ prokurator Ewa Wrzosek argumentowała, że nie jest to przesłuchanie karne, a zatem obecność prawnika nie jest wymagana.

Trzech na jedną

Dalej czytamy w tekście, że Gotkowicz uzasadnił potrzebę swojej obecności, podkreślając zły stan zdrowia swojej klientki i stres spowodowany koniecznością składania zeznań, zwłaszcza że nigdy nie miała ona konfliktu z prawem. Zwrócił również uwagę na obecność dwóch prawników strony przeciwnej jako coś, co "można zinterpretować jako element nacisku", ale jego obawy zostały zignorowane. Prokurator Ewa Wrzosek stwierdziła, że ​​te problemy zdrowotne nie są wystarczające, aby przerwać postępowanie, i że Gotkowicz nie przedstawił żadnych dowodów na to, by mogła ona zmienić tę decyzję.

"Po prawie pięciu godzinach przesłuchania Skrzypek miała trudności z oddychaniem i nie czuła się na siłach, by spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, więc umówili się na spotkanie na poniedziałek" – opisuje dalej sytuację Alvaro Penas.

Niestety w sobotę wieczorem Skrzypek zmarła.

Hiszpański dziennikarz: Barbara Skrzypek "gnębiona na śmierć"

Jak czytamy dalej, śmierć Skrzypek wywołała reakcję liderów Prawa i Sprawiedliwości, którzy winą za śmierć Barbary Skrzypek obwiniali prokuraturę. Sam prezes PiS stwierdził na platformie X:

Wezwanie i wielogodzinne przesłuchanie przez neoprokurator Wrzosek były dla Barbary Skrzypek ogromnym szokiem i stresem. Mówiła tak sama Barbara, gdy bezpodstawnie odmówiono jej pomocy adwokata, ale także bezpośrednio po przesłuchaniu. Śmierć Barbary Skrzypek jest więc bezpośrednio związana z tym przesłuchaniem i zniesławieniem, któremu poddał ją prokurator Roman Giertych i jego współpracownicy. Nie damy się zastraszyć.

Europoseł Dominik Tarczyński poszedł jeszcze dalej, wskazując, że Skrzypek była "prześladowana na śmierć przez reżim Donalda Tuska".

Prokuratura nie ma sobie nic do zarzucenia

W obliczu tych i innych reakcji Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała oświadczenie i raport uzasadniający swoje działania, informując, że czterogodzinne przesłuchanie odbyło się "w bardzo cywilizowanej atmosferze", a Skrzypek otrzymała nawet "kilka minut przerwy na odpoczynek". W oświadczeniu powtórzono również, że odmowa obecności adwokata Skrzypek była uzasadniona, "ponieważ interesy świadka tego nie wymagały". 

Na koniec w oświadczeniu stwierdzono, że każda próba "powiązania śmierci świadka z jej przesłuchaniem… spowoduje wniesienie przez prokuraturę pozwu cywilnego w celu ochrony dobrego imienia instytucji i osoby prowadzącej sprawę". Prokurator Ewa Wrzosek zapowiedziała również, że podejmie kroki prawne przeciwko tym, którzy sugerują, że śmierć Skrzypek była wynikiem jej przesłuchania.

Raport budzi duże wątpliwości

Raport prokuratury został nazwany "nieprofesjonalnym" przez kilku prawników, którzy mają duże wątpliwości co do przebiegu całej procedury przesłuchania. Według raportu, który nie wspomina o atmosferze przebiegu przesłuchania ani o zachowaniu Barbary Skrzypek, prawie pięciogodzinne przesłuchanie zawierało dziewięć pytań, osiem od prokurator Wrzosek i jedno od dwóch adwokatów. Zdaniem dr. Michała Skwarzyńskiego takie przesłuchanie "nie trwa pięciu godzin, ale maksymalnie godzinę".

Krytyka dotyczyła również Ewy Wrzosek z powodu jej politycznego zaangażowania, które jest postrzegane jako niezgodne z jej rolą jako prokuratora. Penas przypomina, że w 2016 r., gdy PiS był u władzy, awansowała ona na szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, ale została zwolniona trzy miesiące później. Od tego czasu Wrzosek aktywnie wspierała Platformą Obywatelską i nawet wzięła udział w antyrządowym marszu zorganizowanym przez Donalda Tuska 4 czerwca 2023 r. Niemniej jednak obecny rząd KO nadal broni jej "niezależności" jako prokuratora.

Tekst w "The European Conservative" skomentował na platformie X mec. Bartosz Lewandowski:

„Gnębiona na śmierć? Witamy w Polsce Tuska”. To swobodne tłumaczenie tytułu artykułu hiszpańskiego dziennikarza i analityka Álvaro Peñas, które dzisiaj ukazało się w jednym z najważniejszych anglojęzycznych czasopism konserwatywnych „The European Conservative”. W tekście autor opisuje sprawę śmierci Barbary Skrzypek oraz wątpliwości wokół jej przyczyn i osądza w kontekście prześladowania oponentów politycznych obecnego rządu określonego eufemistycznie mianem „rozliczeń”.

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe