Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – mówił dziś podczas uroczystej gali konkursu, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności
Prezydent Andrzej Duda / Fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala 17. edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którego głównym organizatorem jest Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Patronat honorowy nad inicjatywą "S" objął Prezydent RP.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że patronuje i uczestniczy w Konkursie już po raz dziesiąty. Zaznaczył, że Pracodawca Przyjazny Pracownikom to wydarzenie, które ma dla niego szczególne znacznie z kilku powodów.

– Jednym z najważniejszym jest to, że tym pierwszym, który ten konkurs honorowym prezydenckim patronatem objął, prowadził i wręczał statuetki w styczniu 2008 roku był prezydent prof. Lech Kaczyński. Byłem wtedy już podsekretarzem stanu w Jego kancelarii. Było to wydarzenie, które nie tylko pamiętam jako wydarzenie znaczące, ale przede wszystkim bardzo dla mnie symboliczne z uwagi na Tego, który ten patronat rozpoczął. Z jednej strony Prezydenta RP, a z drugiej strony także człowieka Solidarności, prawnika Solidarności, potem wiceprzewodniczącego Solidarności, tak naprawdę faktycznego Przewodniczącego Komisji Krajowej. Ale przede wszystkim człowieka, który bardzo głęboko sercem, umysłem i swoją wiedza oddany był sprawie działalności związkowej, partnerstwa społecznego, dialogu społecznego i pracy – mówił Andrzej Duda.

"To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego"

Prezydent podziękował w szczególności Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", komisji certyfikacyjnej, laureatom oraz wszystkim organizacjom związkowym, które na szczeblu poszczególnych firm i instytucji typowały swoich kandydatów do konkursu.

– To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego. To nie tylko kwestia sentymentu, moich osobistych przyjaźni czy osobistych uczuć przyjacielskich. To także kwestia bardzo żywotnego interesu Rzeczypospolitej Polskiej, który w istocie był motorem do tego, by ten konkurs powstał i był realizowany. I motorem też dlaczego nie kto inny, tylko właśnie Prezydent RP, Głowa Państwa, najwyższy przedstawiciel naszego kraju był tym honorowym patronem, a zarazem gościł ten finał i galę w Pałacu Prezydenckim – stwierdził prezydent Duda.

– To ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania tego ustroju gospodarczego jakim jest społeczna gospodarka rynkowa, którego tak bardzo pragniemy w Polsce i który jest zapisany expressis verbis w naszej Konstytucji, a do którego cały czas dążymy – dodał.

"Przedsiębiorcy są godni szacunku"

Prezydent mówił też o konieczności zachowania balansu pomiędzy interesami pracowników a przedsiębiorców, którzy "mają inwencję i odwagę stanąć do walki konkurencyjnej na rynku gospodarczym: produkować, świadczyć usługi, zmagać się, szukać nowych możliwości rozwoju dla swoich firm i zarazem dawać pracę".

– Przedsiębiorcy są godni szacunku przez to, że dają pracę. Dzięki tej pracy ludzie utrzymują swoje rodziny, podatki mogą być płacone, dzięki tej pracy rozwija się państwo i jest w stanie zrealizować ogromną część swoich niezwykle ważnych, również i społecznie zadań. Dlatego wielki szacunek dla wszystkich przedsiębiorców, a najwyższy szacunek dla tych, którzy przestrzegają tych zasad i którzy są doceniani przez samych swoich pracowników. Pracowników, którzy w jakimś sensie im podlegają, ale zarazem z którymi mają przede wszystkim współdziałać w celu osiągnięcia wspólnego interesu jakim jest uzyskanie jak najlepszych wyników gospodarczych – zaznaczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że w interesie pracowników nigdy nie jest to, żeby firma, w której są zatrudnieni upadła. Prezydent mówił, że pracownicy powinni wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem i oddaniem, aby firma stawała się jak najbardziej konkurencyjna na rynku. Z kolei pracodawca powinien dzielić się wypracowanym dobrem z pracownikami, doceniać ich wkład i zaangażowanie, a także zapewniać im odpowiednie warunki pracy. – I to jest w istocie społeczna gospodarka rynkowa, która opiera się na wzajemnym uznaniu, szacunku i przestrzeganiu praw i zasad – skonkludował.

"Wielki wkład w rozwój RP"

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – zakończył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się gala wręczenia certyfikatów XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” [WIDEO]

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w styczniu i lutym niemal trzykrotnie większe przed rokiem


 

POLECANE
Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wiadomości
Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Noc, która zmieniła wszystko.

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

REKLAMA

Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – mówił dziś podczas uroczystej gali konkursu, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Prezydent Duda: Dziękuję, że mogłem patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności
Prezydent Andrzej Duda / Fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala 17. edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, którego głównym organizatorem jest Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Patronat honorowy nad inicjatywą "S" objął Prezydent RP.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że patronuje i uczestniczy w Konkursie już po raz dziesiąty. Zaznaczył, że Pracodawca Przyjazny Pracownikom to wydarzenie, które ma dla niego szczególne znacznie z kilku powodów.

– Jednym z najważniejszym jest to, że tym pierwszym, który ten konkurs honorowym prezydenckim patronatem objął, prowadził i wręczał statuetki w styczniu 2008 roku był prezydent prof. Lech Kaczyński. Byłem wtedy już podsekretarzem stanu w Jego kancelarii. Było to wydarzenie, które nie tylko pamiętam jako wydarzenie znaczące, ale przede wszystkim bardzo dla mnie symboliczne z uwagi na Tego, który ten patronat rozpoczął. Z jednej strony Prezydenta RP, a z drugiej strony także człowieka Solidarności, prawnika Solidarności, potem wiceprzewodniczącego Solidarności, tak naprawdę faktycznego Przewodniczącego Komisji Krajowej. Ale przede wszystkim człowieka, który bardzo głęboko sercem, umysłem i swoją wiedza oddany był sprawie działalności związkowej, partnerstwa społecznego, dialogu społecznego i pracy – mówił Andrzej Duda.

"To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego"

Prezydent podziękował w szczególności Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", komisji certyfikacyjnej, laureatom oraz wszystkim organizacjom związkowym, które na szczeblu poszczególnych firm i instytucji typowały swoich kandydatów do konkursu.

– To bardzo ważny konkurs z punktu widzenia państwowego. To nie tylko kwestia sentymentu, moich osobistych przyjaźni czy osobistych uczuć przyjacielskich. To także kwestia bardzo żywotnego interesu Rzeczypospolitej Polskiej, który w istocie był motorem do tego, by ten konkurs powstał i był realizowany. I motorem też dlaczego nie kto inny, tylko właśnie Prezydent RP, Głowa Państwa, najwyższy przedstawiciel naszego kraju był tym honorowym patronem, a zarazem gościł ten finał i galę w Pałacu Prezydenckim – stwierdził prezydent Duda.

– To ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania tego ustroju gospodarczego jakim jest społeczna gospodarka rynkowa, którego tak bardzo pragniemy w Polsce i który jest zapisany expressis verbis w naszej Konstytucji, a do którego cały czas dążymy – dodał.

"Przedsiębiorcy są godni szacunku"

Prezydent mówił też o konieczności zachowania balansu pomiędzy interesami pracowników a przedsiębiorców, którzy "mają inwencję i odwagę stanąć do walki konkurencyjnej na rynku gospodarczym: produkować, świadczyć usługi, zmagać się, szukać nowych możliwości rozwoju dla swoich firm i zarazem dawać pracę".

– Przedsiębiorcy są godni szacunku przez to, że dają pracę. Dzięki tej pracy ludzie utrzymują swoje rodziny, podatki mogą być płacone, dzięki tej pracy rozwija się państwo i jest w stanie zrealizować ogromną część swoich niezwykle ważnych, również i społecznie zadań. Dlatego wielki szacunek dla wszystkich przedsiębiorców, a najwyższy szacunek dla tych, którzy przestrzegają tych zasad i którzy są doceniani przez samych swoich pracowników. Pracowników, którzy w jakimś sensie im podlegają, ale zarazem z którymi mają przede wszystkim współdziałać w celu osiągnięcia wspólnego interesu jakim jest uzyskanie jak najlepszych wyników gospodarczych – zaznaczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że w interesie pracowników nigdy nie jest to, żeby firma, w której są zatrudnieni upadła. Prezydent mówił, że pracownicy powinni wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem i oddaniem, aby firma stawała się jak najbardziej konkurencyjna na rynku. Z kolei pracodawca powinien dzielić się wypracowanym dobrem z pracownikami, doceniać ich wkład i zaangażowanie, a także zapewniać im odpowiednie warunki pracy. – I to jest w istocie społeczna gospodarka rynkowa, która opiera się na wzajemnym uznaniu, szacunku i przestrzeganiu praw i zasad – skonkludował.

"Wielki wkład w rozwój RP"

– Mam nadzieję, że ten konkurs w Pałacu Prezydenckim nadal będzie miał swoje miejsce. Dla mnie to jest ostatnia 10 edycja, więcej się nie da. Dziękuje, że zawsze mogłem jako Prezydent patronować temu wielkiemu dziełu Solidarności dla RP i dla naszego rynku pracy. Chce wyrazić nadzieję, że następny Prezydent i następni Prezydenci będą państwa tutaj przyjmowali i kolejne edycje też będą realizowane, nie tylko pod patronatem Prezydenta RP, ale będą rozstrzygane w Pałacu czy w Belwederze czy w innych miejscach, w których Prezydent spotka się z państwem. Ogromnie dziękuję zarówno pracodawcom, Solidarności, jak i innym organizacjom związkowym i organizacjom pracodawców za ten wielki wkład, który państwo czynicie w rozwój Rzeczypospolitej – zakończył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się gala wręczenia certyfikatów XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” [WIDEO]

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia grupowe w styczniu i lutym niemal trzykrotnie większe przed rokiem



 

Polecane
Emerytury
Stażowe