Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Iran uderza na Izrael. Są doniesienia o zniszczeniach Wiadomości
Iran uderza na Izrael. Są doniesienia o zniszczeniach

Iran przeprowadził kolejny zmasowany atak rakietowy na Izrael. W całym kraju ogłoszono alarmy. Są ranni i zniszczone budynki w Hajfie oraz na południu.

Iga Świątek w Dzień dobry TVN. Jej słowa to duże zaskoczenie Wiadomości
Iga Świątek w "Dzień dobry TVN". Jej słowa to duże zaskoczenie

Iga Świątek nieczęsto opowiada publicznie o swoim życiu prywatnym, dlatego jej najnowsza rozmowa z Dorotą Wellman w „Dzień Dobry TVN” była dla fanów dużym zaskoczeniem. Zamiast opowiadać o rywalizacji na korcie, tenisistka zdradziła, jak spędza chwile poza zawodami i kto jest dla niej ważny poza sportem.

Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Dziennikarka Onetu: To byłby zamach stanu polityka
Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Dziennikarka Onetu: To byłby zamach stanu

- To byłby po prostu zamach stanu, gdyby Szymon Hołownia próbował nie odebrać przysięgi od prezydenta elekta - powiedziała Dominika Długosz.

Wypadek podczas zawodów motocrossowych w Gdańsku. Dwie osoby w szpitalu Wiadomości
Wypadek podczas zawodów motocrossowych w Gdańsku. Dwie osoby w szpitalu

Dwie osoby zostały poszkodowane w trakcie zawodów motocrossowych na torze w Gdańsku. Policja poinformowała, że kierujący quadem wypadł z trasy i uderzył w osobę stojącą poza torem.

Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata przebywającego w areszcie wydobywczym Wiadomości
Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata przebywającego w areszcie wydobywczym

Poseł Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata Ryszarda, który od ponad roku przebywa w areszcie wydobywczym. Polityk poinformował także o problemach zdrowotnych brata.

Polska rakieta HEXA 5 zdominowała konkurs w USA Wiadomości
Polska rakieta HEXA 5 zdominowała konkurs w USA

Studenci z Politechniki Poznańskiej zdobyli pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie rakietowym FAR OUT 2025, który odbył się na pustyni Mojave w Kalifornii. Ich innowacyjna rakieta HEXA 5, wyposażona w autorski silnik hybrydowy Broomstick 2+, nie tylko zdeklasowała konkurencję, ale także zdobyła nagrodę za najbardziej wydajny napęd hybrydowy.

Grafzero: Porozmawiajmy o Fight Club wideo
Grafzero: Porozmawiajmy o "Fight Club"

"Fight club" Daivda Finchera to film, który po prawie 30 latach od premiery nadal wzbudza kontrowersje wśród widzów. Ostatnio, Internet oburzył komentarz pewnej studentki filmoznawstwa, która wyśmiała mężczyzn oglądających "Fight club". Czy słusznie? Grafzero vlog literacki twierdzi, że warto porozmawiać o filmie Finchera.

Donald Trump: Doprowadzę do porozumienia Iranu z Izraelem polityka
Donald Trump: Doprowadzę do porozumienia Iranu z Izraelem

Według prezydenta USA Donalda Trumpa, Iran i Izrael powinny zawrzeć umowę. We wpisie na platformie Truth Social przypomniał on konflikt między Indiami i Pakistanem.

 Znany polski piosenkarz miał wypadek. Nie wystąpi w Opolu z ostatniej chwili
Znany polski piosenkarz miał wypadek. Nie wystąpi w Opolu

Tegoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu miał być wyjątkowy - pełen wspomnień, kultowych utworów i wielkich nazwisk. Jednym z artystów, na którego wielu czekało, był Ryszard Rynkowski. Niestety, jego występ został odwołany. Wszystko przez wypadek samochodowy, do którego doszło w drodze na festiwal.

13-letni Krzysztof zaginął pod Częstochową. Policja prosi o pomoc Wiadomości
13-letni Krzysztof zaginął pod Częstochową. Policja prosi o pomoc

Policjanci z Blachowni (woj. śląskie) prowadzą poszukiwania 13-letniego Krzysztofa Pokory. Chłopiec wyszedł z domu w miejscowości Hutki w sobotę 14 czerwca około godziny 18:00 i do tej pory nie wrócił. Nie skontaktował się też z rodziną.

REKLAMA

Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe