Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy

Instytucja wspólnych międzynarodowych patroli w regionach przygranicznych nie jest koniecznością, ale może w poszczególnych wąskich wymiarach sprzyjać efektywności pracy na przygraniczu. Z drugiej strony Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na pytanie naszej redakcji o konkretne dane i analizy świadczące o wyższej skuteczności patroli binarodowych w porównaniu do partoli jednonarodowościowych w zakresie zwalczania przestępczości, odpowiedziało, że nie dysponuje danymi w tym obszarze.
ważne Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
ważne / grafika własna

Patrole międzynarodowe obsadzone są funkcjonariuszem z kraju działania oraz drugim funkcjonariuszem, który pochodzi z państwa graniczącego. W zależności od miejsca działań patrolem dowodzi funkcjonariusz pochodzący z danego państwa.

 

Granica polsko-niemiecka (470 km)

Dokładna liczba obecnie aktywnych polsko-niemieckich patroli policyjnych nie jest precyzyjnie podana w dostępnych źródłach, ponieważ ich liczba zmienia się w zależności od regionu, potrzeb operacyjnych, jak uważają same służby. W 2024 roku w garnizonie zachodniopomorskim przeprowadzono 71 wspólnych patroli polsko-niemieckich, realizowanych przez komendy powiatowe w Gryfinie, Policach oraz Komendę Miejską Policji w Świnoujściu.

— Ale już w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniąc służbę w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen zrealizowali łącznie 98 wspólnych patroli.

- podał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

— Uprzejmie informuję, że w ramach działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen w interesującym Panią czasie przeprowadzono 57 patroli po stronie polskiej i 41 po niemieckiej.

W regionie lubuskim wspólne patrole są realizowane m.in. w Gubinie/Guben oraz w ramach Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku. W rejonie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działają trzy wspólne placówki polsko-niemieckie (Świecko, Tuplice, Ludwigsdorf/Zgorzelec), gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej policji prowadzą wspólne patrole, ale trudno o konkretne liczby.


Granica polsko-czeska (796 km) i polsko - słowacka (541 km)

Na podstawie wcześniejszych danych z lat 2019–2021 obecnie aktywnych może być 2–5 polsko-czeskich patroli, głównie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych. Liczba ta może wzrosnąć w sezonie letnim lub podczas wydarzeń masowych. Polsko-czeskie patrole policyjne działają na podstawie porozumień między Komendantem Głównym Policji RP a Prezydium Policji Republiki Czeskiej, szczególnie w regionach przygranicznych i strefach przemysłowych, takich jak Mladá Boleslav czy Pilzno, gdzie pracuje wielu Polaków. W 2021 roku w patrolach uczestniczyło ośmiu polskich policjantów, co sugeruje maksymalnie 4–8 patroli w danym okresie.

Polsko-słowackie patrole działają na mocy Porozumienia Wykonawczego z 31 lipca 2009 roku między Komendantem Głównym Policji RP, Komendantem Głównym Straży Granicznej RP a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Patrole te odbywają się głównie w regionach przygranicznych, takich jak Podkarpacie (np. Barwinko, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne), w celu zwalczania przestępczości transgranicznej, zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych czy religijnych oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Biorąc pod uwagę regularność współpracy i wcześniejsze dane, w regionie Podkarpacia i innych obszarach przygranicznych (np. okolice Nowego Targu, Zakopanego) aktywnych może być 3–6 polsko-słowackich patroli.

 

Granica polsko- litewska (104 km)

W przeciwieństwie do polsko-niemieckich patroli, polsko-litewskie patrole wydają się mniej liczne, co wynika między innymi z krótszej granicy (104 km) i mniejszego natężenia ruchu transgranicznego w porównaniu z granicą polsko-niemiecką czy polsko-czeską. Współpraca jest jednak w ostatnim czasie bardziej aktywna, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, gdzie bliskość Białorusi i obwodu kaliningradzkiego (Rosja) wymaga wzmożonej czujności. Patrole mogą być wspierane przez Straż Graniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na nielegalną migrację o czy relacjonowała na miejscu TV Republika. Szacuje się, że obecnie aktywnych jest 1–3 polsko-litewskie patroli policyjnych w regionie przygranicznym, głównie w województwie podlaskim, z możliwością zwiększenia liczby w okresach wzmożonego zapotrzebowania. W celu zapanowania nad znacznym wzrostem nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi 23 sierpnia 2021 r. szefowie litewskiej i polskiej Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej grupy do walki z nielegalną migracją.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe