Marcin Romanowski: Gdyby liberałowie wygrali wybory na Węgrzech, uderzyliby jeszcze brutalniej niż w Polsce

- Jedynym realnym zagrożeniem dla demokracji, bezpieczeństwa i rządów prawa w Polsce jest koalicja Tuska – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Marcin Romanowski. Były wiceminister sprawiedliwości jest ścigany przez polską prokuraturę. Polityk otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, teraz stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności.
Marcin Romanowski Marcin Romanowski: Gdyby liberałowie wygrali wybory na Węgrzech, uderzyliby jeszcze brutalniej niż w Polsce
Marcin Romanowski / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Mylosz

Tysol.pl: Panie pośle, polski wyborca przez 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy był straszony „końcem demokracji”, teraz po zdobyciu władzy przez Platformę Obywatelską i jej sojuszników to prawica alarmuje o atakach na wolność i demokrację. Jak Polacy nieco mniej zainteresowani polityką mają odnaleźć się w tym poczuciu permanentnego zagrożenia demokracji?

Marcin Romanowski: Chaos, w którym osobom mniej zainteresowanym polityką czy życiem publicznym trudno się zorientować, o co tak naprawdę chodzi – to dokładnie to, na czym zależy globalistom.. Oszustwo i manipulacja to jedyny sposób, w jaki środowiska takie jak Platforma Obywatelska, z Tuskiem i Trzaskowskim na czele, mogą zdobywać władzę. Gdyby mówili otwarcie, jakie zagrożenia diagnozują i jakie naprawdę mają zamiary, nikt przy zdrowych zmysłach i z Polską w sercu by na nich nie zagłosował. Dlatego kłamią i zarzucają innym dokładnie to, czym sami się charakteryzują – łamanie demokracji, rządów prawa, nieuczciwość.

W rzeczywistości jedynym realnym zagrożeniem dla demokracji, bezpieczeństwa i rządów prawa w Polsce jest właśnie koalicja Tuska – koalicja 13 grudnia. Udowodnili to przez ostatnie półtorej roku w sposób, który przeraża każdego rozsądnego eksperta, który ma dostęp do prawdziwych, rzetelnych analiz sytuacji politycznej i prawnej w Polsce.

 

Groźby globalistów

Opublikowany przez Polsko-Węgierski Instytut Wolności raport jest skierowany do odbiorcy polskiego czy węgierskiego?

Raport kierowany jest do każdego, komu zależy na obronie wolności, tożsamości narodowej i wartości kulturowych, które dziś są pod coraz silniejszym ostrzałem ze strony globalistycznych środowisk – a Polska jest tu szczególnym polem ataku. Ze względu na historyczną przyjaźń między naszymi narodami Węgrzy są bardzo zainteresowani tym, co dzieje się w Polsce.

Tym bardziej teraz, kiedy lider węgierskiej opozycji otwarcie zapowiada, że po zwycięstwie będzie wdrażać dokładnie te same działania, co teraz Tusk w Polsce.

Systematyczne, ale przystępne omówienie zagrożeń zawarte w naszym raporcie będzie też oczywiście cenne dla Polaków. Ale spotkał się z zainteresowaniem naszym amerykańskich partnerów. W rzeczywistości raport jest adresowany do wszystkich środowisk wolnościowych i zdroworozsądkowych – bo zagrożenie liberalną autokracją nie zna granic.

Czy sytuacja ingerowania sądów w proces wyborczy w Rumunii i we Francji grozi Polsce i Węgrom?

Zdecydowanie tak.

Wykorzystywanie upolitycznionych sądów do odbierania obywatelom realnego wpływu na wybory to znak rozpoznawczy liberalno-lewicowych elit w Europie i w USA. Dlaczego Polska pod rządami Tuska miałaby być wyjątkiem? Od ponad półtora roku jesteśmy doświadczalnym poligonem brutalnego bezprawia.

Koalicja 13 grudnia już z resztą próbowała podejmować kroki w tym kierunku, starając się przeprowadzić tzw. ustawę incydentalną, zmieniającą na potrzeby wyborów prezydenckich skład Sądu Najwyższego orzekającego o ich ważności. Zamiast Izby Kontroli Nadzwyczajnej chcieli do tego zadania wyznaczyć 15 najstarszych stażem sędziów, w większości z czasów PRL, w tym osoby, które skazywały działaczy Solidarności. Cel był jasny: zabezpieczyć się politycznie, mieć w zanadrzu „bezpiecznik”, który – jak w Rumunii – pozwoli unieważnić wybory, jeśli wygra Karol Nawrocki. Na szczęście prezydent zawetował ten legislacyjny potworek. Ale od razu pojawiły się zawoalowane groźby – Tusk i Hołownia zaczęli sugerować, że nie uznają wyniku, jeśli Trzaskowski przegra. A nieuznawanie niewygodnych wyroków SN czy TK to ich specjalność. Dlatego tak ważny jest nacisk na rządzących i pilnowanie uczciwości wyborów.

Jak kwestia sądownictwa wygląda na Węgrzech? Jak Węgrzy poradzili sobie z oczyszczeniem sądów po komunizmie?

Niestety, nad Dunajem nie przeprowadzono gruntownego oczyszczenia sądów z osób skompromitowanych w poprzednim systemie. Nie dochodziło tam co prawda do takich patologii jak w Polsce, które były wynikiem polityki „grubej kreski” Adama Strzembosza – ale i tak problem pozostał. Węgierscy sędziowie nie są aż tak upolitycznieni jak w Polsce, ale pojawiają się podobne symptomy jurystokracji – orzeczenia sprzeczne z ustawami, polityczny aktywizm, kontakty z Brukselą czy Luksemburgiem mające na celu podważanie własnego systemu prawnego. To wszystko pokazuje, że bez dogłębnej, odważnej reformy sądów, bez przypomnienia sędziom, że są sługami prawa, a nie jego panami, nie można zbudować uczciwego i sprawnego wymiaru sprawiedliwości. Półśrodki nic tu nie dają.

 

Polska poligonem wojny cywilizacyjnej

Jak ważna jest międzynarodowa współpraca środowisk konserwatywnych, by uniknąć zagrożeń opisywanych w Pana raporcie?

Polska jest dziś poligonem wojny cywilizacyjnej – jesteśmy na linii frontu w obliczu agresji ze strony globalistycznych ideologii, woke, radykalnego klimatyzmu i polityki promującej przymusową migrację.

Instytut powstał po to, by pełnić rolę systemu wczesnego ostrzegania – tak, aby inne kraje mogły uniknąć losu Polski poddanej ideologicznemu i politycznemu Kulturkampfowi. Współpraca, wymiana wiedzy i wsparcie są dziś nie tylko cenne, ale konieczne. Oczywiście konserwatyści i narodowcy z natury nie tworzą „międzynarodówek” jak lewica, ale nie oznacza to, że nie mogą powstawać fora współpracy. Wymaga to po prostu więcej determinacji.

Na Węgrzech największą konkurencją dla Viktora Orbána jest Peter Magyar i partia TISZA. Jak scharakteryzowałby Pan tego polityka i tę formację?

Tak samo jak Tusk – narzucany przez Brukselę. Tak samo jako wynagrodzenie za pomoc w zdobyciu władzy będzie spłacał rachunki Niemcom i globalistycznym grupom interesu, kosztem węgierskiego interesu narodowego. Kosztem zwykłych ludzi. Teraz oczywiście – dokładnie jak Tusk w 2023 roku – obiecuje dobrobyt i politykę „kochajmy się”. Gdyby wygrał – nie dotrzyma żadnej z tych obietnic. Poza rozliczeniami rządzących – które, podobnie jak w Polsce za Tuska, nie będą miały nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości, a będą zwykłymi polowaniami na czarownice. Dotykającymi tak jak w Polsce, nie tylko polityków, ale zwykłych ludzi – szeregowych urzędników, straszą schorowaną kobietę która skrytykuje na Facebooku liberalnego aktywistę czy katolickiego księdza, który buduje dom pomocy dla ofiar przemocy. Tusk i Magyar – mimo różnic – to w istocie bliźniacze projekty. W TISZA nawet hasła wyborcze powtarzają te same, co Platforma Obywatelska w 2023 roku. Wtedy Tusk dostał zielone światło z Brukseli na zniszczenie środowisk suwerennościowych, bo stanowimy zagrożenie dla ich planów.

A Węgry Victora Orbána są jeszcze groźniejsze – dlatego jeśli liberałowie wygraliby wybory nad Dunajem, uderzenie byłoby jeszcze brutalniejsze i bardziej bezwzględne niż w Polsce.

Dlatego musimy się wspierać – bo to właśnie polsko-węgierska współpraca, stanowiąca trzon Europy Środkowej, w połączeniu z więzią transatlantycką, tworzy najlepsze warunki dla rozwoju i budowy bezpieczeństwa naszych narodów. A fakt, że tak usilnie próbuje się nas poróżnić, tylko potwierdza, jak bardzo ta współpraca uwiera wrogów wolności i suwerenności.
 


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Marcin Romanowski: Gdyby liberałowie wygrali wybory na Węgrzech, uderzyliby jeszcze brutalniej niż w Polsce

- Jedynym realnym zagrożeniem dla demokracji, bezpieczeństwa i rządów prawa w Polsce jest koalicja Tuska – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Marcin Romanowski. Były wiceminister sprawiedliwości jest ścigany przez polską prokuraturę. Polityk otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, teraz stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności.
Marcin Romanowski Marcin Romanowski: Gdyby liberałowie wygrali wybory na Węgrzech, uderzyliby jeszcze brutalniej niż w Polsce
Marcin Romanowski / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Mylosz

Tysol.pl: Panie pośle, polski wyborca przez 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy był straszony „końcem demokracji”, teraz po zdobyciu władzy przez Platformę Obywatelską i jej sojuszników to prawica alarmuje o atakach na wolność i demokrację. Jak Polacy nieco mniej zainteresowani polityką mają odnaleźć się w tym poczuciu permanentnego zagrożenia demokracji?

Marcin Romanowski: Chaos, w którym osobom mniej zainteresowanym polityką czy życiem publicznym trudno się zorientować, o co tak naprawdę chodzi – to dokładnie to, na czym zależy globalistom.. Oszustwo i manipulacja to jedyny sposób, w jaki środowiska takie jak Platforma Obywatelska, z Tuskiem i Trzaskowskim na czele, mogą zdobywać władzę. Gdyby mówili otwarcie, jakie zagrożenia diagnozują i jakie naprawdę mają zamiary, nikt przy zdrowych zmysłach i z Polską w sercu by na nich nie zagłosował. Dlatego kłamią i zarzucają innym dokładnie to, czym sami się charakteryzują – łamanie demokracji, rządów prawa, nieuczciwość.

W rzeczywistości jedynym realnym zagrożeniem dla demokracji, bezpieczeństwa i rządów prawa w Polsce jest właśnie koalicja Tuska – koalicja 13 grudnia. Udowodnili to przez ostatnie półtorej roku w sposób, który przeraża każdego rozsądnego eksperta, który ma dostęp do prawdziwych, rzetelnych analiz sytuacji politycznej i prawnej w Polsce.

 

Groźby globalistów

Opublikowany przez Polsko-Węgierski Instytut Wolności raport jest skierowany do odbiorcy polskiego czy węgierskiego?

Raport kierowany jest do każdego, komu zależy na obronie wolności, tożsamości narodowej i wartości kulturowych, które dziś są pod coraz silniejszym ostrzałem ze strony globalistycznych środowisk – a Polska jest tu szczególnym polem ataku. Ze względu na historyczną przyjaźń między naszymi narodami Węgrzy są bardzo zainteresowani tym, co dzieje się w Polsce.

Tym bardziej teraz, kiedy lider węgierskiej opozycji otwarcie zapowiada, że po zwycięstwie będzie wdrażać dokładnie te same działania, co teraz Tusk w Polsce.

Systematyczne, ale przystępne omówienie zagrożeń zawarte w naszym raporcie będzie też oczywiście cenne dla Polaków. Ale spotkał się z zainteresowaniem naszym amerykańskich partnerów. W rzeczywistości raport jest adresowany do wszystkich środowisk wolnościowych i zdroworozsądkowych – bo zagrożenie liberalną autokracją nie zna granic.

Czy sytuacja ingerowania sądów w proces wyborczy w Rumunii i we Francji grozi Polsce i Węgrom?

Zdecydowanie tak.

Wykorzystywanie upolitycznionych sądów do odbierania obywatelom realnego wpływu na wybory to znak rozpoznawczy liberalno-lewicowych elit w Europie i w USA. Dlaczego Polska pod rządami Tuska miałaby być wyjątkiem? Od ponad półtora roku jesteśmy doświadczalnym poligonem brutalnego bezprawia.

Koalicja 13 grudnia już z resztą próbowała podejmować kroki w tym kierunku, starając się przeprowadzić tzw. ustawę incydentalną, zmieniającą na potrzeby wyborów prezydenckich skład Sądu Najwyższego orzekającego o ich ważności. Zamiast Izby Kontroli Nadzwyczajnej chcieli do tego zadania wyznaczyć 15 najstarszych stażem sędziów, w większości z czasów PRL, w tym osoby, które skazywały działaczy Solidarności. Cel był jasny: zabezpieczyć się politycznie, mieć w zanadrzu „bezpiecznik”, który – jak w Rumunii – pozwoli unieważnić wybory, jeśli wygra Karol Nawrocki. Na szczęście prezydent zawetował ten legislacyjny potworek. Ale od razu pojawiły się zawoalowane groźby – Tusk i Hołownia zaczęli sugerować, że nie uznają wyniku, jeśli Trzaskowski przegra. A nieuznawanie niewygodnych wyroków SN czy TK to ich specjalność. Dlatego tak ważny jest nacisk na rządzących i pilnowanie uczciwości wyborów.

Jak kwestia sądownictwa wygląda na Węgrzech? Jak Węgrzy poradzili sobie z oczyszczeniem sądów po komunizmie?

Niestety, nad Dunajem nie przeprowadzono gruntownego oczyszczenia sądów z osób skompromitowanych w poprzednim systemie. Nie dochodziło tam co prawda do takich patologii jak w Polsce, które były wynikiem polityki „grubej kreski” Adama Strzembosza – ale i tak problem pozostał. Węgierscy sędziowie nie są aż tak upolitycznieni jak w Polsce, ale pojawiają się podobne symptomy jurystokracji – orzeczenia sprzeczne z ustawami, polityczny aktywizm, kontakty z Brukselą czy Luksemburgiem mające na celu podważanie własnego systemu prawnego. To wszystko pokazuje, że bez dogłębnej, odważnej reformy sądów, bez przypomnienia sędziom, że są sługami prawa, a nie jego panami, nie można zbudować uczciwego i sprawnego wymiaru sprawiedliwości. Półśrodki nic tu nie dają.

 

Polska poligonem wojny cywilizacyjnej

Jak ważna jest międzynarodowa współpraca środowisk konserwatywnych, by uniknąć zagrożeń opisywanych w Pana raporcie?

Polska jest dziś poligonem wojny cywilizacyjnej – jesteśmy na linii frontu w obliczu agresji ze strony globalistycznych ideologii, woke, radykalnego klimatyzmu i polityki promującej przymusową migrację.

Instytut powstał po to, by pełnić rolę systemu wczesnego ostrzegania – tak, aby inne kraje mogły uniknąć losu Polski poddanej ideologicznemu i politycznemu Kulturkampfowi. Współpraca, wymiana wiedzy i wsparcie są dziś nie tylko cenne, ale konieczne. Oczywiście konserwatyści i narodowcy z natury nie tworzą „międzynarodówek” jak lewica, ale nie oznacza to, że nie mogą powstawać fora współpracy. Wymaga to po prostu więcej determinacji.

Na Węgrzech największą konkurencją dla Viktora Orbána jest Peter Magyar i partia TISZA. Jak scharakteryzowałby Pan tego polityka i tę formację?

Tak samo jak Tusk – narzucany przez Brukselę. Tak samo jako wynagrodzenie za pomoc w zdobyciu władzy będzie spłacał rachunki Niemcom i globalistycznym grupom interesu, kosztem węgierskiego interesu narodowego. Kosztem zwykłych ludzi. Teraz oczywiście – dokładnie jak Tusk w 2023 roku – obiecuje dobrobyt i politykę „kochajmy się”. Gdyby wygrał – nie dotrzyma żadnej z tych obietnic. Poza rozliczeniami rządzących – które, podobnie jak w Polsce za Tuska, nie będą miały nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości, a będą zwykłymi polowaniami na czarownice. Dotykającymi tak jak w Polsce, nie tylko polityków, ale zwykłych ludzi – szeregowych urzędników, straszą schorowaną kobietę która skrytykuje na Facebooku liberalnego aktywistę czy katolickiego księdza, który buduje dom pomocy dla ofiar przemocy. Tusk i Magyar – mimo różnic – to w istocie bliźniacze projekty. W TISZA nawet hasła wyborcze powtarzają te same, co Platforma Obywatelska w 2023 roku. Wtedy Tusk dostał zielone światło z Brukseli na zniszczenie środowisk suwerennościowych, bo stanowimy zagrożenie dla ich planów.

A Węgry Victora Orbána są jeszcze groźniejsze – dlatego jeśli liberałowie wygraliby wybory nad Dunajem, uderzenie byłoby jeszcze brutalniejsze i bardziej bezwzględne niż w Polsce.

Dlatego musimy się wspierać – bo to właśnie polsko-węgierska współpraca, stanowiąca trzon Europy Środkowej, w połączeniu z więzią transatlantycką, tworzy najlepsze warunki dla rozwoju i budowy bezpieczeństwa naszych narodów. A fakt, że tak usilnie próbuje się nas poróżnić, tylko potwierdza, jak bardzo ta współpraca uwiera wrogów wolności i suwerenności.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe