Niepokojące informacje z granicy Polski z Niemcami. Komunikat niemieckich służb

Co musisz wiedzieć?
- 5 maja 2025 rano policja w Bad Muskau zatrzymała pięciu afgańskich imigrantów.
- Migranci w wieku 15, 23, 24, 24 i 25 lat przekroczyli nielegalnie granicę z Polski.
- Czterech dorosłych odesłano tego samego dnia do Polski, nieletni trafił do Jugendamtu w Görlitz.
Afgańczycy zatrzymani przez niemieckie służby
Jak informują niemieckie władze, w sobotę rano patrol policji z Weißwasser (Biała Woda) otrzymał od jednego z mieszkańców Bad Muskau informację o sześciu mężczyznach przekraczających granicę. Wkrótce ujęto dwóch, a chwilę później kolejne trzy osoby. Jeden z migrantów zdołał zbiec.
Zatrzymani to obywatele Afganistanu w wieku 15, 23, 24, 24 i 25 lat.
Odesłanie do Polski i ponowne zatrzymanie
Czterech dorosłych zostało tego samego dnia odtransportowanych na stronę polską. 15-latek przekazany został Jugendamtowi powiatu Görlitz.
Już w niedzielę wieczorem ten sam 23- i 24-latek zostali ponownie zatrzymani dzięki kolejnemu zgłoszeniu obywatelskiemu w okolicy Krauschwitz. Jak informują niemieckie służby, obaj mają zostać odesłani do Polski.
- "Tak wyssane z palca informacje". Burza w sieci po emisji programu TVN
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- "Zostały odłowione". Ważny komunikat poznańskiego zoo
- Najważniejsze, to nie drażnić Niemców
- Decyzja ws. Igi Świątek. Sztab wydał komunikat
- 16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji
- Pieniądze dla PiS. Jest decyzja PKW
Czy Niemcy odsyłają imigrantów do Polski?
Niemiecka policja regularnie informuje o odsyłaniu do polski nielegalnych imigrantów. W komunikacie z 1 maja poinformowano o tym, że Niemcy deportowali mężczyzn do Polski przez punkt graniczny w Pomellen. Więcej przeczytasz w naszym artykule.
Niemcy chwalą Polaków: Przyjmują każdego wydalonego z Niemiec imigranta
W marcu kierownik niemieckiego centrum deportacyjnego w Eisenhüttenstadt Olaf Jensen w rozmowie z Wirtualna Polską chwalił postawę Warszawy w sprawie imigrantów.
Polska jest jednym z najkonkretniejszych, najpoprawniejszych i najsprawniejszych państw w Europie w tej kwestii: odpowiada szybko, zgodnie i zawsze korzystnie. Krótko mówiąc: można dobrze współpracować z Polską (...) Istnieje duży potencjał, aby uprościć transfery między Polską a Brandenburgią i uczynić procedury bardziej wydajnymi dla obu stron
– mówił Jensen.
Porozumienie Dublin III
W "Porozumieniu Dublin III" kraje UE zgodziły się, że procedury azylowe odbywają się w kraju, do którego migrant dociera do Europy. W przypadku, gdy znajdzie się na terenie innego kraju, ten ma prawo odesłać go do kraju, w którym przekroczył granicę UE. Jednak Włochy, Hiszpania i Grecja zazwyczaj pozwalają przybyszom podróżować bez przeszkód, a następnie nie przyjmują ich z powrotem.