Budowa kanału ulgi dla Białej Głuchołaskiej. Solidarność wsparła manifestację w Warszawie

Tragedia w Głuchołazach
We wrześniu ubiegłego roku powódź spustoszyła wiele miejscowości na południu Polski. Symbolem kataklizmu stały się Głuchołazy, w ogromnym stopniu zniszczone przez wodę, która wylała się z rzeki Białej Głuchołaskiej. Była to prawdopodobnie największa powódź w historii miasta. Fala zniszczyła dwa sąsiadujące ze sobą mosty – jeden tymczasowy, a drugi znajdujący się ciągle w budowie most Andrzeja. Żywioł nie oszczędził także innych mostów Wojciecha, huśtanego i kratowego.
Wczoraj, 14 maja, mieszkańcy Głuchołaz zorganizowali manifestację w Warszawie, podczas której domagali się budowy kanału ulgi dla Białej Głuchołaskiej. W ich ocenie poprawi to ochronę przeciwpowodziową miasta.
Demonstranci zgromadzili się pod Pałacem Kultury i Nauki, skąd przeszli pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie złożyli petycję do premiera Donalda Tuska.
Mieszkańcy Głuchołaz przywieźli ze sobą transparent z napisem: "Tak! Dla kanału ulgi! Nie! Dla kolejnej katastrofy! Głuchołazy żądają skutecznej ochrony przeciw powodzi!".
Ochrona przeciwpowodziowa
– Jesteśmy zdeterminowani, aby zostały podjęte skuteczne działania ochrony przeciwpowodziowej. Mamy przykład po 1997 roku budowy kanału ulgi dla Opola. W niedawnej powodzi jego mieszkańcy nie ucierpieli. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest właśnie budowa kanału ulgi. Prowadziłby z pogranicza Głuchołaz i Mikulowic w kierunku Wilamowic Nyskich, zbiornika nyskiego i odciążałby miasto od fali powodziowej – mówił na jesieni ubiegłego roku Piotr Trembecki z Towarzystwa Zdrojowego w Głuchołazach w rozmowie z Radiem Opole.
Wątpliwości co do budowy kanału ulgi wyrażał wtedy wiceburmistrz Głuchołaz.
– Jako inżynier mam problem, aby wyobrazić sobie bajpas, gdzie woda płynie pod górę kilkadziesiąt metrów. Nie spotkałem się z takimi rozwiązaniami. Co innego kanał ulgi, gdy teren jest na tym samym poziomie. Natomiast mamy rzekę górską otoczoną wyżynami na kilkadziesiąt metrów – wskazywał.
- Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce
- "Nie tym razem". Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego
- Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Brytyjski ''Daily Mail'' zdecydował. Polskie miasto pierwsze w rankingu
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Grupa amerykańskich kongresmenów oficjalnie zapytała UE, jak zamierza reagować na łamanie demokracji przez rząd Tuska
- "Nie miała prawa". Jest decyzja TSUE ws. Ursuli von der Leyen
- Benzyna po 11 złotych. UE szykuje potężne uderzenie w kieszenie Polaków