Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.
Z ostatniej chwili! Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena
Z ostatniej chwili! / grafika własna

Potężny sukces Nawrockiego

Krytyczna decyzja Departamentu Handlu USA. Podczas mojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie nalegałem na wysokich rangą urzędników Białego Domu i liderów Kongresu, aby cofnęli zasady prezydenta Bidena dotyczące dyfuzji AI. Dziękuję Donaldowi Trumpowi za pomoc w przywróceniu zaufania w stosunkach USA–Polska. Kluczowy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności sojuszniczej i roli Polski w gospodarce opartej na AI

– pisze Karol Nawrocki, publikując dokument Departamentu Handlu USA.

O podnoszeniu sprawy ograniczeń na eksport chipów w rozmowach z administracją Trumpa Karol Nawrocki mówił jeszcze podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Departament Handlu (DOC) zainicjował dziś uchylenie przepisów administracji Bidena dotyczących dyfuzji sztucznej inteligencji (AI Diffusion Rule), ogłaszając jednocześnie dodatkowe kroki mające na celu wzmocnienie kontroli eksportu półprzewodników na całym świecie

– czytamy w dokumencie.

 

Komentarze

Pilne! Sukces wizyty Nawrockiego w Białym Domu! Cofnięto ograniczenia eksportu technologii AL do Polski

– komentuje poseł Urszula Rusecka.

To jest news!

– komentuje Miłosz Lodowski.

W Polsce opozycja prowadzi politykę zagraniczną, a koalicji kaczki rzucają chleb w parku

– komentuje Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Wielki sukces Karola Nawrockiego! Tę sprawę bardzo mocno stawiał podczas rozmów w Białym Domu. Otrzymaliśmy wtedy obietnicę pozytywnego załatwienia tej kwestii

– komentuje europoseł PiS Adam Bielan.

 

Decyzja administracji Bidena

Na podstawie decyzji administracji prezydenta Joe Bidena Polska została w styczniu objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA. Ograniczeniom nie poddano 18 krajów, określonych w dokumentach Departamentu Stanu jako kluczowi sojusznicy USA. Polska nie załapała się na tę listę.

Wydźwięk tego dokumentu jest jednoznaczny – żółte kraje [gdzie wskazano m.in. Polskę – red.] powinny zapomnieć o rozwoju własnej superinteligencji. A limity mają im wystarczyć tylko do zwykłych zastosowań AI. (…) Żałuje, że ten wpis jest tak negatywny, ale ja osobiście nie rozumiem jak w tej całej konfiguracji geopolitycznej znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw

– pisał na platformie X ekspert zajmujący się sztuczną inteligencją prof. Piotr Sankowski

AI jest dla zarządu, dla Pana Panie Areczku tylko rynek zbytu dla naszych rozwiązań. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania mogą nakupić sprzętu do trenowania AI, Polska może kupić tyle, ile pozwoli US Wielki brat. Tak oto wepchnięto nas do drugiej ligi nowoczesnych technologii. To tak jakby kiedyś wprowadzono nam embargo na stal. Przerażające, ze te informacje się potwierdziły

– komentowała dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" Anna Wittenberg.

Brukselski serwis Politico stwierdzał, że "Polska może być najbardziej znaczącą ofiarą" decyzji USA.

 

Jest oświadczenie NVIDIA

W związku z powyższym firma NVIDIA opublikowała oświadczenie. W komunikacie podkreślono, że "przez dziesięciolecia przywództwo w ekosystemach komputerowych i oprogramowania było kamieniem węgielnym amerykańskiej siły i wpływów na całym świecie". 

Rząd federalny mądrze powstrzymał się od dyktowania projektowania, marketingu i sprzedaży popularnych komputerów i oprogramowania – kluczowych czynników innowacji i wzrostu gospodarczego. Pierwsza administracja Trumpa położyła podwaliny pod obecną siłę i sukces Ameryki w dziedzinie AI, wspierając środowisko, w którym przemysł amerykański mógł konkurować i wygrywać dzięki zasługom bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie główny nurt AI stał się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając amerykańskie przywództwo w najnowocześniejszej technologii. Obecnie firmy, startupy i uniwersytety na całym świecie wykorzystują główny nurt AI, aby rozwijać opiekę zdrowotną, rolnictwo, produkcję, edukację i niezliczone inne dziedziny, napędzając wzrost gospodarczy i uwalniając potencjał narodów. Zbudowana na amerykańskiej technologii, adopcja AI na całym świecie napędza wzrost i możliwości dla branż w kraju i za granicą

– wskazywała NVIDIA. 

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "ten globalny postęp jest teraz zagrożony", gdyż "administracja Bidena stara się teraz ograniczyć dostęp do popularnych aplikacji komputerowych za pomocą bezprecedensowej i błędnej zasady «AI Diffusion», która grozi wykolejeniem innowacji i wzrostu gospodarczego na całym świecie".

Pod koniec urzędowania administracja Bidena stara się podważyć przywództwo Ameryki za pomocą ponad 200-stronicowego bagna regulacyjnego, opracowanego w tajemnicy i bez odpowiedniej kontroli ustawodawczej. To daleko idące przekroczenie uprawnień narzuciłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, w jaki sposób wiodące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A próbując manipulować wynikami rynkowymi i tłumić konkurencję – siłę napędową innowacji – nowa zasada administracji Bidena grozi zmarnowaniem ciężko wywalczonej przewagi technologicznej Ameryki

– komentowała NVIDIA.

W dalszej części oświadczenia podkreślano, że "choć te zasady są ukryte pod płaszczykiem «antychińskich» działań, nie przyczynią się w żaden sposób do poprawy bezpieczeństwa USA". 

Nowe zasady kontrolowałyby technologię na całym świecie, w tym technologię, która jest już szeroko dostępna w popularnych komputerach do gier i sprzęcie konsumenckim. Zamiast złagodzić jakiekolwiek zagrożenie, nowe zasady Bidena jedynie osłabią globalną konkurencyjność Ameryki, podważając innowacyjność, która zapewniła USA przewagę

– wskazuje korporacja i dodaje, że "chociaż zasady nie będą egzekwowane przez 120 dni, już teraz podważają interesy USA". 

 


 

POLECANE
On będzie realizował politykę Brukseli. Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego Wiadomości
"On będzie realizował politykę Brukseli". Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego

Poseł Paweł Kukiz na antenie Radia Wnet skrytykował kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego m.in. w kwestii LGBT.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla pieszych we Wrocławiu. Jeszcze w tym roku ulica Piotra Skargi stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Powstaną tam dwa nowe przejścia naziemne, które poprawią bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się – zwłaszcza dla osób z ograniczeniami ruchowymi, seniorów i rodziców z dziećmi.

Nie tym razem. Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego z ostatniej chwili
"Nie tym razem". Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego

"Pytania Pana Czuchnowskiego to nie dziennikarstwo to zwykłe hejterstwo, które ma być użyte jako paliwo w politycznym sporze" – pisze na platformie X syn Karola Nawrockiego, Daniel Nawrocki, odnosząc się do publikacji redaktora "Gazety Wyborczej" Wojciecha Czuchnowskiego.

Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb gorące
Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb

Polscy nurkowie dokonali niesamowitego odkrycia. Odnaleźli wrak zatopionego statku. Do odkrycia doszło w lipcu zeszłego roku, ale dopiero teraz doszło do analizy drogocennej zawartości znaleziska – 170-letniego szampana, specjalnie wyprodukowanego na dwór rosyjskiego cara Aleksandra II.

George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał Wiadomości
George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał

– Być może chce, by jego kandydat przegrał – powiedział George Simion na antenie TV Republika, komentując wpis premiera Donalda Tuska o "prorosyjskości" rumuńskiego polityka.

Nie żyje polski mistrz świata Wiadomości
Nie żyje polski mistrz świata

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje wybitny pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata w tej dziedzinie.

Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność z ostatniej chwili
Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność

Agencja Uzbrojenia podpisała w środę umowę na dostawę dla Wojska Polskiego systemu 3 satelitów rozpoznawczych na kwotę 860 mln zł. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dzięki Satelitarnemu Systemowi Obserwacji Ziemi Polska uzyskuje niezależność w zakresie obrazowania satelitarnego.

Nie udało się. Smutny komunikat warszawskiego zoo z ostatniej chwili
"Nie udało się". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro. Ostatnio opublikowało bardzo smutną wiadomość.

Nie miała prawa. Jest decyzja TSUE ws. Ursuli von der Leyen pilne
"Nie miała prawa". Jest decyzja TSUE ws. Ursuli von der Leyen

TSUE zdecydował ws. decyzji KE o utajnieniu wiadomości SMS, w których Ursula von der Leyen wymieniała z prezesem Pfizera ws. kontraktu na szczepionki.

Benzyna po 11 złotych. UE szykuje potężne uderzenie w kieszenie Polaków z ostatniej chwili
Benzyna po 11 złotych. UE szykuje potężne uderzenie w kieszenie Polaków

Gigantyczny wzrost cen paliw, ogrzewania i gazu. Nowy system handlu uprawnieniami do emisji CO2 ETS-2 już w drodze – regulacje mają zacząć obowiązywać od 2027 roku i potężnie uderzą w kieszenie Polaków.

REKLAMA

Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.
Z ostatniej chwili! Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena
Z ostatniej chwili! / grafika własna

Potężny sukces Nawrockiego

Krytyczna decyzja Departamentu Handlu USA. Podczas mojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie nalegałem na wysokich rangą urzędników Białego Domu i liderów Kongresu, aby cofnęli zasady prezydenta Bidena dotyczące dyfuzji AI. Dziękuję Donaldowi Trumpowi za pomoc w przywróceniu zaufania w stosunkach USA–Polska. Kluczowy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności sojuszniczej i roli Polski w gospodarce opartej na AI

– pisze Karol Nawrocki, publikując dokument Departamentu Handlu USA.

O podnoszeniu sprawy ograniczeń na eksport chipów w rozmowach z administracją Trumpa Karol Nawrocki mówił jeszcze podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Departament Handlu (DOC) zainicjował dziś uchylenie przepisów administracji Bidena dotyczących dyfuzji sztucznej inteligencji (AI Diffusion Rule), ogłaszając jednocześnie dodatkowe kroki mające na celu wzmocnienie kontroli eksportu półprzewodników na całym świecie

– czytamy w dokumencie.

 

Komentarze

Pilne! Sukces wizyty Nawrockiego w Białym Domu! Cofnięto ograniczenia eksportu technologii AL do Polski

– komentuje poseł Urszula Rusecka.

To jest news!

– komentuje Miłosz Lodowski.

W Polsce opozycja prowadzi politykę zagraniczną, a koalicji kaczki rzucają chleb w parku

– komentuje Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Wielki sukces Karola Nawrockiego! Tę sprawę bardzo mocno stawiał podczas rozmów w Białym Domu. Otrzymaliśmy wtedy obietnicę pozytywnego załatwienia tej kwestii

– komentuje europoseł PiS Adam Bielan.

 

Decyzja administracji Bidena

Na podstawie decyzji administracji prezydenta Joe Bidena Polska została w styczniu objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA. Ograniczeniom nie poddano 18 krajów, określonych w dokumentach Departamentu Stanu jako kluczowi sojusznicy USA. Polska nie załapała się na tę listę.

Wydźwięk tego dokumentu jest jednoznaczny – żółte kraje [gdzie wskazano m.in. Polskę – red.] powinny zapomnieć o rozwoju własnej superinteligencji. A limity mają im wystarczyć tylko do zwykłych zastosowań AI. (…) Żałuje, że ten wpis jest tak negatywny, ale ja osobiście nie rozumiem jak w tej całej konfiguracji geopolitycznej znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw

– pisał na platformie X ekspert zajmujący się sztuczną inteligencją prof. Piotr Sankowski

AI jest dla zarządu, dla Pana Panie Areczku tylko rynek zbytu dla naszych rozwiązań. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania mogą nakupić sprzętu do trenowania AI, Polska może kupić tyle, ile pozwoli US Wielki brat. Tak oto wepchnięto nas do drugiej ligi nowoczesnych technologii. To tak jakby kiedyś wprowadzono nam embargo na stal. Przerażające, ze te informacje się potwierdziły

– komentowała dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" Anna Wittenberg.

Brukselski serwis Politico stwierdzał, że "Polska może być najbardziej znaczącą ofiarą" decyzji USA.

 

Jest oświadczenie NVIDIA

W związku z powyższym firma NVIDIA opublikowała oświadczenie. W komunikacie podkreślono, że "przez dziesięciolecia przywództwo w ekosystemach komputerowych i oprogramowania było kamieniem węgielnym amerykańskiej siły i wpływów na całym świecie". 

Rząd federalny mądrze powstrzymał się od dyktowania projektowania, marketingu i sprzedaży popularnych komputerów i oprogramowania – kluczowych czynników innowacji i wzrostu gospodarczego. Pierwsza administracja Trumpa położyła podwaliny pod obecną siłę i sukces Ameryki w dziedzinie AI, wspierając środowisko, w którym przemysł amerykański mógł konkurować i wygrywać dzięki zasługom bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie główny nurt AI stał się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając amerykańskie przywództwo w najnowocześniejszej technologii. Obecnie firmy, startupy i uniwersytety na całym świecie wykorzystują główny nurt AI, aby rozwijać opiekę zdrowotną, rolnictwo, produkcję, edukację i niezliczone inne dziedziny, napędzając wzrost gospodarczy i uwalniając potencjał narodów. Zbudowana na amerykańskiej technologii, adopcja AI na całym świecie napędza wzrost i możliwości dla branż w kraju i za granicą

– wskazywała NVIDIA. 

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "ten globalny postęp jest teraz zagrożony", gdyż "administracja Bidena stara się teraz ograniczyć dostęp do popularnych aplikacji komputerowych za pomocą bezprecedensowej i błędnej zasady «AI Diffusion», która grozi wykolejeniem innowacji i wzrostu gospodarczego na całym świecie".

Pod koniec urzędowania administracja Bidena stara się podważyć przywództwo Ameryki za pomocą ponad 200-stronicowego bagna regulacyjnego, opracowanego w tajemnicy i bez odpowiedniej kontroli ustawodawczej. To daleko idące przekroczenie uprawnień narzuciłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, w jaki sposób wiodące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A próbując manipulować wynikami rynkowymi i tłumić konkurencję – siłę napędową innowacji – nowa zasada administracji Bidena grozi zmarnowaniem ciężko wywalczonej przewagi technologicznej Ameryki

– komentowała NVIDIA.

W dalszej części oświadczenia podkreślano, że "choć te zasady są ukryte pod płaszczykiem «antychińskich» działań, nie przyczynią się w żaden sposób do poprawy bezpieczeństwa USA". 

Nowe zasady kontrolowałyby technologię na całym świecie, w tym technologię, która jest już szeroko dostępna w popularnych komputerach do gier i sprzęcie konsumenckim. Zamiast złagodzić jakiekolwiek zagrożenie, nowe zasady Bidena jedynie osłabią globalną konkurencyjność Ameryki, podważając innowacyjność, która zapewniła USA przewagę

– wskazuje korporacja i dodaje, że "chociaż zasady nie będą egzekwowane przez 120 dni, już teraz podważają interesy USA". 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe