Nie żyje wybitna polska śpiewaczka

Co musisz wiedzieć?
- Jadwiga Rappé urodziła się 24 lutego 1952 roku w Toruniu
- Była śpiewaczką o unikalnym, głębokim altowym głosie
- Zdobyła międzynarodowe uznanie, wygrywając Konkurs Bachowski w Lipsku (1980)
- Koncertowała na najważniejszych scenach świata - od Wiednia po Nowy Jork
- Specjalizowała się w muzyce oratoryjnej, pieśniarskiej i operowej
Nie żyje wybitna śpiewaczka
Urodzona 24 lutego 1952 roku w Toruniu, Jadwiga Rappé początkowo studiowała filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim, zanim całkowicie poświęciła się muzyce. Kształciła się wokalnie we Wrocławiu u prof. Jerzego Artysza i Zofii Brégy, zdobywając uznanie już na początku kariery. W 1980 roku sięgnęła po I nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku.
Jej niezwykle głęboki i charakterystyczny alt otwierał przed nią drzwi najważniejszych sal koncertowych świata. Śpiewała utwory od baroku po muzykę współczesną, z powodzeniem wykonując zarówno partie pieśniowe, jak i oratoryjne oraz operowe. Z powodzeniem występowała m.in. w Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Albert Hall w Londynie czy Deutsche Oper w Berlinie. To właśnie rola bogini Erdy w tetralogii „Pierścień Nibelunga” Wagnera przyniosła jej jeden z największych artystycznych triumfów.
- Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie
- Komunikat dla mieszkańców Lublina
- Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Gołdapi
- Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania
Artystka współpracowała z wybitnymi postaciami w świecie muzyki
Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami - od Nicolausa Harnoncourta po Krzysztofa Pendereckiego, z którym łączyły ją również relacje artystyczne. Brała udział w prawykonaniach utworów m.in. Wojciecha Kilara, Eugeniusza Knapika czy Pawła Mykietyna, który skomponował specjalnie dla niej partię wokalną w swojej „III Symfonii”.
Była nie tylko wybitną artystką, ale również cenioną pedagog - od 2000 roku profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie prowadziła klasę śpiewu solowego. Zasiadała w jury wielu konkursów wokalnych i aktywnie działała na rzecz kultury, m.in. jako przewodnicząca Rady Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.
Jej dorobek artystyczny to blisko 60 nagrań płytowych, wielokrotnie nagradzanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Otrzymała m.in. Złotego Fryderyka (2021), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2022) oraz Nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego.