Friedrich Merz na Litwie. Czy Litwini doczekają się obiecanej brygady?

Co musisz wiedzieć?
- Tapinoma magnum to inwazyjne mrówki z rejonu Morza Śródziemnego.
- W piątek władze niemieckiego miasta Kehl wydały broszurę z instrukcją zwalczania mrówek Tapinoma Magnum.
- Domowe metody (95 °C woda, ziemia okrzemkowa) bywają niewystarczające wobec milionowych superkolonii.
Niemcy są kimś w rodzaju patrona obrony Litwy z ramienia struktur NATO. Obecnie na Litwie stacjonuje rotacyjnie 800 żołnierzy Bundeswehry z eFP Battlegroup oraz 150 żołnierzy organizujących tzn. stałą brygadę, która obiecał były kanclerz Olaf Scholz Litwie już latem 2022 roku, krótko po inwazji Rosji na Ukrainę.
Ile Bundeswehry na Litwie?
Litewska brygada, tzn. Panzerbrigade 45 ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną do końca 2027 roku. Brygada ta ma liczyć około 4800 żołnierzy i 200 pracowników cywilnych. Od kwietnia 2024 r. na Litwie stacjonuje dowództwo liczące ok. 20 żołnierzy, którego ilość wzrosła w marcu do poziomu około 150 osób. Rzecznik prasowy niemieckiego MON powiedział na konferencji prasowej niemieckiego rządu 16 maja, ze na Litwie jest teraz 400 żołnierzy należących do tzn. Brygady Litewskiej. Rzecznik podał, że do końca roku liczba ta wzrośnie do 500 żołnierzy.
- Wszyscy obecni na Litwie żołnierze Niemieccy zgłosili się na ochotnika
- powiedział Mitko Müller.
Na początku przyszłego roku żołnierze Bundeswehry służący w eFP Battlegroup zostaną zintegrowani w struktury brygady litewskiej, tym samym zasilając ja mniej więcej 1000 dodatkowych żołnierzy. Mitko Müller podał, że w lutym 2026 niemiecka brygada będzie liczyła około 1800 żołnierzy. W połowie następnego roku Niemcy przewidują, że będą stacjonowali 2000 swoich żołnierzy na Litwie. Pełne rozmieszczenie brygady będzie następować stopniowo, w zależności od postępów w powstawaniu infrastruktury, jak zaznaczają Niemcy.
Rosja śledzi co na Litwie robią Niemcy
Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podaje, że podczas ćwiczeń "Iron Wolf" na Litwie w białoruskiej przestrzeni powietrznej znajdował się rosyjski samolot szpiegowski, który miał śledzić działania natowskie. Ćwiczenia "Iron Wolf" to regularne, ćwiczenia wojskowe na dużą skalę na Litwie, które są przeprowadzane w ramach wzmocnionej
Wysuniętej Obecności NATO (eFP). Służy ona szkoleniu zdolności obronnych i ofensywnych zaangażowanych sił zbrojnych w realistycznych warunkach oraz wzmacnianiu współpracy pomiędzy partnerami NATO.
Ćwiczenia "Iron Wolf 2025-I" rozpoczęły się 5 maja 2025 roku i obejmowały m.in. operację powietrznodesantową amerykańskiej 173 Brygady Powietrznodesantowej. Płynnie przeszła ona w natowskie manewry Swift Response 2025. Ćwiczenia sprawdzają gotowość, struktury dowodzenia i koordynację z sojusznikami w ramach regionalnych planów obronnych NATO.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]