"Zdecydowaliśmy dać mu szansę". Komunikat opolskiego zoo

Ogród zoologiczny w Opolu, którego początki sięgają 1912 roku, jest położony na Wyspie Bolko, zajmując powierzchnię 30,31 ha. Mieszka w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków (89 gatunków ptaków, 73 gatunki ssaków, 43 gatunki bezkręgowców, po 11 gatunków gadów i płazów).
Rozbudowywany przez lata ogród w 1997 przeżył ogromny cios – w bardzo dużym stopniu został zniszczony przez wielką powódź. Od 1998 roku rozpoczęto jego mozolną odbudowę, która wciąż trwa. Większość budynków na terenie zoo została wybudowana w XXI w. (pawilon żyraf w 2002, basen uchatek w 2007), co czyni opolskie zoo jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
- Komunikat dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego
- "Idź się popłacz". Burza w sieci po programie TVN
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Nie żyje polski muzyk. Miał tylko 27 lat
- "Zupełnie za darmo". Komunikat wrocławskiego zoo
- "Zdecydowaliśmy dać mu szansę". Komunikat opolskiego zoo
- "Na prośbę widzów". Kultowy film wraca na wielki ekran
- Moskwa szykuje się do nowej inwazji, możliwe że na Polskę. Wygrana Nawrockiego i opcji amerykańskiej, może ją zniechęcić
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Nowy komunikat IMGW. Synoptycy ostrzegają
- Pałac Buckingham w żałobie. Wydano komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- "Przeszły częściową amputację". Dramat w płockim zoo
Opolskie zoo podzieliło się w mediach społecznościowych informacjami o nowo wyklutych pisklętach, których początek życia naznaczył dramat. Sytuacja była o tyle trudna, że dotyczyła gatunku ptaka, który w Polsce został uznany jako "regionalnie wymarły". Chodzi o kulony – średniej wielkości ptaki o szarym, ochronnym upierzeniu.
"Regionalnie wymarłe"
Choć na świecie jest ich kilkaset tysięcy, w Polsce uznano je za regionalnie wymarłe już w 2000 roku
– pisze o kulonach opolskie zoo w mediach społecznościowych.
Jednak w warunkach ogrodu zoologicznego daje się podtrzymać istnienie gatunku, w czym opolskie zoo ma swój ogromny udział. "W opolskiej Krainie Bioróżnorodności z powodzeniem hodujemy ten rzadki gatunek" – potwierdza zoo w Opolu i chwali się swoimi sukcesami.
Pierwszą parę otrzymaliśmy z warszawskie zoo, a nasza szklarnia okazała się dla nich idealnym schronieniem, kulony zaczęły się rozmnażać. Dzięki temu przekazaliśmy już siedem młodych innym ogrodom
– podkreśla we wpisie.
"Zdecydowaliśmy dać mu szansę"
Podobnie jak w poprzednich latach, w tym roku opolskie zoo także powitało na świecie kolejne dwa pisklęta ich podopiecznych kulonów. Jednak jak się okazało, jedno z nich jest niepełnosprawne.
Jedno z nich ma wadę nogi
– pisze zoo o tegorocznych pisklętach, ale jak dodaje, "radzi sobie dzielnie".
Po konsultacji ze służbą weterynaryjną zdecydowaliśmy dać mu szansę, choć nie zostanie rodzicem, jego życie jest równie cenne jak każde inne
– dodaje zoo w niepokojącym wpisie.