Solidarność walczy o "Solino". "Na szali jest nasze bezpieczeństwo energetyczne"

Związkowcy z „Solidarności” w kopalni soli "Solino" walczą o przetrwanie największego producenta solanki w Polsce. Apelują o wyłączenie kopali z reżimu nakładanego przez Zielony Ład oraz o niezwłoczne podjęcie działań modernizacyjnych związanych z wyczerpywaniem się złóż. 
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne Solidarność walczy o
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne / pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • "Solidarność" przedstawiła koncepcję naprawczą dla "Solina" przewidującą utworzenie spółki celowej.
  • Konieczne są działania rządu na rzecz przyjęcia programu naprawczego dla kopalni.
  • Dzięki utworzeniu kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego Polska może być hubem energetyczno - logistycznym.
  • Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Presja polityki klimatycznej

Solidarność” wielokrotnie ostrzegała, że wyczerpujące się złoża w Inowrocławiu oraz brak jednoznacznej reakcji rządu na postępujące wygaszanie działalności w Janikowie mogą doprowadzić do zapaści całego regionu. Właściciel zakładów, spółka Qemetica, wyjaśniał wówczas swojego działania polityką klimatyczną i presją kosztową. 

Jak pisaliśmy już na łamach portalu Tysol.pl, zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wezwał rząd, przedstawicieli samorządów i kluczowych interesariuszy do podjęcia dialogu na temat wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu 2024 roku przez Komisję Zakładową NSZZ „S” przy "Solino" SA.

Propozycja zakłada utworzenie spółki celowej na złożu Damasławek, która zajmowałaby się produkcją solanki, budową podziemnych magazynów na wysadach solnych w centralnej Polsce oraz magazynowaniem i przechowywaniem węglowodorów. Do kancelarii premiera związkowcy wysyłają kolejne pisma, apelując m.in. o wyłączenie spod wymogów Zielonego Ładu sektorów, które odpowiadają za bezpieczeństwo energetyczne państwa. 

Magazyny węglowodorów

Co wspólnego ma kopalnia soli z bezpieczeństwem energetycznym? Bardzo wiele. Chodzi tu o kwestię zapewnienia możliwości magazynowania węglowodorów w kawernach solnych. Taką możliwość przewidują związkowcy proponujący stronie rządowej podjęcie rozmów w sprawie utworzenia spółki powołanej do tego celu i znajdującej się pod nadzorem państwa.

Ważnym aspektem przedstawionej koncepcji jest zapewnienie wszystkim producentom i dystrybutorom węglowodorów oraz innym operatorom spoza branży, których produkty mogą być składowane w podziemnych magazynach, dostępu do infrastruktury spółki na równych zasadach. Co istotne, spółka byłaby pod bezpośrednim nadzorem Państwa Polskiego, co umożliwiłoby elastyczne kształtowanie polityki energetycznej w zakresie magazynowania zgodnie z bieżącymi potrzebami

– czytamy w stanowisku ZR Toruńsko-Włocławskiego „Solidarności”.

Spółka miałaby także posiadać zintegrowaną infrastrukturę przesyłową, w tym sieć rurociągów, do kompleksowej obsługi producentów paliw i dystrybutorów. Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl Jerzy Gawęda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Inowrocławskiej Kopalni Soli „Solino” S.A., spółka mogłaby mieć także istotne znaczenie dla polskiego sektora zbrojeniowego. 

Związkowcy wskazują, że jedyną drogą do zapewnienia ciągłości funkcjonowania inowrocławskiej kopani jest budowa nowego obiektu na złożu Damasławek. „Zaniechanie działań w tym zakresie grozi nie tylko przerwaniem dostaw solanki dla kluczowych odbiorców, upadkiem wielu przedsiębiorstw i degradacją gospodarczą regionu, ale także wywołaniem kryzysu energetycznego w skali państwa” – podkreślają. 

Rozwój regionu

Kopalnia i znajdująca się wokół niej infrastruktura ma niebagatelne znaczenie także dla rozwoju regionu oraz dla sytuacji pracowniczej jego mieszkańców. 

Nawet nie chcę brać pod uwagę scenariusza zamknięcia kopalni. W mojej ocenie byłaby to totalna katastrofa dla regionu. I to regionu, który znajduje się w centralnej części Polski. Z kolei modernizacja Solina oznaczałaby rozwój tej części kraju m.in. w aspekcie budowy dróg i kolei pod kątem dystrybucji węglowodorów. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi, z kopalnią związanych jest bezpośrednio lub pośrednio – bo przecież Solino oddziałuje na tworzenie innych podmiotów gospodarczych – kilka tysięcy osób

– tłumaczy w rozmowie z nami Gawęda.

Temat ten został przez „Solidarność” podjęty podczas zorganizowanej pod koniec maja przy kopalni Solino konferencji prasowej. „Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska: bezpieczeństwo kraju nie może być ofiarą ideologicznie motywowanych regulacji. Potrzebne są konkretne decyzje – zawarcie nowej umowy z Agencją Rezerw Strategicznych, realna ochrona magazynów i zachowanie suwerenności energetycznej” – apelowali na konferencji działacze „S”. 

Związkowcy przedstawili koncepcję naprawczą dla Solina przewidującą utworzenie spółki celowej, w skład której weszłyby Gaz-System, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. oraz byłe spółki Ciechu. Celem byłoby stworzenie kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego, który stanowiłby jeden element infrastruktury krytycznej dla całego kraju.

Hub energetyczno - logistyczny

W pismach kierowanych do premiera RP przedstawiciele „Solidarności” przypominali, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest konstytucyjnym obowiązkiem szefa rządu. Wskazywali także na korzystne położenie geostrategiczne Solina, podkreślając, że rozbudowa infrastrukturalna tego regionu, zwłaszcza połączona z utworzeniem w niedalekiej odległości Centralnego Portu Komunikacyjnego, stanowiłaby doskonałe wykorzystanie okazji do wzmocnienia gospodarczego nie tylko tej części kraju, ale całej Polski, a także dałaby możliwość do budowania hubu energetyczno – logistycznego odgrywającego istotną rolę także na poziomie międzynarodowym. Jak przypominają związkowcy, Polska to jeden z zaledwie czterech krajów w UE, który posiada możliwość budowania w wysadach solnych podziemnych magazynów na różnego rodzaju surowce.

Nasz potencjał jest na tyle tak duży, że przy odpowiednim jego wykorzystaniu, wyrastałby on poza zapotrzebowanie Polski. Jeśli chodzi o magazynowanie węglowodorów – a kawerny solne nadają się do tego znakomicie, ponieważ są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne – można by zbudować u nas centrum dla Europy Środkowo-Wschodniej. Nie muszę mówić o wadze realizacji takiego projektu na płaszczyźnie ekonomicznej, ale także na płaszczyźnie politycznej. Państwo, które, tak jak Polska, aspiruje do roli lidera w regionie, musi zdawać sobie sprawę, że jest odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za wspieranie państw, które znajdują się w gorszej sytuacji

– podkreślił Jerzy Gawęda.

Energetyka, obojętnie w jakim wydaniu, dzisiaj jest podstawą funkcjonowania gospodarek światowych. Jeżeli ktoś nie posiada zasobów węglowodorów, jest narażony na destabilizację, a na pewno nie będzie odgrywał roli poważnego gracza politycznego. My mamy świetne możliwości magazynowania paliw mogące przynieść nam zyski na wielu płaszczyznach. Wystarczy to tylko wykorzystać. Zgodzenie się na likwidację kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego byłoby zdradą interesów narodowych i działaniem na szkodę polskiego państwa 

- stwierdził w rozmowie z nami szef „Solidarności” z kopalni Solino.


 

POLECANE
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców tylko u nas
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców

Wojciech Starzyński, założyciel i wieloletni prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca polskiej edukacji niepublicznej, promotor praw rodziców w szkole, opowiada o działalności rad rodziców, polskiej edukacji i polityce prorodzinnej.

70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Trump stawia Putina pod ścianą tylko u nas
Trump stawia Putina pod ścianą

Lepiej późno, niż wcale. Takie słowa przychodzą na myśl, po tym jak Donald Trump postawił ultimatum Władimirowi Putinowi: 50 dni żeby zawrzeć rozejm z Ukrainą, w innym wypadku sankcje, które zatopią rosyjską gospodarkę. Inaczej nie da się nazwać pomysłu sięgających nawet 100% ceł nie tylko na Rosję, ale też kraje, które kupują od niej ropę (czyli przede wszystkim Chiny i Indie).

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna tylko u nas
Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna

Jako wydawca Raportów Witolda Pileckiego nie mogę pozostać obojętny wobec wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, które padły w rozmowie z Janem Pospieszalskim.

Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café z ostatniej chwili
Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café

Nie żyje Łukasz Moszczyński, perkusista znany m.in. z występów z zespołem Blue Café. O jego śmierci poinformował dziennikarz muzyczny Szymon Stellmaszczyk, prowadzący profil „Let’s Talk About ESC”. Muzyk odszedł 1 czerwca 2024 roku, jednak informacja ta dotarła do szerszego grona dopiero po miesiącu.

REKLAMA

Solidarność walczy o "Solino". "Na szali jest nasze bezpieczeństwo energetyczne"

Związkowcy z „Solidarności” w kopalni soli "Solino" walczą o przetrwanie największego producenta solanki w Polsce. Apelują o wyłączenie kopali z reżimu nakładanego przez Zielony Ład oraz o niezwłoczne podjęcie działań modernizacyjnych związanych z wyczerpywaniem się złóż. 
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne Solidarność walczy o
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne / pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • "Solidarność" przedstawiła koncepcję naprawczą dla "Solina" przewidującą utworzenie spółki celowej.
  • Konieczne są działania rządu na rzecz przyjęcia programu naprawczego dla kopalni.
  • Dzięki utworzeniu kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego Polska może być hubem energetyczno - logistycznym.
  • Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Presja polityki klimatycznej

Solidarność” wielokrotnie ostrzegała, że wyczerpujące się złoża w Inowrocławiu oraz brak jednoznacznej reakcji rządu na postępujące wygaszanie działalności w Janikowie mogą doprowadzić do zapaści całego regionu. Właściciel zakładów, spółka Qemetica, wyjaśniał wówczas swojego działania polityką klimatyczną i presją kosztową. 

Jak pisaliśmy już na łamach portalu Tysol.pl, zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wezwał rząd, przedstawicieli samorządów i kluczowych interesariuszy do podjęcia dialogu na temat wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu 2024 roku przez Komisję Zakładową NSZZ „S” przy "Solino" SA.

Propozycja zakłada utworzenie spółki celowej na złożu Damasławek, która zajmowałaby się produkcją solanki, budową podziemnych magazynów na wysadach solnych w centralnej Polsce oraz magazynowaniem i przechowywaniem węglowodorów. Do kancelarii premiera związkowcy wysyłają kolejne pisma, apelując m.in. o wyłączenie spod wymogów Zielonego Ładu sektorów, które odpowiadają za bezpieczeństwo energetyczne państwa. 

Magazyny węglowodorów

Co wspólnego ma kopalnia soli z bezpieczeństwem energetycznym? Bardzo wiele. Chodzi tu o kwestię zapewnienia możliwości magazynowania węglowodorów w kawernach solnych. Taką możliwość przewidują związkowcy proponujący stronie rządowej podjęcie rozmów w sprawie utworzenia spółki powołanej do tego celu i znajdującej się pod nadzorem państwa.

Ważnym aspektem przedstawionej koncepcji jest zapewnienie wszystkim producentom i dystrybutorom węglowodorów oraz innym operatorom spoza branży, których produkty mogą być składowane w podziemnych magazynach, dostępu do infrastruktury spółki na równych zasadach. Co istotne, spółka byłaby pod bezpośrednim nadzorem Państwa Polskiego, co umożliwiłoby elastyczne kształtowanie polityki energetycznej w zakresie magazynowania zgodnie z bieżącymi potrzebami

– czytamy w stanowisku ZR Toruńsko-Włocławskiego „Solidarności”.

Spółka miałaby także posiadać zintegrowaną infrastrukturę przesyłową, w tym sieć rurociągów, do kompleksowej obsługi producentów paliw i dystrybutorów. Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl Jerzy Gawęda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Inowrocławskiej Kopalni Soli „Solino” S.A., spółka mogłaby mieć także istotne znaczenie dla polskiego sektora zbrojeniowego. 

Związkowcy wskazują, że jedyną drogą do zapewnienia ciągłości funkcjonowania inowrocławskiej kopani jest budowa nowego obiektu na złożu Damasławek. „Zaniechanie działań w tym zakresie grozi nie tylko przerwaniem dostaw solanki dla kluczowych odbiorców, upadkiem wielu przedsiębiorstw i degradacją gospodarczą regionu, ale także wywołaniem kryzysu energetycznego w skali państwa” – podkreślają. 

Rozwój regionu

Kopalnia i znajdująca się wokół niej infrastruktura ma niebagatelne znaczenie także dla rozwoju regionu oraz dla sytuacji pracowniczej jego mieszkańców. 

Nawet nie chcę brać pod uwagę scenariusza zamknięcia kopalni. W mojej ocenie byłaby to totalna katastrofa dla regionu. I to regionu, który znajduje się w centralnej części Polski. Z kolei modernizacja Solina oznaczałaby rozwój tej części kraju m.in. w aspekcie budowy dróg i kolei pod kątem dystrybucji węglowodorów. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi, z kopalnią związanych jest bezpośrednio lub pośrednio – bo przecież Solino oddziałuje na tworzenie innych podmiotów gospodarczych – kilka tysięcy osób

– tłumaczy w rozmowie z nami Gawęda.

Temat ten został przez „Solidarność” podjęty podczas zorganizowanej pod koniec maja przy kopalni Solino konferencji prasowej. „Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska: bezpieczeństwo kraju nie może być ofiarą ideologicznie motywowanych regulacji. Potrzebne są konkretne decyzje – zawarcie nowej umowy z Agencją Rezerw Strategicznych, realna ochrona magazynów i zachowanie suwerenności energetycznej” – apelowali na konferencji działacze „S”. 

Związkowcy przedstawili koncepcję naprawczą dla Solina przewidującą utworzenie spółki celowej, w skład której weszłyby Gaz-System, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. oraz byłe spółki Ciechu. Celem byłoby stworzenie kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego, który stanowiłby jeden element infrastruktury krytycznej dla całego kraju.

Hub energetyczno - logistyczny

W pismach kierowanych do premiera RP przedstawiciele „Solidarności” przypominali, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest konstytucyjnym obowiązkiem szefa rządu. Wskazywali także na korzystne położenie geostrategiczne Solina, podkreślając, że rozbudowa infrastrukturalna tego regionu, zwłaszcza połączona z utworzeniem w niedalekiej odległości Centralnego Portu Komunikacyjnego, stanowiłaby doskonałe wykorzystanie okazji do wzmocnienia gospodarczego nie tylko tej części kraju, ale całej Polski, a także dałaby możliwość do budowania hubu energetyczno – logistycznego odgrywającego istotną rolę także na poziomie międzynarodowym. Jak przypominają związkowcy, Polska to jeden z zaledwie czterech krajów w UE, który posiada możliwość budowania w wysadach solnych podziemnych magazynów na różnego rodzaju surowce.

Nasz potencjał jest na tyle tak duży, że przy odpowiednim jego wykorzystaniu, wyrastałby on poza zapotrzebowanie Polski. Jeśli chodzi o magazynowanie węglowodorów – a kawerny solne nadają się do tego znakomicie, ponieważ są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne – można by zbudować u nas centrum dla Europy Środkowo-Wschodniej. Nie muszę mówić o wadze realizacji takiego projektu na płaszczyźnie ekonomicznej, ale także na płaszczyźnie politycznej. Państwo, które, tak jak Polska, aspiruje do roli lidera w regionie, musi zdawać sobie sprawę, że jest odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za wspieranie państw, które znajdują się w gorszej sytuacji

– podkreślił Jerzy Gawęda.

Energetyka, obojętnie w jakim wydaniu, dzisiaj jest podstawą funkcjonowania gospodarek światowych. Jeżeli ktoś nie posiada zasobów węglowodorów, jest narażony na destabilizację, a na pewno nie będzie odgrywał roli poważnego gracza politycznego. My mamy świetne możliwości magazynowania paliw mogące przynieść nam zyski na wielu płaszczyznach. Wystarczy to tylko wykorzystać. Zgodzenie się na likwidację kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego byłoby zdradą interesów narodowych i działaniem na szkodę polskiego państwa 

- stwierdził w rozmowie z nami szef „Solidarności” z kopalni Solino.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe