Solidarność walczy o "Solino". "Na szali jest nasze bezpieczeństwo energetyczne"

Związkowcy z „Solidarności” w kopalni soli "Solino" walczą o przetrwanie największego producenta solanki w Polsce. Apelują o wyłączenie kopali z reżimu nakładanego przez Zielony Ład oraz o niezwłoczne podjęcie działań modernizacyjnych związanych z wyczerpywaniem się złóż. 
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne Solidarność walczy o
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne / pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • "Solidarność" przedstawiła koncepcję naprawczą dla "Solina" przewidującą utworzenie spółki celowej.
  • Konieczne są działania rządu na rzecz przyjęcia programu naprawczego dla kopalni.
  • Dzięki utworzeniu kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego Polska może być hubem energetyczno - logistycznym.
  • Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Presja polityki klimatycznej

Solidarność” wielokrotnie ostrzegała, że wyczerpujące się złoża w Inowrocławiu oraz brak jednoznacznej reakcji rządu na postępujące wygaszanie działalności w Janikowie mogą doprowadzić do zapaści całego regionu. Właściciel zakładów, spółka Qemetica, wyjaśniał wówczas swojego działania polityką klimatyczną i presją kosztową. 

Jak pisaliśmy już na łamach portalu Tysol.pl, zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wezwał rząd, przedstawicieli samorządów i kluczowych interesariuszy do podjęcia dialogu na temat wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu 2024 roku przez Komisję Zakładową NSZZ „S” przy "Solino" SA.

Propozycja zakłada utworzenie spółki celowej na złożu Damasławek, która zajmowałaby się produkcją solanki, budową podziemnych magazynów na wysadach solnych w centralnej Polsce oraz magazynowaniem i przechowywaniem węglowodorów. Do kancelarii premiera związkowcy wysyłają kolejne pisma, apelując m.in. o wyłączenie spod wymogów Zielonego Ładu sektorów, które odpowiadają za bezpieczeństwo energetyczne państwa. 

Magazyny węglowodorów

Co wspólnego ma kopalnia soli z bezpieczeństwem energetycznym? Bardzo wiele. Chodzi tu o kwestię zapewnienia możliwości magazynowania węglowodorów w kawernach solnych. Taką możliwość przewidują związkowcy proponujący stronie rządowej podjęcie rozmów w sprawie utworzenia spółki powołanej do tego celu i znajdującej się pod nadzorem państwa.

Ważnym aspektem przedstawionej koncepcji jest zapewnienie wszystkim producentom i dystrybutorom węglowodorów oraz innym operatorom spoza branży, których produkty mogą być składowane w podziemnych magazynach, dostępu do infrastruktury spółki na równych zasadach. Co istotne, spółka byłaby pod bezpośrednim nadzorem Państwa Polskiego, co umożliwiłoby elastyczne kształtowanie polityki energetycznej w zakresie magazynowania zgodnie z bieżącymi potrzebami

– czytamy w stanowisku ZR Toruńsko-Włocławskiego „Solidarności”.

Spółka miałaby także posiadać zintegrowaną infrastrukturę przesyłową, w tym sieć rurociągów, do kompleksowej obsługi producentów paliw i dystrybutorów. Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl Jerzy Gawęda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Inowrocławskiej Kopalni Soli „Solino” S.A., spółka mogłaby mieć także istotne znaczenie dla polskiego sektora zbrojeniowego. 

Związkowcy wskazują, że jedyną drogą do zapewnienia ciągłości funkcjonowania inowrocławskiej kopani jest budowa nowego obiektu na złożu Damasławek. „Zaniechanie działań w tym zakresie grozi nie tylko przerwaniem dostaw solanki dla kluczowych odbiorców, upadkiem wielu przedsiębiorstw i degradacją gospodarczą regionu, ale także wywołaniem kryzysu energetycznego w skali państwa” – podkreślają. 

Rozwój regionu

Kopalnia i znajdująca się wokół niej infrastruktura ma niebagatelne znaczenie także dla rozwoju regionu oraz dla sytuacji pracowniczej jego mieszkańców. 

Nawet nie chcę brać pod uwagę scenariusza zamknięcia kopalni. W mojej ocenie byłaby to totalna katastrofa dla regionu. I to regionu, który znajduje się w centralnej części Polski. Z kolei modernizacja Solina oznaczałaby rozwój tej części kraju m.in. w aspekcie budowy dróg i kolei pod kątem dystrybucji węglowodorów. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi, z kopalnią związanych jest bezpośrednio lub pośrednio – bo przecież Solino oddziałuje na tworzenie innych podmiotów gospodarczych – kilka tysięcy osób

– tłumaczy w rozmowie z nami Gawęda.

Temat ten został przez „Solidarność” podjęty podczas zorganizowanej pod koniec maja przy kopalni Solino konferencji prasowej. „Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska: bezpieczeństwo kraju nie może być ofiarą ideologicznie motywowanych regulacji. Potrzebne są konkretne decyzje – zawarcie nowej umowy z Agencją Rezerw Strategicznych, realna ochrona magazynów i zachowanie suwerenności energetycznej” – apelowali na konferencji działacze „S”. 

Związkowcy przedstawili koncepcję naprawczą dla Solina przewidującą utworzenie spółki celowej, w skład której weszłyby Gaz-System, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. oraz byłe spółki Ciechu. Celem byłoby stworzenie kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego, który stanowiłby jeden element infrastruktury krytycznej dla całego kraju.

Hub energetyczno - logistyczny

W pismach kierowanych do premiera RP przedstawiciele „Solidarności” przypominali, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest konstytucyjnym obowiązkiem szefa rządu. Wskazywali także na korzystne położenie geostrategiczne Solina, podkreślając, że rozbudowa infrastrukturalna tego regionu, zwłaszcza połączona z utworzeniem w niedalekiej odległości Centralnego Portu Komunikacyjnego, stanowiłaby doskonałe wykorzystanie okazji do wzmocnienia gospodarczego nie tylko tej części kraju, ale całej Polski, a także dałaby możliwość do budowania hubu energetyczno – logistycznego odgrywającego istotną rolę także na poziomie międzynarodowym. Jak przypominają związkowcy, Polska to jeden z zaledwie czterech krajów w UE, który posiada możliwość budowania w wysadach solnych podziemnych magazynów na różnego rodzaju surowce.

Nasz potencjał jest na tyle tak duży, że przy odpowiednim jego wykorzystaniu, wyrastałby on poza zapotrzebowanie Polski. Jeśli chodzi o magazynowanie węglowodorów – a kawerny solne nadają się do tego znakomicie, ponieważ są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne – można by zbudować u nas centrum dla Europy Środkowo-Wschodniej. Nie muszę mówić o wadze realizacji takiego projektu na płaszczyźnie ekonomicznej, ale także na płaszczyźnie politycznej. Państwo, które, tak jak Polska, aspiruje do roli lidera w regionie, musi zdawać sobie sprawę, że jest odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za wspieranie państw, które znajdują się w gorszej sytuacji

– podkreślił Jerzy Gawęda.

Energetyka, obojętnie w jakim wydaniu, dzisiaj jest podstawą funkcjonowania gospodarek światowych. Jeżeli ktoś nie posiada zasobów węglowodorów, jest narażony na destabilizację, a na pewno nie będzie odgrywał roli poważnego gracza politycznego. My mamy świetne możliwości magazynowania paliw mogące przynieść nam zyski na wielu płaszczyznach. Wystarczy to tylko wykorzystać. Zgodzenie się na likwidację kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego byłoby zdradą interesów narodowych i działaniem na szkodę polskiego państwa 

- stwierdził w rozmowie z nami szef „Solidarności” z kopalni Solino.


 

POLECANE
Odsłonięcie kamienia pamięci w Berlinie. Politycy PiS: Zawstydzająca komedia Wiadomości
Odsłonięcie kamienia pamięci w Berlinie. Politycy PiS: Zawstydzająca komedia

W poniedziałek w Berlinie został odsłonięty kamień, który ma upamiętnić polskie ofiary niemieckiej wojny z lat 1939-1945. Wcześniej politycy PiS domagali się bojkotu uroczystości.

Komitet Rafała Trzaskowskiego złożył w Sądzie Najwyższym protest wyborczy z ostatniej chwili
Komitet Rafała Trzaskowskiego złożył w Sądzie Najwyższym protest wyborczy

W ostatnim dniu na składanie protestów wyborczych protest do SN złożył komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. – Jest tak duża liczba nieprawidłowości, że może to rodzić uzasadnione podejrzenia, że wybory zostały przeprowadzone w sposób nieuczciwy – twierdzi europoseł KO Michał Wawrykiewicz. Przypomnijmy, że zdaniem PKW liczba odnotowanych nieprawidłowości w wyborach jest niewielka.

Alarm na lotnisku Chopina. Trwa ewakuacja pilne
Alarm na lotnisku Chopina. Trwa ewakuacja

Na lotnisku Chopina w Warszawie wszczęto alarm. Doszło do ewakuacji części terminala. Zamknięte są nitki dojazdowe, trwa akcja służb państwowych i lotniskowych.

Paprocka znajdzie się w gabinecie Karola Nawrockiego? Jest reakcja szefowej KPRP polityka
Paprocka znajdzie się w gabinecie Karola Nawrockiego? Jest reakcja szefowej KPRP

- 16 lat pracy w Kancelarii Prezydenta wystarczy - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, odnosząc się w ten sposób do spekulacji o pozostaniu na stanowisku w przyszłym gabinecie prezydenta-elekta Karola Nawrockiego

Presja ma sens. Będzie ewakuacja polskich obywateli z Izraela z ostatniej chwili
Presja ma sens. Będzie ewakuacja polskich obywateli z Izraela

Ewakuacja polskich obywateli z Izraela jest możliwa w ciągu kilkudziesięciu godzin, obejmie ok. 200 osób - poinformowała w poniedziałek wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys. Dodała, że planowany jest najpierw konwój lądowy do Jordanii, a potem samolot z Ammanu do Warszawy.

Prokuratura  wszczęła dochodzenie ws. mieszkania Jerzego Ż. z ostatniej chwili
Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. mieszkania Jerzego Ż.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła dochodzenie ws. przejęcia mieszkania Jerzego Ż.

Protesty w Hiszpanii. Obywatele sprzeciwiają się rządom Sancheza Wiadomości
Protesty w Hiszpanii. Obywatele sprzeciwiają się rządom Sancheza

W weekend w Hiszpanii odbyły się protesty przeciwko rządom Pedro Sáncheza. Ponadto od miesięcy przez ulice hiszpańskich miast przetaczają się manifestacje przeciwko masowej turystyce.

To prawdziwy skarb. Sensacyjne odkrycie u wybrzeży Francji gorące
To prawdziwy skarb. Sensacyjne odkrycie u wybrzeży Francji

W pobliżu Saint-Tropez na południu Francji na głębokości ponad 2,5 kilometra odnaleziono statek handlowy z XVI wieku. Obiekt uniknął zniszczeń i grabieży.

Obecny rząd zaciągnął hamulec ręczny na zakupy zbrojeniowe z ostatniej chwili
"Obecny rząd zaciągnął hamulec ręczny na zakupy zbrojeniowe"

Obecny rząd "zaciągnął hamulec ręczny" na zakupy zbrojeniowe, a chwali się zamówieniami z czasów rządów PiS, bo nie ma własnych - uważają posłowie PiS. Według Mariusza Błaszczaka, gdyby to on wciąż był szefem MON, to pierwsze śmigłowce Apache trafiłyby do Polski co najmniej rok wcześniej.

Minister z rządu Tuska o ewakuacji Polaków: Jechali na własną odpowiedzialność Wiadomości
Minister z rządu Tuska o ewakuacji Polaków: Jechali na własną odpowiedzialność

- Od wielu tygodni prosimy, żeby nie jeździć na te tereny i jak ktoś tam jeździ to na własną odpowiedzialność - powiedział wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski.

REKLAMA

Solidarność walczy o "Solino". "Na szali jest nasze bezpieczeństwo energetyczne"

Związkowcy z „Solidarności” w kopalni soli "Solino" walczą o przetrwanie największego producenta solanki w Polsce. Apelują o wyłączenie kopali z reżimu nakładanego przez Zielony Ład oraz o niezwłoczne podjęcie działań modernizacyjnych związanych z wyczerpywaniem się złóż. 
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne Solidarność walczy o
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne / pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • "Solidarność" przedstawiła koncepcję naprawczą dla "Solina" przewidującą utworzenie spółki celowej.
  • Konieczne są działania rządu na rzecz przyjęcia programu naprawczego dla kopalni.
  • Dzięki utworzeniu kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego Polska może być hubem energetyczno - logistycznym.
  • Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Presja polityki klimatycznej

Solidarność” wielokrotnie ostrzegała, że wyczerpujące się złoża w Inowrocławiu oraz brak jednoznacznej reakcji rządu na postępujące wygaszanie działalności w Janikowie mogą doprowadzić do zapaści całego regionu. Właściciel zakładów, spółka Qemetica, wyjaśniał wówczas swojego działania polityką klimatyczną i presją kosztową. 

Jak pisaliśmy już na łamach portalu Tysol.pl, zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wezwał rząd, przedstawicieli samorządów i kluczowych interesariuszy do podjęcia dialogu na temat wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu 2024 roku przez Komisję Zakładową NSZZ „S” przy "Solino" SA.

Propozycja zakłada utworzenie spółki celowej na złożu Damasławek, która zajmowałaby się produkcją solanki, budową podziemnych magazynów na wysadach solnych w centralnej Polsce oraz magazynowaniem i przechowywaniem węglowodorów. Do kancelarii premiera związkowcy wysyłają kolejne pisma, apelując m.in. o wyłączenie spod wymogów Zielonego Ładu sektorów, które odpowiadają za bezpieczeństwo energetyczne państwa. 

Magazyny węglowodorów

Co wspólnego ma kopalnia soli z bezpieczeństwem energetycznym? Bardzo wiele. Chodzi tu o kwestię zapewnienia możliwości magazynowania węglowodorów w kawernach solnych. Taką możliwość przewidują związkowcy proponujący stronie rządowej podjęcie rozmów w sprawie utworzenia spółki powołanej do tego celu i znajdującej się pod nadzorem państwa.

Ważnym aspektem przedstawionej koncepcji jest zapewnienie wszystkim producentom i dystrybutorom węglowodorów oraz innym operatorom spoza branży, których produkty mogą być składowane w podziemnych magazynach, dostępu do infrastruktury spółki na równych zasadach. Co istotne, spółka byłaby pod bezpośrednim nadzorem Państwa Polskiego, co umożliwiłoby elastyczne kształtowanie polityki energetycznej w zakresie magazynowania zgodnie z bieżącymi potrzebami

– czytamy w stanowisku ZR Toruńsko-Włocławskiego „Solidarności”.

Spółka miałaby także posiadać zintegrowaną infrastrukturę przesyłową, w tym sieć rurociągów, do kompleksowej obsługi producentów paliw i dystrybutorów. Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl Jerzy Gawęda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Inowrocławskiej Kopalni Soli „Solino” S.A., spółka mogłaby mieć także istotne znaczenie dla polskiego sektora zbrojeniowego. 

Związkowcy wskazują, że jedyną drogą do zapewnienia ciągłości funkcjonowania inowrocławskiej kopani jest budowa nowego obiektu na złożu Damasławek. „Zaniechanie działań w tym zakresie grozi nie tylko przerwaniem dostaw solanki dla kluczowych odbiorców, upadkiem wielu przedsiębiorstw i degradacją gospodarczą regionu, ale także wywołaniem kryzysu energetycznego w skali państwa” – podkreślają. 

Rozwój regionu

Kopalnia i znajdująca się wokół niej infrastruktura ma niebagatelne znaczenie także dla rozwoju regionu oraz dla sytuacji pracowniczej jego mieszkańców. 

Nawet nie chcę brać pod uwagę scenariusza zamknięcia kopalni. W mojej ocenie byłaby to totalna katastrofa dla regionu. I to regionu, który znajduje się w centralnej części Polski. Z kolei modernizacja Solina oznaczałaby rozwój tej części kraju m.in. w aspekcie budowy dróg i kolei pod kątem dystrybucji węglowodorów. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi, z kopalnią związanych jest bezpośrednio lub pośrednio – bo przecież Solino oddziałuje na tworzenie innych podmiotów gospodarczych – kilka tysięcy osób

– tłumaczy w rozmowie z nami Gawęda.

Temat ten został przez „Solidarność” podjęty podczas zorganizowanej pod koniec maja przy kopalni Solino konferencji prasowej. „Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska: bezpieczeństwo kraju nie może być ofiarą ideologicznie motywowanych regulacji. Potrzebne są konkretne decyzje – zawarcie nowej umowy z Agencją Rezerw Strategicznych, realna ochrona magazynów i zachowanie suwerenności energetycznej” – apelowali na konferencji działacze „S”. 

Związkowcy przedstawili koncepcję naprawczą dla Solina przewidującą utworzenie spółki celowej, w skład której weszłyby Gaz-System, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. oraz byłe spółki Ciechu. Celem byłoby stworzenie kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego, który stanowiłby jeden element infrastruktury krytycznej dla całego kraju.

Hub energetyczno - logistyczny

W pismach kierowanych do premiera RP przedstawiciele „Solidarności” przypominali, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest konstytucyjnym obowiązkiem szefa rządu. Wskazywali także na korzystne położenie geostrategiczne Solina, podkreślając, że rozbudowa infrastrukturalna tego regionu, zwłaszcza połączona z utworzeniem w niedalekiej odległości Centralnego Portu Komunikacyjnego, stanowiłaby doskonałe wykorzystanie okazji do wzmocnienia gospodarczego nie tylko tej części kraju, ale całej Polski, a także dałaby możliwość do budowania hubu energetyczno – logistycznego odgrywającego istotną rolę także na poziomie międzynarodowym. Jak przypominają związkowcy, Polska to jeden z zaledwie czterech krajów w UE, który posiada możliwość budowania w wysadach solnych podziemnych magazynów na różnego rodzaju surowce.

Nasz potencjał jest na tyle tak duży, że przy odpowiednim jego wykorzystaniu, wyrastałby on poza zapotrzebowanie Polski. Jeśli chodzi o magazynowanie węglowodorów – a kawerny solne nadają się do tego znakomicie, ponieważ są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne – można by zbudować u nas centrum dla Europy Środkowo-Wschodniej. Nie muszę mówić o wadze realizacji takiego projektu na płaszczyźnie ekonomicznej, ale także na płaszczyźnie politycznej. Państwo, które, tak jak Polska, aspiruje do roli lidera w regionie, musi zdawać sobie sprawę, że jest odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za wspieranie państw, które znajdują się w gorszej sytuacji

– podkreślił Jerzy Gawęda.

Energetyka, obojętnie w jakim wydaniu, dzisiaj jest podstawą funkcjonowania gospodarek światowych. Jeżeli ktoś nie posiada zasobów węglowodorów, jest narażony na destabilizację, a na pewno nie będzie odgrywał roli poważnego gracza politycznego. My mamy świetne możliwości magazynowania paliw mogące przynieść nam zyski na wielu płaszczyznach. Wystarczy to tylko wykorzystać. Zgodzenie się na likwidację kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego byłoby zdradą interesów narodowych i działaniem na szkodę polskiego państwa 

- stwierdził w rozmowie z nami szef „Solidarności” z kopalni Solino.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe