Zbigniew Kuźmiuk: Niemożliwe staje się możliwe. Wczoraj miało miejsce historyczne wydarzenie

Wczoraj miało miejsce wręcz historyczne wydarzenie, mianowicie prezes PKN Orlen S.A podpisał list intencyjny z przedstawicielem Skarbu Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos S.A w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. tej firmy (Skarb Państwa posiada około 53 proc. akcji tej firmy, żaden z pozostałych akcjonariuszy Lotosu nie posiada więcej niż 5 proc. akcji).
 Zbigniew Kuźmiuk: Niemożliwe staje się możliwe. Wczoraj miało miejsce historyczne wydarzenie
/ screen YT
Po ogłoszeniu komunikatu w tej sprawie przez spółkę Orlen S.A na warszawskiej giełdzie wzrosły akcje obydwu spółek, przy czym akcje Orlenu w pierwszej chwili o 6 proc., a akcje Lotosu aż o 6,4 proc.

Wprawdzie do sfinalizowania tej transakcji jak przewidują eksperci potrzeba przynajmniej roku, ze względu na konieczność uzyskania zgód Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a być może także Komisji Europejskiej, ale wszystko wskazuje na to, że to co przez wiele lat było niemożliwe rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadzi do szczęśliwego finału.

Poprzednie rządy Platformy i PSL-u koncentrowały się głównie na sprzedaży pakietów akcji obydwu koncernów, także, że udziały Skarbu Państwa spadły do niebezpiecznych minimów (w przypadku PKN Orlen).

Ba, rząd Donalda Tuska podjął nawet próbę sprzedaży pakietu kontrolnego spółki Lotos i dopiero powstanie społecznego komitetu obrony tej firmy i zebranie kilkuset tysięcy podpisów pod projektem ustawy blokującej taką sprzedaż, spowodowało, że od tego pomysłu odstąpiono.

Rząd Mateusza Morawieckiego jak widać nie tylko nie sprzedaje majątku państwowego, ale stara się go pomnażać, w tym przypadku tworząc wielki koncern o ogromnym potencjale jak na polskie warunki.

Zgodnie z założeniami listu intencyjnego celem tej transakcji ma być stworzenie silnego zintegrowanego koncernu paliwowego, zdolnego do konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe miedzy innymi poprzez wykorzystanie synergii kosztowych i operacyjnych pomiędzy obydwoma firmami.

Sygnatariusze listu spodziewają się, że nowy podmiot poprawi swoją pozycję negocjacyjną przy zaopatrzeniu w surowce (przede wszystkim przy zakupach ropy naftowej), a także uzyska szereg synergii w zakresie logistyki produktów, planowania produkcji czy nakładów inwestycyjnych.

Co ważne dla regionu gdańskiego, PKN Orlen zakłada zachowanie odrębności podmiotowej Lotos. S.A co przełoży się na utrzymanie miejsc pracy, ale również utrzymania w tym regionie wpływów z CIT i PIT, a także podatku od nieruchomości.

Obydwie firmy od dwóch lat osiągają znaczący przyrost zysków, co jest rezultatem wprowadzenia głębokich zmian w prawie w tzw. pakietu paliwowego i pakietu transportowego, co znacząco ograniczyło obroty paliwami nielegalnego pochodzenia.

Nie ma jeszcze bilansów spółek za rok 2017, ale Orlen S.A opublikował już wstępne wyniki za ten rok, z którego wynika, że zysk netto wyniósł aż 6,65 mld zł i był o blisko 1,4 mld zł wyższy niż zysk w roku 2016 (wyniósł, 5,26 mld zł).

Jak podano przy tej okazji połączone firmy osiągną sprzedaż roczną zdecydowanie przekraczającą 120 mld zł, co oznacza stworzenie podmiotu o ciężarze gatunkowym zauważalnym w Europie.

Pewnie na drodze do sfinalizowania tej transakcji będzie sporo przeszkód (spodziewam się takich na przykład ze strony Komisji Europejskiej), ale już przełamanie oporów w rządzie i w zarządach obydwu firm jest dużym sukcesem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który nadzoruje obydwa koncerny.

Zbigniew Kuźmiuk

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe