REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Brzeski: Mourad T. mógł penetrować Polskę w celu stworzenia baz ISIS

Dziś w Katowicach rozpoczął się proces sądowy przeciwko Mouratowi T., który oskarżany jest o powiązania z ISIS. - Obowiązkiem werbowników struktur walczących z chrześcijanami jest werbowanie przede wszystkim w kraju chrześcijańskim. Taki zwerbowany zna bowiem lokalne uwarunkowania. Jest "wgryziony" w teren. Dlatego tak istotnie jest niedopuszczenie do powstania społecznego zaplecza dla terrorystów - ocenia w rozmowie z Mateuszem Kosińskim dr Rafał Brzeski, ekspert ds. terroryzmu.
 [Tylko u nas] Dr Brzeski: Mourad T. mógł penetrować Polskę w celu stworzenia baz ISIS
/ scren z youtuba
Tysol.pl: Panie doktorze dziś w Sądzie Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces Marokańczyka Mourada T., który oskarżony jest o przynależność do Państwa Islamskiego (ISIS). Jak stwierdziła prokuratura – Mourad T. to współpracownik Abdelhamida Abbaouda, który zajmował się werbowaniem do struktur Państwa Islamskiego i miał być odpowiedzialny za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. Terrorysta ten został zabity w 2015 r....

Dr Rafał Brzeski: Jeżeli Mourat T. współpracował z Abdelhamidem Abbaoudem, to znaczy, że pracował dla Amn al-Chardżi jednej z czterech instytucji tworzących Amnijat, czyli aparat bezpieczeństwa Daesh. Była to tajna komórka, która prowadziła i zapewne nadal prowadzi, tylko w głębszej konspiracji, działalność na terytorium przeciwnika, głównie w Europie.

Abdelhamid Abbaoud był w niej taktycznym szefem dla obszaru Francji i Belgii, co nie wyklucza, że jego zwiadowca Mourad T. penetrował Polskę, choćby tylko w celu ogólnego rozpoznania terenu, zorientowania się w potencjalnym poparciu społecznym dla Daesh i generalnie dla Islamu, wyszukania możliwości przerzutu ludzi przez terytorium Polski do Niemiec i dalej do Francji oraz państw Beneluxu, a także w możliwości utworzenie baz logistycznych dla przeczekania i wypoczynku terrorystów po przeprowadzeniu operacji w Europie Zachodniej.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czy fakt sądzenia w Polsce osoby związanej z terroryzmem może skupić na naszym kraju uwagę Państwa Islamskiego?

Nie przypuszczam. Amn al-Chardżi nie cierpi na brak kadr doświadczonych w działaniach terrorystycznych, ale nawet w międzynarodowej obsadzie personalnej Amn al-Chardżi obowiązują reguły klanowe. Po śmierci Abdelhamida Abbaouda w Saint Denis jego miejsce zajął zajął Fabien Clain inny weteran dżihadu, urodzony w Tuluzie Francuz z Wyspy Reunion, który przeszedł na islam. Zapewne to jego grupa przejęła kierownictwo. Później w chaosie aresztowań i kolejnych porażek Daesh na froncie w Iraku i Syrii Mourat T. został zapomniany. Dlatego dobrze byłoby nie chwalic się jego procesem.

Czy muzułmanie, którzy przebywają w Polsce mogą stać się celem osób, które zajmują się werbowaniem członków ISIS?

Oczywiście. Obowiązkiem werbowników jest werbowanie. Wszędzie. Obowiązkiem werbowników struktur walczących z chrześcijanami jest werbowanie przede wszystkim w kraju chrześcijańskim. Taki zwerbowany zna bowiem lokalne uwarunkowania. Jest "wgryziony" w teren. Dlatego tak istotnie jest niedopuszczenie do powstania społecznego zaplecza dla terrorystów.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Mouradowi T., który odpowiada za udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym - międzynarodowej organizacji terrorystycznej grozi do 8 lat więzienia. Czy polskie prawo nie jest zbyt liberalne w tej kwestii?

To zależy od stopnia zradykalizowania ukaranego oraz od istniejących w instytucji penitencjarnej możliwości głębszej radykalizacji lub resocjalizacji. Osiem lat to dużo jeśli nie ma możliwości podsycania radykalnego ducha.

W telefonie oskarżonego znaleziono instrukcje wytwarzania urządzeń wybuchowych i zdjęcia obiektów, w których miały być użyte bomby. Czy polskie obiekty użyteczności publicznej są odpowiednio strzeżone? 

Polskie obiekty użyteczności publicznej, może z wyjątkiem transportu, są praktycznie niestrzeżone. Galerie handlowe są strzeżone od strony przestrzeni kupującego, ale podłożenie ładunku wybuchowego od strony zaplecza lub nawet w stosie pustych opakowań między półkami supermarketu, nie stanowi problemu dla wyszkolonego terrorysty, który przeprowadził poprawne rozpoznanie. Ochrona supermarketów zorientowana jest na wynoszących, a nie na wnoszących, na amatorów kradzieży, a nie na terrorystów i oby nie musiała zmieniać nastawienia.

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura