„Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”

W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w siedzibie Ośrodka Szkolenia PIP we Wrocławiu odbyła się wczoraj konferencja pod tytułem „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”. Jej organizatorem był Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” „Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” / fot. M. Żegliński

W miejscu spotkania zjawili się przedstawiciele Solidarności, ale również m.in. lokalnego samorządu, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

„Nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości”

Konferencję rozpoczął bp Jacek Kiciński, podkreślając: – Dialog to jest spotkanie. A w spotkaniu jest zawsze wymiana zdań, która prowadzi do rozeznawania, a ono – do podejmowania decyzji.

List od głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko odczytał jej zastępca minister Dariusz Minkowski.

Nadal zbyt wysoka liczba wypadków przy pracy oznacza dla nas nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości zagrożeń kultury pracy zarówno wśród pracodawców, jak i wśród pracowników

– napisała główna inspektor pracy.

„Wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy ulegli wypadkowi”

Do zebranych słowa skierował także Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W tym dniu wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy w zakładzie pracy w trudnym momencie swojego życia ulegli wypadkowi. To moment, w którym jesteśmy wielką solidarnością z tymi, którzy jej potrzebują, a także z ich rodzinami

– powiedział.

Przewodniczący podkreślił, jak ważna jest prewencja, by nie dochodziło do wypadków.

To bardzo ważne, aby wychodzić z domu do zakładu pracy i wracać po ośmiu godzinach pracy w zdrowiu, a następnie cieszyć się rodzinnym życiem. Niestety, w wielu przypadkach nie tak to wygląda. Dlatego pamięć o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych powinny być omawiana na konferencjach, takich jak ta dzisiejsza

– zaznaczył przewodniczący.

Zastanawiamy się, dlaczego jest tak mała świadomość i pamięć o tym dniu. (…) Gdybyśmy wyszli dzisiaj na miasto tutaj, we Wrocławiu, i zapytali przeciętnego obywatela, co mu się kojarzy z 28 kwietnia, założę się, że większość z nich by nie wiedziała, że to taki ważny dzień dla 16 mln obywateli w naszym kraju

– powiedział, podkreślając rolę mediów w informowaniu o bezpieczeństwie pracy.

– My jako związkowcy robimy wszystko, by podołać temu zadaniu, mówić i informować po to, by wypadków w zakładach pracy i chorób zawodowych było jak najmniej – podkreślił.

– Czy dialog w zakładzie pracy ma sens? Czy przyniesie jakiekolwiek efekty? Tak, on jest potrzebny i trzeba go wykorzystywać na każdym polu. Dialog wewnątrzzakładowy jest partnerstwem prowadzącym nie tylko do wyższych wynagrodzeń, ale przede wszystkim do bezpiecznej i higienicznej pracy i satysfakcji pracowników i pracodawców – powiedział.

Przewodniczący mówił także o przyjętej w listopadzie 2022 roku unijnej dyrektywie dotyczącej minimalnych adekwatnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, która musi być przyjęta w Polsce do 15 listopada tego roku, i o roli układów zbiorowych pracy.

Złożył także gratulacje gospodarzowi wydarzenia przewodniczącemu Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierzowi Kimso z powodu nominacji na członka Rady Ochrony Pracy.

Dyskusja o bezpieczeństwie pracy

Część merytoryczną spotkania rozpoczął właśnie przewodniczący Kimso, który w referacie otwierającym spotkanie mówił m.in. o tym, jak ważna jest rola związków zawodowych, służb bhp i społecznych inspektorów pracy. O dialogu wewnątrzzakładowym z różnej perspektywy mówili także do zebranych Marek Choczaj, inspektor pracy OIP Wrocław, Agnieszka Szczygielska, reprezentująca Centralny Instytut Ochrony Pracy, oraz mediator sądowy Grażyna Górska.

O bezpieczeństwie pracy dyskutowano także w gronie specjalistów teoretyków i praktyków, w tym działaczy Solidarności.

Po konferencji przewodniczący Kazimierz Kimso podsumował:

Konferencje z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych organizujemy już od 25 lat. W Solidarności zaś ten dzień obchodzimy od 1993 roku. Takie spotkanie jak dziś daje możliwość uporządkowania pod względem formalno-prawnym wiedzy i z punktu teoretycznego, i praktycznego, co jest niezwykle ważne.

CZYTAJ TAKŻE: Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znany polityk opuszcza szeregi Suwerennej Polski z ostatniej chwili
Znany polityk opuszcza szeregi Suwerennej Polski

"Dziś przestaję być członkiem @Suwerenna_POL. Złożyłem rezygnację" – poinformował na platformie X znany poseł Janusz Kowalski. 

Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować Wiadomości
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować

Izrael przeciąga wojnę w Strefie Gazy i zwodzi administrację Bidena, bo Netanjahu czeka na powrót Trumpa? To wiedzą wszyscy. Ale podobno nie tylko premier państwa żydowskiego odlicza dni do „wielkiego wtorku” w Ameryce. Mainstreamowe media i europejscy politycy jedynie słusznej opcji alarmują, że na wygraną Donalda Trumpa z utęsknieniem czeka Władimir Putin. Nic dwa razy się nie zdarza? A no zdarza! Kolejny raz robią z Trumpa ruskiego agenta. Choć już pierwszy raz pokazał, że to bujda na resorach.

Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał we wtorek do Krakowa, aby w katedrze wawelskiej wziąć udział w nabożeństwie z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak donoszą media, wydarzenie było zakłócane przez grupkę demonstrantów; niektórzy z nich usiłowali rzucić się na samochód, którym jechał prezes PiS. Musiała interweniować policja.

Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami

Wczoraj późnym wieczorem, dwa dni po zwyczajowym terminie, ukazał się comiesięczny komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2024 roku, z którego wynika, że zaledwie po 5 miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył 53 mld zł (dla porównania w tym samym okresie 2023 roku deficyt wynosił tylko 20,8 mld zł). 

„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura” z ostatniej chwili
„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura”

Wszystko wskazuje na to, że nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie premier Holandii Mark Rutte. Przeciwko jego kandydaturze wystąpiła jedynie Rumunia, która wystawiła własnego kandydata. Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazuje jednak, że kandydatura Rutte potwierdza lekceważenie Europy Wschodniej przez zachodnie kraje kontynentu.

Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć Wiadomości
Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wystąpił we wtorek w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, oznajmił, że wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji, jej sektora wojskowo-przemysłowego "musi się skończyć".

„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie” polityka
„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie”

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber miał promować na wiceszefową EPL Ewę Kopacz, mimo że polska delegacja wskazała europosła Andrzeja Halickiego.

Znany aktor dołączy do serialu Na Wspólnej z ostatniej chwili
Znany aktor dołączy do serialu "Na Wspólnej"

Serial "Na Wspólnej" cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów. Media obiegły nowe informacje związane z produkcją.

Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie z ostatniej chwili
Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie

Szef MS Adam Bodnar wszczął procedurę odwoławczą wobec prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego - poinformowało MS. Puchalski jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. MS poinformowało też o wszczęciu tych procedur wobec kierownictwa sądów okręgowych w Warszawie i w Krośnie.

Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości Wiadomości
Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości

Niemieckie Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego w rozmowie z Aleksandrą Fedorską ujawniło nam, że chociaż Donald Tusk zapowiedział rozmowę z Olafem Scholzem w sprawie incydentu z przewiezieniem migrantów do Polski, to nie doszło do niej, a ponadto nie jest ona nawet planowana. News wywołał wręcz histeryczną reakcję Donalda Tuska.

REKLAMA

„Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”

W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w siedzibie Ośrodka Szkolenia PIP we Wrocławiu odbyła się wczoraj konferencja pod tytułem „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”. Jej organizatorem był Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” „Dialog to spotkanie”. Za nami konferencja „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?”
Konferencja pt. „Czy dialog wewnątrzzakładowy ma wpływ na warunki pracy?” / fot. M. Żegliński

W miejscu spotkania zjawili się przedstawiciele Solidarności, ale również m.in. lokalnego samorządu, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

„Nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości”

Konferencję rozpoczął bp Jacek Kiciński, podkreślając: – Dialog to jest spotkanie. A w spotkaniu jest zawsze wymiana zdań, która prowadzi do rozeznawania, a ono – do podejmowania decyzji.

List od głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko odczytał jej zastępca minister Dariusz Minkowski.

Nadal zbyt wysoka liczba wypadków przy pracy oznacza dla nas nieustawanie w wysiłkach w kierunku podnoszenia świadomości zagrożeń kultury pracy zarówno wśród pracodawców, jak i wśród pracowników

– napisała główna inspektor pracy.

„Wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy ulegli wypadkowi”

Do zebranych słowa skierował także Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W tym dniu wszyscy jesteśmy myślami z tymi, którzy w zakładzie pracy w trudnym momencie swojego życia ulegli wypadkowi. To moment, w którym jesteśmy wielką solidarnością z tymi, którzy jej potrzebują, a także z ich rodzinami

– powiedział.

Przewodniczący podkreślił, jak ważna jest prewencja, by nie dochodziło do wypadków.

To bardzo ważne, aby wychodzić z domu do zakładu pracy i wracać po ośmiu godzinach pracy w zdrowiu, a następnie cieszyć się rodzinnym życiem. Niestety, w wielu przypadkach nie tak to wygląda. Dlatego pamięć o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych powinny być omawiana na konferencjach, takich jak ta dzisiejsza

– zaznaczył przewodniczący.

Zastanawiamy się, dlaczego jest tak mała świadomość i pamięć o tym dniu. (…) Gdybyśmy wyszli dzisiaj na miasto tutaj, we Wrocławiu, i zapytali przeciętnego obywatela, co mu się kojarzy z 28 kwietnia, założę się, że większość z nich by nie wiedziała, że to taki ważny dzień dla 16 mln obywateli w naszym kraju

– powiedział, podkreślając rolę mediów w informowaniu o bezpieczeństwie pracy.

– My jako związkowcy robimy wszystko, by podołać temu zadaniu, mówić i informować po to, by wypadków w zakładach pracy i chorób zawodowych było jak najmniej – podkreślił.

– Czy dialog w zakładzie pracy ma sens? Czy przyniesie jakiekolwiek efekty? Tak, on jest potrzebny i trzeba go wykorzystywać na każdym polu. Dialog wewnątrzzakładowy jest partnerstwem prowadzącym nie tylko do wyższych wynagrodzeń, ale przede wszystkim do bezpiecznej i higienicznej pracy i satysfakcji pracowników i pracodawców – powiedział.

Przewodniczący mówił także o przyjętej w listopadzie 2022 roku unijnej dyrektywie dotyczącej minimalnych adekwatnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, która musi być przyjęta w Polsce do 15 listopada tego roku, i o roli układów zbiorowych pracy.

Złożył także gratulacje gospodarzowi wydarzenia przewodniczącemu Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierzowi Kimso z powodu nominacji na członka Rady Ochrony Pracy.

Dyskusja o bezpieczeństwie pracy

Część merytoryczną spotkania rozpoczął właśnie przewodniczący Kimso, który w referacie otwierającym spotkanie mówił m.in. o tym, jak ważna jest rola związków zawodowych, służb bhp i społecznych inspektorów pracy. O dialogu wewnątrzzakładowym z różnej perspektywy mówili także do zebranych Marek Choczaj, inspektor pracy OIP Wrocław, Agnieszka Szczygielska, reprezentująca Centralny Instytut Ochrony Pracy, oraz mediator sądowy Grażyna Górska.

O bezpieczeństwie pracy dyskutowano także w gronie specjalistów teoretyków i praktyków, w tym działaczy Solidarności.

Po konferencji przewodniczący Kazimierz Kimso podsumował:

Konferencje z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych organizujemy już od 25 lat. W Solidarności zaś ten dzień obchodzimy od 1993 roku. Takie spotkanie jak dziś daje możliwość uporządkowania pod względem formalno-prawnym wiedzy i z punktu teoretycznego, i praktycznego, co jest niezwykle ważne.

CZYTAJ TAKŻE: Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym krajuOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe