64 mln zł strat i 641 pokrzywdzonych. Surowe wyroki dla twórców piramidy finansowej


W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym między innymi przesłuchano ponad 700 osób, zabezpieczono pokaźną dokumentację finansową oraz uzyskano kompleksową opinię międzynarodowej instytucji zajmującej się audytem finansowym. Ustalono, że oskarżeni mężczyźni opracowali internetową platformę w postaci tzw. „programu partnerskiego”.
- W rzeczywistości była ona platformą pożyczkową, w ramach której sprawcy zawierali z pokrzywdzonymi tzw. „umowy inwestycji”. Zobowiązywali się w nich do inwestowania wpłaconych od klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED. Podejrzani nie inwestowali jednak uzyskanych środków wpłacanych przez pokrzywdzonych. Wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, co do realnej możliwości przeznaczania środków na działalność inwestycyjną i przeznaczali je na własne potrzeby oraz wypłatę rzekomych zysków dla części klientów
Jak to w piramidach finansowych bywa, wypłaty środków pieniężnych na rzecz pokrzywdzonych pochodziły z wpłat pożyczek udzielanych przez kolejnych uczestników „programu partnerskiego”. A wszystko to działo się w okresie od września 2012 roku do maja 2016 roku.