prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty

Podczas promocji swojej książki "Międzymorze" prof. Marek Chodakiewicz wskazał, że potrzebne jest nam przywrócenie pamięci i odtworzenie tradycji. - Bez tego bardzo trudno jest się nam ze sobą dogadać. Tradycja jest też potrzebna, aby odbudować zaufanie miedzy sobą. To brak zaufania powoduje, że obecnie w państwach Europy Środkowo Wschodniej dominuje postkomuna – powiedział. Patronem medialnym książki jest Tygodnik Solidarność.
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry / TS
Spotkanie zorganizowała Fundacja Niezależny Zespół Badawczy. W czasie spotkania prof. Mark  Chodakiewicz, dr. Dominik Smyrgała i dr. Tomasz Sommer wskazali na cele jakie powinny przyświecać badaniom najnowszej historii regionu Międzymorza oraz jakie myślenie strategiczne powinna przyjąć Polska.

W dużym uproszczeniu Idea Międzymorza polega na stworzeniu federacji przez państwa leżące pomiędzy Niemcami a Rosją i wspólnej, zgodnej współpracy.  To także budowa Rzeczpospolitej na kształt państwa Jagiellonów.

Zdaniem  Tomasza Sommera, który otworzył dyskusję, obecna historiografia pisana jest tak, jakby zaczęła się przed pierwszą wojną światową a skończyła z końcem drugiej wojny światowej. Tymczasem książka Chodakiewicza wyprowadza sens działania we współczesnym świecie ze znacznie głębszych i dłużej trwających tradycji. 

Sommer podkreślił, że istnieje podobieństwo w historii jaka zdarzyła się po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszędzie pojawiły się postacie takie jak Wałęsa, Tusk, Buzek, a nawet Hanna Suchocka – powiedział.


Tomasz Sommer przypomniał, że w ocenie prof. Chodakiewicza kraje Międzymorza nie mogą dać się uwieść aktualnie modnym ideologiom lub narzucanego przemocą kolejnemu „-izmowi”. Właściwym podejściem jest rozumna realizacja wolności, nie tylko w sferze polityki i gospodarki, ale także w podejściu do własnej historii i tożsamości, które kiedyś były atakowane i fałszowane przez totalitarne imperia, a dziś są niszczone przez postmodernizm.

Prof. Mark Chodakiewicz powiedział, że inspiracją do napisania książki było retoryczne pytanie studentki podczas seminarium:

Czy Europejczycy nie mają żadnej alternatywy wobec UE w swojej tradycji? Czy nie mają nic tak dobrego jak USA?  


Profesor odpowiedział wówczas, że przed Ameryką była Rzeczpospolita, która pod berłem Jagiellonów łączyła różne grupy. Profesor podkreśli, że stara Rzeczpospolita była zawsze w jego sercu.


 
fot T. Gutry - TS

Profesor wskazał, że w Europie – Środkowo Wschodniej komunizm, a potem inne siły zniewalają umysły u ludzi. To zniewolenie polega na tym, że dziadkowie i rodzice nie przekazują dzieciom swojej tradycji. 

Komunizm miał budować nowy świat, tradycja nie była mu potrzebna – podkreślił.


Chodakiewicz dodał, że dzieci w Kambodży nie wiedzą dlaczego nie mają wujków, ponieważ świadoma polityka państwa sprawiła, że tradycja w rodzinach nie jest przekazywana.

Mark Chodakiewicz wskazał, że Międzymorze rozumiane jako porozumienie między narodami może być alternatywą wobec Unii Europejskiej. Idea Międzymorza zakłada szukanie wspólnej tożsamości w państwach leżących pomiędzy Rosja a Niemcami. Chodakiewicz pozytywnie rozumianemu nacjonalizmowi, opartemu na wolności przeciwstawia „etnonacjonalizm”. Przejawem etnonacjonalizmu są działania niektórych grup Ukraińców, które skutecznie protestowały przeciwko wyświetleniu filmu Wołyń w Kijowie.

W Rzeczpospolitej nie było znaczenia skąd jesteś, ważne było, że czułeś się Polakiem. Etnonacjonalizm powoduje, że ludzie kotłują się we własnym sosie i wolą zginąć w walce na przykład z Rosją niż dołączyć do Międzymorza – powiedział.


Mark Chodakiewicz wskazał też, że w Polsce potrzebna jest odbudowa myślenia strategicznego, które pozwoli urzeczywistnić idee Międzymorza. Chodakiewicz wskazał, że idę Międzymorza można wdrażać w życie pod auspicjami i z poparciem USA, które jest światowym hegemonem.

W poniedziałek 7 listopada odbędą się jeszcze dwa spotkania z prof Markiem Chodakiewiczem.
O 16.30 w Centrum Edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się debata „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy” podczas której dyskutować będą Marek Jan Chodakiewicz  i dr Adam Leszczyński, redaktor „Gazety Wyborczej”. Spotkanie poprowadzi Piotr Zychowicz.
O godzinie 20.00 w Auli Starego BUWu (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, w których omawiane mają być aspekty ekonomiczne Międzymorza

Na temat spotkania pisaliśmy równiez w tym artykule:
dr. Dominik Smyrgała: Trzeba będzie podziękować Putinowi, że odbudował Międzymorze

AB

 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty

Podczas promocji swojej książki "Międzymorze" prof. Marek Chodakiewicz wskazał, że potrzebne jest nam przywrócenie pamięci i odtworzenie tradycji. - Bez tego bardzo trudno jest się nam ze sobą dogadać. Tradycja jest też potrzebna, aby odbudować zaufanie miedzy sobą. To brak zaufania powoduje, że obecnie w państwach Europy Środkowo Wschodniej dominuje postkomuna – powiedział. Patronem medialnym książki jest Tygodnik Solidarność.
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry / TS
Spotkanie zorganizowała Fundacja Niezależny Zespół Badawczy. W czasie spotkania prof. Mark  Chodakiewicz, dr. Dominik Smyrgała i dr. Tomasz Sommer wskazali na cele jakie powinny przyświecać badaniom najnowszej historii regionu Międzymorza oraz jakie myślenie strategiczne powinna przyjąć Polska.

W dużym uproszczeniu Idea Międzymorza polega na stworzeniu federacji przez państwa leżące pomiędzy Niemcami a Rosją i wspólnej, zgodnej współpracy.  To także budowa Rzeczpospolitej na kształt państwa Jagiellonów.

Zdaniem  Tomasza Sommera, który otworzył dyskusję, obecna historiografia pisana jest tak, jakby zaczęła się przed pierwszą wojną światową a skończyła z końcem drugiej wojny światowej. Tymczasem książka Chodakiewicza wyprowadza sens działania we współczesnym świecie ze znacznie głębszych i dłużej trwających tradycji. 

Sommer podkreślił, że istnieje podobieństwo w historii jaka zdarzyła się po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszędzie pojawiły się postacie takie jak Wałęsa, Tusk, Buzek, a nawet Hanna Suchocka – powiedział.


Tomasz Sommer przypomniał, że w ocenie prof. Chodakiewicza kraje Międzymorza nie mogą dać się uwieść aktualnie modnym ideologiom lub narzucanego przemocą kolejnemu „-izmowi”. Właściwym podejściem jest rozumna realizacja wolności, nie tylko w sferze polityki i gospodarki, ale także w podejściu do własnej historii i tożsamości, które kiedyś były atakowane i fałszowane przez totalitarne imperia, a dziś są niszczone przez postmodernizm.

Prof. Mark Chodakiewicz powiedział, że inspiracją do napisania książki było retoryczne pytanie studentki podczas seminarium:

Czy Europejczycy nie mają żadnej alternatywy wobec UE w swojej tradycji? Czy nie mają nic tak dobrego jak USA?  


Profesor odpowiedział wówczas, że przed Ameryką była Rzeczpospolita, która pod berłem Jagiellonów łączyła różne grupy. Profesor podkreśli, że stara Rzeczpospolita była zawsze w jego sercu.


 
fot T. Gutry - TS

Profesor wskazał, że w Europie – Środkowo Wschodniej komunizm, a potem inne siły zniewalają umysły u ludzi. To zniewolenie polega na tym, że dziadkowie i rodzice nie przekazują dzieciom swojej tradycji. 

Komunizm miał budować nowy świat, tradycja nie była mu potrzebna – podkreślił.


Chodakiewicz dodał, że dzieci w Kambodży nie wiedzą dlaczego nie mają wujków, ponieważ świadoma polityka państwa sprawiła, że tradycja w rodzinach nie jest przekazywana.

Mark Chodakiewicz wskazał, że Międzymorze rozumiane jako porozumienie między narodami może być alternatywą wobec Unii Europejskiej. Idea Międzymorza zakłada szukanie wspólnej tożsamości w państwach leżących pomiędzy Rosja a Niemcami. Chodakiewicz pozytywnie rozumianemu nacjonalizmowi, opartemu na wolności przeciwstawia „etnonacjonalizm”. Przejawem etnonacjonalizmu są działania niektórych grup Ukraińców, które skutecznie protestowały przeciwko wyświetleniu filmu Wołyń w Kijowie.

W Rzeczpospolitej nie było znaczenia skąd jesteś, ważne było, że czułeś się Polakiem. Etnonacjonalizm powoduje, że ludzie kotłują się we własnym sosie i wolą zginąć w walce na przykład z Rosją niż dołączyć do Międzymorza – powiedział.


Mark Chodakiewicz wskazał też, że w Polsce potrzebna jest odbudowa myślenia strategicznego, które pozwoli urzeczywistnić idee Międzymorza. Chodakiewicz wskazał, że idę Międzymorza można wdrażać w życie pod auspicjami i z poparciem USA, które jest światowym hegemonem.

W poniedziałek 7 listopada odbędą się jeszcze dwa spotkania z prof Markiem Chodakiewiczem.
O 16.30 w Centrum Edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się debata „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy” podczas której dyskutować będą Marek Jan Chodakiewicz  i dr Adam Leszczyński, redaktor „Gazety Wyborczej”. Spotkanie poprowadzi Piotr Zychowicz.
O godzinie 20.00 w Auli Starego BUWu (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, w których omawiane mają być aspekty ekonomiczne Międzymorza

Na temat spotkania pisaliśmy równiez w tym artykule:
dr. Dominik Smyrgała: Trzeba będzie podziękować Putinowi, że odbudował Międzymorze

AB


 

Polecane
Emerytury
Stażowe