Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 

 

POLECANE
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ]

Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, próbach podważenia legalności wyboru Karola Nawrockiego przez środowiska KO i napięciach w koalicji rządzącej, nasila się kryzys związany z przywództwem Donalda Tuska.

Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów z ostatniej chwili
Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów

W Paryżu po raz pierwszy od ponad wieku można legalnie wskoczyć do Sekwany. Władze miasta otworzyły trzy specjalne kąpieliska, z których mieszkańcy i turyści mogą korzystać za darmo do 31 sierpnia.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Ewakuowano 200 osób z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Ewakuowano 200 osób

Na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Ewakuowano ok. 200 osób.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe