REKLAMA

Wspaniała Polka. 90 lat temu Halina Konopacka zdobyła pierwszy medal olimpijski dla naszego kraju

Równo 90 lat temu, 31 lipca 1928 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie Halina Konopacka zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla reprezentacji Polski. Konopacka rzuciła dyskiem na 39,62.
 Wspaniała Polka. 90 lat temu Halina Konopacka zdobyła  pierwszy medal olimpijski dla naszego kraju
/ Wikipedia domena publiczna
Konopacka przez całą karierę reprezentowała tylko AZS Warszawa. Uprawiała: rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal. W swojej karierze zdobyła 27 tytułów mistrzyni Polski w kilku konkurencjach.

31 lipca 1928 podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem wynikiem 39,62 m. zdobywając pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. To nie był jedyny triumf Konopackiej w Amsterdamie – polska zawodniczka w plebiscycie dziennikarzy sportowych została uznana za Miss Igrzysk. Zawodniczka do końca swojej kariery, która trwała do 1931 r. nie została nigdy pokonana w rzucie dyskiem.

Była również uzdolniana artystycznie, publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”. W 1929 wydano zbiór jej wierszy „Któregoś dnia”.

Po wybuchu wojny towarzyszyła mężowi Ignacemu Matuszewskiemu przy ewakuacji złota Banku Polskiego. W trakcie wojny wyjechała do USA, gdzie mieszkała do końca życia. Zmarła w 1990 r.

Jej prochy spoczęły na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Źródło: wykop.pl / wikipedia 
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura