Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa

 

POLECANE
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat z ostatniej chwili
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

W czwartek w powiecie Barnim w Niemczech policja zatrzymała auto z pięcioma cudzoziemcami bez dokumentów. Czterech z nich zostało odesłanych do Polski.

Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski Wiadomości
Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski

Media obiegła informacja o śmierci polskiego sędziego piłkarskiego.

Wyciekły intymne zdjęcia. Doradca szwedzkiego premiera odszedł ze stanowiska z ostatniej chwili
Wyciekły intymne zdjęcia. Doradca szwedzkiego premiera odszedł ze stanowiska

Doradca premiera Szwecji Tobias Thyberg zrezygnował w piątek po tym, gdy media ujawniły istnienie jego intymnych zdjęć w aplikacji randkowej dla społeczności LGBT.

Morderstwo na kampusie UW. Policja udostępniła nagranie z ostatniej chwili
Morderstwo na kampusie UW. Policja udostępniła nagranie

W piątek policja opublikowała nagranie z zatrzymania studenta podejrzanego o zabójstwo portierki Uniwersytetu Warszawskiego.

Tragiczny wypadek pod Krosnem. Nie żyje jedna osoba, ranne zostały dzieci Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Krosnem. Nie żyje jedna osoba, ranne zostały dzieci

Groźny wypadek w okolicach Krosna. W jego wyniku śmierć poniosła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa


 

Polecane
Emerytury
Stażowe