Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników w rozmowie z Konradem Wernickim.
 Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?
/ fot. materiały prasowe
Około 3 tysiące największych przedsiębiorstw w Polsce wdroży PPK za niecałe pół roku. W wyborze firmy, której powierzymy za­rządzanie środkami pracowników, będą brały udział także związki zawodowe lub reprezentacja pracowników. Na co Pana zdaniem powinni zwrócić uwagę?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzane jest bowiem nowe rozwiązanie wspierające długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w naszym kraju, PPK będą ważnym elementem systemu emerytalnego w naszym kraju. Do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami pracowników, powinniśmy podejść bardzo skrupulatnie. Z mojego punktu widzenia istotne są trzy czynniki, na które powinni zwrócić uwagę przedstawiciele pracowników: stabilność i bezpieczeństwo firmy oferującej PPK, jej kompetencje dotyczące długoterminowego i efektywnego zarządzania pieniędzmi a także doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.



Czemu kwestia stabilności i bezpieczeństwa jest Pana zdaniem tak ważna?

Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat, będą korzystać z nich ponad 30 lat później, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo tych pieniędzy. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznawana przez agencje ratingowe, które analizują stabilność finansową firm. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.



Jak rozumiem kwestia dotycząca inwestowania środków również dotyczy długoterminowego charakteru PPK?

Dokładnie tak. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Powinny one zatem zostać powierzone w zarządzanie komuś, kto w tej właśnie kwestii sprawdził się już w praktyce. Wybierzmy firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki są efektywnie lokowane bezpośrednio w papiery wartościowe.



Dlaczego Pana zdaniem doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami jest tak ważne?

Mówimy tutaj o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Posiadane doświadczenie z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób.

Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym nowoczesnym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

W tym kontekście ciekawe wydają się również wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.



Czy są jeszcze jakaś inna kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę?

Możemy brać również pod uwagę temat ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, ale zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica z ostatniej chwili
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica

W Anglii odbyła się licytacja, na której pojawił się złoty zegarek kieszonkowy, który niegdyś należał do Johna Jacoba Astora, jednego z najbogatszych pasażerów Titanica. Zegarek, który przetrwał katastrofę, został odnowiony, a następnie sprzedany za rekordową sumę - aż sześciokrotność ceny wywoławczej.

Padłem. Znany aktor w szpitalu z ostatniej chwili
"Padłem". Znany aktor w szpitalu

Media obiegła niepokojąca informacja dotycząca znanego aktora Macieja Stuhra. Na swoim profilu na Instagramie poinformował, że trafił na SOR.

Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć z ostatniej chwili
Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć

– Tusk nie będzie teraz wprost popierał paktu migracyjnego czy pomysłów z opodatkowaniem państw członkowskich, a w tym kierunku to wszystko zmierza – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Niemiecki dziennik chwali wystąpienie Sikorskiego: Polska jest gotowa do współpracy z nieimperialną Rosją z ostatniej chwili
Niemiecki dziennik chwali wystąpienie Sikorskiego: "Polska jest gotowa do współpracy z nieimperialną Rosją"

W swym expose szef dyplomacji RP Radosław Sikorski chciał pokazać Zachodowi i swoim wyborcom, że Polska powróciła do wspólnoty europejskiej, a wyborcom PiS, że prowadzi niezależną politykę – komentuje słowa szefa MSZ niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”.

Mec. Jerzy Kwaśniewski: Reforma UE będzie oznaczała wytarcie Polski z mapy świata Wiadomości
Mec. Jerzy Kwaśniewski: Reforma UE będzie oznaczała wytarcie Polski z mapy świata

„Jeżeli dojdzie do reformy – a jest ona wymuszana w Unii Europejskiej bardzo wieloma procesami – to będzie ona oznaczała dosłownie wytarcie Rzeczpospolitej Polskiej z mapy świata, likwidację nazwy i granic polskich jako państwa niepodległego” – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris) podczas konferencji „O suwerenność państwa i narodu. Polityka, kultura, gospodarka” zorganizowanej 27 kwietnia z okazji przypadającego na 14 kwietnia Święta Chrztu Polski.

Prezydent o Nuclear Sharing: Deklarujemy naszą gotowość z ostatniej chwili
Prezydent o Nuclear Sharing: Deklarujemy naszą gotowość

– Nie ma żadnych decyzji w tym zakresie, ale my deklarujemy naszą gotowość – powiedział w wywiadzie dla kanadyjskiej stacji CTV News prezydent Andrzej Duda, pytany o możliwość dołączenia Polski do programu Nuclear Sharing. Dodał, że podnosi ten temat w rozmowach z sojusznikami.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Chodzi o Kate Middleton z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Chodzi o Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, została odznaczona Orderem Towarzyszy Honoru.

Niemiecki ekspert: Rządy w Berlinie popełniły błąd odmawiając kompromisu ws. reparacji dla Polski z ostatniej chwili
Niemiecki ekspert: Rządy w Berlinie popełniły błąd odmawiając kompromisu ws. reparacji dla Polski

– Niemcy czuły się komfortowo w swoim błędnym założeniu, że problem został rozwiązany i celowo unikały tej kwestii przez dziesięciolecia, więc nie powinny być zaskoczone, że Polska i Grecja mówią teraz, że mają niedokończone sprawy – mówi o sprawie reparacji wojennych od Niemiec Andreas Rodder, profesor historii współczesnej z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji.

Thun: Pracuje się po pierwsze dla UE, po drugie dla Polski z ostatniej chwili
Thun: "Pracuje się po pierwsze dla UE, po drugie dla Polski"

– Pracuje się po pierwsze dla całej Unii Europejskiej, po drugie dla całej Polski. Oczywiście reprezentuje się swój region, to znaczy trzeba być wyczulony co dla tego regionu jest specjalnie dobre – twierdzi europoseł Polski 2050 Róża Thun.

Język podhalański następny po języku śląskim? Znamienne słowa naukowca z ostatniej chwili
"Język podhalański" następny po "języku śląskim"? Znamienne słowa naukowca

– Nie ma przeszkód, aby gwara górali podhalańskich stała się językiem regionalnym. Ta mowa jest faktycznie żywa i włada nią około 100 tys. osób – ocenił w rozmowie z PAP dr Artur Czesak, dialektolog, leksykograf, badacz słowiańskich mikrojęzyków literackich, juror konkursów gwarowych oraz członek Rady Języka Śląskiego.

REKLAMA

Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników w rozmowie z Konradem Wernickim.
 Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?
/ fot. materiały prasowe
Około 3 tysiące największych przedsiębiorstw w Polsce wdroży PPK za niecałe pół roku. W wyborze firmy, której powierzymy za­rządzanie środkami pracowników, będą brały udział także związki zawodowe lub reprezentacja pracowników. Na co Pana zdaniem powinni zwrócić uwagę?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzane jest bowiem nowe rozwiązanie wspierające długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w naszym kraju, PPK będą ważnym elementem systemu emerytalnego w naszym kraju. Do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami pracowników, powinniśmy podejść bardzo skrupulatnie. Z mojego punktu widzenia istotne są trzy czynniki, na które powinni zwrócić uwagę przedstawiciele pracowników: stabilność i bezpieczeństwo firmy oferującej PPK, jej kompetencje dotyczące długoterminowego i efektywnego zarządzania pieniędzmi a także doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.



Czemu kwestia stabilności i bezpieczeństwa jest Pana zdaniem tak ważna?

Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat, będą korzystać z nich ponad 30 lat później, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo tych pieniędzy. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznawana przez agencje ratingowe, które analizują stabilność finansową firm. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.



Jak rozumiem kwestia dotycząca inwestowania środków również dotyczy długoterminowego charakteru PPK?

Dokładnie tak. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Powinny one zatem zostać powierzone w zarządzanie komuś, kto w tej właśnie kwestii sprawdził się już w praktyce. Wybierzmy firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki są efektywnie lokowane bezpośrednio w papiery wartościowe.



Dlaczego Pana zdaniem doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami jest tak ważne?

Mówimy tutaj o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Posiadane doświadczenie z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób.

Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym nowoczesnym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

W tym kontekście ciekawe wydają się również wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.



Czy są jeszcze jakaś inna kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę?

Możemy brać również pod uwagę temat ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, ale zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe