[Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi

Bliskowschodni region wrócił jako wiodący temat w polskich mediach. Głównie za sprawą skandalicznej wypowiedzi izraelskiego ministra dwóch tek – wywiadu i spraw zagranicznych, czy przypomnienia międzynarodowego szczytu. Mniej omawiana jest informacja o finalnej klęsce tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Właśnie trwa ostatni szturm na pozycje dżihadystów.
 [Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi
/ morguefile.com
Przegląd wydarzeń z Bliskiego Wschodu. To już ostatnie chwile zbrodniczego „kalifatu” na terytorium Syrii. Na pozycję ISIS w Dolinie Eufratu rusza finalne uderzenie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Dżihadyści są zamknięci na bardzo małej przestrzeni.  „ISIS jest skończone. Są otoczeni na terenie 600-700 metrów. Używają cywilów jako żywych tarcz dlatego postępy ofensywy są wolniejsze. Nie chcemy śmierci cywilów” – mówi jeden z uczestników ostatniego szturmu na bastion tzw. Państwa Islamskiego w rozmowie z kurdyjskimi dziennikarzami. Walczących obecnie pod al-Baguz nie trzeba przekonywać z jakim przeciwnikiem się mierzą. W czwartek koło Rakki, dawnej nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, odkryto masową mogiłę ofiar islamskiego terroru. Dżihadyści pogrzebali tam 3 5000 zamordowanych a w innych mogiłach w okolicy odnaleziono kolejne 1 100 ciał. Rozpoczęte badania potwierdzają, że ginęli w ogromnych męczarniach. Pierwsza z badanych ofiar zginęła w wyniku poparzeń trzeciego stopnia. Trwa wręcz detektywistyczna praca Wydziału Szybkiego Reagowania służby cywilnej Rakki, która odkrywa kolejne mogiły szukając odpowiedzi na pytania – gdzie i w jaki sposób ginęły porwane przez ISIS osoby. Od stycznia 2018 udało się już ekshumować 3800 ciał z czego 560 zostało zidentyfikowanych i przekazanych rodzinom do pochówku. Jak dotąd w mogiłach nie odnaleziono ciał porwanych zagranicznych dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych, którzy mieli zostać zamordowani w Rakkce. Uderzenie SDF na ostatni bastion ISIS w al-Baguz wspiera lotnictwo międzynarodowej koalicji oraz pojawiła się nieoficjalna informacja, że przy kurdyjskiej koalicji służą także zachodni specjalsi. Wraca pytanie o słowa Donalda Trumpa i amerykańskie zaangażowanie w Syrii. Wszelako saga w postaci wycofania kontyngentu U.S Army z Manbij znalazła niespodziewane zakończenie. Trump ogłosił, że w Syrii pozostaną „siły pokojowe” w liczbie 200 amerykańskich żołnierzy a waszyngtońska administracja chce aby powstała międzynarodowa koalicja, która w ramach misji ONZ mogłaby stacjonować w tym kraju. 

O tym mówi się mniej w polskich mediach niż o polsko-izraelskich relacjach. W poprzednim felietonie pisałem, że problemem Izraela nie jest polska historia czy ustawa o IPN ale Hamas, Hezbollach i wojna w Syrii. Tymczasem szef izraelskiego wywiadu a teraz także odpowiedzialny za dyplomację Israel Katz przebił poprzednią wypowiedź Benjamina Netanjahu i wprost obraził Polaków. To wszystko w czasie najgorętszego okresu dla agencji wywiadowczych na bliskowschodnim „froncie”. Ciężko zestawiać ze sobą oba tematy – wojny z tzw. Państwem Islamskim i skandalicznych wypowiedzi ministra Katza ale to właśnie w Izraelu miała zawitać Grupa Wyszehradzka. Po międzynarodowej konferencji w Warszawie byłby to kolejny pomost pomiędzy Europą Środkową a regionem Bliskiego Wschodu. Bezprecedensowa szansa dla tych relacji. Niestety, z uwagi na nieodpowiedzialne wikłanie przez izraelską stronę kampanii wyborczej ze sprawami międzynarodowymi Polska musiała odwołać swój udział w spotkaniu V4. Finalnie przedstawiciele „Wyszehradu” okazali lojalność i międzypaństwowe spotkanie odwołano. Nie zmienia to jednak faktu, że Bliski Wschód wciąż powinien pozostawać w ważnej orbicie relacji międzynarodowych Warszawy a ostatnie dni przyniosły z tego regionu kolejne kluczowe dla świata wydarzenia. 

Michał Bruszewski

 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

[Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi

Bliskowschodni region wrócił jako wiodący temat w polskich mediach. Głównie za sprawą skandalicznej wypowiedzi izraelskiego ministra dwóch tek – wywiadu i spraw zagranicznych, czy przypomnienia międzynarodowego szczytu. Mniej omawiana jest informacja o finalnej klęsce tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Właśnie trwa ostatni szturm na pozycje dżihadystów.
 [Tylko na Tysol.pl] Michał Bruszewski: Izrael. ISIS. Bliski Wschód w centrum uwagi
/ morguefile.com
Przegląd wydarzeń z Bliskiego Wschodu. To już ostatnie chwile zbrodniczego „kalifatu” na terytorium Syrii. Na pozycję ISIS w Dolinie Eufratu rusza finalne uderzenie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Dżihadyści są zamknięci na bardzo małej przestrzeni.  „ISIS jest skończone. Są otoczeni na terenie 600-700 metrów. Używają cywilów jako żywych tarcz dlatego postępy ofensywy są wolniejsze. Nie chcemy śmierci cywilów” – mówi jeden z uczestników ostatniego szturmu na bastion tzw. Państwa Islamskiego w rozmowie z kurdyjskimi dziennikarzami. Walczących obecnie pod al-Baguz nie trzeba przekonywać z jakim przeciwnikiem się mierzą. W czwartek koło Rakki, dawnej nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, odkryto masową mogiłę ofiar islamskiego terroru. Dżihadyści pogrzebali tam 3 5000 zamordowanych a w innych mogiłach w okolicy odnaleziono kolejne 1 100 ciał. Rozpoczęte badania potwierdzają, że ginęli w ogromnych męczarniach. Pierwsza z badanych ofiar zginęła w wyniku poparzeń trzeciego stopnia. Trwa wręcz detektywistyczna praca Wydziału Szybkiego Reagowania służby cywilnej Rakki, która odkrywa kolejne mogiły szukając odpowiedzi na pytania – gdzie i w jaki sposób ginęły porwane przez ISIS osoby. Od stycznia 2018 udało się już ekshumować 3800 ciał z czego 560 zostało zidentyfikowanych i przekazanych rodzinom do pochówku. Jak dotąd w mogiłach nie odnaleziono ciał porwanych zagranicznych dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych, którzy mieli zostać zamordowani w Rakkce. Uderzenie SDF na ostatni bastion ISIS w al-Baguz wspiera lotnictwo międzynarodowej koalicji oraz pojawiła się nieoficjalna informacja, że przy kurdyjskiej koalicji służą także zachodni specjalsi. Wraca pytanie o słowa Donalda Trumpa i amerykańskie zaangażowanie w Syrii. Wszelako saga w postaci wycofania kontyngentu U.S Army z Manbij znalazła niespodziewane zakończenie. Trump ogłosił, że w Syrii pozostaną „siły pokojowe” w liczbie 200 amerykańskich żołnierzy a waszyngtońska administracja chce aby powstała międzynarodowa koalicja, która w ramach misji ONZ mogłaby stacjonować w tym kraju. 

O tym mówi się mniej w polskich mediach niż o polsko-izraelskich relacjach. W poprzednim felietonie pisałem, że problemem Izraela nie jest polska historia czy ustawa o IPN ale Hamas, Hezbollach i wojna w Syrii. Tymczasem szef izraelskiego wywiadu a teraz także odpowiedzialny za dyplomację Israel Katz przebił poprzednią wypowiedź Benjamina Netanjahu i wprost obraził Polaków. To wszystko w czasie najgorętszego okresu dla agencji wywiadowczych na bliskowschodnim „froncie”. Ciężko zestawiać ze sobą oba tematy – wojny z tzw. Państwem Islamskim i skandalicznych wypowiedzi ministra Katza ale to właśnie w Izraelu miała zawitać Grupa Wyszehradzka. Po międzynarodowej konferencji w Warszawie byłby to kolejny pomost pomiędzy Europą Środkową a regionem Bliskiego Wschodu. Bezprecedensowa szansa dla tych relacji. Niestety, z uwagi na nieodpowiedzialne wikłanie przez izraelską stronę kampanii wyborczej ze sprawami międzynarodowymi Polska musiała odwołać swój udział w spotkaniu V4. Finalnie przedstawiciele „Wyszehradu” okazali lojalność i międzypaństwowe spotkanie odwołano. Nie zmienia to jednak faktu, że Bliski Wschód wciąż powinien pozostawać w ważnej orbicie relacji międzynarodowych Warszawy a ostatnie dni przyniosły z tego regionu kolejne kluczowe dla świata wydarzenia. 

Michał Bruszewski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe