[Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu

– Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę – mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
 [Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Panie ministrze, kończy się obecna kadencja rządów PiS. Podczas niej padło wiele dat dotyczących zakupu śmigłowców, okrętów, broni rakietowej i innego sprzętu. Większość z tych dat jest już nieaktualna. Jaką mamy gwarancję, że ostatnia ofensywa planistyczna w zakresie zakupów sprzętu nie skończy się tylko na planach? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę


– odpowiada szef MON. Dodał, że w ciągu tego roku udało mu się sfinalizować pierwszy etap programu Wisła, zakup Black Hawków, ponadto trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej, a także podpisano umowę na amerykański system HIMARS.
 

Przyjąłem także inną filozofię działania niż rząd koalicji PO-PSL. Pamiętamy wszyscy kontrakt dotyczący śmigłowców Caracal. Filozofia poprzedniego rządu polegała na tym, żeby wprowadzić kolejnego gracza na rynek polski. Mamy już dwóch producentów śmigłowców, Black Hawki produkuje w Mielcu firma Sikorsky. Obecnie właścicielem Sikorsky’ego jest Lockheed Martin. Jest też Świdnik, którego właścicielem jest Leonardo. Moim założeniem jest, żeby produkty obu tych firm, które są klasowymi produktami, trafiały do Wojska Polskiego. Oczywiście wszystko musi być zgodne z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych


– przekonuje. Jego zdaniem wprowadzanie kolejnego producenta na rynek polski wiązałoby się, szczególnie przy tak dużym kontrakcie, jaki proponował rząd PO-PSL, z upadkiem obu firm. 
 

Choć właścicielem obu fabryk jest kapitał zagraniczny, to działają one w Polsce, zatrudniają polskich pracowników, więc powinniśmy dbać o to, żeby te firmy dalej funkcjonowały


– dodaje minister. W czasie rozmowy poruszono temat modernizacji czołgów T-72.
 

Nie rezygnujemy ze zmian w T-72; doszliśmy do wniosku, że najlepszą formułą będzie modyfikacja (...) w modernizacji, która wcześniej była omawiana, nie osiągnęlibyśmy wymaganego efektu przy stosunkowo wysokich kosztach, stąd modyfikacja, która spowoduje, że przy znacznie niższych kosztach osiągniemy efekt, który będzie rozwiązaniem pomostowym. Nam zależy tylko na tym, żeby utrzymać zdolności obronne do czasu wprowadzenia nowego czołgu. W tej sprawie prowadzimy analizy


– informuje Mariusz Błaszczak. – Czy to, że Inspektorat Uzbrojenia do 2021 roku planuje zakupy nowych bomb do Su-22, konstrukcji dosyć starej, bo sprzed 50 lat, oznacza spowolnienie programu pozyskania nowych samolotów wielozadaniowych o kryptonimie Harpia? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Odwrotnie, przyspieszamy z programem Harpia. Musimy jednak zapewnić zdolności obronne polskiemu lotnictwu do czasu wymiany sprzętu. Kupiliśmy już włoskie samoloty treningowe, a więc samoloty, które umożliwiają doskonalenie polskich pilotów, które operują w zasadzie tym samym oprogramowaniem, jakie jest używane w F-16, więc jest kompatybilne. Oczywiście program Harpia musi przyspieszyć – zobowiązałem do tego Szefa Sztabu Generalnego


– podkreśla szef MON. Podczas rozmowy poruszono także temat Polskiej Marynarki Wojennej, która w znacznym stopniu jest w kiepskim stanie. 
 

Zaległości w Marynarce Wojennej są jeszcze większe niż w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Mamy świadomość, że to sprzęt bardzo kosztowny, a więc tu chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które zapewni zdolności obronne, a jednocześnie będzie rozwiązaniem racjonalnym, jeżeli chodzi o koszty. To tyle mogę na dziś powiedzieć


– tłumaczy minister.

A w dalszej części wywiadu:

– Jestem pod wrażeniem ludzi, którzy przystępują do WOT-u. Poświęcają swój czas, żeby służyć Polsce, są zaangażowani... – Czy zdaniem ministra Błaszczaka można mówić o sukcesie programu Wojsk Obrony Terytorialnej?

– Rozpoczęliśmy formowanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Chcemy przyciągnąć pasjonatów informatyki, w związku z czym kluczowa jest Wojskowa Akademia Techniczna, rozpoczęcie studiów MBA w tym zakresie, ale także zwiększenie limitu studentów na wydziale informatycznym i wydziale cybernetyk (...) Docierają do nas bardzo optymistyczne informacje. Po konferencji inaugurującej projekt w ciągu jednego dnia ponad 100 osób zgłosiło się do komponentu „cyber” w ramach WOT-u – Tylko w "TS" Mariusz Błaszczak zdradza, na jakim etapie jest tworzenie polskiej cyberarmii!

– Własny potencjał, nowoczesny sprzęt, liczniejsze wojsko i silniejsze osadzenie Wojska Polskiego w strukturach NATO, szczególnie w relacji z wojskiem Stanów Zjednoczonych – Minister opisuje zrealizowane elementy budowy bezpieczeństwa narodowego, które podczas kadencji PiS istotnie to bezpieczeństwo zwiększyły. 



#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii Wiadomości
Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w poniedziałek, że szefem Kancelarii Prezydenta RP będzie Zbigniew Bogucki, a jego zastępcą zostanie Adam Andruszkiewicz; obaj są posłami PiS i byli zaangażowani w kampanię prezydencką Nawrockiego.

Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak z ostatniej chwili
Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak

W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak. O jego śmierci poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej - podkreślił minister obrony.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pasażerowie korzystający z Warszawy Gdańskiej będą musieli poczekać na nowe przejście podziemne dłużej, niż planowano. Zamiast końcówki 2025 roku, jak zakładano, przejście zostanie udostępnione w II kwartale 2026 r.

Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data z ostatniej chwili
Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że premier Donald Tusk ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10. O tym, że do rekonstrukcji dojdzie właśnie w środę, wcześniej nieoficjalnie informowały media.

Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka

W niedzielę, 20 lipca, w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł - wybitna polska poetka, pisarka i Honorowa Obywatelka Wrocławia.

I Prezes SN napisała list do Bodnara: Nieprawda i insynuacje z ostatniej chwili
I Prezes SN napisała list do Bodnara: "Nieprawda i insynuacje"

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego opublikowała list, w którym punkt po punkcie udowadnia nieprawdziwość stwierdzeń Prokuratora Generalnego, dotyczących rzekomych nieprawidłowości i wątpliwości związanych z wyborami prezydenckimi. W zeszłym tygodniu Adam Bodnar wysłał listę swoich zastrzeżeń do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.

Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach

W oknie życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć

Choć książka księcia Harry’ego Spare miała swoją premierę już w styczniu 2023 roku, emocje, które wywołała, wciąż nie opadły. Publikacja natychmiast stała się bestsellerem - w ciągu pierwszej doby sprzedano ponad 1,4 mln egzemplarzy w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji z ostatniej chwili
Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji

W mieście Nimes w południowo-zachodniej Francji wchodzi w poniedziałek w życie zakaz przebywania nocą na ulicy dla nastolatków w wieku poniżej 16 lat. Postanowienie jest tymczasowe i obowiązuje w kilku dzielnicach. Zostało wprowadzone po serii przestępstw związanych z handlem narkotykami.

Możliwa rezygnacja Tuska?  Politolog: Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi z ostatniej chwili
Możliwa rezygnacja Tuska? Politolog: "Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi"

To sprawa do poważnego rozważenia - tak politolog, socjolog dr Mateusz Zaremba ocenił pomysł zmiany na stanowisku premiera. Jak wskazał w Studiu PAP, uzasadnieniem dla rezygnacji Donalda Tuska z pełnionej funkcji byłyby m.in. sondaże zaufania, które nie sprzyjają obecnemu rządowi.

REKLAMA

[Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu

– Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę – mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
 [Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Panie ministrze, kończy się obecna kadencja rządów PiS. Podczas niej padło wiele dat dotyczących zakupu śmigłowców, okrętów, broni rakietowej i innego sprzętu. Większość z tych dat jest już nieaktualna. Jaką mamy gwarancję, że ostatnia ofensywa planistyczna w zakresie zakupów sprzętu nie skończy się tylko na planach? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę


– odpowiada szef MON. Dodał, że w ciągu tego roku udało mu się sfinalizować pierwszy etap programu Wisła, zakup Black Hawków, ponadto trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej, a także podpisano umowę na amerykański system HIMARS.
 

Przyjąłem także inną filozofię działania niż rząd koalicji PO-PSL. Pamiętamy wszyscy kontrakt dotyczący śmigłowców Caracal. Filozofia poprzedniego rządu polegała na tym, żeby wprowadzić kolejnego gracza na rynek polski. Mamy już dwóch producentów śmigłowców, Black Hawki produkuje w Mielcu firma Sikorsky. Obecnie właścicielem Sikorsky’ego jest Lockheed Martin. Jest też Świdnik, którego właścicielem jest Leonardo. Moim założeniem jest, żeby produkty obu tych firm, które są klasowymi produktami, trafiały do Wojska Polskiego. Oczywiście wszystko musi być zgodne z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych


– przekonuje. Jego zdaniem wprowadzanie kolejnego producenta na rynek polski wiązałoby się, szczególnie przy tak dużym kontrakcie, jaki proponował rząd PO-PSL, z upadkiem obu firm. 
 

Choć właścicielem obu fabryk jest kapitał zagraniczny, to działają one w Polsce, zatrudniają polskich pracowników, więc powinniśmy dbać o to, żeby te firmy dalej funkcjonowały


– dodaje minister. W czasie rozmowy poruszono temat modernizacji czołgów T-72.
 

Nie rezygnujemy ze zmian w T-72; doszliśmy do wniosku, że najlepszą formułą będzie modyfikacja (...) w modernizacji, która wcześniej była omawiana, nie osiągnęlibyśmy wymaganego efektu przy stosunkowo wysokich kosztach, stąd modyfikacja, która spowoduje, że przy znacznie niższych kosztach osiągniemy efekt, który będzie rozwiązaniem pomostowym. Nam zależy tylko na tym, żeby utrzymać zdolności obronne do czasu wprowadzenia nowego czołgu. W tej sprawie prowadzimy analizy


– informuje Mariusz Błaszczak. – Czy to, że Inspektorat Uzbrojenia do 2021 roku planuje zakupy nowych bomb do Su-22, konstrukcji dosyć starej, bo sprzed 50 lat, oznacza spowolnienie programu pozyskania nowych samolotów wielozadaniowych o kryptonimie Harpia? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Odwrotnie, przyspieszamy z programem Harpia. Musimy jednak zapewnić zdolności obronne polskiemu lotnictwu do czasu wymiany sprzętu. Kupiliśmy już włoskie samoloty treningowe, a więc samoloty, które umożliwiają doskonalenie polskich pilotów, które operują w zasadzie tym samym oprogramowaniem, jakie jest używane w F-16, więc jest kompatybilne. Oczywiście program Harpia musi przyspieszyć – zobowiązałem do tego Szefa Sztabu Generalnego


– podkreśla szef MON. Podczas rozmowy poruszono także temat Polskiej Marynarki Wojennej, która w znacznym stopniu jest w kiepskim stanie. 
 

Zaległości w Marynarce Wojennej są jeszcze większe niż w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Mamy świadomość, że to sprzęt bardzo kosztowny, a więc tu chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które zapewni zdolności obronne, a jednocześnie będzie rozwiązaniem racjonalnym, jeżeli chodzi o koszty. To tyle mogę na dziś powiedzieć


– tłumaczy minister.

A w dalszej części wywiadu:

– Jestem pod wrażeniem ludzi, którzy przystępują do WOT-u. Poświęcają swój czas, żeby służyć Polsce, są zaangażowani... – Czy zdaniem ministra Błaszczaka można mówić o sukcesie programu Wojsk Obrony Terytorialnej?

– Rozpoczęliśmy formowanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Chcemy przyciągnąć pasjonatów informatyki, w związku z czym kluczowa jest Wojskowa Akademia Techniczna, rozpoczęcie studiów MBA w tym zakresie, ale także zwiększenie limitu studentów na wydziale informatycznym i wydziale cybernetyk (...) Docierają do nas bardzo optymistyczne informacje. Po konferencji inaugurującej projekt w ciągu jednego dnia ponad 100 osób zgłosiło się do komponentu „cyber” w ramach WOT-u – Tylko w "TS" Mariusz Błaszczak zdradza, na jakim etapie jest tworzenie polskiej cyberarmii!

– Własny potencjał, nowoczesny sprzęt, liczniejsze wojsko i silniejsze osadzenie Wojska Polskiego w strukturach NATO, szczególnie w relacji z wojskiem Stanów Zjednoczonych – Minister opisuje zrealizowane elementy budowy bezpieczeństwa narodowego, które podczas kadencji PiS istotnie to bezpieczeństwo zwiększyły. 



#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe