Już od następnego poniedziałku pojawią się e-dowody. Czy trzeba wymieniać stare?

Co nowego?
Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca będą „e”, jest warstwa elektroniczna – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. – E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych – dodaje.
Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.
Dla kogo?
E-dowody odbiorą osoby, które złożą wniosek o nowy dokument 4 marca i później. Jeżeli złożysz wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 r., otrzymasz dowód osobisty bez warstwy elektronicznej.
Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Nie musisz wnioskować o nowy dokument, jeśli Twój dowód jest nadal ważny. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat.
Jeżeli Twój dowód traci ważność na początku marca lub później i złożysz wniosek o nowy dokument, nie będziesz musiał uaktywniać warstwy elektronicznej przy jego odbiorze – można to zrobić później, w dowolnym momencie.
To musisz wiedzieć
WAŻNE: jeżeli złożysz wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 r., otrzymasz dowód osobisty bez warstwy elektronicznej.
Jeśli wniosek o dowód osobisty chcesz złożyć online – zrób to możliwie jak najszybciej.
Od najbliższej środy 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączymy tę możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Ponownie włączymy tę możliwość od poniedziałku – 4 marca 2019 r.