Prezydent spotkał się z komandosami z Lublińca

Wizytę w JWK Prezydent rozpoczął od złożenia wieńca przed pomnikiem poświęconym żołnierzom JWK, którzy zginęli w służbie. Następnie, wraz z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem, spotkał się z kadrą dowódczą jednostki, uczestniczył w prezentacji uzbrojenia i wyposażenia, a także obserwował szkolenie strzeleckie.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych żołnierzy z JWK.
Jednostka Wojskowa Komandosów jest przeznaczona do prowadzenia operacji specjalnych w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Zadania komandosów to m.in. rozpoznanie specjalne, precyzyjne operacje takie jak rajdy, zasadzki, oraz ataki bezpośrednie, precyzyjne naprowadzanie uderzeń lotniczych, odzyskiwanie personelu i uwalnianie zakładników, operacje precyzyjnego niszczenia, przeciwdziałanie terroryzmowi oraz rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Jednostka jest przeznaczona do działań na lądzie i wodach śródlądowych.
JWK to najstarsza w Polsce jednostka „specjalsów”. Jej rodowód sięga 1957 r., kiedy w Krakowie powstała kompania rozpoznawcza stacjonująca w koszarach 16. Batalionu Szturmowo-Rozpoznawczego. W 1986 r. jednostka została przeniesiona do Lublińca. Nawiązuje do tradycji 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego, Batalionów Armii Krajowej "Parasol", "Zośka" i "Miotła" oraz Samodzielnej Kompanii "Commando".
W 1993 r., jednostka otrzymała nazwę 1. Pułku Specjalnego. Powstał on na bazie 1. Batalionu Szturmowego. Dwa lata później jednostce nadano wyróżniającą nazwę - 1. Pułku Specjalnego Komandosów. 1 października 2011 r. oddział rozpoczął wykonywanie zadań jako Jednostka Wojskowa Komandosów.
Od 2014 r. na terenie Lublińca oraz JWK wykonuje zadania pododdział amerykańskich Sił Specjalnych. Obecnie jest to ODA 0115 z 10. Grupy Sił Specjalnych (10th Special Forces Group) stacjonującej w Stuttgarcie. Wraz z zespołami bojowymi Jednostki Wojskowej Komandosów realizuje ona zadania w ramach wsparcia operacji ATLANTIC RESOLVE.