Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej

– Prawdy objawionej się nie głosuje. Dlatego nie jestem demokratą. Człowiek jest istotą omylną i nie może zmieniać fundamentów prawdy poprzez chwilowy kaprys. Ja się na to nie godzę – mówi Jakubowi Pacanowi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie i to właśnie podważanie fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej stanowi temat #12 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy studiowałem filozofię, zapadła mi w pamięć nauka Platona, którą teraz sparafrazuję: „demokracja to sytuacja, gdzie mądrzejszą mniejszością rządzi głupsza większość”. Mówię to w sposób przekorny, lecz im dłużej żyję, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Platon miał rację. W demokracji mamy ciągle jakieś wybory, a nie możemy demokratycznie redefiniować pewnych prawd, jak np. małżeństwo, poszanowanie życia ludzkiego. Tego się nie da w sposób demokratyczny określać. W tej chwili niektórzy uważają, że nic lepszego nie wymyślono. Rządy monarchiczne i autorytarne się nie sprawdziły, więc uznano, że jak najwięcej osób powinno uczestniczyć we władzy. Ten system ma swoje wady, o czym przypominał Jan Paweł II, że demokracja, jeżeli nie będzie oparta na wartościach, czyli Dekalogu, to stanie się systemem totalitarnym 

- kontynuuje swoją myśl ks. Bartołd. 

Czy Polsce grozi sekularyzacja? Na pytanie te w artykule – „Chyba się nie dogadamy” odpowiada Jakub Pacan. 

Lewica w Polsce chce nam zaserwować laickość w sensie separatystycznym i doprowadzić do delegitymizacji kulturalnej i politycznej tożsamości religii. Kościół w przestrzeni publicznej ma symbolicznie nie istnieć. Pomysły z kartą LGBT+ są tego preludium.


W numerze także rozmowa ze świeżo upieczonym mistrzem świata w skokach narciarskich – Dawidem Kubackim, który zdradził Leszkowi Masierakowi co robi w wolnym czasie. 

W wolnych chwilach jakoś się od gór nie oddalam. Jeśli pogoda pozwala, lubię się wybrać na lotnisko w Nowym Targu polatać modelami lub szybowcem, a gdy pogody brak, lubię podłubać sobie w modelarni. Zdarza się też że lubię ot tak poleniuchować sobie w domu, bo czasami w sezonie mi tego brakuje.

W dziale zagranica Halina Kaczmarczyk opisuje przedwyborczą sytuację w Izraelu, oczywiście w kontekście Polskim. 

Nie ma większego znaczenia dla Polski i Polaków, kto zostanie premierem Izraela po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 kwietnia 2019 roku. Budowana starannie i przez lata machina propagandowa przeciwko nam będzie działać bez zmian, niemal jak perpetuum mobile. Jeśli obecny premier Izraela, Beniamin Netanjahu, pozostanie na następną, piątą już kadencję, to należałoby wybrać na naczelnika państwa polskiego, politycznego łobuza na wzór Putina, Ławrowa, ostatecznie watażki Łukaszenki. Tylko osobowości tego pokroju mogą się przeciwstawić Netanjahu. 


A w dziale kultura: 

– Nie mam stylu muzycznego, z którym w pełni się identyfikuję. Jednak najbliższy był mi… jazz. To nie jest jednak płyta stricte jazzowa. Wielu jazzmanów poczułoby się obrażonych. Ustalmy więc, że jest to mieszanka popu i jazzu 

– mówi CeZik, muzyk, kompozytor, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

W dziale „Historia” Leszek Masierak pisze o zajęciu przez III Rzeszę Czechosłowacji

Jeszcze przed podpisaniem przez prezydenta Czecho-Słowacji berlińskiej deklaracji pierwsze jednostki Wehrmachtu przekroczyły granicę. Armia czechosłowacka pozostała w koszarach i złożyła broń. Jedyny przypadek zbrojnego oporu miał miejsce po południu 14 marca w mieście Mistek. W tamtejszych koszarach Czajanka stacjonował III batalion 8 pułku piechoty dowodzony przez kapitana Karela Pavlika. Widząc niemieckich żołnierzy zmierzających w stronę koszarowej bramy, Czesi otworzyli ogień. Napastnicy skoncentrowali większe siły, zyskali wsparcie artyleryjskie i wprowadzili do akcji samochód pancerny – lecz druga próba ataku również została odparta. Obrońcy mieli jednak bardzo niewielkie zapasy amunicji – dalsza walka była niemożliwa. Na rozkaz dowódcy pułku czescy żołnierze złożyli broń. W walce poległo i odniosło rany kilkunastu napastników, obrońcy mieli jedynie trzech rannych. W nocy wszyscy żołnierze czescy zostali zwolnieni do domów. Dopiero kilka lat później kapitan Pavlik został aresztowany przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mathausen – zmarł tam w 1943 roku.


W dziale „Związek” rozmowa Roberta Wąsika o znaczeniu social mediów w prowadzeniu związku z Wojciechem Kasprzykiem przewodniczącym NSZZ Solidarność w Castorama Polska. 

– Rozmawiając z młodym pokoleniem, usłyszałem kiedyś: jeśli nie masz Facebooka, nie istniejesz. Ludzie są zaangażowani w funkcjonowanie w cyfrowym świecie i należy to wykorzystać, bo taka komunikacja to najlepszy sposób przekazywania informacji. (…) Mamy stronę internetową, ale przede wszystkim profil na Facebooku i YouTubie, gdzie wrzucamy nasze filmy. Z racji tego, że jesteśmy organizacją rozproszoną po całym kraju, używamy także bramki SMS-owej – w ten sposób informujemy pracowników o nowych treściach. To skuteczniejsze niż komunikacja mailowa. Jednak Facebook jest lokomotywą, która to wszystko ciągnie. Nasz profil ma już prawie 2 tys. polubień, a w ciągu miesiąca przybywa średnio sto „lajków”. Obecnie nasze posty odbiera kilka tysięcy osób 

- zdradza nam Wojciech Kasprzyk. 

Poza tym w numerze m.in. felietony:
  • Biniecki
  • Gil
  • Gac
  • Janowski
  • Krysztopa
Najnowszy numer "TS" (12/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojna wybuchnie w ciągu godziny. Niepokojące doniesienia niemieckiego dziennika z ostatniej chwili
"Wojna wybuchnie w ciągu godziny". Niepokojące doniesienia niemieckiego dziennika

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt".

Burza w Pałacu Buckingam. Samotna podróż księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingam. Samotna podróż księcia Harry'ego

Media obiegły informacje dotyczące księcia Harry'ego, który podjął ważną decyzję. Arystokrata pojawi się w Wielkiej Brytanii, jednak wizyta ta może nie spełnić oczekiwań wielu osób.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu. 23-latek usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Trzyletnia dziewczynka w szpitalu. 23-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty fizycznego znęcania się nad trzyletnią dziewczynką usłyszał 23-latek, który w piątek został zatrzymany przez policję w Wejherowie po tym, gdy dziecko trafiło do szpitala. Prokuratura przygotowuje wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

Strajk na największym lotnisku w Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Strajk na największym lotnisku w Wielkiej Brytanii

Jutro rozpocznie się czterodniowy strajk na najbardziej ruchliwym i popularnym lotnisku w Wielkiej Brytanii. Swoje niezadowolenie dotyczące warunków pracy wyrazić mają funkcjonariusze Straży Granicznej. O szczegółach poinformował związek zawodowy PCS.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mistrzami Polski z ostatniej chwili
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mistrzami Polski

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wywalczyli czwarty w historii i drugi z rzędu tytuł mistrza Polski. W niedzielę pokonali u siebie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1 25:19, 21:25, 25:23, 25:18) w trzecim decydującym meczu finałowym i wygrali tę rywalizację 2-1.

Dużo się dzieje. Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Dużo się dzieje". Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Ostatnie tygodnie w Pałacu Buckingham nie należały do spokojnych. Zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani martwią się o księżną Kate i króla Karola III, którzy zmagają się z chorobą nowotworową. W sprawie żony księcia Williama pojawiły się nowe informacje.

To byłaby rewolucja. Deklaracja premier Włoch przed wyborami do PE z ostatniej chwili
"To byłaby rewolucja". Deklaracja premier Włoch przed wyborami do PE

Premier Włoch Giorgia Meloni ogłosiła w niedzielę, że będzie "jedynką" na wszystkich listach swej macierzystej partii Bracia Włosi w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu.

Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica z ostatniej chwili
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica

W Anglii odbyła się licytacja, na której pojawił się złoty zegarek kieszonkowy, który niegdyś należał do Johna Jacoba Astora, jednego z najbogatszych pasażerów Titanica. Zegarek, który przetrwał katastrofę, został odnowiony, a następnie sprzedany za rekordową sumę - aż sześciokrotność ceny wywoławczej.

Padłem. Znany aktor w szpitalu z ostatniej chwili
"Padłem". Znany aktor w szpitalu

Media obiegła niepokojąca informacja dotycząca znanego aktora Macieja Stuhra. Na swoim profilu na Instagramie poinformował, że trafił na SOR.

Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć z ostatniej chwili
Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć

– Tusk nie będzie teraz wprost popierał paktu migracyjnego czy pomysłów z opodatkowaniem państw członkowskich, a w tym kierunku to wszystko zmierza – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej

– Prawdy objawionej się nie głosuje. Dlatego nie jestem demokratą. Człowiek jest istotą omylną i nie może zmieniać fundamentów prawdy poprzez chwilowy kaprys. Ja się na to nie godzę – mówi Jakubowi Pacanowi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie i to właśnie podważanie fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej stanowi temat #12 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Ks. Bogdan Bartołd: Usuwa się nas z przestrzeni publicznej
/ Tygodnik Solidarność

– Kiedy studiowałem filozofię, zapadła mi w pamięć nauka Platona, którą teraz sparafrazuję: „demokracja to sytuacja, gdzie mądrzejszą mniejszością rządzi głupsza większość”. Mówię to w sposób przekorny, lecz im dłużej żyję, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Platon miał rację. W demokracji mamy ciągle jakieś wybory, a nie możemy demokratycznie redefiniować pewnych prawd, jak np. małżeństwo, poszanowanie życia ludzkiego. Tego się nie da w sposób demokratyczny określać. W tej chwili niektórzy uważają, że nic lepszego nie wymyślono. Rządy monarchiczne i autorytarne się nie sprawdziły, więc uznano, że jak najwięcej osób powinno uczestniczyć we władzy. Ten system ma swoje wady, o czym przypominał Jan Paweł II, że demokracja, jeżeli nie będzie oparta na wartościach, czyli Dekalogu, to stanie się systemem totalitarnym 

- kontynuuje swoją myśl ks. Bartołd. 

Czy Polsce grozi sekularyzacja? Na pytanie te w artykule – „Chyba się nie dogadamy” odpowiada Jakub Pacan. 

Lewica w Polsce chce nam zaserwować laickość w sensie separatystycznym i doprowadzić do delegitymizacji kulturalnej i politycznej tożsamości religii. Kościół w przestrzeni publicznej ma symbolicznie nie istnieć. Pomysły z kartą LGBT+ są tego preludium.


W numerze także rozmowa ze świeżo upieczonym mistrzem świata w skokach narciarskich – Dawidem Kubackim, który zdradził Leszkowi Masierakowi co robi w wolnym czasie. 

W wolnych chwilach jakoś się od gór nie oddalam. Jeśli pogoda pozwala, lubię się wybrać na lotnisko w Nowym Targu polatać modelami lub szybowcem, a gdy pogody brak, lubię podłubać sobie w modelarni. Zdarza się też że lubię ot tak poleniuchować sobie w domu, bo czasami w sezonie mi tego brakuje.

W dziale zagranica Halina Kaczmarczyk opisuje przedwyborczą sytuację w Izraelu, oczywiście w kontekście Polskim. 

Nie ma większego znaczenia dla Polski i Polaków, kto zostanie premierem Izraela po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 kwietnia 2019 roku. Budowana starannie i przez lata machina propagandowa przeciwko nam będzie działać bez zmian, niemal jak perpetuum mobile. Jeśli obecny premier Izraela, Beniamin Netanjahu, pozostanie na następną, piątą już kadencję, to należałoby wybrać na naczelnika państwa polskiego, politycznego łobuza na wzór Putina, Ławrowa, ostatecznie watażki Łukaszenki. Tylko osobowości tego pokroju mogą się przeciwstawić Netanjahu. 


A w dziale kultura: 

– Nie mam stylu muzycznego, z którym w pełni się identyfikuję. Jednak najbliższy był mi… jazz. To nie jest jednak płyta stricte jazzowa. Wielu jazzmanów poczułoby się obrażonych. Ustalmy więc, że jest to mieszanka popu i jazzu 

– mówi CeZik, muzyk, kompozytor, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

W dziale „Historia” Leszek Masierak pisze o zajęciu przez III Rzeszę Czechosłowacji

Jeszcze przed podpisaniem przez prezydenta Czecho-Słowacji berlińskiej deklaracji pierwsze jednostki Wehrmachtu przekroczyły granicę. Armia czechosłowacka pozostała w koszarach i złożyła broń. Jedyny przypadek zbrojnego oporu miał miejsce po południu 14 marca w mieście Mistek. W tamtejszych koszarach Czajanka stacjonował III batalion 8 pułku piechoty dowodzony przez kapitana Karela Pavlika. Widząc niemieckich żołnierzy zmierzających w stronę koszarowej bramy, Czesi otworzyli ogień. Napastnicy skoncentrowali większe siły, zyskali wsparcie artyleryjskie i wprowadzili do akcji samochód pancerny – lecz druga próba ataku również została odparta. Obrońcy mieli jednak bardzo niewielkie zapasy amunicji – dalsza walka była niemożliwa. Na rozkaz dowódcy pułku czescy żołnierze złożyli broń. W walce poległo i odniosło rany kilkunastu napastników, obrońcy mieli jedynie trzech rannych. W nocy wszyscy żołnierze czescy zostali zwolnieni do domów. Dopiero kilka lat później kapitan Pavlik został aresztowany przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Mathausen – zmarł tam w 1943 roku.


W dziale „Związek” rozmowa Roberta Wąsika o znaczeniu social mediów w prowadzeniu związku z Wojciechem Kasprzykiem przewodniczącym NSZZ Solidarność w Castorama Polska. 

– Rozmawiając z młodym pokoleniem, usłyszałem kiedyś: jeśli nie masz Facebooka, nie istniejesz. Ludzie są zaangażowani w funkcjonowanie w cyfrowym świecie i należy to wykorzystać, bo taka komunikacja to najlepszy sposób przekazywania informacji. (…) Mamy stronę internetową, ale przede wszystkim profil na Facebooku i YouTubie, gdzie wrzucamy nasze filmy. Z racji tego, że jesteśmy organizacją rozproszoną po całym kraju, używamy także bramki SMS-owej – w ten sposób informujemy pracowników o nowych treściach. To skuteczniejsze niż komunikacja mailowa. Jednak Facebook jest lokomotywą, która to wszystko ciągnie. Nasz profil ma już prawie 2 tys. polubień, a w ciągu miesiąca przybywa średnio sto „lajków”. Obecnie nasze posty odbiera kilka tysięcy osób 

- zdradza nam Wojciech Kasprzyk. 

Poza tym w numerze m.in. felietony:
  • Biniecki
  • Gil
  • Gac
  • Janowski
  • Krysztopa
Najnowszy numer "TS" (12/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe