Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja

W ostatnich latach zapobieganie atakom terrorystycznym stało się dla służb na całym świecie jednym z największych wyzwań. Choć sytuacja w Polsce wydaje się relatywnie dobra, polskie służby specjalne codziennie mierzą się z potencjalnymi zagrożeniami i dbają o bezpieczeństwo Polaków. Aby jak najlepiej chronić Polskę przed terroryzmem udało się wdrożyć w Polsce innowacyjne rozwiązania.
 Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja
/ KPRM
ABW, pod kierownictwem prof. Piotra Pogonowskiego, realizuje szereg działań mających na celu wyeliminowanie zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Nowoczesne rozwiązania czyli kompleksowa ustawa o działaniach antyterrorystycznych czy utworzenie Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW miały ogromne znaczenie dla wzrostu poziomu bezpieczeństwa w Polsce.

Ustawa antyterrorystyczna miała na celu jedno: zbudować mechanizmy i przepisy, które usprawnią walkę z zagrożeniami terrorystycznymi. Ustawa „zdała egzamin”, pozwalając państwu zwalczać zagrożenia terrorystyczne w sposób ofensywny. Co więcej, wprowadzone w 2016 r. przepisy są najlepiej ocenianą ustawą antyterrorystyczną w Unii Europejskiej. Dyrektor ds. bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach (Hybrid CoE) - Jukka Savolainen uznał przepisy polskiej ustawy za przykład najlepszych praktyk, które mogą służyć za wzór w tworzeniu prawa przez inne państwa UE i NATO. To bardzo ważna opinia, biorąc pod uwagę fakt iż polska ustawa miała w wielu miejscach charakter precedensowy.

Polska ustawa wprowadziła szereg praktycznych rozwiązań, które w krótkim czasie przyniosły wymierne skutki. Dzięki rejestracji pre-paidów udało się ograniczyć niebezpieczne zjawisko zgłaszania fałszywych alarmów bombowych. Dzięki przepisom ustawy dokonano wydaleń osób bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu Polski, często powiązanych ze światem terroryzmu. W ciągu ostatnich trzech lat Szef ABW wystąpił do ministra spraw wewnętrznych z kilkunastoma wnioskami o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu w związku z działalnością terrorystyczną. Wszystkie te przypadki oparte były na materiałach ABW wskazujących na realne zagrożenie bezpieczeństwa związane z dalszym pobytem cudzoziemca na terytorium RP. Dzięki przepisom ustawy procedury te były skuteczne, od decyzji o wydaleniu można bowiem odwoływać się już spoza granic RP.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych wprowadziła w życie szereg nowatorskich rozwiązań. Część z nich jest już używana i sprawdza się w praktyce. Niektóre pozostają w sferze przygotowań państwa do działań neutralizujących zagrożenie terrorystyczne. Faktem jest, że polskie przepisy pozwalają państwu na skuteczne i elastyczne działanie neutralizujące zagrożenia terrorystyczne. Ustawa antyterrorystyczna stała się bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce.

Mając świadomość jakie znaczenie w sprawie zwalczania terroryzmu ma społeczna świadomość kierownictwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęło kolejny precedensowy projekt. W ABW powołano Centrum Prewencji Terrorystycznej. Jednostka, mająca charakter szkoleniowy i edukacyjny, stała się ważnym miejscem debaty o zagrożeniach terrorystycznych oraz miejscem szkolenia dla osób, które powinny być szczególnie czujne. W pierwszym roku działalności CPT ABW prowadziło szereg szkoleń dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów. Do tej pory Centrum przeszkoliło około 2000 pracowników administracji publicznej, przeprowadziło 47 szkoleń z profilaktyki antyterrorystycznej oraz zorganizowało 7 spotkań międzynarodowych z centrami antyterrorystycznymi na świecie.

Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW już stało się ważnym miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej. Od powstania centrum odbyło się 9 spotkań krajowych z udziałem pracowników administracji państwowej, które posłużyły wstępnemu rozpoznaniu aktualnego stanu bezpieczeństwa i identyfikacji luk w systemie ochrony urzędów.

Zaangażowanie Centrum w rozwijanie kompetencji Polski w obszarze profilaktyki antyterrorystycznej skutkuje również reprezentowaniem kraju poza granicami europejskimi, czego przykładem były konsultacje w marcu 2019 r. w Australii m.in. z Narodowym Centrum Oceny Ryzyka (NTAC).

Pierwszy rok pracy CPT został zwieńczony opracowaniem kompleksowych rekomendacji w zakresie profilaktyki antyterrorystycznej w budynkach użyteczności publicznej administracji państwowej. To bardzo ważna i pierwsza tego typu inicjatywa zmierzająca do ustandaryzowania w Polsce poziomu bezpieczeństwa pod kątem potencjalnego ataku terrorystycznego.

Kierownictwo ABW oraz polskie władze sięgają po nowatorskie i skuteczne rozwiązania mające na celu zabezpieczenie Polski przed terroryzmem. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego codziennie monitoruje zagrożenia i dba o ich neutralizowanie. To praca, której nie widać, z której często nie zdajemy sobie sprawy, ale jest ona podstawą bezpieczeństwa nas wszystkich.

Stanisław Żaryn
Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
autor był publicystą Tygodnika Solidarnosć

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
CBOS: Rząd Donalda Tuska ma więcej przeciwników, niż zwolenników z ostatniej chwili
CBOS: Rząd Donalda Tuska ma więcej przeciwników, niż zwolenników

W kwietniu 35 proc. badanych opowiedziało się jako zwolennicy rządu Donalda Tuska, 37 proc. jako przeciwnicy, a 25 proc. zadeklarowało obojętność - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Oznacza to, że w zeszłym miesiącu nieznacznie obniżyła się zarówno liczba zwolenników, jak i przeciwników rządu.

Zamach na Zełenskiego? Zdrajcy w ochronie prezydenta Ukrainy Wiadomości
Zamach na Zełenskiego? Zdrajcy w ochronie prezydenta Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu dwóch pułkowników Zarządu Ochrony Państwa pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według ukraińskiego kontrwywiadu, to była operacja rosyjskich służb. Jak to możliwe, że po ponad dwóch latach pełnoskalowej wojny w otoczeniu Zełenskiego, na tak wysokim szczeblu działają agenci rosyjscy?

Mnie to przeraża. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Mnie to przeraża". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Tancerka Agnieszka Kaczorowska w ostatnim wywiadzie z Plejadą powiedziała, co sądzi o "Tańcu z gwiazdami". Padły mocne słowa.

Jarosław Kaczyński napisał do członków PiS list. Apeluje o wsparcie nowego projektu partii z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński napisał do członków PiS list. Apeluje o wsparcie nowego projektu partii

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wysłał list do członków Prawa i Sprawiedliwości. Apeluje w nim o wsparcie nowego projektu: Stowarzyszenia i Fundacji Biało-Czerwoni.

Nie żyje znana aktorka z ostatniej chwili
Nie żyje znana aktorka

Media obiegła informacja o śmierci aktorki Susan Buckner. Najlepiej znana była z roli cheerleaderki Patty Simcox w komedii Grease z 1978 roku.

Polska mogłaby pomóc chronić naszą przestrzeń powietrzną. Zaskakująca propozycja Ukrainy z ostatniej chwili
"Polska mogłaby pomóc chronić naszą przestrzeń powietrzną". Zaskakująca propozycja Ukrainy

Gdyby Polska pomogła Ukrainie ochronić przynajmniej część przestrzeni powietrznej na zachodzie kraju, zwiększyłoby to naszą skuteczność w odpieraniu rosyjskich ataków; moglibyśmy dzięki temu przenieść nasze zasoby w bardziej potrzebne miejsca - ocenił we wtorek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Illa Jewłasz.

Niepokojące doniesienia. Martwe ryby w Kanale Gliwickim z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Martwe ryby w Kanale Gliwickim

Od 29 kwietnia na opolskim odcinku Kanału Gliwickiego wyłowiono prawie półtorej tony martwych ryb - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe wojewody opolskiego. Dodano, że służby wojewody prowadzą monitoring wód m.in. pod kątem zakwitu złotej algi.

Dopiero teraz zaczynam rozumieć. Szczere wyznanie Świątek z ostatniej chwili
"Dopiero teraz zaczynam rozumieć". Szczere wyznanie Świątek

Iga Świątek przygotowuje się do turnieju Italian Open, który odbędzie się w dniach 6–19 maja w Rzymie. W jednym z ostatnich wywiadów opowiedziała, jak mierzy się ze skutkami rosnącej popularności.

Białoruś: Władze ogłosiły nagłą inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej z ostatniej chwili
Białoruś: Władze ogłosiły "nagłą inspekcję" środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej

Białoruskie władze wojskowe ogłosiły we wtorek niespodziewaną inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w tym wyrzutni Iskander i samolotów Su-25. Są one przystosowane do przenoszenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. "Ma to wymiar propagandowy, bo Mińsk nie ma żadnej kontroli nad rosyjską bronią jądrową na swoim terytorium" - mówi PAP Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO] z ostatniej chwili
Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO]

7 maja 2024 roku Rafał Trzaskowski został powtórnie zaprzysiężony przed Radą Warszawy. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:30 w Pałacu Kultury i Nauki.

REKLAMA

Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja

W ostatnich latach zapobieganie atakom terrorystycznym stało się dla służb na całym świecie jednym z największych wyzwań. Choć sytuacja w Polsce wydaje się relatywnie dobra, polskie służby specjalne codziennie mierzą się z potencjalnymi zagrożeniami i dbają o bezpieczeństwo Polaków. Aby jak najlepiej chronić Polskę przed terroryzmem udało się wdrożyć w Polsce innowacyjne rozwiązania.
 Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja
/ KPRM
ABW, pod kierownictwem prof. Piotra Pogonowskiego, realizuje szereg działań mających na celu wyeliminowanie zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Nowoczesne rozwiązania czyli kompleksowa ustawa o działaniach antyterrorystycznych czy utworzenie Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW miały ogromne znaczenie dla wzrostu poziomu bezpieczeństwa w Polsce.

Ustawa antyterrorystyczna miała na celu jedno: zbudować mechanizmy i przepisy, które usprawnią walkę z zagrożeniami terrorystycznymi. Ustawa „zdała egzamin”, pozwalając państwu zwalczać zagrożenia terrorystyczne w sposób ofensywny. Co więcej, wprowadzone w 2016 r. przepisy są najlepiej ocenianą ustawą antyterrorystyczną w Unii Europejskiej. Dyrektor ds. bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach (Hybrid CoE) - Jukka Savolainen uznał przepisy polskiej ustawy za przykład najlepszych praktyk, które mogą służyć za wzór w tworzeniu prawa przez inne państwa UE i NATO. To bardzo ważna opinia, biorąc pod uwagę fakt iż polska ustawa miała w wielu miejscach charakter precedensowy.

Polska ustawa wprowadziła szereg praktycznych rozwiązań, które w krótkim czasie przyniosły wymierne skutki. Dzięki rejestracji pre-paidów udało się ograniczyć niebezpieczne zjawisko zgłaszania fałszywych alarmów bombowych. Dzięki przepisom ustawy dokonano wydaleń osób bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu Polski, często powiązanych ze światem terroryzmu. W ciągu ostatnich trzech lat Szef ABW wystąpił do ministra spraw wewnętrznych z kilkunastoma wnioskami o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu w związku z działalnością terrorystyczną. Wszystkie te przypadki oparte były na materiałach ABW wskazujących na realne zagrożenie bezpieczeństwa związane z dalszym pobytem cudzoziemca na terytorium RP. Dzięki przepisom ustawy procedury te były skuteczne, od decyzji o wydaleniu można bowiem odwoływać się już spoza granic RP.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych wprowadziła w życie szereg nowatorskich rozwiązań. Część z nich jest już używana i sprawdza się w praktyce. Niektóre pozostają w sferze przygotowań państwa do działań neutralizujących zagrożenie terrorystyczne. Faktem jest, że polskie przepisy pozwalają państwu na skuteczne i elastyczne działanie neutralizujące zagrożenia terrorystyczne. Ustawa antyterrorystyczna stała się bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce.

Mając świadomość jakie znaczenie w sprawie zwalczania terroryzmu ma społeczna świadomość kierownictwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęło kolejny precedensowy projekt. W ABW powołano Centrum Prewencji Terrorystycznej. Jednostka, mająca charakter szkoleniowy i edukacyjny, stała się ważnym miejscem debaty o zagrożeniach terrorystycznych oraz miejscem szkolenia dla osób, które powinny być szczególnie czujne. W pierwszym roku działalności CPT ABW prowadziło szereg szkoleń dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów. Do tej pory Centrum przeszkoliło około 2000 pracowników administracji publicznej, przeprowadziło 47 szkoleń z profilaktyki antyterrorystycznej oraz zorganizowało 7 spotkań międzynarodowych z centrami antyterrorystycznymi na świecie.

Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW już stało się ważnym miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej. Od powstania centrum odbyło się 9 spotkań krajowych z udziałem pracowników administracji państwowej, które posłużyły wstępnemu rozpoznaniu aktualnego stanu bezpieczeństwa i identyfikacji luk w systemie ochrony urzędów.

Zaangażowanie Centrum w rozwijanie kompetencji Polski w obszarze profilaktyki antyterrorystycznej skutkuje również reprezentowaniem kraju poza granicami europejskimi, czego przykładem były konsultacje w marcu 2019 r. w Australii m.in. z Narodowym Centrum Oceny Ryzyka (NTAC).

Pierwszy rok pracy CPT został zwieńczony opracowaniem kompleksowych rekomendacji w zakresie profilaktyki antyterrorystycznej w budynkach użyteczności publicznej administracji państwowej. To bardzo ważna i pierwsza tego typu inicjatywa zmierzająca do ustandaryzowania w Polsce poziomu bezpieczeństwa pod kątem potencjalnego ataku terrorystycznego.

Kierownictwo ABW oraz polskie władze sięgają po nowatorskie i skuteczne rozwiązania mające na celu zabezpieczenie Polski przed terroryzmem. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego codziennie monitoruje zagrożenia i dba o ich neutralizowanie. To praca, której nie widać, z której często nie zdajemy sobie sprawy, ale jest ona podstawą bezpieczeństwa nas wszystkich.

Stanisław Żaryn
Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
autor był publicystą Tygodnika Solidarnosć


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe