Najnowszy numer TS. Denis Lisov: Na polskiej ziemi poczułem się bezpiecznie

- Po prostu podczas widzenia wziąłem dzieci jak zwykle na spacer, kupiłem bilety i pojechałem - szwedzkie służby socjalne odebrały mu córki. Porwał je i uciekł z nimi do Polski. Tu otrzymał pomoc. Przypadek Rosjanina, którego rodzinę przed Szwedami obronili Polacy, opisują media na całym świecie. Z Denisem Lisovem oraz jego pełnomocnikami w najnowszym numerze Tygodnika Solidarność rozmawia Cezary Krysztopa - Przypadków ucieczek ze Szwecji do Polski może być więcej. - mówi Denis Lisov
 Najnowszy numer TS. Denis Lisov: Na polskiej ziemi poczułem się bezpiecznie
/ Marcin Kozera Tygodnik Solidarność

- Można też powiedzieć, że byli kompletnie nieprzygotowani na odbiór dziewczynek. Gdy w sądzie zapytałem o to, w jaki sposób są przygotowani na odbiór dzieci, zaczęli odpowiadać, że nie mają ze sobą dokumentów. Zapytałem jeszcze raz: „Ja nie pytam o dokumenty, ja pytam, czy wzięliście dla dziewczynek jakieś rzeczy. Przyjechał pan po dziewczynki z drugim panem, kuzynem, kolegą – nie wiemy, kim on jest – ale czy ma pan jakąś kurtkę? Pan przecież przyjechał po «swoje» dzieci, w końcu dzieci u was półtora roku mieszkały. Ma pan szczoteczkę do zębów, kupił pan bilety?”. „Nie – brzmiała odpowiedź


- mówi jeden z pełnomocników Denisa Lisova mec. Babken Khanzadyan

- Przez dwa dni na terenie Federacji Rosyjskiej historia pana Denisa Lisova i jego dzieci była wiodącą informacją (...) Rzecznik praw dziecka Federacji Rosyjskiej pani Kuzniecowa dzwoniła do nas z gratulacjami. Był też telefon z Kancelarii Prezydenta Federacji Rosyjskiej z podziękowaniami za uratowanie ich obywatela. Sprawę poruszały niemieckie media. No i „Washington Post” również tę sprawę omówił.


- mówi drugi z jego pełnomocników mec. Bartosz Lewandowski

- Sprawa Denisa Lisova, Rosjanina, któremu szwedzkie władze odebrały trzy córki i oddały muzułmańskiej rodzinie zastępczej, kolejny raz przypomina, że zniszczenie tradycyjnej rodziny jest jednym z podstawowych warunków powodzenia lewicowej inżynierii społecznej, która ma ambicje stworzyć nowego człowieka.


- pisze Jakub Pacan w tekście "Rodzina na cenzurowanym"

- W ostatnich latach symbol i dorobek Solidarności wykorzystywane są chętnie przez różne środowiska, które próbują w ten sposób usankcjonować swoje jestestwo. Nie mając, czy też nie potrafiąc znaleźć głębszej podbudowy dla swojego działania, chętnie sięgają po znak Solidarności, nadając zarówno jemu, jak i całemu ruchowi znaczenia, które nigdy nie były jego domeną. Nikt przy tym nie pyta, czym była i jest Solidarność. Próbuje się  tworzyć nową, często oderwaną czy nawet stojącą w sprzeczności z faktami historię. Do grona kreatorów tego zjawiska zaliczyć należy także Europejskie Centrum Solidarności


- pisze we wstępniaku redaktor naczelny TS Michał Ossowski

- Rufmord to mord na reputacji. Jest to jedna z technik propagandy, a bardziej szczegółowo tzw. czarnej propagandy, czyli narzędzia sprawowania władzy (statecraft). Rufmord to potwarz, kłamstwo, fałsz. Jego celem jest obsmarowanie i zniszczenie zjawiska sobie niemiłego czy niewygodnego. Rufmord stosuje się wobec jednostek, obiektów, związków, a nawet całych społeczeństw. Przykładami niech tutaj będą komunistyczne oskarżenia gen. Emila Fieldorfa z Kedywu AK o bycie „hitlerowskim kolaborantem”, opisywanie Katynia jako „zbrodni hitlerowskiej”, odnoszenie się do Kościoła katolickiego jako „obcej agentury” oraz redukowanie Solidarności do „ekspozytury CIA”. W takim właśnie kontekście należy widzieć zjawisko „polskich obozów koncentracyjnych”.


- pisze prof. Marek Jan Chodakiewicz w tekście „Polskie obozy koncentracyjne” jako Rufmord

- Nie szukałbym łatwych nadziei dla Europy. Ona umiera od dawna, a symbolem jej problemów nie jest płonąca katedra, a fakt, że Europejczycy nie chcą mieć dzieci


– zdradza Tomasz Terlikowski, katolicki pisarz i publicysta, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 
 

- Zarządzone na dzień 9 kwietnia wybory były politycznym manewrem Netanjahu. Oficjalnym powodem rozwiązania parlamentu był co prawda brak zgody w rządzącej koalicji na zaproponowaną przez Likud ustawę o objęciu ultraortodoksyjnych Żydów obowiązkiem służby wojskowej (sprzeciwiały się temu koalicyjne ugrupowania ortodoksów), lecz było publiczną tajemnicą, że głównym celem „Bibiego”, jak powszechnie nazywany jest premier, było wzmocnienie swojej pozycji. Mocno nadszarpnęły nią bowiem skandale korupcyjne, które wyszły na jaw w ubiegłym roku. Przeciwko Netanjahu prokuratura prowadzi kilka postępowań, lecz póki tkwi on na fotelu premiera i dysponuje większością głosów w parlamencie, postawienie go przed sądem jest niemożliwe. A że owa większość właśnie zaczęła się chwiać, premier postanowił postawić wszystko na wyborczą kartkę. Jak się okazało – skutecznie.


- pisze w artykule "Udana szarża Bibiego" Leszek Masierak

 Pracownicze Plany Kapitałowe i Pracownicze Programy Emerytalne - Andrzej Berezowski porównuje obydwa systemy

- Biorąc pod uwagę zagrożenie, jakie współczesna Rosja, z odrodzonymi XIX-wiecznymi imperialnymi ambicjami, stwarza dla stabilności Europy, NATO jest teraz tak samo ważne jak  w 1949 roku


- pisze w artykule "NATO dobre dla Europy, dobre dla USA" Teresa Wójcik

– Współpraca z czołówką muzyczną polskiej sceny jest dla mnie bardzo cennym doświadczeniem, jednak gdy zdecydowałam się pokazać światu swoją autorską twórczość, okazało się, że zaczynam wszystko niejako od początku, jestem w tym „sama” i wymaga to pokory oraz cierpliwości


– mówi Marta Zalewska, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

- Filozof – ekscentryk, obrazoburca, nihilista, a zarazem jeden z nielicznych filozofów, którzy dostrzegli w rozwoju nauki źródło kryzysu kultury – był osobą niezwykłą. Pisząc po niemiecku, przyznawał się do polskich korzeni.


- pisze w artykule "Czy Nietzsche był Polakiem?" Piotr Łopuszański

Poza tym  XIX Droga krzyżowa ludzi Pracy, felietony Gila, Krysztopy, Gaca i Janowskiego, prawo, sport, kultura i krzyżówka

Zapraszamy!

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka Wiadomości
Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka

Ciało 15-letniej dziewczyny odnaleziono w czwartek ok. godz. 23 w pomieszczeniu przy stadionie biathlonowym w Kościelisku–Kirach. Policja na razie nie ujawnia jak doszło do tragedii. Nastolatka była sama – przekazała PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie Wiadomości
Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie

Do makabrycznego zdarzenia doszło w piątek około godz. 7:30 na parterze w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Konarskiego w Przemyślu. Mężczyzna oblał się benzyną i następnie podpalił zapalniczką.

Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu Wiadomości
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu

– Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki – przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan

Sytuacja w brytyjskiej rodzinie królewskiej ma być poważnie napięta. Wszystko za sprawą serialu dokumentalnego Netfliksa, w którym wystąpili Meghan Markle i książę Harry. Na ten moment brak oficjalnych komentarzy ze strony „Royal Family”, lecz informatorzy z Pałacu donoszą, że panuje wśród nich smutek i strach.

Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie serwisu Onet.

Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to” Wiadomości
Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w kategoriach „destrukcyjnej” oceniła rolę polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Według opinii rosyjskiej polityk Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”.

„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce” Wiadomości
„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce”

– Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce. Rzetelna wiedza mogłaby podważyć stereotypy i frazesy, w których się poruszają – mówi w rozmowie z PAP prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny” Wiadomości
Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny”

– Jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia – powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą – twierdzi w rozmowie z TVP3 Gdańsk szef PiS Jarosław Kaczyński.

To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…” Wiadomości
To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…”

Niedługo stery w Polsacie przejmie Edward Miszczak, w związku z tym, fani zastanawiają się, jaki los czeka popularne taneczne show. Czy następca Niny Terentiew zrezygnuje z „Tańca z Gwiazdami”?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe