Polskie browary promują odpowiedzialne picie

- W Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków. A jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł – podkreślali uczestnicy III Kongresu Branży Piwowarskiej.
 Polskie browary promują odpowiedzialne picie
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Pod hasłem „OD PRZYSZŁOŚCI PIWA PO PIWO PRZYSZŁOŚCI – perspektywy rozwoju branży piwowarskiej”, w warszawskim hotelu Indigo, 11 czerwca odbył się III Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Tygodnik Solidarność objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.



Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności.

- Tylko dialog miedzy związkami a pracodawcami prowadzi w dobrym kierunku. Pamiętam, jak rok temu, po wybraniu mojej osoby na stanowisko przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność, udałem się z panem Bartłomiejem Morzyckim, dyrektorem generalnym ZPPP Browary Polskie, do ministerstwa inwestycji, gdzie zorganizowane zostało wspólne spotkanie reprezentacji strony społecznej i pracodawców w sprawach branży piwowarskiej. Udało nam się wprowadzić program „W rodzinie siła”, który swoim patronatem objęła ówczesna minister Elżbieta Rafalska. Mam nadzieje, że nowa minister będzie kontynuować to dzieło. Bardzo się cieszę, że Solidarność wychodzi z tym projektem do społeczeństwa

– mówił na wstępie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność.



Z kolei Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP dziękował pracownikom branży piwowarskiej, za to, że jak to określił, wywarli wpływ na życie Polaków i na całą gospodarkę.

- Chciałbym podziękować za to co osiągnęliście w kontekście społecznym. Udało wam się ucywilizować kulturę picia alkoholu w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera piwo zamiast napojów wysokoprocentowych. Spożycie spirytusu spada, maleją negatywne skutki picia alkoholu. W pozytywnej przemianie polscy browarnicy odegrali ogromna rolę. A dużą rolę odgrywa także produkcja piwa bezalkoholowego, które coraz szerzej trafia na polski rynek

– przekonywał Malinowski.



W dalszej części Kongresu swoje wystąpienie przedstawił gość z zagranicy - Jan de Grave z Brewers of Europe.

- Chciałbym pogratulować Polsce, bo z przeprowadzonych badań wynika, że wysunęła się na absolutne prowadzenie jeśli chodzi o pozytywne konotacje z piciem piwa. Polska kładzie bowiem duży nacisk na odpowiedzialne spożycie. Polskie browary promują odpowiedzialne picie

– mówił de Grave.

- Ważne są też twarde dane, które można znaleźć na stronie WHO. Wynika z nich, że w Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków

- dodawał.
Z jego słów wynikało, że piwo jest najpopularniejszym napojem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, które gromadzi rodziny i grupy znajomych przy spotkaniach w domach, barach i pubach.

- Klienci szukają coraz lepszych i nowszych piw, stąd popularność piw kraftowych, smakowych i bezalkoholowych

– podkreślał Jan de Grave.


 
Z kolei Rafał Rudzki z firmy Deloitte przypomniał zebranym, że jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł.

- Podstawową odpowiedzialnością przedsiębiorstwa jest to, jak zarządza wpływem na środowisko naturalne. Nasi klienci zastanawiając się, który produkt wybrać, zwracają dużą uwagę na to, skąd dany produkt pochodzi, jakie są surowce, z których powstał

– przekonywał Rudzki. W dalszej części Kongresu odbyły się panele dyskusyjne. W trakcie pierwszego z nich debatowano nad wpływem rozwiązań regulacyjnych i trendów konsumenckich na rynek piwa w Polsce i w Europie, a goście próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego rosną ceny piwa?


 

- Nie ma postulowanej zmiany sposobu liczenia akcyzy. A każda akcyza jest cenotwórcza i przekłada się na ostateczną cenę dla klienta. Nikt się jednak w przestrzeni publicznej tą akcyzą nie zajmuje

– podkreślał Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Prognoza podwyżki akcyzy to 3 procent. My postulujemy o to, żeby podwyżka nie była jednak równa dla wszystkich alkoholi, tych słabszych, jak i mocnych. Dla mocnych powinien być wyższy procent

– przekonywała z kolei Katarzyna Niemyjska-Włodarczyk z ZPP. Bartłomiej Morzycki przypomniał zaś, że obecnie nie ma akcyzy na piwa bezalkoholowe. Na koniec tej części kongresu głos zabrał Zbigniew Sikorski, który podkreślał, że branża piwowarska jest „branżą fair”.

- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności są te działania, które pokazują pracowników branży piwowarskiej z nieco innej strony, ponieważ chcemy złagodzić pogląd Polaków na tę branżę

– mówił Sikorski.

- Cieszę się, że w branży piwowarskiej prowadzony jest dialog. Pokazujemy jak powinien być prowadzony dialog. Ale trzeba pamiętać, że już dwa lata temu został powołany trójstronny zespół ds. branży spożywczej. Strona społeczna chce rozmawiać, pracodawcy też, a ministerstwo nie odpowiada na nasze wnioski. My chcemy się spotkać i rozmawiać i jeżeli minister Jadwiga Emilewicz nie zwoła w najbliższym czasie takiego spotkania, to ja zwołam specjalny briefing w tej sprawie

– zakończył przewodniczący.



W dalszej części Kongresu goście zastanawiali się, jaki jest wpływ wyzwań klimatycznych na branżę piwowarską, a także debatowali nad tym, jakie powinny być wzorce rodzinne, które mogą ochronić dzieci przed używkami.



Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński
 

 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 12 maja na ul. Obornickiej w Poznaniu obowiązywać będzie ruch wahadłowy – prace potrwają do września i spowodują istotne zmiany w organizacji ruchu.

Karol Nawrocki uderza w Rafała Trzaskowskiego: On jest efektem politycznego laboratorium Wiadomości
Karol Nawrocki uderza w Rafała Trzaskowskiego: On jest efektem politycznego laboratorium

- On jest efektem politycznego laboratorium - powiedział o kandydacie PO Rafale Trzaskowskim obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie… z ostatniej chwili
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie…

Trump po globalistycznej administracji Bidena odziedziczył otwarte granice z ok. 20 mln nieudokumentowanych migrantów wśród których szacuje się ilość przestępców, członków gangów na 0,5 mln. Z rocznym deficytem budżetowym w wysokości $2 bln (USD trylionów), z zadłużeniem dochodzącym do $37 bln (całe zadłużenie $103 bln!) i rocznym deficytem w wymianie handlowej $1,2 bln Ameryka była na linii pochyłej do bankrucji, dlatego takiej sytuacji nie mógł tolerować biznesmen Trump.

Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy

„Najpierw na rowerach przyjechało dwóch czerwonoarmistów, a po nich gazikiem starszy stopniem oficer i oświadczył: «Jesteście wolni, możecie iść do domu». Już w Elblągu przywitały nas hasła: «Śmierć bandytom z AK», «Zaplute karły reakcji»” – tak „wyzwolenie” niemieckiego obozu Stutthof – 9 maja 1945 r. – opisał mój Ojciec Tadeusz Ludwik Płużański we wspomnieniach „Z otchłani”.

W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej gorące
W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej

Ostatnia prosta przed zarządzonym przez śląskiego komisarza wyborczego lokalnego referendum w Zabrzu. Głosowanie nad odwołaniem przed końcem kadencji budzącej kontrowersje prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej (wystawionej do wyborów przez Koalicję Obywatelską) oraz całej Rady Miasta zdominowanej przez jej zwolenników odbędzie w całym mieście i wszystkich dzielnicach już w najbliższą niedzielę – 11 maja (w godz. 7-21)

75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

REKLAMA

Polskie browary promują odpowiedzialne picie

- W Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków. A jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł – podkreślali uczestnicy III Kongresu Branży Piwowarskiej.
 Polskie browary promują odpowiedzialne picie
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Pod hasłem „OD PRZYSZŁOŚCI PIWA PO PIWO PRZYSZŁOŚCI – perspektywy rozwoju branży piwowarskiej”, w warszawskim hotelu Indigo, 11 czerwca odbył się III Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Tygodnik Solidarność objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.



Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności.

- Tylko dialog miedzy związkami a pracodawcami prowadzi w dobrym kierunku. Pamiętam, jak rok temu, po wybraniu mojej osoby na stanowisko przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność, udałem się z panem Bartłomiejem Morzyckim, dyrektorem generalnym ZPPP Browary Polskie, do ministerstwa inwestycji, gdzie zorganizowane zostało wspólne spotkanie reprezentacji strony społecznej i pracodawców w sprawach branży piwowarskiej. Udało nam się wprowadzić program „W rodzinie siła”, który swoim patronatem objęła ówczesna minister Elżbieta Rafalska. Mam nadzieje, że nowa minister będzie kontynuować to dzieło. Bardzo się cieszę, że Solidarność wychodzi z tym projektem do społeczeństwa

– mówił na wstępie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność.



Z kolei Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP dziękował pracownikom branży piwowarskiej, za to, że jak to określił, wywarli wpływ na życie Polaków i na całą gospodarkę.

- Chciałbym podziękować za to co osiągnęliście w kontekście społecznym. Udało wam się ucywilizować kulturę picia alkoholu w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera piwo zamiast napojów wysokoprocentowych. Spożycie spirytusu spada, maleją negatywne skutki picia alkoholu. W pozytywnej przemianie polscy browarnicy odegrali ogromna rolę. A dużą rolę odgrywa także produkcja piwa bezalkoholowego, które coraz szerzej trafia na polski rynek

– przekonywał Malinowski.



W dalszej części Kongresu swoje wystąpienie przedstawił gość z zagranicy - Jan de Grave z Brewers of Europe.

- Chciałbym pogratulować Polsce, bo z przeprowadzonych badań wynika, że wysunęła się na absolutne prowadzenie jeśli chodzi o pozytywne konotacje z piciem piwa. Polska kładzie bowiem duży nacisk na odpowiedzialne spożycie. Polskie browary promują odpowiedzialne picie

– mówił de Grave.

- Ważne są też twarde dane, które można znaleźć na stronie WHO. Wynika z nich, że w Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków

- dodawał.
Z jego słów wynikało, że piwo jest najpopularniejszym napojem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, które gromadzi rodziny i grupy znajomych przy spotkaniach w domach, barach i pubach.

- Klienci szukają coraz lepszych i nowszych piw, stąd popularność piw kraftowych, smakowych i bezalkoholowych

– podkreślał Jan de Grave.


 
Z kolei Rafał Rudzki z firmy Deloitte przypomniał zebranym, że jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł.

- Podstawową odpowiedzialnością przedsiębiorstwa jest to, jak zarządza wpływem na środowisko naturalne. Nasi klienci zastanawiając się, który produkt wybrać, zwracają dużą uwagę na to, skąd dany produkt pochodzi, jakie są surowce, z których powstał

– przekonywał Rudzki. W dalszej części Kongresu odbyły się panele dyskusyjne. W trakcie pierwszego z nich debatowano nad wpływem rozwiązań regulacyjnych i trendów konsumenckich na rynek piwa w Polsce i w Europie, a goście próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego rosną ceny piwa?


 

- Nie ma postulowanej zmiany sposobu liczenia akcyzy. A każda akcyza jest cenotwórcza i przekłada się na ostateczną cenę dla klienta. Nikt się jednak w przestrzeni publicznej tą akcyzą nie zajmuje

– podkreślał Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Prognoza podwyżki akcyzy to 3 procent. My postulujemy o to, żeby podwyżka nie była jednak równa dla wszystkich alkoholi, tych słabszych, jak i mocnych. Dla mocnych powinien być wyższy procent

– przekonywała z kolei Katarzyna Niemyjska-Włodarczyk z ZPP. Bartłomiej Morzycki przypomniał zaś, że obecnie nie ma akcyzy na piwa bezalkoholowe. Na koniec tej części kongresu głos zabrał Zbigniew Sikorski, który podkreślał, że branża piwowarska jest „branżą fair”.

- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności są te działania, które pokazują pracowników branży piwowarskiej z nieco innej strony, ponieważ chcemy złagodzić pogląd Polaków na tę branżę

– mówił Sikorski.

- Cieszę się, że w branży piwowarskiej prowadzony jest dialog. Pokazujemy jak powinien być prowadzony dialog. Ale trzeba pamiętać, że już dwa lata temu został powołany trójstronny zespół ds. branży spożywczej. Strona społeczna chce rozmawiać, pracodawcy też, a ministerstwo nie odpowiada na nasze wnioski. My chcemy się spotkać i rozmawiać i jeżeli minister Jadwiga Emilewicz nie zwoła w najbliższym czasie takiego spotkania, to ja zwołam specjalny briefing w tej sprawie

– zakończył przewodniczący.



W dalszej części Kongresu goście zastanawiali się, jaki jest wpływ wyzwań klimatycznych na branżę piwowarską, a także debatowali nad tym, jakie powinny być wzorce rodzinne, które mogą ochronić dzieci przed używkami.



Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe