Polskie browary promują odpowiedzialne picie

- W Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków. A jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł – podkreślali uczestnicy III Kongresu Branży Piwowarskiej.
 Polskie browary promują odpowiedzialne picie
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Pod hasłem „OD PRZYSZŁOŚCI PIWA PO PIWO PRZYSZŁOŚCI – perspektywy rozwoju branży piwowarskiej”, w warszawskim hotelu Indigo, 11 czerwca odbył się III Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Tygodnik Solidarność objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności.

- Tylko dialog miedzy związkami a pracodawcami prowadzi w dobrym kierunku. Pamiętam, jak rok temu, po wybraniu mojej osoby na stanowisko przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność, udałem się z panem Bartłomiejem Morzyckim, dyrektorem generalnym ZPPP Browary Polskie, do ministerstwa inwestycji, gdzie zorganizowane zostało wspólne spotkanie reprezentacji strony społecznej i pracodawców w sprawach branży piwowarskiej. Udało nam się wprowadzić program „W rodzinie siła”, który swoim patronatem objęła ówczesna minister Elżbieta Rafalska. Mam nadzieje, że nowa minister będzie kontynuować to dzieło. Bardzo się cieszę, że Solidarność wychodzi z tym projektem do społeczeństwa

– mówił na wstępie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność.Z kolei Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP dziękował pracownikom branży piwowarskiej, za to, że jak to określił, wywarli wpływ na życie Polaków i na całą gospodarkę.

- Chciałbym podziękować za to co osiągnęliście w kontekście społecznym. Udało wam się ucywilizować kulturę picia alkoholu w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera piwo zamiast napojów wysokoprocentowych. Spożycie spirytusu spada, maleją negatywne skutki picia alkoholu. W pozytywnej przemianie polscy browarnicy odegrali ogromna rolę. A dużą rolę odgrywa także produkcja piwa bezalkoholowego, które coraz szerzej trafia na polski rynek

– przekonywał Malinowski.W dalszej części Kongresu swoje wystąpienie przedstawił gość z zagranicy - Jan de Grave z Brewers of Europe.

- Chciałbym pogratulować Polsce, bo z przeprowadzonych badań wynika, że wysunęła się na absolutne prowadzenie jeśli chodzi o pozytywne konotacje z piciem piwa. Polska kładzie bowiem duży nacisk na odpowiedzialne spożycie. Polskie browary promują odpowiedzialne picie

– mówił de Grave.

- Ważne są też twarde dane, które można znaleźć na stronie WHO. Wynika z nich, że w Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków

- dodawał.
Z jego słów wynikało, że piwo jest najpopularniejszym napojem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, które gromadzi rodziny i grupy znajomych przy spotkaniach w domach, barach i pubach.

- Klienci szukają coraz lepszych i nowszych piw, stąd popularność piw kraftowych, smakowych i bezalkoholowych

– podkreślał Jan de Grave.


 
Z kolei Rafał Rudzki z firmy Deloitte przypomniał zebranym, że jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł.

- Podstawową odpowiedzialnością przedsiębiorstwa jest to, jak zarządza wpływem na środowisko naturalne. Nasi klienci zastanawiając się, który produkt wybrać, zwracają dużą uwagę na to, skąd dany produkt pochodzi, jakie są surowce, z których powstał

– przekonywał Rudzki. W dalszej części Kongresu odbyły się panele dyskusyjne. W trakcie pierwszego z nich debatowano nad wpływem rozwiązań regulacyjnych i trendów konsumenckich na rynek piwa w Polsce i w Europie, a goście próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego rosną ceny piwa?


 

- Nie ma postulowanej zmiany sposobu liczenia akcyzy. A każda akcyza jest cenotwórcza i przekłada się na ostateczną cenę dla klienta. Nikt się jednak w przestrzeni publicznej tą akcyzą nie zajmuje

– podkreślał Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Prognoza podwyżki akcyzy to 3 procent. My postulujemy o to, żeby podwyżka nie była jednak równa dla wszystkich alkoholi, tych słabszych, jak i mocnych. Dla mocnych powinien być wyższy procent

– przekonywała z kolei Katarzyna Niemyjska-Włodarczyk z ZPP. Bartłomiej Morzycki przypomniał zaś, że obecnie nie ma akcyzy na piwa bezalkoholowe. Na koniec tej części kongresu głos zabrał Zbigniew Sikorski, który podkreślał, że branża piwowarska jest „branżą fair”.

- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności są te działania, które pokazują pracowników branży piwowarskiej z nieco innej strony, ponieważ chcemy złagodzić pogląd Polaków na tę branżę

– mówił Sikorski.

- Cieszę się, że w branży piwowarskiej prowadzony jest dialog. Pokazujemy jak powinien być prowadzony dialog. Ale trzeba pamiętać, że już dwa lata temu został powołany trójstronny zespół ds. branży spożywczej. Strona społeczna chce rozmawiać, pracodawcy też, a ministerstwo nie odpowiada na nasze wnioski. My chcemy się spotkać i rozmawiać i jeżeli minister Jadwiga Emilewicz nie zwoła w najbliższym czasie takiego spotkania, to ja zwołam specjalny briefing w tej sprawie

– zakończył przewodniczący.W dalszej części Kongresu goście zastanawiali się, jaki jest wpływ wyzwań klimatycznych na branżę piwowarską, a także debatowali nad tym, jakie powinny być wzorce rodzinne, które mogą ochronić dzieci przed używkami.Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu Nuclear Sharing oraz omówienia kwestii zbliżającej się polskiej prezydencji w UE. Wyraził nadzieję, że będzie to dobre spotkanie.

Andrzej Duda:  W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń z ostatniej chwili
Andrzej Duda: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

– W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń; z zażenowaniem przyjąłem atak na politykę poprzedniego obozu rządowego – powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie.

Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę z ostatniej chwili
Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tysięcy kierowanych pocisków rakietowych. Według koreańskiego koncernu Hanwha wartość umowy na wyrzutnie to 1,64 mld USD.

„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące królowej Camilli. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy” z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy”

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń pod adresem Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar – podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów” z ostatniej chwili
Wiceszef MSZ Rosji grozi Polsce: „Będzie jednym z priorytetowych celów”

– Jeżeli w Polsce zostanie rozmieszczona broń nuklearna NATO, to broń ta stanie się dla Rosji jednym z priorytetowych celów – powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany w czwartek przez agencję Reutera za lokalnymi mediami.

REKLAMA

Polskie browary promują odpowiedzialne picie

- W Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków. A jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł – podkreślali uczestnicy III Kongresu Branży Piwowarskiej.
 Polskie browary promują odpowiedzialne picie
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Pod hasłem „OD PRZYSZŁOŚCI PIWA PO PIWO PRZYSZŁOŚCI – perspektywy rozwoju branży piwowarskiej”, w warszawskim hotelu Indigo, 11 czerwca odbył się III Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Tygodnik Solidarność objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności.

- Tylko dialog miedzy związkami a pracodawcami prowadzi w dobrym kierunku. Pamiętam, jak rok temu, po wybraniu mojej osoby na stanowisko przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność, udałem się z panem Bartłomiejem Morzyckim, dyrektorem generalnym ZPPP Browary Polskie, do ministerstwa inwestycji, gdzie zorganizowane zostało wspólne spotkanie reprezentacji strony społecznej i pracodawców w sprawach branży piwowarskiej. Udało nam się wprowadzić program „W rodzinie siła”, który swoim patronatem objęła ówczesna minister Elżbieta Rafalska. Mam nadzieje, że nowa minister będzie kontynuować to dzieło. Bardzo się cieszę, że Solidarność wychodzi z tym projektem do społeczeństwa

– mówił na wstępie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność.Z kolei Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP dziękował pracownikom branży piwowarskiej, za to, że jak to określił, wywarli wpływ na życie Polaków i na całą gospodarkę.

- Chciałbym podziękować za to co osiągnęliście w kontekście społecznym. Udało wam się ucywilizować kulturę picia alkoholu w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera piwo zamiast napojów wysokoprocentowych. Spożycie spirytusu spada, maleją negatywne skutki picia alkoholu. W pozytywnej przemianie polscy browarnicy odegrali ogromna rolę. A dużą rolę odgrywa także produkcja piwa bezalkoholowego, które coraz szerzej trafia na polski rynek

– przekonywał Malinowski.W dalszej części Kongresu swoje wystąpienie przedstawił gość z zagranicy - Jan de Grave z Brewers of Europe.

- Chciałbym pogratulować Polsce, bo z przeprowadzonych badań wynika, że wysunęła się na absolutne prowadzenie jeśli chodzi o pozytywne konotacje z piciem piwa. Polska kładzie bowiem duży nacisk na odpowiedzialne spożycie. Polskie browary promują odpowiedzialne picie

– mówił de Grave.

- Ważne są też twarde dane, które można znaleźć na stronie WHO. Wynika z nich, że w Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków

- dodawał.
Z jego słów wynikało, że piwo jest najpopularniejszym napojem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, które gromadzi rodziny i grupy znajomych przy spotkaniach w domach, barach i pubach.

- Klienci szukają coraz lepszych i nowszych piw, stąd popularność piw kraftowych, smakowych i bezalkoholowych

– podkreślał Jan de Grave.


 
Z kolei Rafał Rudzki z firmy Deloitte przypomniał zebranym, że jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł.

- Podstawową odpowiedzialnością przedsiębiorstwa jest to, jak zarządza wpływem na środowisko naturalne. Nasi klienci zastanawiając się, który produkt wybrać, zwracają dużą uwagę na to, skąd dany produkt pochodzi, jakie są surowce, z których powstał

– przekonywał Rudzki. W dalszej części Kongresu odbyły się panele dyskusyjne. W trakcie pierwszego z nich debatowano nad wpływem rozwiązań regulacyjnych i trendów konsumenckich na rynek piwa w Polsce i w Europie, a goście próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego rosną ceny piwa?


 

- Nie ma postulowanej zmiany sposobu liczenia akcyzy. A każda akcyza jest cenotwórcza i przekłada się na ostateczną cenę dla klienta. Nikt się jednak w przestrzeni publicznej tą akcyzą nie zajmuje

– podkreślał Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Prognoza podwyżki akcyzy to 3 procent. My postulujemy o to, żeby podwyżka nie była jednak równa dla wszystkich alkoholi, tych słabszych, jak i mocnych. Dla mocnych powinien być wyższy procent

– przekonywała z kolei Katarzyna Niemyjska-Włodarczyk z ZPP. Bartłomiej Morzycki przypomniał zaś, że obecnie nie ma akcyzy na piwa bezalkoholowe. Na koniec tej części kongresu głos zabrał Zbigniew Sikorski, który podkreślał, że branża piwowarska jest „branżą fair”.

- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności są te działania, które pokazują pracowników branży piwowarskiej z nieco innej strony, ponieważ chcemy złagodzić pogląd Polaków na tę branżę

– mówił Sikorski.

- Cieszę się, że w branży piwowarskiej prowadzony jest dialog. Pokazujemy jak powinien być prowadzony dialog. Ale trzeba pamiętać, że już dwa lata temu został powołany trójstronny zespół ds. branży spożywczej. Strona społeczna chce rozmawiać, pracodawcy też, a ministerstwo nie odpowiada na nasze wnioski. My chcemy się spotkać i rozmawiać i jeżeli minister Jadwiga Emilewicz nie zwoła w najbliższym czasie takiego spotkania, to ja zwołam specjalny briefing w tej sprawie

– zakończył przewodniczący.W dalszej części Kongresu goście zastanawiali się, jaki jest wpływ wyzwań klimatycznych na branżę piwowarską, a także debatowali nad tym, jakie powinny być wzorce rodzinne, które mogą ochronić dzieci przed używkami.Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe