"Polska Joanna d'Arc" zostanie uhonorowana w Londynie

Stanisława Paleolog, założycielka pierwszego w Polsce oddziału policji kobiecej, której walka z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym zyskała światowe uznanie, a ona sama przydomek "Polska Joanna d'Arc", zostanie uhonorowana w miejscu pochówku w Manchesterze przy okazji obchodów 100-lecia polskiej policji.
 "Polska Joanna d'Arc" zostanie uhonorowana w Londynie
/ domena publiczna - Wikimedia Commons
Polska międzywojenna funkcjonariuszka policji, a następnie minister polskiego rządu na uchodźstwie, komendant Sekcji Kobiet Polskich Sił Policyjnych Stanisława Paleolog, która zyskała rozgłos za swoją pracę w walce z handlem kobietami i dziećmi, zostanie upamiętniona tablicą, której odsłonięcie zaplanowano na 2 lipca na godz. 13.00 na południowym cmentarzu Manchesteru.

W uroczystości wezmą udział Konsul Generalny RP w Manchesterze Leszek Rowicki, przedstawiciele Policji Metropolitalnej i Wielkiej Policji Manchesteru, Oficerowie łącznikowi Policji w Wielkiej Brytanii, rodzina Stanisławy Paleolog oraz gen. Jarosław Rzymkowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, której Stanisława Paleolog jest patronem.

Tablica jest inicjatywą polskiej policji, konsulatu RP w Manchesterze i polskiego Kościoła Bożego Miłosierdzia. Ceremonia odsłonięcia tablicy jest otwarta dla wszystkich, a osoby zainteresowane mogą wziąć też udział w mszy poświęconej Stanisławie Paleolog, która odbędzie się również 2 lipca w polskim Kościele Bożego Miłosierdzia przy Lloyd St N o godz. 11.00.

#    #    #

Urodzona 4 maja 1892 r. Stanisława Filipina Paleolog studiowała w Akademii Handlowej we Lwowie. W 1914 r. wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej. Poważnie zraniona w obronie Lwowa, w grudniu 1918 r. wstąpiła do kobiecej milicji obywatelskiej, a później pomogła założyć Ochotniczy Legion Kobiet. W 1925 r. Została mianowana Komendantem Sekcji Kobiet Polskich Sił Policyjnych, pełniąc tę funkcję do 1939 r.

Podczas swojej kadencji Paleolog stała się ekspertem w zwalczaniu takich przestępstw, jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne i przestępczość nieletnich. Do jej obowiązków należało zwalczanie przestępczości wobec kobiet i dzieci. W szczególności pracowała nad zwalczaniem handlu kobietami, które zostały wysłane do agencji towarzyskich, w tym w Ameryce Południowej. Jej entuzjazm, energia i zaangażowanie w budowę profesjonalnego i skutecznego kobiecego wydziału policji uczyniły tę siłę znaną na świecie.

Prasa zagraniczna z entuzjazmem pochwaliła polską policję kobiecą, która często była przedstawiana jako model wart naśladowania. W 1929 r. Daily Express nazwał Paleolog "polską Joanną Arc", podkreślając jej wkład w walkę z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym kobiet.

W maju 1935 r. delegacja angielskich policjantek z New Scotland Yard - kierowana przez Mary Sophię Allen - przybyła do Polski, aby zapoznać się z pracą oficerów policji. Kompleksowe przygotowanie oddziału policji Polek wywarło ogromne wrażenie na New Scotland Yard, w tym fakt, że policjantki wykonywały wszystkie zadania policyjne, w tym noszenie broni, współpracę z informatorami oraz przesłuchiwanie sutenerów i ofiar handlu ludźmi.

Kariera policyjna Paleolog została przerwana przez wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. Wraz z Komendą Główną Policji i oficerami szkoły policyjnej została ewakuowana na Wołyń, gdzie wstąpiła do Niezależnej Grupy Operacyjnej "Polesie". Została oficerem łącznikowym i jej uczniami - ratownikami medycznymi. Po kapitulacji polskiej armii wróciła do Warszawy i została aktywnym członkiem tajnej Unii Walki Zbrojnej, znanej także jako Armia Krajowa. Służyła w kontrwywiadzie, a także pomagała organizować Państwowy Korpus Bezpieczeństwa. W 1945 r., zagrożona aresztowaniem w komunistycznej Polsce, postanowiła opuścić kraj. Wstąpiła do II Korpusu Polskiego i przybyła do Wielkiej Brytanii, osiedlając się w Londynie, gdzie pracowała jako ekspert policji w New Scotland Yard. W 1955 r. została ministrem w rządzie na uchodźctwie Antoniego Pająka.

Napisała książkę o międzywojennej policjantce polskiej pt. "Policja kobieca w latach 1925-1939", która jest najbardziej wszechstronnym studium na ten temat.

Po długotrwałej chorobie zmarła 3 grudnia 1968 r. w Penley (Walia) i została pochowana w Manchesterze.

Źródło: msz.gov.pl
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe