Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Zdradzona Ukraina

Na wschodzie bez zmian. Jak pisze Mike Bruszewski – Nie ma tygodnia, by ktoś nie zginął albo nie został ranny na froncie. Na domy cywilów cały czas spadają artyleryjskie pociski wystrzeliwane przez „separów”. Nie przez przypadek to właśnie na wschodniej Ukrainie, rzecz jasna, nie licząc obwodów zajętych przez prorosyjskich separatystów, Zełeński uzyskał najlepszy wynik (87,7 proc. głosów). To z jego kandydaturą wiąże się nadzieje na zmianę sytuacji, być może nawet zakończenie wojny, która trwa już piąty rok i pochłonęła 35 tysięcy rannych i zabitych, a w wyniku rebelii „separów” 1,5 mln osób opuściło swoje domy – to właśnie problemy naszych Ukraińskich sąsiadów stanowią temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Zdradzona Ukraina
/ foto T.S.

W dalszej części swojego tekstu Bruszewski przedstawia sytuację w przyfrontowym miasteczku Awdijika
 

Pozycje żołnierzy na pierwszej linii frontu są tak blisko siebie, że często „obłożenie” przeciwnika ogniem artylerii to ryzyko ostrzelania własnych pozycji. Kolejne pociski artyleryjskie spadają, więc za linią frontu – czyli na cywilne zabudowania. Pociski doszczętnie niszczą domy. Przykładowy cel dla moździerzy? Starsza pani zamieszkująca Starą Awdijiwkę i jej pole warzywne. Nie przebiega tutaj żaden kluczowy węzeł logistyczny, nie znajduje się wojskowy obiekt, ciężko doszukać się w tym strategicznego uderzenia. Kobieta przeżyła wiele. Granat moździerzowy doszczętnie zniszczył jej dom. Wcześniej separatyści ranili jej męża, gdy wyszedł na swoje pole. Dobytek życia jednym wystrzałem zostaje starty w proch. 


Geopolityczną analizę sytuacji Ukrainy przygotował dr Rafał Brzeski
 

Na dobrą sprawę Europa Zachodnia zostawiła Ukrainę samej sobie. Kiedy trwały walki, to zamiast skutecznego uzbrojenia dostarczano kamizelki kuloodporne. Kiedy należało przebudować gospodarkę, to wysłano jako międzynarodowych ekspertów Leszka Balcerowicza i Sławomira Nowaka. Na rosyjski szantaż energetyczny wobec Kijowa Niemcy odpowiedziały budową wspólnie z Gazpromem gazociągu Nord Stream 2. Uruchomienie gazociągu pozbawi Kijów dochodów z tranzytu, który nie będzie już potrzebny. Co więcej gaz dla Europy Zachodniej popłynie po dnie Bałtyku, co da Rosji swobodę zakręcania lub odkręcania kurka Ukrainie. Jak przyjdzie ostra zima, Kijów będzie miał bardzo wąski margines politycznej swobody.


Co z energetyką Ukrainy? Raportuje Teresa Wójcik
 

Wiele wskazuje, że projekt gazociągu Nord Stream 2 nie będzie oddany w zapowiadanym terminie, co spowoduje istotne konsekwencje. Brak gazociągu o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie nie pozwoli Rosjanom na przekierowanie ogromnych dostaw gazu ze szlaku ukraińskiego na nową magistralę do samego centrum Europy. 

Czyli nie będzie możliwe zrezygnowanie z tranzytu błękitnego surowca przez Ukrainę, a Gazprom będzie musiał jeszcze jakiś czas korzystać z tranzytowej sieci przesyłowej przez Ukrainę. Dla Ukrainy to niewątpliwie szansa na pewną doraźną korzyść – nie straci sporych środków finansowych za tranzyt, a także nie będzie brakować gazu na rynku krajowym ( z własnych zasobów Ukraina pokrywa mniej więcej 50 proc. zapotrzebowania). Będzie to jednak wymagać nowego kontraktu o tranzycie, ponieważ dotychczasowy obowiązuje tylko do końca 2019 r. I tu jest problem: na czyją korzyść będzie wynegocjowany ten nowy. 

Nowy kontrakt jest negocjowany z udziałem Komisji Europejskiej, która zapewne będzie pilnować, aby był on w pełni zgodny z unijnymi przepisami. Czyli znacznie mniej opłacalny dla strony rosyjskiej, a bardziej uwzględniający interesy ukraińskie.


O pierwszej w życiu kampanii wyborczej premiera Mateusza Morawieckiego pisze niezawodny Jakub Pacan 
 

Mateusz Morawiecki, chcąc przejąć schedę po prezesie, musi udowodnić szeregowym działaczom PiS i samemu Kaczyńskiemu, że weryfikacja wśród wyborców przeszła pomyślnie. Startując z jedynki w Katowicach, musi pobić rekord.  

Który kandydat do Sejmu prowadzi dziś najbardziej intensywną kampanię wyborczą? Przeglądając media społecznościowe i główne serwisy informacyjne, nietrudno zgadnąć, że to premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dostał pierwsze miejsce na liście PiS w Katowicach i od kilku tygodni właściwie nie wyjeżdża z Górnego Śląska. Wystarczy przejrzeć profil Prezesa Rady Ministrów na Instagramie, by zobaczyć intensywność jego wizyt w tym właśnie rejonie. Już dzień po ogłoszeniu decyzji, z którego okręgu ma startować, premier Morawiecki pojawił się na Jasnej Górze. 


O zmianach kadrowych w amerykańskiej polityce, w artykule „Apokalipsa w spódnicach i turbanie”, donosi Halina Kaczmarczyk.
 

Zmiany personalne w amerykańskim kongresie postępują od wielu dziesięcioleci i nie ma na nie większego wpływu, czy prezydent jest republikaninem, czy demokratą. Niezmiennie spada ilość reprezentantów WASP (White, Anglo Saxon, Protestant), choć i tak ciągle dzierżą większość, szczególnie po stronie republikańskiej. 

W międzywyborach w 2018 roku nastąpiła dalsza dywersyfikacja, którą media rozdęły, jakby chciały nastraszyć prezydenta i wszystkich jego zwolenników, że proszę bardzo, nadchodzi wasz koniec, USA się zmienia nie do poznania, a rządy przechodzą w ręce młodych, niezależnych i myślących inaczej. 

Tymczasem zmiany, które nastąpiły po wyborach, są bardziej jakościowe niż ilościowe, bo obecnie kobiety stanowią 21 procent kongresu, a za Baracka Obamy stanowiły 20 proc., ale do izby niższej weszły dwie Indianki, w tym jedna lesbijka, dwie pierwsze reprezentantki latynoskie z Teksasu. Na fali zmian dostały się: czarna przedstawicielka Massachusetts Ayanna Pressley, Rashida Tlaib z Michigan, Ilham Omar z Minnesoty i na koniec ognista latynoska z Bronksu Alexandria Ocasio-Cortez, w skrócie AOC. Te cztery panie, nazwane amazonkami, hałasowały medialnie, ale jak należało się spodziewać, krzyk medialny ma niewiele wspólnego ze stanem faktycznym. 


Dobre wieści dla wszystkich pracowników, o czym w artykule „Lepsza ochrona przez bezprawnymi zwolnieniami” informuje Marcin Koziestański 
 

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wejdzie w życie w listopadzie 2019 r. Wprowadza ona przepis, że już sąd pierwszej instancji, jeśli uzna zwolnienie za bezprawne, skutecznie może nakazać dalsze zatrudnianie zwolnionego pracownika bez czekania na prawomocne orzeczenie. To może aż o połowę skrócić czas, w którym pokrzywdzonemu pracownikowi przywrócone zostanie zatrudnienie.

Obecne przepisy nie są korzystne dla zwolnionego bezprawnie pracownika. Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. – Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony może zdecydować, czy chce z tego tytułu odszkodowania od byłego pracodawcy czy też chce nadal u niego pracować. W tym drugim wypadku może zapaść orzeczenie o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywróceniu do pracy.


W numerze także najlepsze felietony w kraju: 
  • Mieczysław Gil
  • Paweł Janowski
  • Waldemar Biniecki
  • Karol Gac
  • Cezary Krysztopa 

Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w TYCH salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ

 

POLECANE
USA przygotowały nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji polityka
USA przygotowały nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji

Amerykańscy urzędnicy przygotowali nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, w tym na sektor energetyczny i bankowy, by skłonić ją do zakończenia wojny w Ukrainie - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzech przedstawicieli administracji. Według agencji, nie jest jednak jasne, czy Trump zatwierdzi nowe restrykcje.

Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30 pilne
Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30

Ukraińska armia opublikowała właśnie materiał potwierdzający zestrzelenie rosyjskiego Su-30 przez morskiego drona Magura w okolicach Noworosyjska. To pierwszy raz w historii, gdy nawodny bezzałogowiec strącił samolot.

Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka Wiadomości
Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka

Polskie miasta są coraz bardziej zielone. Eksperci GetHome.pl sprawdzili, które metropolie najlepiej łączą miejski styl życia z naturą.

30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie Wiadomości
30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie

Eksperci biją na alarm. To inwazyjny gatunek, który szybko się rozprzestrzenia i wyniszcza lokalną naturę: Arapaima trzy dekady temu została uznana za wymarłą. Jedna z największych ryb słodkowodnych jednak powróciła.

Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko Wiadomości
Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko

Naukowcy z MIT odkryli planetę, która dosłownie się rozpada - i robi to szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej zaobserwowano.

Miedwiediew grozi Ukrainie: Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja z ostatniej chwili
Miedwiediew grozi Ukrainie: "Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał inicjatywę rosyjskiego przywódcy Władimira Putina o zawieszeniu broni od 7 do 9 maja, teatralną inscenizacją. Rosja zaproponowała 3-dniowe przerwanie działań z okazji Dnia Zwycięstwa, który ma być świętowany w Moskwie.

Jesteśmy głęboko zasmuceni. Nie żyje gwiazdor popularnego reality show Wiadomości
"Jesteśmy głęboko zasmuceni". Nie żyje gwiazdor popularnego reality show

Nie żyje Kirk Medas, znany z reality show "Floribama Shore" emitowanego na MTV. Miał zaledwie 33 lata. Jak potwierdził jego ojciec w rozmowie z TMZ, bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność wątroby, do której doszło po dwóch tygodniach walki o życie na oddziale intensywnej terapii.

Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję

Kobieta, która została przywieziona w nocy z piątku na sobotę do gdyńskiego szpitala, zaatakowała ordynatora, lekarza i ratowniczkę medyczną - przekazała PAP rzeczniczka placówki Małgorzata Pisarewicz. Policja ustaliła, że 28-latka była pijana.

Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach pilne
Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach

Jak poinformowała grecka policja, w Salonikach doszło do eksplozji bomby. Ofiarą jest 38-letnia kobieta, która według funkcjonariuszy chciała podłożyć ładunek przy bankomacie.

Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że była ona niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Zdradzona Ukraina

Na wschodzie bez zmian. Jak pisze Mike Bruszewski – Nie ma tygodnia, by ktoś nie zginął albo nie został ranny na froncie. Na domy cywilów cały czas spadają artyleryjskie pociski wystrzeliwane przez „separów”. Nie przez przypadek to właśnie na wschodniej Ukrainie, rzecz jasna, nie licząc obwodów zajętych przez prorosyjskich separatystów, Zełeński uzyskał najlepszy wynik (87,7 proc. głosów). To z jego kandydaturą wiąże się nadzieje na zmianę sytuacji, być może nawet zakończenie wojny, która trwa już piąty rok i pochłonęła 35 tysięcy rannych i zabitych, a w wyniku rebelii „separów” 1,5 mln osób opuściło swoje domy – to właśnie problemy naszych Ukraińskich sąsiadów stanowią temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Zdradzona Ukraina
/ foto T.S.

W dalszej części swojego tekstu Bruszewski przedstawia sytuację w przyfrontowym miasteczku Awdijika
 

Pozycje żołnierzy na pierwszej linii frontu są tak blisko siebie, że często „obłożenie” przeciwnika ogniem artylerii to ryzyko ostrzelania własnych pozycji. Kolejne pociski artyleryjskie spadają, więc za linią frontu – czyli na cywilne zabudowania. Pociski doszczętnie niszczą domy. Przykładowy cel dla moździerzy? Starsza pani zamieszkująca Starą Awdijiwkę i jej pole warzywne. Nie przebiega tutaj żaden kluczowy węzeł logistyczny, nie znajduje się wojskowy obiekt, ciężko doszukać się w tym strategicznego uderzenia. Kobieta przeżyła wiele. Granat moździerzowy doszczętnie zniszczył jej dom. Wcześniej separatyści ranili jej męża, gdy wyszedł na swoje pole. Dobytek życia jednym wystrzałem zostaje starty w proch. 


Geopolityczną analizę sytuacji Ukrainy przygotował dr Rafał Brzeski
 

Na dobrą sprawę Europa Zachodnia zostawiła Ukrainę samej sobie. Kiedy trwały walki, to zamiast skutecznego uzbrojenia dostarczano kamizelki kuloodporne. Kiedy należało przebudować gospodarkę, to wysłano jako międzynarodowych ekspertów Leszka Balcerowicza i Sławomira Nowaka. Na rosyjski szantaż energetyczny wobec Kijowa Niemcy odpowiedziały budową wspólnie z Gazpromem gazociągu Nord Stream 2. Uruchomienie gazociągu pozbawi Kijów dochodów z tranzytu, który nie będzie już potrzebny. Co więcej gaz dla Europy Zachodniej popłynie po dnie Bałtyku, co da Rosji swobodę zakręcania lub odkręcania kurka Ukrainie. Jak przyjdzie ostra zima, Kijów będzie miał bardzo wąski margines politycznej swobody.


Co z energetyką Ukrainy? Raportuje Teresa Wójcik
 

Wiele wskazuje, że projekt gazociągu Nord Stream 2 nie będzie oddany w zapowiadanym terminie, co spowoduje istotne konsekwencje. Brak gazociągu o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie nie pozwoli Rosjanom na przekierowanie ogromnych dostaw gazu ze szlaku ukraińskiego na nową magistralę do samego centrum Europy. 

Czyli nie będzie możliwe zrezygnowanie z tranzytu błękitnego surowca przez Ukrainę, a Gazprom będzie musiał jeszcze jakiś czas korzystać z tranzytowej sieci przesyłowej przez Ukrainę. Dla Ukrainy to niewątpliwie szansa na pewną doraźną korzyść – nie straci sporych środków finansowych za tranzyt, a także nie będzie brakować gazu na rynku krajowym ( z własnych zasobów Ukraina pokrywa mniej więcej 50 proc. zapotrzebowania). Będzie to jednak wymagać nowego kontraktu o tranzycie, ponieważ dotychczasowy obowiązuje tylko do końca 2019 r. I tu jest problem: na czyją korzyść będzie wynegocjowany ten nowy. 

Nowy kontrakt jest negocjowany z udziałem Komisji Europejskiej, która zapewne będzie pilnować, aby był on w pełni zgodny z unijnymi przepisami. Czyli znacznie mniej opłacalny dla strony rosyjskiej, a bardziej uwzględniający interesy ukraińskie.


O pierwszej w życiu kampanii wyborczej premiera Mateusza Morawieckiego pisze niezawodny Jakub Pacan 
 

Mateusz Morawiecki, chcąc przejąć schedę po prezesie, musi udowodnić szeregowym działaczom PiS i samemu Kaczyńskiemu, że weryfikacja wśród wyborców przeszła pomyślnie. Startując z jedynki w Katowicach, musi pobić rekord.  

Który kandydat do Sejmu prowadzi dziś najbardziej intensywną kampanię wyborczą? Przeglądając media społecznościowe i główne serwisy informacyjne, nietrudno zgadnąć, że to premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dostał pierwsze miejsce na liście PiS w Katowicach i od kilku tygodni właściwie nie wyjeżdża z Górnego Śląska. Wystarczy przejrzeć profil Prezesa Rady Ministrów na Instagramie, by zobaczyć intensywność jego wizyt w tym właśnie rejonie. Już dzień po ogłoszeniu decyzji, z którego okręgu ma startować, premier Morawiecki pojawił się na Jasnej Górze. 


O zmianach kadrowych w amerykańskiej polityce, w artykule „Apokalipsa w spódnicach i turbanie”, donosi Halina Kaczmarczyk.
 

Zmiany personalne w amerykańskim kongresie postępują od wielu dziesięcioleci i nie ma na nie większego wpływu, czy prezydent jest republikaninem, czy demokratą. Niezmiennie spada ilość reprezentantów WASP (White, Anglo Saxon, Protestant), choć i tak ciągle dzierżą większość, szczególnie po stronie republikańskiej. 

W międzywyborach w 2018 roku nastąpiła dalsza dywersyfikacja, którą media rozdęły, jakby chciały nastraszyć prezydenta i wszystkich jego zwolenników, że proszę bardzo, nadchodzi wasz koniec, USA się zmienia nie do poznania, a rządy przechodzą w ręce młodych, niezależnych i myślących inaczej. 

Tymczasem zmiany, które nastąpiły po wyborach, są bardziej jakościowe niż ilościowe, bo obecnie kobiety stanowią 21 procent kongresu, a za Baracka Obamy stanowiły 20 proc., ale do izby niższej weszły dwie Indianki, w tym jedna lesbijka, dwie pierwsze reprezentantki latynoskie z Teksasu. Na fali zmian dostały się: czarna przedstawicielka Massachusetts Ayanna Pressley, Rashida Tlaib z Michigan, Ilham Omar z Minnesoty i na koniec ognista latynoska z Bronksu Alexandria Ocasio-Cortez, w skrócie AOC. Te cztery panie, nazwane amazonkami, hałasowały medialnie, ale jak należało się spodziewać, krzyk medialny ma niewiele wspólnego ze stanem faktycznym. 


Dobre wieści dla wszystkich pracowników, o czym w artykule „Lepsza ochrona przez bezprawnymi zwolnieniami” informuje Marcin Koziestański 
 

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wejdzie w życie w listopadzie 2019 r. Wprowadza ona przepis, że już sąd pierwszej instancji, jeśli uzna zwolnienie za bezprawne, skutecznie może nakazać dalsze zatrudnianie zwolnionego pracownika bez czekania na prawomocne orzeczenie. To może aż o połowę skrócić czas, w którym pokrzywdzonemu pracownikowi przywrócone zostanie zatrudnienie.

Obecne przepisy nie są korzystne dla zwolnionego bezprawnie pracownika. Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. – Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony może zdecydować, czy chce z tego tytułu odszkodowania od byłego pracodawcy czy też chce nadal u niego pracować. W tym drugim wypadku może zapaść orzeczenie o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywróceniu do pracy.


W numerze także najlepsze felietony w kraju: 
  • Mieczysław Gil
  • Paweł Janowski
  • Waldemar Biniecki
  • Karol Gac
  • Cezary Krysztopa 

Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w TYCH salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ


 

Polecane
Emerytury
Stażowe