Inwestycje a nie eksport są głównym źródłem tworzenia PKB w Polsce

Według najnowszych danych tempo wzrostu PKB w II kw. 2019 r. wyniosło 4,5 proc. rrok do roku. Przedstawione przez GUS informacje są korzystniejsze, niż szacunki z połowy miesiąca – zapewnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Inwestycje a nie eksport są głównym źródłem tworzenia PKB w Polsce
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju / KPRM

- Polska gospodarka rośnie w sposób zrównoważony, opierając się na dwóch silnikach: konsumpcji i inwestycjach. Trzeci silnik – eksport – miał neutralny wpływ na wzrost PKB. Pracowałby dużo lepiej, gdyby nie sytuacja gospodarcza u naszych największych partnerów handlowych, zwłaszcza w Niemczech – tak ogłoszone ostatnio dane ekonomiczne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. 
Patrząc na dynamikę głównych składników wzrostu gospodarczego widać, że w dalszym ciągu ważnym czynnikiem wzrostu jest konsumpcja, która wzrosła o 4,1 proc. r/r. Obecnie notowane jest szybsze tempo wzrostu po stronie sektora prywatnego czyli gospodarstw domowych (4,4 proc.), niż w przypadku konsumpcji publicznej (3,4 proc.). W poprzednim kwartale sytuacja była odwrotna.
- Samo spożycie prywatne wygenerowało aż 2,5 pkt proc. tempa wzrostu krajowego PKB w II kw. 2019 r. Widać zatem, że wprowadzone przez rząd kolejne programy prospołeczne sprawiają, że Polacy nie rezygnują z zakupów. Potwierdza to, iż czują się bezpiecznie i pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą, mimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych – mówi minister. I dodaje: - Co nas szczególnie cieszy to duża rola inwestycji jako źródła tworzenia PKB. Inwestycje wzrosły o 9 proc. rok do roku. Nakłady brutto na środki trwałe odpowiadały za 1,5 pkt proc. wzrostu PKB w II kw. 2019 r. Trzeba zauważyć, że to wynik lepszy niż osiągnięto w którymkolwiek z II kwartałów lat 2016-2018. Pokazuje on także, że przedsięwzięcia w sektorze przedsiębiorstw faktycznie zaczęły być realizowane na większą skalę. Przypomnijmy tylko, że inwestycje firm zatrudniających więcej niż 49 osób urosły w samym II kwartale o 17,1 proc. r/r (w całym I półroczu wzrost wyniósł 19 proc. r/r). Taki wzrost świadczy o tym, że sektor przedsiębiorstw coraz silniej dokłada się do wzrostu inwestycji. Z uwagą musimy przyglądać się temu, co dzieje się w gospodarce światowej, bo to wpływa na nasz handel zagraniczny. Eksport netto nie dołożył się do wzrostu PKB ani go nie obniżył. Wynik mógłby być dużo lepszy, gdyby kondycja największych gospodarek UE była lepsza, a sytuacja międzynarodowa bardziej przewidywalna.
Jak zapewniają analitycy ministerstwa, przy sprzyjających okolicznościach, PKB Polski w 2019 roku będzie rósł w tempie takim jak w I i II kw. 2019 roku tj. około 4,5 proc.. Wzrost ten będzie jednym z najwyższych w całej UE i jednym z najwyższych na świecie. To dla nas powód do dużej satysfakcji. Z kolei inwestycje w III kw. mają duże szansę rosnąć w podobnym tempie jak dotychczas.

Źródło: MIIR


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe