Ryszard Czarnecki: Bruksela: walka o komisarzy i delegacje

Polecam lekturę mojego brukselskiego wywiadu dla Radia "Wnet". Rozmowę przeprowadził red. Adrian Kowarzyk. Przedstawiam jej spisaną wersję.
 Ryszard Czarnecki: Bruksela: walka o komisarzy i delegacje
/ screen YT
A na linii jest już europoseł PiS, Ryszard Czarnecki. Dzień dobry, Panie Ryszardzie  
- Witam Pana, witam Państwa z Brukseli, z siedziby Parlamentu Europejskiego. 
No właśnie, co tam się dzieje w tej Brukseli? Proszę nam opowiedzieć. 
- Pierwsze dni po wakacjach, bo europarlament miał przerwę do wczoraj. A wrzesień i październik to będą miesiące kluczowe, gdy chodzi o personalne rozdania w Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim będą przesłuchania kandydatów na komisarzy z 26 krajów. Ktoś się zdziwi: dlaczego z 26, a nie z 28 krajów?  Po pierwsze dlatego, że już została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej, pani Ursula Gertrud von der Leyen, a więc Niemcy ponieważ mają już przewodniczącą to nie będą miały jeszcze komisarza, zaś Wielka Brytania demonstracyjnie zrezygnowała  ze swojego przedstawiciela w Komisji Europejskiej – taką decyzję podjął premier Jej Królewskiej mości Boris Johnson. Chodzi oczywiście o pokazanie, że Brytyjczycy poważnie traktują Brexit i nie chcą na żadne, przejściowe nawet, formy swej obecności w Unii Europejskiej się zgodzić. Chociaż tutaj brakuje konsekwencji Brytyjczykom, bo jednak w wyborach do europarlamentu wystartowali i teraz ich europosłowie też są, biorą pieniądze – są częścią europarlamentu. Ale poza tym personalnym rozdaniem, gdy chodzi o Komisję Europejską, trochę w cieniu tego będzie też bardzo ważne rozdanie, bo dotyczące podziału stanowisk przewodniczących i wiceprzewodniczących delegacji Parlamentu Europejskiego, a więc struktur, które zajmują się kontaktami z „krajami trzecimi”,  a więc państwami, które nie należą do Unii Europejskiej.  Chodzi o państwa czy regiony państw, zarówno w Europie, jak i w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej, na wszystkich kontynentach, także Australia i Oceania – i to jest  ważne, bo mówię to jako wiceprzewodniczący Komisji Petycji : wybór na szefa czy wiceszefa komisji w europarlamencie następuje na okres połówki kadencji czyli 2,5 lat – o tyle wybór szefa czy wiceszefa delegacji jest wyborem na pięć lat. To nas, Polaków może interesować szczególnie, ponieważ wiadomo, że kandydatem na polskiego komisarza będzie Janusz Wojciechowski ostatecznie. Polacy będą chcieli również partycypować w bardzo wielu stanowiskach w delegacjach, które według systemu d’Hondte’a przewidziane  są dla polskich europosłów PiS. Są to na przykład stanowisko szefa delegacji Unia-Ukraina, a także szefa delegacji Unia-Rosja. Natomiast dla Platformy przypadnie stanowisko szefa delegacji Unia-USA. I już wiadomo, że kandydatem tejże będzie były szef MSZ Radek Sikorski. Poza tym Polacy maja zająć takie stanowiska, jak wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego  EURONEST czyli Unia Europejska -Partnerstwo Wschodnie - ja przez 10 lat pełniłem tę funkcję, także wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego EUROLAT czyli Unia – Ameryka Łacińska czy UE- AKP czyli Unia – Afryka, Karaiby, Pacyfik – to tylko przykłady pierwsze z brzegu. Tej aktywnej polskiej obecności będzie w tych strukturach coraz więcej. 
Dziękujemy, Panie europośle, a czy wiadomo już coś na temat wczorajszego spotkania Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen?  
 - To było o tyle ważne spotkanie, że myślę, że nowej przewodniczącej będzie zależało na pewnej normalizacji stosunków transatlantyckich. To leży w interesie obu stron, ale może szczególnie w interesie Europy, zwłaszcza w wymiarze gospodarczym, geopolitycznym, także politycznym, Europa słabnie w tej chwili, traci dystans do kontynentów, które się szybciej rozwijają, na przykład Azja. I tym bardziej powinno nam zależeć na dobrych relacjach z USA, które cały czas pozostają pierwszym mocarstwem na świecie. Ponadto Pani Ursula von der Leyen jest bardzo pragmatyczna, była ministrem obrony przez lata, była w związku z tym w kontekście NATO zwolennikiem ścisłej współpracy Europy i Ameryki. Ona nie jest zaczadzona tymi obsesjami antyamerykańskimi, które są w dużym stopniu udziałem europejskich elit, zwłaszcza gdy chodzi o lewicę i liberałów. 
Dziękujemy serdecznie, prosto z Brukseli mówił dla Państwa europoseł PiS, Ryszard Czarnecki.  
 - Dziękuję bardzo, kłaniam się. 
 Do usłyszenia. 
 
 

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Bruksela: walka o komisarzy i delegacje

Polecam lekturę mojego brukselskiego wywiadu dla Radia "Wnet". Rozmowę przeprowadził red. Adrian Kowarzyk. Przedstawiam jej spisaną wersję.
 Ryszard Czarnecki: Bruksela: walka o komisarzy i delegacje
/ screen YT
A na linii jest już europoseł PiS, Ryszard Czarnecki. Dzień dobry, Panie Ryszardzie  
- Witam Pana, witam Państwa z Brukseli, z siedziby Parlamentu Europejskiego. 
No właśnie, co tam się dzieje w tej Brukseli? Proszę nam opowiedzieć. 
- Pierwsze dni po wakacjach, bo europarlament miał przerwę do wczoraj. A wrzesień i październik to będą miesiące kluczowe, gdy chodzi o personalne rozdania w Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim będą przesłuchania kandydatów na komisarzy z 26 krajów. Ktoś się zdziwi: dlaczego z 26, a nie z 28 krajów?  Po pierwsze dlatego, że już została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej, pani Ursula Gertrud von der Leyen, a więc Niemcy ponieważ mają już przewodniczącą to nie będą miały jeszcze komisarza, zaś Wielka Brytania demonstracyjnie zrezygnowała  ze swojego przedstawiciela w Komisji Europejskiej – taką decyzję podjął premier Jej Królewskiej mości Boris Johnson. Chodzi oczywiście o pokazanie, że Brytyjczycy poważnie traktują Brexit i nie chcą na żadne, przejściowe nawet, formy swej obecności w Unii Europejskiej się zgodzić. Chociaż tutaj brakuje konsekwencji Brytyjczykom, bo jednak w wyborach do europarlamentu wystartowali i teraz ich europosłowie też są, biorą pieniądze – są częścią europarlamentu. Ale poza tym personalnym rozdaniem, gdy chodzi o Komisję Europejską, trochę w cieniu tego będzie też bardzo ważne rozdanie, bo dotyczące podziału stanowisk przewodniczących i wiceprzewodniczących delegacji Parlamentu Europejskiego, a więc struktur, które zajmują się kontaktami z „krajami trzecimi”,  a więc państwami, które nie należą do Unii Europejskiej.  Chodzi o państwa czy regiony państw, zarówno w Europie, jak i w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej, na wszystkich kontynentach, także Australia i Oceania – i to jest  ważne, bo mówię to jako wiceprzewodniczący Komisji Petycji : wybór na szefa czy wiceszefa komisji w europarlamencie następuje na okres połówki kadencji czyli 2,5 lat – o tyle wybór szefa czy wiceszefa delegacji jest wyborem na pięć lat. To nas, Polaków może interesować szczególnie, ponieważ wiadomo, że kandydatem na polskiego komisarza będzie Janusz Wojciechowski ostatecznie. Polacy będą chcieli również partycypować w bardzo wielu stanowiskach w delegacjach, które według systemu d’Hondte’a przewidziane  są dla polskich europosłów PiS. Są to na przykład stanowisko szefa delegacji Unia-Ukraina, a także szefa delegacji Unia-Rosja. Natomiast dla Platformy przypadnie stanowisko szefa delegacji Unia-USA. I już wiadomo, że kandydatem tejże będzie były szef MSZ Radek Sikorski. Poza tym Polacy maja zająć takie stanowiska, jak wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego  EURONEST czyli Unia Europejska -Partnerstwo Wschodnie - ja przez 10 lat pełniłem tę funkcję, także wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego EUROLAT czyli Unia – Ameryka Łacińska czy UE- AKP czyli Unia – Afryka, Karaiby, Pacyfik – to tylko przykłady pierwsze z brzegu. Tej aktywnej polskiej obecności będzie w tych strukturach coraz więcej. 
Dziękujemy, Panie europośle, a czy wiadomo już coś na temat wczorajszego spotkania Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen?  
 - To było o tyle ważne spotkanie, że myślę, że nowej przewodniczącej będzie zależało na pewnej normalizacji stosunków transatlantyckich. To leży w interesie obu stron, ale może szczególnie w interesie Europy, zwłaszcza w wymiarze gospodarczym, geopolitycznym, także politycznym, Europa słabnie w tej chwili, traci dystans do kontynentów, które się szybciej rozwijają, na przykład Azja. I tym bardziej powinno nam zależeć na dobrych relacjach z USA, które cały czas pozostają pierwszym mocarstwem na świecie. Ponadto Pani Ursula von der Leyen jest bardzo pragmatyczna, była ministrem obrony przez lata, była w związku z tym w kontekście NATO zwolennikiem ścisłej współpracy Europy i Ameryki. Ona nie jest zaczadzona tymi obsesjami antyamerykańskimi, które są w dużym stopniu udziałem europejskich elit, zwłaszcza gdy chodzi o lewicę i liberałów. 
Dziękujemy serdecznie, prosto z Brukseli mówił dla Państwa europoseł PiS, Ryszard Czarnecki.  
 - Dziękuję bardzo, kłaniam się. 
 Do usłyszenia. 
 
 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe