Europejska Agencja Kosmiczna stawia na rozwój branży i ekspansję w kosmosie

Finansowanie ESA pochodzi ze składek państw członkowskich. Co kilka lat wysocy przedstawiciele rządów poszczególnych państw spotykają się na Radach Ministerialnych ESA. To właśnie na nich podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące kierunków rozwoju agencji kosmicznej. Cztery ostatnie spotkania, w których także udział wzięła Polska, odbyły się w 2012, w 2014 roku, w 2016 roku oraz (wydarzenie “pośrednie”) w 2018 roku.
27-28 listopada 2019 odbędzie się kolejna Rada Ministerialna ESA. Podobnie jak w poprzednich spotkaniach, w tym także będzie uczestniczyć Polska. Rada odbędzie się w Sewilli. ESA nazywa tę Radę “Space 19+”.
W trakcie tego spotkania zapadnie seria decyzji co do rozwoju różnych branż europejskiego sektora kosmicznego. Zapadną decyzje co do poziomów finansowania, form współpracy wewnątrz Europy jak i poza nią, jak również o datach realizacji różnych projektów i programów. Rozmowy będą dotyczyć zarówno tematów przemysłowych (produkcja i wykorzystanie europejskich rakiet), jak również naukowych, związanych z naszą planetą (m.in. obserwacje Ziemi) oraz związanych z bezpieczeństwem – w tym bezpieczeństwem planetarnym.
W tegorocznej Radzie Ministerialnej będą aktywnie uczestniczyć przedstawiciele 22 państw członkowskich ESA. Wydarzenie odbędzie się pod koniec listopada, zatem po spodziewanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE). Ponieważ ESA nie jest częścią UE, status Wielkiej Brytanii w ESA nie ulega zmianie. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że odbędzie się dyskusja co do przyszłościowych wspólnych programów ESA i UE i możliwości udziału (lub zastępstwa) Wielkiej Brytanii w tych działaniach. ESA od 1974 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. W tej chwili w skład agencji wchodzą dwadzieścia dwa państwa członkowskie.
Źródło: ESA, KosmonautaPL