Ryszard Czarnecki: „Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej

W czasie gdy będą Państwo czytali ten tekst, kandydaci na komisarzy z 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej będą kończyć pisemnie odpowiadać na pięć pytań zadanych przez ich „branżowe” komisje.
 Ryszard Czarnecki: „Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej
/ Pixabay.com/CC0 Creative Commons
Przesłuchania przyszłych członków Komisji Europejskiej potrwają do 8 października. Oczywiście Parlament Europejski może dokonać nieznacznych korekt personalnych w składzie KE, tak jak to uczynił w roku 2004, wymuszając od rządów Włoch i Łotwy nowych kandydatów , czy w 2009 – gdy podobna historia spotkała kandydatkę  z Bułgarii – czy w 2014 – rzecz się powtórzyła w kontekście rządu Słowenii. Nawet jeśli nastąpi odrzucenie jednego czy dwóch kandydatów warto więcej widzieć o ludziach, którzy maja stanowić drużynę von der Leyen. 

Oto oni:

RUMUNIA
Reprezentować ją ma w Komisji moja dawna koleżanka z europarlamentu  - Rovana Plumb. Była ministrem w trzech rządach w Bukareszcie, a do Brukseli wraca nie tylko dlatego, że była tu deputowaną do PE (2009-2014 i ponownie od lipca 2019), ale także dlatego, że w Brukseli studiowała (skądinąd także w Dublinie). Absolwentka politechniki w  Bukareszcie, ma też doktorat z ekonomii. Pracowała jako inżynier, dyrektor handlowy, a przez sześć lat kierowała też firmą… kosmetyczną. W polityce rumuńskiej kierowała Urzędem Ochrony Konsumentów. Ta socjalistka i ekswiceprzewodnicząca rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej była ministrem pracy, rodziny, ochrony socjalnej i osób starszych, a także ministrem do spraw funduszy europejskich. Owa 65-letnia polityk oskarżana jest o niejasności przy zakupie prywatnych nieruchomości. Ale tego typu niepolityczne zastrzeżenia są zgłaszane również na przykład do kandydatów z Hiszpanii czy Francji i Belgii.

SŁOWACJA
Jej kandydata -dotychczasowego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej (jednego z siedmiu zresztą) Marosza Szefczovicza dobrze znamy w Polsce – bo ten 53-letni absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych MGIMO (sic!) dobrze współpracował z polskim rządem jako komisarz zajmujący się energetyką. Ma szanse pobić swoisty rekord, bo jest wielce prawdopodobne, że będzie komisarzem po raz trzeci, a więc wyprzedzi w tej statystyce znanych i wpływowych Niemców, jak Guenther Verheugen czy inny  Guenther – Oettinger. Był ambasadorem Słowacji w Izraelu i przy UE, a  w KE miał aż trzy teki: edukacji, kultury i młodzieży (przez rok), do spraw administracji i stosunków międzyinstytucjonalnych (4 lata) oraz właśnie energetyki (ostatnie 5 lat). Ciekawostką jest, że pracę dyplomatyczną rozpoczął od pobytu w kraju niedawno zmarłego prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe. Politycznie związany z socjalistami – w poprzednich wyborach był nawet liderem listy słowackiej lewicy – SMER. Nominacja rządu w Bratysławie do KE i niemal pewność uzyskania po raz trzeci(!) stanowiska wiceszefa Komisji będzie dla niego osłodą po roku porażek: najpierw przegrał z Fransem Timmermansem prawybory w Partii Europejskich Socjalistów o funkcję „Spitzenkandidata” czyli kandydata na szefa KE, a następnie  nie powiodło mu się w wyborach prezydenckich na Słowacji, gdzie  w pierwszej turze uzyskał zaledwie 18,7% głosów, a  w drugiej zadecydowanie przegrał z liberałką Zuzanną Czaputovą, mając ostatecznie 41,6% głosów.

SŁOWENIA
Też ma być reprezentowana przez dyplomatę, 52-letniego Janeza Lenarczicza. Przez 5 lat pracował on przy ambasadzie Słowenii przy ONZ, potem był wiceministrem spraw zagranicznych i ministrem stanu w Kancelarii Premiera, ale też sekretarzem stanu do spraw stosunków z UE w rządzie w Lublanie. Obecnie wciąż jest jeszcze ambasadorem Słowenii przy Unii, a więc jak kiedyś Słowak Szefczowicz...

WĘGRY
Również wystawiły dyplomatę, do niedawna mojego kolegę z europarlamentu, Laszlo Trocsanyia, wybranego zresztą ponownie (a więc identyczna sytuacja, jak kandydatka z Rumunii). Początkowo naukowiec  w węgierskim odpowiedniku PAN-u, ale też praktykujący prawnik. Przez 7 lat pracował w dyplomacji, z  czego cztery był ambasadorem Węgier w … Belgii, a następnie we Francji. Przez trzy lata zasiadał w węgierskim odpowiedniku Trybunału Konstytucyjnego, a  później w trzecim i czwartym rządzie Orbana był ministrem sprawiedliwości.

BUŁGARIA
Ponownie wystawia moją kolejną koleżankę – europosłankę Mariję Gabriel. Ponownie – bo przez ostatnie dwa lata była bułgarskim komisarzem na miejsce Kristaliny Georgiewy, która kandydowała na Sekretarza Generalnego ONZ, a następnie wróciła do Banku Światowego, by od jesieni tego roku objąć funkcję szefa IMF – Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Marija równie bardzo sympatyczna, co bardzo szczupła, w Bułgarii obroniła licencjat z języka francuskiego, a we francuskim Bordeaux magisterium z politologii. Pracowała na uczelniach we Francji i w … Brukseli. W europarlamencie zasiadała w „mojej” Komisji Petycji. Cztery miesiące temu wybrano ją ponownie na europosłankę, ale mając chyba obiecaną po raz kolejny funkcję komisarza, zrezygnowała z mandatu. W KE zajmowała się gospodarką cyfrową.

CHORWACJA
Tak, tak - i  Zagrzeb uznał, że trzeba stawiać na europosłów: kandydatką tego kraju jest moja kolejna koleżanka europosłanka Dubravka Suica. Przez osiem lat pełniła funkcję burmistrza Dubrovnika. Europosłanką została, jak tylko jej kraj wszedł do UE w 2013 roku, aby obronić mandat rok później i w  maju 2019. Cztery razy wybierana do parlamentu czyli Zgromadzenia Chorwackiego, jednak tylko raz realnie sprawowała ten mandat, wcześniej skupiając się na kierowaniu jako burmistrz stolicą kraju. Ustawodawstwo chorwackie bowiem daje możliwość  łączenia funkcji samorządowej z mandatem posła krajowego i posła europejskiego. Pamiętam, jak dziś, gdy tłumaczyła mi w Brukseli, że w jej kraju kobiety całuje się w policzek dwa razy, a nie trzy, jak w Serbii…

CZECHY
Praga, mimo zmiany rządu, wystawia swoją dotychczasową  komisarz Verę Jourovą. Po odchowaniu dzieci skończyła filozofię w Pradze, a następnie prawo. Była wicedyrektorem miejskiego ośrodka kultury, a potem rzecznikiem prasowym samorządu w rodzinnym Trebicu. Początkowo była w partii socjaldemokratycznej, następnie przeniosła się do liberałów. Była wiceministrem i ministrem Rozwoju Regionalnego, ale zasłynęła bardziej z… aresztowania pod zarzutami korupcyjnymi. Po miesiącu zwolniona – potem dostała przyznane wyrokiem sądu odszkodowanie za pobyt w więzieniu. Z komisarzy Komisji Junckera miała najsłabiej wypaść na przesłuchaniach w 2014 roku.
Jej wystawienie potwierdza dość często stosowaną  zasadę : stawiania przez kraje naszego regionu na dotychczasowych komisarzy.
Za tydzień przedstawię Państwu pozostałych kandydatów na eurokomisarzy.
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (23.09.2019)

P.S. Parlament Europejski, a konkretnie Komisja Prawna odrzuciła kandydatury Rumunki i Węgra ...
 

 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: „Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej

W czasie gdy będą Państwo czytali ten tekst, kandydaci na komisarzy z 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej będą kończyć pisemnie odpowiadać na pięć pytań zadanych przez ich „branżowe” komisje.
 Ryszard Czarnecki: „Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej
/ Pixabay.com/CC0 Creative Commons
Przesłuchania przyszłych członków Komisji Europejskiej potrwają do 8 października. Oczywiście Parlament Europejski może dokonać nieznacznych korekt personalnych w składzie KE, tak jak to uczynił w roku 2004, wymuszając od rządów Włoch i Łotwy nowych kandydatów , czy w 2009 – gdy podobna historia spotkała kandydatkę  z Bułgarii – czy w 2014 – rzecz się powtórzyła w kontekście rządu Słowenii. Nawet jeśli nastąpi odrzucenie jednego czy dwóch kandydatów warto więcej widzieć o ludziach, którzy maja stanowić drużynę von der Leyen. 

Oto oni:

RUMUNIA
Reprezentować ją ma w Komisji moja dawna koleżanka z europarlamentu  - Rovana Plumb. Była ministrem w trzech rządach w Bukareszcie, a do Brukseli wraca nie tylko dlatego, że była tu deputowaną do PE (2009-2014 i ponownie od lipca 2019), ale także dlatego, że w Brukseli studiowała (skądinąd także w Dublinie). Absolwentka politechniki w  Bukareszcie, ma też doktorat z ekonomii. Pracowała jako inżynier, dyrektor handlowy, a przez sześć lat kierowała też firmą… kosmetyczną. W polityce rumuńskiej kierowała Urzędem Ochrony Konsumentów. Ta socjalistka i ekswiceprzewodnicząca rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej była ministrem pracy, rodziny, ochrony socjalnej i osób starszych, a także ministrem do spraw funduszy europejskich. Owa 65-letnia polityk oskarżana jest o niejasności przy zakupie prywatnych nieruchomości. Ale tego typu niepolityczne zastrzeżenia są zgłaszane również na przykład do kandydatów z Hiszpanii czy Francji i Belgii.

SŁOWACJA
Jej kandydata -dotychczasowego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej (jednego z siedmiu zresztą) Marosza Szefczovicza dobrze znamy w Polsce – bo ten 53-letni absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych MGIMO (sic!) dobrze współpracował z polskim rządem jako komisarz zajmujący się energetyką. Ma szanse pobić swoisty rekord, bo jest wielce prawdopodobne, że będzie komisarzem po raz trzeci, a więc wyprzedzi w tej statystyce znanych i wpływowych Niemców, jak Guenther Verheugen czy inny  Guenther – Oettinger. Był ambasadorem Słowacji w Izraelu i przy UE, a  w KE miał aż trzy teki: edukacji, kultury i młodzieży (przez rok), do spraw administracji i stosunków międzyinstytucjonalnych (4 lata) oraz właśnie energetyki (ostatnie 5 lat). Ciekawostką jest, że pracę dyplomatyczną rozpoczął od pobytu w kraju niedawno zmarłego prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe. Politycznie związany z socjalistami – w poprzednich wyborach był nawet liderem listy słowackiej lewicy – SMER. Nominacja rządu w Bratysławie do KE i niemal pewność uzyskania po raz trzeci(!) stanowiska wiceszefa Komisji będzie dla niego osłodą po roku porażek: najpierw przegrał z Fransem Timmermansem prawybory w Partii Europejskich Socjalistów o funkcję „Spitzenkandidata” czyli kandydata na szefa KE, a następnie  nie powiodło mu się w wyborach prezydenckich na Słowacji, gdzie  w pierwszej turze uzyskał zaledwie 18,7% głosów, a  w drugiej zadecydowanie przegrał z liberałką Zuzanną Czaputovą, mając ostatecznie 41,6% głosów.

SŁOWENIA
Też ma być reprezentowana przez dyplomatę, 52-letniego Janeza Lenarczicza. Przez 5 lat pracował on przy ambasadzie Słowenii przy ONZ, potem był wiceministrem spraw zagranicznych i ministrem stanu w Kancelarii Premiera, ale też sekretarzem stanu do spraw stosunków z UE w rządzie w Lublanie. Obecnie wciąż jest jeszcze ambasadorem Słowenii przy Unii, a więc jak kiedyś Słowak Szefczowicz...

WĘGRY
Również wystawiły dyplomatę, do niedawna mojego kolegę z europarlamentu, Laszlo Trocsanyia, wybranego zresztą ponownie (a więc identyczna sytuacja, jak kandydatka z Rumunii). Początkowo naukowiec  w węgierskim odpowiedniku PAN-u, ale też praktykujący prawnik. Przez 7 lat pracował w dyplomacji, z  czego cztery był ambasadorem Węgier w … Belgii, a następnie we Francji. Przez trzy lata zasiadał w węgierskim odpowiedniku Trybunału Konstytucyjnego, a  później w trzecim i czwartym rządzie Orbana był ministrem sprawiedliwości.

BUŁGARIA
Ponownie wystawia moją kolejną koleżankę – europosłankę Mariję Gabriel. Ponownie – bo przez ostatnie dwa lata była bułgarskim komisarzem na miejsce Kristaliny Georgiewy, która kandydowała na Sekretarza Generalnego ONZ, a następnie wróciła do Banku Światowego, by od jesieni tego roku objąć funkcję szefa IMF – Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Marija równie bardzo sympatyczna, co bardzo szczupła, w Bułgarii obroniła licencjat z języka francuskiego, a we francuskim Bordeaux magisterium z politologii. Pracowała na uczelniach we Francji i w … Brukseli. W europarlamencie zasiadała w „mojej” Komisji Petycji. Cztery miesiące temu wybrano ją ponownie na europosłankę, ale mając chyba obiecaną po raz kolejny funkcję komisarza, zrezygnowała z mandatu. W KE zajmowała się gospodarką cyfrową.

CHORWACJA
Tak, tak - i  Zagrzeb uznał, że trzeba stawiać na europosłów: kandydatką tego kraju jest moja kolejna koleżanka europosłanka Dubravka Suica. Przez osiem lat pełniła funkcję burmistrza Dubrovnika. Europosłanką została, jak tylko jej kraj wszedł do UE w 2013 roku, aby obronić mandat rok później i w  maju 2019. Cztery razy wybierana do parlamentu czyli Zgromadzenia Chorwackiego, jednak tylko raz realnie sprawowała ten mandat, wcześniej skupiając się na kierowaniu jako burmistrz stolicą kraju. Ustawodawstwo chorwackie bowiem daje możliwość  łączenia funkcji samorządowej z mandatem posła krajowego i posła europejskiego. Pamiętam, jak dziś, gdy tłumaczyła mi w Brukseli, że w jej kraju kobiety całuje się w policzek dwa razy, a nie trzy, jak w Serbii…

CZECHY
Praga, mimo zmiany rządu, wystawia swoją dotychczasową  komisarz Verę Jourovą. Po odchowaniu dzieci skończyła filozofię w Pradze, a następnie prawo. Była wicedyrektorem miejskiego ośrodka kultury, a potem rzecznikiem prasowym samorządu w rodzinnym Trebicu. Początkowo była w partii socjaldemokratycznej, następnie przeniosła się do liberałów. Była wiceministrem i ministrem Rozwoju Regionalnego, ale zasłynęła bardziej z… aresztowania pod zarzutami korupcyjnymi. Po miesiącu zwolniona – potem dostała przyznane wyrokiem sądu odszkodowanie za pobyt w więzieniu. Z komisarzy Komisji Junckera miała najsłabiej wypaść na przesłuchaniach w 2014 roku.
Jej wystawienie potwierdza dość często stosowaną  zasadę : stawiania przez kraje naszego regionu na dotychczasowych komisarzy.
Za tydzień przedstawię Państwu pozostałych kandydatów na eurokomisarzy.
 
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (23.09.2019)

P.S. Parlament Europejski, a konkretnie Komisja Prawna odrzuciła kandydatury Rumunki i Węgra ...
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe