"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje uczestniczka znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestniczka znanego programu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje uczestniczka znanego programu. Miała zaledwie 47 lat.

Niepokojąca analiza ISW. Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje z ostatniej chwili
Niepokojąca analiza ISW. "Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje"

Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej brakuje amunicji, w związku z czym rosyjskie lotnictwo działa skutecznie i wspiera konsekwentne i szybkie sukcesy armii rosyjskiej m.in. w pobliżu miasta Czasiw Jar - pisze w sobotę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata z ostatniej chwili
Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata

Gorąco wokół Pałacu Buckingham. W ostatnim czasie media skoncentrowane były głownie na królu Karolu III i Kate Middleton ze względu na ich stan zdrowia. Tymczasem Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę.

Broń nuklearna w Polsce? Prezydent Duda: Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, to jesteśmy gotowi z ostatniej chwili
Broń nuklearna w Polsce? Prezydent Duda: Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, to jesteśmy gotowi

Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" prezydent Andrzej Duda.

Nie nadają się kompletnie. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Nie nadają się kompletnie". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

W pierwszym kwartale roku funkcjonariusze SG zatrzymali 119 osób zaangażowanych w organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu przez cudzoziemców granicy państwowej - przekazał PAP p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. 94 zatrzymanych to cudzoziemcy, a wśród nich 48 to obywatele Ukrainy.

Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari Wiadomości
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari

19 kwietnia 1997 r. w Warszawie zmarła Maria Wittek, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego.

Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

REKLAMA

"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe