"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz

 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz


 

Polecane
Emerytury
Stażowe