"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz

 

POLECANE
Tadeusz Duda odnaleziony martwy. Przeprowadzono sekcję zwłok z ostatniej chwili
Tadeusz Duda odnaleziony martwy. Przeprowadzono sekcję zwłok

W środę przeprowadzono sekcję zwłok podwójnego zabójcy ze Starej Wsi, 57-letniego Tadeusza Dudy – poinformowała PAP prokurator Magdalena Gosztyła z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. Trwa ustalanie skąd mężczyzna miał broń i czy w ukrywaniu się pomagały mu osoby trzecie.

Katalog państw inżynierów. Ich obywatele nie mogliby być przerzuceni do Polski z ostatniej chwili
Katalog państw "inżynierów". Ich obywatele nie mogliby być przerzuceni do Polski

Mariusz Błaszczak poinformował w Słubicach, że PiS złożył projekt ustawy, która pomoże polskiej Straży Granicznej zapobiegać przerzucaniu migrantów z niemieckiej strony granicy. Projekt przewiduje zakaz wjazdu dla obywateli poszczególnych państw. - Rozwiązanie jest proste. Nie wpuszczać migrantów z krajów, skąd pochodzi najwięcej "inżynierów".

Stopy procentowe w Polsce. RPP zaskakuje z ostatniej chwili
Stopy procentowe w Polsce. RPP zaskakuje

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła i obniżyła podstawową stopę procentową o 0,25 pkt proc. Główna stopa referencyjna spadła więc do poziomu 5 proc.

Wiadomości
Prof. Andrzej Nowak: „Chrońmy życie Karola Nawrockiego!” – stanowczy apel wobec kampanii nienawiści

„Trwa kampania nienawiści Tuska i Giertycha. Obrońmy Karola Nawrockiego przed zamachem, obrońmy Polskę przed zamachem” – tymi dramatycznymi słowami prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk, autor monumentalnych Dziejów Polski, ostrzega przed eskalacją politycznej przemocy i dehumanizacji przeciwników politycznych w debacie publicznej.

Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski z ostatniej chwili
Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski

Od maja 2025 roku Niemcy odesłały 1300 migrantów z granicy z Polską – poinformował niemiecki resort spraw wewnętrznych.

Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. podlaskiego. Nowe połączenia i bilety  z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. podlaskiego. Nowe połączenia i bilety 

Nowe trasy i promocyjna sprzedaż biletów - to wakacyjne oferty PKS Nova, spółki należącej do samorządu województwa podlaskiego. Mieszkańcy i turyści mogą do końca sierpnia skorzystać z połączeń do Gdańska z Suwałk i Białegostoku. Na czas wakacji została też uruchomiona specjalna linia autobusowa łącząca Białystok z najciekawszymi atrakcjami regionu. Dodatkowo w lecie będzie można kupić tzw. bilety "open".  

Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Koleje Śląskie uruchomiły linie S14 i S18 przez stację Pyrzowice Lotnisko, łącząc Gliwice i aglomerację z Katowice Airport – informuje Port lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Atak nożownika w Warszawie z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie

We wtorek przed północą restauracji luksusowego hotelu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie doszło do brutalnego ataku – informuje "Super Express".

Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji z ostatniej chwili
Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji

Małopolska policja potwierdziła autentyczność 10-sekundowego nagrania ukazującego zwłoki Tadeusza Dudy, poszukiwanego za podwójne zabójstwo w Starej Wsi pod Limanową.

Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego Wiadomości
Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego

Ryszard Kalisz postanowił pójść w ślady Romana Giertycha. Członek Państwowej Komisji Wyborczej, podobnie jak poseł KO nie uznaje wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego, stwierdzającej ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. - Taki już jestem - stwierdził.  

REKLAMA

"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz


 

Polecane
Emerytury
Stażowe