"Nie możemy zaprzeczać prawdzie". Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla zwróciła swój medal

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1988 r. szwedka Christina Doctare postanowiła oddać swój medal noblowski. Jak tłumaczy, jest to forma sprzeciwu wobec przyznania literackiego Nobla pisarzowi Peterowi Handke.
 "Nie możemy zaprzeczać prawdzie". Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla zwróciła swój medal
fot. screen YouTube / Haber Lütfen
Szwedzka dziennikarka w 1988 r. była jednym z laureatów uhonorowanych Noblem przyznanym Pokojowym Siłom ONZ „za ważny wkład w realizację jednego z podstawowych założeń ONZ”.

Doctare brała udział we wtorkowych protestach w Sztokholmie, które zorganizowano, aby sprzeciwić się decyzji Komitetu Noblowskiego o przyznaniu literackiej nagrody Nobla Peterowi Handke. – Póki żyję, będę świadczyła o tym, czego doświadczyłam w trakcie tej przerażającej wojny. Nie możemy zaprzeczać prawdzie o tych wydarzeniach – wyznała. Dodała, że „kiedyś była dumna ze Szwedzkiej Akademii, ale teraz czuje tylko wstyd i poczucie winy”. Zaraz po przyznaniu Nobla Handkemu, gazety rozpisywały się na temat jego poglądów dotyczących wojen w Jugosławii w latach 90. Austriak jest oskarżany o gloryfikowanie serbskich zbrodni wojennych. Media wypominają Handkemu m.in. zaprzeczanie masakrze w muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r.

Zdaniem Handkego to muzułmanie mieli dokonać masakry, po czym obwinić Serbów. Austriak miał również porównywać los Serbów do Żydów podczas Holokaustu — jak się okazuje, przepraszał później za te słowa.

Laureat tegorocznej nagrody Nobla był także znany z bliskiej znajomości z prezydentem Serbii Slobodanem Miloseviciem, oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii o wywołanie konfliktów w Kosowie, Chorwacji oraz Bośni. Handke przemawiał nawet na pogrzebie serbskiego przywódcy w 2006 r.

Zaraz po przyznaniu Nobla dla Handkego zareagował także albański minister spraw zagranicznych Gent Cakaj, który przyznał, że „jest przerażony przyznaniem literackiego Nobla osobie negującej ludobójstwo”. Jeszcze ostrzej wyraził się albański premier Edi Rama: „Nigdy nie myślałem, że będę chciał wymiotować z powodu nagrody Nobla. Brak wstydu staje się normalną częścią rzeczywistości”.

Źródło: n1info.com/onet.pl
kpa


Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?
Tygodnik

Opinie

Popkultura