Maurycy Zawilski: Sienkiewicz – ład w dobie chaosu

W czasach „płynnej ponowoczesności”, dekonstrukcji, prowokacji twórczych, chaosu etycznego i wszelkich nihilizmów w sztuce i literaturze, lektura klasycznych dzieł wielkich twórców poprzednich epok jest jak łyk świeżego powietrza, jak przywrócenie ładu i właściwego porządku rzeczy. Takie odczucia towarzyszyły mi gdy niedawno powróciłem do klasycznych dzieł Sienkiewicza.
 Maurycy Zawilski: Sienkiewicz – ład w dobie chaosu
/ Wikipedia domena publiczna
Henryk Sienkiewicz był dawniej i jest nadal jednym z najbardziej znienawidzonych pisarzy przez lewicowo-liberalny salon. Pomimo tego, że zazwyczaj środowisko to stawiało i stawia pisarzowi najróżniejsze zarzuty, powody krytyki są według mnie zupełnie inne i tak naprawdę dotyczą faktu, że twórczość pisarza jest zanurzona w chrześcijańskim (a ściśle: katolickim) postrzeganiu świata.   

Quo vadis, bodaj najbardziej znana na świecie jego powieść, pośród wielu wspaniałych walorów jest tak naprawdę solidnym wykładem podstawowych prawd naszej wiary. A poprzez fakt, że w powieści poznaje ją Marek Winicjusz, patrycjusz i poganin, czytelnik ma wrażenie odkrywania chrześcijaństwa razem z nim, jako czegoś nowego, świeżego i fenomenalnego. Możemy się przekonać jak wiele nowego wniosła wiara Chrystusa w świat i jak bardzo ten świat przemieniła. Quo vadis można polecać każdemu, kto poszukuje wiary, kto jest zagubiony.

Odświeżona po latach lektura Pana Wołodyjowskiego uzmysłowiła mi, że niesłusznie traktuje się tę ostatnią część Trylogii jako gorszą. Pan Wołodyjowski niesie w sobie ogromną moc ideowego przesłania, ukazując Polskę jako przedmurze chrześcijaństwa w walce z agresywnym islamem. Bohaterowie powieści, zwłaszcza Pan Michał – uosobienie etosu chrześcijańskiego rycerza, mają w sobie wiarę, pewność i niezłomność. Jakże to ważne w naszych czasach, gdy kwestionuje się wszystko co najistotniejsze, co stanowi fundamenty naszego życia. Obrona Kamieńca Podolskiego, wspaniały opis zwycięstwa pod Chocimiem, śluby Michała Wołodyjowskiego przed Najświętszym Sakramentem w katedrze kamienieckiej, heroizm polskiego rycerstwa jako obrońców Maryi, pogrzeb Małego Rycerza – to najpiękniejsze i najbardziej wzruszające fragmenty powieści. A do tego miłość, ojcowskie, matczyne czy przyjacielskie więzi łączące głównych bohaterów, mają w sobie to ciepło, szczerość i dobro, które przyciąga czytelnika. Wreszcie świetnie oddany klimat kresowych rubieży oraz egzotyki Wschodu w połączeniu z humorem Zagłoby, stojącym w poprzek współczesnej nam poprawności politycznej.

Potop, gigantyczny fresk o losach Rzeczpospolitej zalanej wojskami szwedzkimi (i moskiewskimi), obrazuje kształtowanie się, pod wpływem klęsk zadawanych przez heretyckich i schizmatyckich agresorów, silnej tożsamości polskiej, opartej o wiarę katolicką. Potop jest powieścią na wskroś katolicką. Nie decyduje o tym jedynie centralna w powieści obrona Jasnej Góry, ale też a może przede wszystkim zwyczajne, codzienne gesty, słowa i system wartości głównych bohaterów. Oleńka Billewiczówna nie tylko modli się i odmawia różaniec, ale ratuje Kmicica wtedy gdy ten bliski zasiekania przez Butrymów po spaleniu Wołmontowiczów, godzi się na śmierć i potępienie (Diabli po mą duszę!... Dobrze!). Zbiorowy bohater: szlachecka Lauda, tak wspaniale przedstawiona w powieści, jest zanurzona w katolickim postrzeganiu świata. Obrazuje to poruszająca końcowa scena Mszy św. w upickim kościele: Lecz ksiądz także był wzruszony i gdy pierwszy raz zwrócił się do ludu mówiąc: Dominus vobiscum! — głos mu drgał; gdy zaś przyszło do Ewangelii i wszystkie szable naraz wysunęły się z pochew na znak, że Lauda zawsze gotowa wiary bronić, a w kościele stało się aż jasno od stali, to ledwie mógł odśpiewać Ewangelię.
            

Zagłoba, jeden z najważniejszych bohaterów Trylogii, nie może być redukowany do jego rubaszności, zamiłowania do dobrych trunków i sprytu. Zagłoba ma w sobie polską duszę: dobre serce (ojcowskie), jest wyrazicielem szlacheckiego (sarmackiego) etosu, nie tylko w jego wadach, ale przede wszystkim w zaletach – umiłowaniu wolności i kulturze republikańskiej, odnoszącej się do tradycji rzymskich (np. doskonała znajomość łaciny). Zagłoba wyraża najważniejsze narodowe przesłanie Trylogii, bywa głosem samego Sienkiewicza. Przekonując Ketlinga pochodzącego ze Szkocji, by obrał sobie Polskę jako nową ojczyznę, stwierdza: Dalekie to są i zamorskie kraje, a tu jakoś przystojniej człowiekowi żyć.

Jego mowa w finale Potopu jest tak naprawdę skierowana do czytelników żyjących w zniewolonej Polsce: Mości panowie! na cześć onych przyszłych pokoleń! Niechże im Bóg błogosławi i pozwoli ustrzec tej spuścizny, którą im odrestaurowaną naszym trudem, naszym potem i naszą krwią zostawujem. Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis przy boskich auxiliach podnieść nie można.

Pisarz nie owijał w bawełnę. Miał odwagę nazwać repertuar warszawskich teatrów jako: ruja i poróbstwo, za co spadły na niego gromy ze strony m. in. postępowej inteligencji. W zapomnianej już nieco powieści Wiry zobrazował destrukcyjny charakter socjalistycznej rewolucji lat 1905-1907. 

Dla Sienkiewicza etos chrześcijański jest najważniejszym punktem odniesienia. I na tym gruncie zbudowany jest patriotyzm i miłość ojczyzny. Sienkiewicz uwzniośla czystość, dziewiczość, szlachetność uczuć. I chyba to właśnie jest źródłem agresji przeciwko jego twórczości także dziś. Kpiny i rechot z tych wartości, znane niestety bardzo dobrze współcześnie (zwłaszcza po 10 kwietnia 2010 r.) najczęściej mają swoje źródło tam, gdzie zawsze: grzech i bród nienawidzi dobra i czystości, choć swą nienawiść może przyoblekać w najróżniejsze inteligentne formułki.

Korzystałem z: Krzysztof Masłoń, Henryk Sienkiewicz. Śladami polskości.   

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale Wiadomości
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale

USA chce zakazać chińskiego TikToka. Biden już podpisał ustawę, która zmusza aplikację z Azji do sprzedaży swoich udziałów. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się nowej legislacji, okazuje się, że wcale chyba nie o TikToka chodzi – Amerykanie powinni znowu bać się o swoją wolność.

Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji Wiadomości
Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr Jan Kocoń wraz z T. Feridanem oraz P. Kazienko przeprowadził badanie pozwalające ogromnym modelom językowym na samodzielną identyfikację luk w wiedzy i autonomiczne uczenie się. To jest filar AI.

Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ z ostatniej chwili
Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Piosenkarka ogłosiła, że jeśli wygra 14. edycję "Tańca z Gwiazdami", to w 2026 roku weźmie udział w krajowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią

Ostatnio media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Telewizja Republika wyprzedziła TVN24 z ostatniej chwili
Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Dobre wiadomości dla Telewizji Republika. Kilka dni temu dziennikarz Tomasz Sakiewicz informował w mediach społecznościowych, że nawet pięć programów stacji biło na głowę pod względem oglądalności TVN24. Teraz ujawniono więcej szczegółów.

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej Wiadomości
Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.

Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- Niestety mamy złe wieści. Znowu palą się połoniny. Tym razem na Krzemieniu i w rejonie Kopy Bukowskiej. Nasi ratownicy pomagają w przewożeniu strażaków - przekazało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady. Wiadomo, że w gaszenie pożaru zaangażowało się wiele oddziałów służb.

Niepokojący komunikat NATO z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat NATO

NATO wydało komunikat. Poinformowano o szkodliwym działaniu na terenie sojuszu.

Gdzie jest minister? Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć z ostatniej chwili
"Gdzie jest minister?" Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć

Aleksandr Łukaszenka, który lubi pokazywać, że jest autorytetem mającym wszystko pod kontrolą, odwiedził obwód mohylewski. Przywódca chcąc pokazać, że jego rozkazom nie można się oprzeć, wydał polecenie białoruskiemu ministrowi rolnictwa. Ten ku zaskoczeniu zgromadzonych ukląkł i nagle zaczął grzebać w ziemi.

REKLAMA

Maurycy Zawilski: Sienkiewicz – ład w dobie chaosu

W czasach „płynnej ponowoczesności”, dekonstrukcji, prowokacji twórczych, chaosu etycznego i wszelkich nihilizmów w sztuce i literaturze, lektura klasycznych dzieł wielkich twórców poprzednich epok jest jak łyk świeżego powietrza, jak przywrócenie ładu i właściwego porządku rzeczy. Takie odczucia towarzyszyły mi gdy niedawno powróciłem do klasycznych dzieł Sienkiewicza.
 Maurycy Zawilski: Sienkiewicz – ład w dobie chaosu
/ Wikipedia domena publiczna
Henryk Sienkiewicz był dawniej i jest nadal jednym z najbardziej znienawidzonych pisarzy przez lewicowo-liberalny salon. Pomimo tego, że zazwyczaj środowisko to stawiało i stawia pisarzowi najróżniejsze zarzuty, powody krytyki są według mnie zupełnie inne i tak naprawdę dotyczą faktu, że twórczość pisarza jest zanurzona w chrześcijańskim (a ściśle: katolickim) postrzeganiu świata.   

Quo vadis, bodaj najbardziej znana na świecie jego powieść, pośród wielu wspaniałych walorów jest tak naprawdę solidnym wykładem podstawowych prawd naszej wiary. A poprzez fakt, że w powieści poznaje ją Marek Winicjusz, patrycjusz i poganin, czytelnik ma wrażenie odkrywania chrześcijaństwa razem z nim, jako czegoś nowego, świeżego i fenomenalnego. Możemy się przekonać jak wiele nowego wniosła wiara Chrystusa w świat i jak bardzo ten świat przemieniła. Quo vadis można polecać każdemu, kto poszukuje wiary, kto jest zagubiony.

Odświeżona po latach lektura Pana Wołodyjowskiego uzmysłowiła mi, że niesłusznie traktuje się tę ostatnią część Trylogii jako gorszą. Pan Wołodyjowski niesie w sobie ogromną moc ideowego przesłania, ukazując Polskę jako przedmurze chrześcijaństwa w walce z agresywnym islamem. Bohaterowie powieści, zwłaszcza Pan Michał – uosobienie etosu chrześcijańskiego rycerza, mają w sobie wiarę, pewność i niezłomność. Jakże to ważne w naszych czasach, gdy kwestionuje się wszystko co najistotniejsze, co stanowi fundamenty naszego życia. Obrona Kamieńca Podolskiego, wspaniały opis zwycięstwa pod Chocimiem, śluby Michała Wołodyjowskiego przed Najświętszym Sakramentem w katedrze kamienieckiej, heroizm polskiego rycerstwa jako obrońców Maryi, pogrzeb Małego Rycerza – to najpiękniejsze i najbardziej wzruszające fragmenty powieści. A do tego miłość, ojcowskie, matczyne czy przyjacielskie więzi łączące głównych bohaterów, mają w sobie to ciepło, szczerość i dobro, które przyciąga czytelnika. Wreszcie świetnie oddany klimat kresowych rubieży oraz egzotyki Wschodu w połączeniu z humorem Zagłoby, stojącym w poprzek współczesnej nam poprawności politycznej.

Potop, gigantyczny fresk o losach Rzeczpospolitej zalanej wojskami szwedzkimi (i moskiewskimi), obrazuje kształtowanie się, pod wpływem klęsk zadawanych przez heretyckich i schizmatyckich agresorów, silnej tożsamości polskiej, opartej o wiarę katolicką. Potop jest powieścią na wskroś katolicką. Nie decyduje o tym jedynie centralna w powieści obrona Jasnej Góry, ale też a może przede wszystkim zwyczajne, codzienne gesty, słowa i system wartości głównych bohaterów. Oleńka Billewiczówna nie tylko modli się i odmawia różaniec, ale ratuje Kmicica wtedy gdy ten bliski zasiekania przez Butrymów po spaleniu Wołmontowiczów, godzi się na śmierć i potępienie (Diabli po mą duszę!... Dobrze!). Zbiorowy bohater: szlachecka Lauda, tak wspaniale przedstawiona w powieści, jest zanurzona w katolickim postrzeganiu świata. Obrazuje to poruszająca końcowa scena Mszy św. w upickim kościele: Lecz ksiądz także był wzruszony i gdy pierwszy raz zwrócił się do ludu mówiąc: Dominus vobiscum! — głos mu drgał; gdy zaś przyszło do Ewangelii i wszystkie szable naraz wysunęły się z pochew na znak, że Lauda zawsze gotowa wiary bronić, a w kościele stało się aż jasno od stali, to ledwie mógł odśpiewać Ewangelię.
            

Zagłoba, jeden z najważniejszych bohaterów Trylogii, nie może być redukowany do jego rubaszności, zamiłowania do dobrych trunków i sprytu. Zagłoba ma w sobie polską duszę: dobre serce (ojcowskie), jest wyrazicielem szlacheckiego (sarmackiego) etosu, nie tylko w jego wadach, ale przede wszystkim w zaletach – umiłowaniu wolności i kulturze republikańskiej, odnoszącej się do tradycji rzymskich (np. doskonała znajomość łaciny). Zagłoba wyraża najważniejsze narodowe przesłanie Trylogii, bywa głosem samego Sienkiewicza. Przekonując Ketlinga pochodzącego ze Szkocji, by obrał sobie Polskę jako nową ojczyznę, stwierdza: Dalekie to są i zamorskie kraje, a tu jakoś przystojniej człowiekowi żyć.

Jego mowa w finale Potopu jest tak naprawdę skierowana do czytelników żyjących w zniewolonej Polsce: Mości panowie! na cześć onych przyszłych pokoleń! Niechże im Bóg błogosławi i pozwoli ustrzec tej spuścizny, którą im odrestaurowaną naszym trudem, naszym potem i naszą krwią zostawujem. Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis przy boskich auxiliach podnieść nie można.

Pisarz nie owijał w bawełnę. Miał odwagę nazwać repertuar warszawskich teatrów jako: ruja i poróbstwo, za co spadły na niego gromy ze strony m. in. postępowej inteligencji. W zapomnianej już nieco powieści Wiry zobrazował destrukcyjny charakter socjalistycznej rewolucji lat 1905-1907. 

Dla Sienkiewicza etos chrześcijański jest najważniejszym punktem odniesienia. I na tym gruncie zbudowany jest patriotyzm i miłość ojczyzny. Sienkiewicz uwzniośla czystość, dziewiczość, szlachetność uczuć. I chyba to właśnie jest źródłem agresji przeciwko jego twórczości także dziś. Kpiny i rechot z tych wartości, znane niestety bardzo dobrze współcześnie (zwłaszcza po 10 kwietnia 2010 r.) najczęściej mają swoje źródło tam, gdzie zawsze: grzech i bród nienawidzi dobra i czystości, choć swą nienawiść może przyoblekać w najróżniejsze inteligentne formułki.

Korzystałem z: Krzysztof Masłoń, Henryk Sienkiewicz. Śladami polskości.   


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe