Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Sebastian Fabijański: W "Psach 3" zagrałem dla Pasikowskiego

W „Psach” zagrałem dla samego Władysława Pasikowskiego. Nie było dla mnie ważne, czy to będzie mała czy duża rola. (…) Pan Władysław pracuje bardzo konkretnie. Jest bardzo dobrze przygotowany. Wie dokładnie, czego chce. Ponoć Pan Władysław chce, żebym zagrał u niego w kolejnym filmie. To znaczy, że nasze spotkanie czymś zaowocowało. Cieszę się, że mam zaufanie Legendy – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” mówi nam Sebastian Fabijański, aktor, który wystąpił m.in. w trzeciej części Psów.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" Sebastian Fabijański: W "Psach 3" zagrałem dla Pasikowskiego
/ foto. TS


Popularny aktor zdradza Bartkowi Boruciakowi również kilka szczegółów na temat hip-hopowej płyty, którą nagrał wspólnie z O.S.T.R.-em.

– Czy to będzie kij w mrowisko? Nie wiem. Może ktoś z tzw. szołbiznesu się poczuje urażony. Ludzie z głową na karku raczej nie powinni się sadzić do mnie, bo coś tam nawinąłem. Bajek tam nie opowiadam, więc jeśli ktoś poczuję się dotknięty, to znaczy, że trafiłem. I dobrze. A poza tym ten szołbiznes to… wielkie otwarcie parasola w dupie. Nie toleruję szołbiznesu opartego wyłącznie na konsumpcjonizmie.

 
O trudnych relacjach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich z dr. Krzysztofem Kawęckim, politologiem, rozmawiają Jakub Pacan i Agnieszka Żurek.

Mamy asymetrię w relacjach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Rząd polski nieustannie powtarza, że dobre relacje z Izraelem to jeden z priorytetów naszej polityki zagranicznej, tymczasem wypowiedzi i działania polityków izraelskich i władz tego kraju rozmijają się z wypowiedziami polskiego rządu. Na początku ubiegłego roku premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z Niemcami podczas Holocaustu. Ambasador Izraela Anna Azari zdementowała tę wypowiedź, ale p.o. minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział, że premier Izraela wyraził się jasno: „jak każdy Żyd mogę powiedzieć, że nie zapomnimy i nie przebaczymy, było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami”. To charakterystyczne stosowanie dialektyki heglowskiej przez stronę izraelską

– mówi nam dr Kawęcki.

M.in. na pytanie czy w kontekście tego, co się wydarzy w Jerozolimie, mamy do czynienia ze zbliżeniem rosyjsko-izraelskim – w rozmowie z Cezarym Krysztopą odpowiada prof. Marek Jan Chodakiewicz.

– Trochę inaczej. To zbliżenie już się dzieje od dłuższego czasu. Netanjahu jeździ do Moskwy częściej niż do Waszyngtonu. Dzieje się to z kilku powodów. USA dość kiepsko sobie radzą na Bliskim Wschodzie. W związku z tym na te tereny powróciła Rosja, szczególnie aby wesprzeć swojego klienta Baszara al-Asada. Obama na to zezwolił, nie zrozumiał, że udział Kremla odwróci fortuny wojny. Już Asada spisano na straty, a tutaj nastąpiła rezurekcja. Jest o krok od zwycięstwa, dzięki Putinowi. Tak więc Izrael trzeźwo rozpoznał nowe realia geopolityczne i stara się zabezpieczyć, ponieważ Asad jest jednym z największych wrogów państwa żydowskiego w regionie.

 

Marcin Koziestański rozmawia z Marianem Królem, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność",
 

– Myślę, że mamy te same bolączki co w całym kraju. Mamy różnego rodzaju problemy w zakładach pracy. Niektórzy pracodawcy ciągle utrudniają działalność związkową. Staramy się skutecznie oddziaływać na to i przełamywać te złe sytuacje. Sukcesem jest to, o czym już wspominałem, że utrzymujemy poziom uzwiązkowienia, pomimo tego, że działamy na terenie województwa, które osiąga najniższy dochód PKB na jednego mieszkańca. Z racji niskich zarobków nasza młodzież poszukuje zatrudnienia w innych miejscach w kraju.

 
W numerze również m.in.:
  • "Pożar buszu i skwapliwi celebryci" Waldemar Żyszkiewicz o pożarach w Australii
  • "Trzech panów w Moskwie, czyli zmiany na Kremlu", Paweł Pietkun o zmianach politycznych w Rosji
  • "Berlin to nie Dayton" Teresa Wójcik o berlińskiej konferencji w sprawie Libii
  • "Exit to wyjście z niewoli" Agnieszka Żurek rozmawia z Maciejem Sikorskim, założycielem oraz aktorami Teatru Exit
  • "Opowieść detektywa" Sebastian Pytel recenzuje film "Osierocony Brooklyn"
  • "Rzeź i zapomniana rewolucja" Leszek Masierak o rewolucji 1905 r.
  • "Prezydent i premier wśród twardych ludzi Solidarności" Mateusz Kosiński o wizycie prezydenta i premiera na Karczmie Piwnej Śląsko-Dąbrowskiej S.Najnowszy numer "TS" (05/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe