[Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?

Kiedy Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską, odzyskało niepodległość narodową. Brytyjczycy mają nowe możliwości korzystania z naturalnych uprawnień, które zostały zmniejszone lub wyeliminowane przez członkostwo w UE. To w USA zyskuje aprobatę. Są głosy, że w USA republikanie – nie tylko prezydent Trump – byliby radzi z rozpadu Unii Europejskiej. Czy scenariusz „wyjścia” jest możliwy dla innych państw UE? Jeśli tak, to kto będzie następny po Brytyjczykach? M.in. na te pytania odpowie najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 [Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?
/ fot. TS


Teresa Wójcik pyta „Brexit. Kto następny?”

Największą sensację wywołał Farage, gdy dodał, że za przykładem Londynu najwcześniej pójdą Włochy, Dania i Polska. Ewentualnie jeszcze Szwecja, nie znalazły się wśród tych państw Węgry.Te cztery państwa właśnie miałyby ku temu najbardziej uzasadnione powody. Farage nie upiera się przy kolejności, ale w Parlamencie Europejskim mówił najwięcej o Polsce. O tym, że „przed trzydziestu laty w Polsce władzę mieli komuniści, a teraz rządzi Bruksela”, co dla wielu Polaków realnie niewiele różni się od systemu, od którego uwolniono się po wielu latach. „Myślę, że sposób, w jaki Polacy są upominani, wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich jednak dużo więcej niż mogą znieść, biorąc pod uwagę ich trudną i skomplikowaną historię” – podkreślił Farage (wg transmisji NBC).




O mrocznej stronie brexitu, czyli problemach Polaków w Anglii pisze Paweł Pietkun 
 

Brytyjskie i światowe media – zapewne również część polskich – jeszcze nie raz sięgną do trwającego właśnie brexitu, który formalnie zaczął się z ostatnim dniem stycznia. Są jednak obszary, do których sięgać będą niechętnie. Przede wszystkim dlatego, że pokazują Brytyjczyków jako społeczeństwo rasistowskie i zamknięte, choć sami Brytyjczycy wolą mówić o sobie inaczej. Gros ofiar tego rasizmu to Polacy, z których wielu do Polski już nigdy nie wróci.



Z Krzysztofem Sobolewskim, szefem Komitetu Wykonawczego PiS rozmawia Jakub Pacan

– W kwestiach drażliwych czy szczególnie delikatnych kierujemy się tym, co powie Prezes Jarosław Kaczyński. To działa z automatu i nie ma tu odstępstw. Tajemnica skuteczności naszej komunikacji tkwi również w bezpośrednich kontaktach z wyborcami. W 2013 roku mieliśmy ponad tysiąc spotkań. Nasi burmistrzowie, wójtowie i posłowie są uczulani na odbywanie jak największej liczby spotkań. W 2012 roku mieliśmy założenie dotarcia do każdego sołectwa, każdej parafii i zrealizowaliśmy je

– mówi nam polityk. 


Patryk Vega w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem dokonuje rozliczenia z filmem „Polityka”.

Zrobiłem ten film, goniąc za pieniędzmi. Robiąc ten film, chciałem sięgnąć do portfeli ludzi, a nie do ich serc. To był błąd. Nie możesz robić filmów, które ciebie nie interesują. Jeśli nie jesteś tym zainteresowany, to jak masz zainteresować innych ludzi. Byłem ostatnią osobą, która powinna się brać za film o polityce. Będąc człowiekiem, który był tylko raz na wyborach w wieku 18 lat. I obojętne, kto jest u władzy. Nie byłem odpowiednią osobą do tego, żeby zabierać się za taki film

– przyznaje reżyser. 


O sukcesach Solidarności na Podkarpaciu Marcinowi Koziestańskiemu  opowiada Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ

W Regionie Rzeszowskim w tej chwili bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój związku. Nasz Dział Rozwoju zatrudnia dwie osoby i dzięki ich aktywności mamy spore sukcesy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało nam się stworzyć kilka nowych organizacji związkowych, chociażby w placówkach kultury, handlu i usługach czy zakładach budżetowych. Próbujemy dotrzeć do pracowników również w zakładach przemysłowych.



W numerze również m.in.:
  • Teresa Wójcik "F-35 - szansa i wyzwanie"
  • Jakub Pacan rozmawia z kpt. Konradem Wierzbickim, rzecznikiem prasowym Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki 
  • Wywiad Agnieszki Żurek z Kają Godek, prezes Fundacji Życie i Rodzina 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Toreadorzy Hitlera i inni" 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Nieoszlifowane diamenty" 
  • Mateusz Kosiński w tekście "Czar zaklęty w cegle" opisuje katowicki Nikiszowiec 
  • "Jedyna taka Armia" Agnieszka Żurek o AK 
  • Leszek Masierak "Straszne preludium" o pierwszym użyciu bojowego gazu pod Bolimowem



Najnowszy numer "TS" (07/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat

Nowe informacje ws. zdrowia króla Karola III. Monarcha sam zabrał głos, ujawniając, jakie ma przemyślenia dotyczące choroby.

Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza pilne
Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza

Socjolog z UW prof. Jacek Raciborski w komentarzu dla portalu Onet wyraził opinię, że nie byłoby nic szokującego w tym, gdyby to jednak Karol Nawrocki wygrał pierwszą rundę wyborów prezydenckich.

Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie Wiadomości
Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie

Jak się okazało, program mający na celu wspieranie turystyki w województwie podlaskim wzbudził tak ogromne zainteresowanie, że zdecydowanie przekroczył oczekiwania organizatorów oraz możliwości techniczne systemu generowania bonów. W ciągu doby po uruchomieniu na stronie zarejestrowano 16,5 mln odsłon.

Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo z ostatniej chwili
Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo

W wypadku samochodowym w miejscowości Tabor pod Otwockiem zginął norweski multimilioner. Jego samochód marki Jaguar uderzył w drzewo. Hakon Vigner Lindal Olaisen był współwłaścicielem firmy Nova Sea. 

Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego tylko u nas
Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego

Ostatnia inwentaryzacja niemieckich lasów miała miejsce w 2022 roku. Krótko po tym w powstał raport o stanie lasów z 2023 roku. Dane zawarte w tych dwóch analizach wskazują, że Niemcy mają obecnie około 11,5 miliona hektarów lasów, co odpowiada około 32% całkowitej powierzchni tego kraju.

Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki Wiadomości
Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki

Od 1 maja NFZ zmienia zasady monitorowania kolejek do specjalistów. Od tego dnia poradnie neurologii i urologii, które realizują świadczenia z pieniędzy publicznych, muszą prowadzić harmonogramy dostępnych terminów wizyt. Od 15 maja dołączą do nich także poradnie nefrologii i okulistyki.

Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin gorące
Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin

Jak poinformował w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski, do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce może dojść przed szczytem NATO w Hadze. Szczyt NATO zaplanowany jest na 24–25 czerwca.

16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji z ostatniej chwili
16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji

Policja wytypowała podejrzanego o zamordowanie 16-latki z Mławy. Jest nim 17-latek, którego zatrzymano w Grecji. Ma trafić do Polski w ciągu najbliższych tygodni i usłyszeć zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji? polityka
AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji?

Niemiecki kontrwywiad (BfV) zaklasyfikował w piątek partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) jako organizację ekstremistyczną, która zagraża demokracji.

Uwaga na radziecki statek kosmiczny. Wkrótce spadnie na ziemię półtonowy obiekt z ostatniej chwili
Uwaga na radziecki statek kosmiczny. Wkrótce spadnie na ziemię półtonowy obiekt

Radziecki statek kosmiczny Kosmos 482, który w latach 70. miał wylądować na Wenus, wkrótce spadnie w niekontrolowany sposób na Ziemię – podała w piątek agencja AP. Naukowcy szacują, że ważąca pół tony sonda wejdzie w atmosferę ziemską ok. 10 maja.

REKLAMA

[Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?

Kiedy Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską, odzyskało niepodległość narodową. Brytyjczycy mają nowe możliwości korzystania z naturalnych uprawnień, które zostały zmniejszone lub wyeliminowane przez członkostwo w UE. To w USA zyskuje aprobatę. Są głosy, że w USA republikanie – nie tylko prezydent Trump – byliby radzi z rozpadu Unii Europejskiej. Czy scenariusz „wyjścia” jest możliwy dla innych państw UE? Jeśli tak, to kto będzie następny po Brytyjczykach? M.in. na te pytania odpowie najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 [Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?
/ fot. TS


Teresa Wójcik pyta „Brexit. Kto następny?”

Największą sensację wywołał Farage, gdy dodał, że za przykładem Londynu najwcześniej pójdą Włochy, Dania i Polska. Ewentualnie jeszcze Szwecja, nie znalazły się wśród tych państw Węgry.Te cztery państwa właśnie miałyby ku temu najbardziej uzasadnione powody. Farage nie upiera się przy kolejności, ale w Parlamencie Europejskim mówił najwięcej o Polsce. O tym, że „przed trzydziestu laty w Polsce władzę mieli komuniści, a teraz rządzi Bruksela”, co dla wielu Polaków realnie niewiele różni się od systemu, od którego uwolniono się po wielu latach. „Myślę, że sposób, w jaki Polacy są upominani, wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich jednak dużo więcej niż mogą znieść, biorąc pod uwagę ich trudną i skomplikowaną historię” – podkreślił Farage (wg transmisji NBC).




O mrocznej stronie brexitu, czyli problemach Polaków w Anglii pisze Paweł Pietkun 
 

Brytyjskie i światowe media – zapewne również część polskich – jeszcze nie raz sięgną do trwającego właśnie brexitu, który formalnie zaczął się z ostatnim dniem stycznia. Są jednak obszary, do których sięgać będą niechętnie. Przede wszystkim dlatego, że pokazują Brytyjczyków jako społeczeństwo rasistowskie i zamknięte, choć sami Brytyjczycy wolą mówić o sobie inaczej. Gros ofiar tego rasizmu to Polacy, z których wielu do Polski już nigdy nie wróci.



Z Krzysztofem Sobolewskim, szefem Komitetu Wykonawczego PiS rozmawia Jakub Pacan

– W kwestiach drażliwych czy szczególnie delikatnych kierujemy się tym, co powie Prezes Jarosław Kaczyński. To działa z automatu i nie ma tu odstępstw. Tajemnica skuteczności naszej komunikacji tkwi również w bezpośrednich kontaktach z wyborcami. W 2013 roku mieliśmy ponad tysiąc spotkań. Nasi burmistrzowie, wójtowie i posłowie są uczulani na odbywanie jak największej liczby spotkań. W 2012 roku mieliśmy założenie dotarcia do każdego sołectwa, każdej parafii i zrealizowaliśmy je

– mówi nam polityk. 


Patryk Vega w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem dokonuje rozliczenia z filmem „Polityka”.

Zrobiłem ten film, goniąc za pieniędzmi. Robiąc ten film, chciałem sięgnąć do portfeli ludzi, a nie do ich serc. To był błąd. Nie możesz robić filmów, które ciebie nie interesują. Jeśli nie jesteś tym zainteresowany, to jak masz zainteresować innych ludzi. Byłem ostatnią osobą, która powinna się brać za film o polityce. Będąc człowiekiem, który był tylko raz na wyborach w wieku 18 lat. I obojętne, kto jest u władzy. Nie byłem odpowiednią osobą do tego, żeby zabierać się za taki film

– przyznaje reżyser. 


O sukcesach Solidarności na Podkarpaciu Marcinowi Koziestańskiemu  opowiada Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ

W Regionie Rzeszowskim w tej chwili bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój związku. Nasz Dział Rozwoju zatrudnia dwie osoby i dzięki ich aktywności mamy spore sukcesy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało nam się stworzyć kilka nowych organizacji związkowych, chociażby w placówkach kultury, handlu i usługach czy zakładach budżetowych. Próbujemy dotrzeć do pracowników również w zakładach przemysłowych.



W numerze również m.in.:
  • Teresa Wójcik "F-35 - szansa i wyzwanie"
  • Jakub Pacan rozmawia z kpt. Konradem Wierzbickim, rzecznikiem prasowym Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki 
  • Wywiad Agnieszki Żurek z Kają Godek, prezes Fundacji Życie i Rodzina 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Toreadorzy Hitlera i inni" 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Nieoszlifowane diamenty" 
  • Mateusz Kosiński w tekście "Czar zaklęty w cegle" opisuje katowicki Nikiszowiec 
  • "Jedyna taka Armia" Agnieszka Żurek o AK 
  • Leszek Masierak "Straszne preludium" o pierwszym użyciu bojowego gazu pod Bolimowem



Najnowszy numer "TS" (07/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe