Jest akt oskarżenia ws. znieważenia pomnika ks. Jankowskiego. Sprawcom grozi do 5 lat więzienia

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku zakończyła postępowanie w sprawie znieważenia i uszkodzenia pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego.
 Jest akt oskarżenia ws. znieważenia pomnika ks. Jankowskiego. Sprawcom grozi do 5 lat więzienia
/ KK NSZZ "Solidarność"
Do zdarzenia doszło w nocy 21 lutego 2019 roku w Gdańsku.

Około godz. 03:00 funkcjonariusze Policji zostali telefonicznie powiadomieni o przewróceniu stojącego niedaleko Parafii p. w. Św. Brygidy w Gdańsku pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego.

W zdarzeniu brało udział trzech mężczyzn.  Po podważeniu cokołu pomnika oraz założeniu na szyję postaci pętli, ciągnęli pomnik do momentu jego upadku na wcześniej przygotowane opony samochodowe.  Na leżącym pomniku ułożyli strój ministranta oraz dziecięcą bieliznę.  Uszkodzeniu uległo mocowanie pomnika poprzez  wyrwanie  dwóch kotw i wygięcie dwóch kotw. Deformacji uległa podstawa pomnika. Powstały również widoczne  ślady po linie. Łączna wartość szkody  wyniosła 30 tysięcy złotych.

Mężczyźni zostali zatrzymani.

Przebieg zdarzenia został  nagrany przez obecnych na miejscu dziennikarzy. Nagranie to zostało zabezpieczone dla potrzeb postępowania.

Mężczyznom zarzucono popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa z art. 288 § 1 k.k. w zb. z art. 261 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k. Uznano również, że czyn ten miał charakter chuligański. Został popełniony publicznie z oczywiście błahego powodu, przez co okazano rażące lekceważenie dla porządku prawnego.

Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Mężczyźni nie przyznają się do popełnienia zarzuconego im czynu. W toku postępowania przygotowawczego odmówili złożenia wyjaśnień.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku w listopadzie 2019 roku.

źródło: gdansk.po.gov.pl

raw
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe