Jest petycja w obronie zaatakowanej przez Muzeum Auschwitz i "wiodące media" Więźniarki i ofiary Mengele

- PROTEST w sprawie Listu Otwartego PMAB do Pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier z dn. 03.03.2020 r.
Jako członkowie Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca wyrażamy swoje oburzenie działaniami Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, które trudno odebrać inaczej niż próbę zdyskredytowania w oczach władz i obywateli naszej przewodniczącej, byłej więźniarki obozu, ofiary eksperymentów osławionego dr Mengele - Pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier, nr obozowy 83638. Wykorzystanie wypowiedzianych, pod wpływem emocji i przeżytych doświadczeń, słów w taki sposób, że zniekształcony został cały sens wypowiedzi, jest niedopuszczalne, a publiczny lincz na byłej więźniarce Auschwitz, który na tej podstawie organizują pracownicy państwowej instytucji uważamy za akt nie tylko haniebny, godny najwyższego potępienia, ale i bardzo groźny w swych konsekwencjach.
- brzmi treść petycji, którą można podpisać pod tym linkiem: KLIK.
Jeśli bowiem coś takiego - wyłącznie za wyrażenie niewygodnej opinii - spotyka byłych więźniów, to do jakiej niegodziwości może się posunąć kierownictwo Muzeum w stosunku do innych krytyków?
Dodatkowo przykre jest dla nas to, że pracownicy Muzeum znaleźli czas na zapoznanie się z refleksjami Pani Barbary dotyczącymi jej jakże osobistych odczuć, znaleźli go na zorganizowanie haniebnej akcji i włączenie w nią innych więźniów, nie znaleźli go jednak by udzielić odpowiedzi na kilka pism wystosowanych w ostatnich miesiącach przez nasz Komitet w sprawie organizacji obchodów 14 czerwca.
Metody działań Muzeum od dłuższego czasu wzbudzają nasz niepokój. Pozwy do sądu za jakąkolwiek krytykę działań dyrektora Piotra Cywińskiego, publiczne oskarżenia o kłamstwa przy braku możliwości dialogu, a teraz organizacja publicznego ataku na byłą więźniarkę, domagającą się równego i sprawiedliwego traktowania. Ten stan rzeczy wymaga interwencji osób sprawujących nadzór nad Muzeum Auschwitz, szczególnym miejscem naszej pamięci.
Oczekujemy również zdecydowanego stanowiska władz w sprawie udziału w organizacji i obchodach 80. rocznicy pierwszego transportu tych środowisk i organizacji społecznych, które przystąpiły do Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca. Przygotowaliśmy wiele projektów i inicjatyw. Ze strony Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau spotykamy się dotychczas wyłącznie z aktami złej woli. Mimo wielu naszych prób, popartych oczywiście pismami, zlekceważono tam naszą inicjatywę, nie odpowiadając na żadną prośbę o spotkanie. Ta zwłoka może uczynić część naszych inicjatyw niemożliwymi do realizacji. Czy o to chodzi?
Chcemy godnie - i zgodnie z wolą zmarłych już więźniów I Transportu - uczcić pamięć o zamordowanych i męczonych w Auschwitz Polakach.
Liczymy na wsparcie i pilną pomoc.
W imieniu Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca
Członkowie Konwentu
Joanna Płotnicka
Piotr Dziża
Stefan Hambura
Marcin Kaczorowski
Jan Kulczycki
Bartłomiej Widawski
Sebastian Śmietana
- czytamy w petycji.
Źródło: CitizenGo.org
cyk