[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyborcza konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Padło mocne ostrzeżenie z ostatniej chwili
Wyborcza konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Padło mocne ostrzeżenie

Nie pozwólmy na to. To ma być podział UE na rządzących i rządzonych, feudalny podział na hegemona i wasali. Ma być jedno ober-państwo, oligarchiczne, hegemoniczne, niedemokratyczne. Jeśli przegramy tę batalię, to może będziemy musieli w kościołach śpiewać "Ojczyznę wolną racz nam zwrócić. Panie" - powiedział europoseł PIS Jacek Saryusz Wolski, mówiąc o planach centralizacji Unii Europejskiej.

Burza w sieci. Morawiecki do Tuska: Jest Pan nędznym propagandystą z ostatniej chwili
Burza w sieci. Morawiecki do Tuska: Jest Pan nędznym propagandystą

Na Twitterze [X] zawrzało. Donald Tusk uderzył we wpisie w Mateusza Morawieckiego. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Turysta zaatakowany przez rekina zaledwie 10 metrów od brzegu [WIDEO] z ostatniej chwili
Turysta zaatakowany przez rekina zaledwie 10 metrów od brzegu [WIDEO]

Brytyjski turysta przebywa na oddziale intensywnej terapii po tym, jak został zaatakowany przez rekina na Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Lewica zaprezentowała jedynki na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Lewica zaprezentowała "jedynki" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Lewica zaprezentowała podczas sobotniej konwencji "jedynki" na listach w wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się m.in. szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, wiceszef MS Krzysztof Śmiszek, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus i wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Nie żyje znany polski youtuber z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Koniec cyrku, panie Bodnar i Tusk. Wąsik: SN uznał Pegasusa za legalny środek prowadzenia kontroli operacyjne z ostatniej chwili
"Koniec cyrku, panie Bodnar i Tusk". Wąsik: SN uznał Pegasusa za legalny środek prowadzenia kontroli operacyjne

„Koniec cyrku, panie Bodnar. Koniec cyrku, panie Tusk. Sąd Najwyższy uznał stosowanie Pegasusa przez polskie służby za całkowicie legalny środek prowadzenia kontroli operacyjnej” - napisał na Twitterze [X] Maciej Wąsik.

Dlaczego TVN nas męczy. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Dlaczego TVN nas męczy". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Nie żyje legendarny reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny reżyser

W wieku 85 lat zmarł niemiecki reżyser i scenarzysta Michael Verhoeven, znany z kina zaangażowanego politycznie – poinformowała w piątek niemiecka agencja dpa. Rodzina podała do wiadomości, że artysta odszedł w poniedziałek.

Polska poderwała myśliwce z ostatniej chwili
Polska poderwała myśliwce

"Ostrzegamy, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej na obiekty znajdujace się na terytorium Ukrainy, aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne" - przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego dziennikarza TVN24. Jak się okazuje trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe