[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 

 

POLECANE
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

Pięć osób zatrzymanych po śmierci polskiego naukowca w Atenach Wiadomości
Pięć osób zatrzymanych po śmierci polskiego naukowca w Atenach

Grecka policja zatrzymała pięć osób w związku ze śmiercią polskiego profesora Przemysława Jeziorskiego. Do zabójstwa doszło 4 lipca na przedmieściach Aten, gdy naukowiec odwiedzał swoje dzieci. Jak informują lokalne media, jedną z podejrzanych jest jego była żona, 43-letnia Konstantina M.

Bodnar wraca do sprawy rzekomego fałszowania wyborów z ostatniej chwili
Bodnar wraca do sprawy rzekomego "fałszowania wyborów"

Adam Bodnar podjął dziś kolejny raz sprawę w swojej opinii "sfałszowanych wyborów prezydenckich". Prokurator Generalny wysłał do marszałka sejmu Szymona Hołowni, pismo, w którym wyjaśnił swoją rolę w postępowaniach dotyczących rozpatrzenia protestów wyborczych związanych z wyborami prezydenckimi oraz w stwierdzaniu ich ważności. Ujął w liście również swoje "wątpliwości" dotyczące całego procesu.

Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie  za krzywdy pilne
Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie "za krzywdy"

Sąd orzekł wypłatę odszkodowania dla grupy Afgańczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską i zostali zatrzymani oraz zawróceni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Sąd uznał, że ich zatrzymanie było niezasadne, dlatego każdemu z nich przyznał po 5 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle” Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle”

Jan Urban został oficjalnie ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Zastąpił Michała Probierza, który pożegnał się z kadrą po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata i napięciach wewnątrz zespołu.

Koalicjanci pracują nad depenalizacją marihuany. Poseł KO: Trzeba podążać z duchem czasów Wiadomości
Koalicjanci pracują nad depenalizacją marihuany. Poseł KO: "Trzeba podążać z duchem czasów"

We wrześniu do Sejmu trafi projekt ustawy dotyczący depenalizacji marihuany – informuje RMF FM. Dokument jest już gotowy, a obecnie trwają rozmowy w klubach parlamentarnych w celu zdobycia większości głosów. Projekt został przygotowany przez parlamentarny zespół, na którego czele stoją Klaudia Jachira (KO) i Ryszard Petru (Polska 2050).

Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa z ostatniej chwili
Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa

Przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie ponownie ruszył w czwartek proces odwoławczy w sprawie śmierci 16-letniego Eryka w Zamościu. Powodem były wątpliwości odnośnie składu sędziowskiego. Główny oskarżony został wcześniej skazany na 12 lat więzienia. Prawomocny wyrok ma zapaść jeszcze w lipcu.

Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych z ostatniej chwili
Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych

Jak poinformował portal Defence24 Polska po raz pierwszy w swoim sprawozdaniu, składanym do Rejestru Broni Konwencjonalnej ONZ, nie umieściła danych dotyczących importu podstawowej broni. 

Kosiniak-Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: „Murem za żołnierzami” Wiadomości
Kosiniak-Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: „Murem za żołnierzami”

– Atak na żołnierza, na granicę, jest atakiem na Polskę – podkreślił wicepremier oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Słowa te padły w czwartek w Krakowie podczas uroczystości, w której pułkownik Piotr Bieniek objął dowództwo nad 6. Brygadą Powietrznodesantową.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe