B. Więźniarka Auschwitz i ofiara Mengele: Obchody 80. rocznicy I Transp. [Polaków] do Auschwitz zagrożone

30 kwietnia br. Muzeum Auschwitz wydało komunikat, że pozostanie zamknięte co najmniej do końca czerwca 2020 r. W związku z tym natychmiast nasunęła mi się myśl, że jeśli faktycznie tak się stanie, planowane od długiego czasu obchody 14 czerwca 2020 r. 80. rocznicy Pierwszego Transportu Polaków do Auschwitz oraz Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady są poważnie zagrożone i najprawdopodobniej już ostatecznie nie odbędą się w sposób, jaki to było od wielu miesięcy starannie przygotowywane.
 B. Więźniarka Auschwitz i ofiara Mengele: Obchody 80. rocznicy I Transp. [Polaków] do Auschwitz zagrożone
/ Konrad Dakowicz
Dlaczego termin otwarcia muzeum wyznaczono właśnie na początek lipca br., na termin, który mnie osobiście wydaje się kuriozalnym zbiegiem okoliczności, ale który pozwoli wielu osobom  wyjść z tzw „twarzą” z niewygodnej dla nich sytuacji.  A jak niewygodnej, to wszyscy doskonale wiemy i wstydzimy się za tych, którzy świadomie za tym stoją.

Obojętnie jak potoczą się losy obchodów 14 czerwca 2020 roku, naszym obowiązkiem jest zawsze podkreślać: pierwsze ofiary wojennej hekatomby rozpętanej przez Niemców to byli Polacy. Żadne inne państwo i społeczeństwo nie poniosło w czasie II wojny światowej takich strat procentowych w ludności, jak Polska. Obóz KL Auschwitz został założony celem eksterminacji Polaków i to właśnie nasi Rodacy byli pierwszymi więźniami tego największego niemieckiego obozu. To dla Polaków 3 miesiące po I transporcie do Auschwitz we wrześniu 1940r. trafił tam na ochotnika Witold Pilecki.

Zastanawiałam się, jak to będzie wyglądać, biorąc pod uwagę ostatnio  ogłoszoną decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, że od 4 maja br. mogą zostać otwarte muzea i galerie sztuki. Każdy z nas rozumie, ze zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia dla szerokiej publiczności bez porozumienia z lokalnym inspektorem sanitarnym. Jednak sądzę, ze na otwartej przestrzeni  powinno to być łatwiejsze, z zachowaniem niezbędnego dystansu - oczywiście.

 Nawet jeżeli dyrekcja Muzeum Auschwitz podejmie świadomie decyzje otwarcia bram Muzeum dopiero od początku lipca br.  nie powinno to mieć jakiegokolwiek wpływu na zakazanie skromnej, podniosłej ceremonii w dniu 14 czerwca 2020r. z ograniczona liczbą osób, w tym głowy państwa polskiego, Pana Prezydenta, wspólne złożenie wieńców wraz z zapaleniem zniczy  pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11- w imieniu wszystkich Polaków z kraju i zagranicy, którzy ze względu na pandemie nie będą mogli osobiście oddać hołdu pomordowanym rodakom w tym tragicznym miejscu. W 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz - konieczna jest obecność najwyższych władz państwowych w tym symbolicznym miejscu, pokazanie solidarności z Narodem Polskim i pokazanie światu jak ważna jest dla nas ta rocznica, dająca początek  funkcjonowania KL Auschwitz, który nie spadł z nieba. Przeciwnie, został staranne przygotowany przez niemieckich zbrodniarzy.  Dzień, kiedy 80 lat temu bramę obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, przekroczyło 728 więźniów pierwszego transportu z tarnowskich więzień, którzy byli Polakami.

Liczę bardzo na obecność Pana Prezydenta w tym dniu w KL Auschwitz.  Tak samo jak był obecny w czasie ostatnich, tegorocznych kwietniowych  obchodów katyńskich i smoleńskich, kiedy obostrzenia z powodu pandemii były przecież jeszcze drastyczniejsze dla nas wszystkich. W imię wspólnoty tragedii Polaków pomordowanych w Katyniu i tych pomordowanych w KL Auschwitz i innych niemieckich obozach. Jesteśmy Im wszystkim winni świadectwo naszej Pamięci Narodowej. Myślę, że na taką  obecność Pan Prezydent nie będzie potrzebował zgody dyrektora państwowej placówki, jaką jest  Muzeum Auschwitz.

W zaistniałej sytuacji jeszcze mocniej niech zabrzmi list otwarty Komitetu 14 czerwca do Pana Prezydenta i nasz Apel rozesłany do wszystkich polskich parlamentarzystów o godnie uczczenie 14 czerwca 2020r. Z tym apelem zwracamy się także do wszystkich mediów polskich i polonijnych.

 Chciałabym przy tej okazji dodać, że my, polscy ocaleni, którzy przeżyliśmy ten niemiecki obóz koncentracyjny i obóz zagłady nie potrzebujemy kosztownych obchodów pochłaniających miliony złotych,  jak to się odbywa od pewnego czasu w dniu 27 stycznia. Nam wystarczy skromne  nabożeństwo odprawione pod Blokiem Śmierci, dyskretne zwrotki naszego hymnu narodowego pod Ścianą Śmierci, flaga narodowa, parę minut ciszy. W tych symbolach tkwi siła naszej polskiej pamięci narodowej i siła tradycji tego miejsca. Ważne jest, abyśmy  wspólnie z Prezydentem Polski i innymi reprezentantami najwyższych władz narodu mogli uczcić pamięć po zamordowanych w tym  miejscu Polakach. Ważne jest, aby to świadectwo zostało dzięki mediom rozesłane na cały świat. Świat, który ciągle myli ofiary z katami, i pisze o polskich obozach koncentracyjnych. Nad tym nie wystarczy ubolewać. Temu trzeba aktywnie przeciwdziałać – godnie obchodząc i nagłaśniając Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów i 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz – w którym byli Polacy, nagłaśniając datę początku funkcjonowania obozu 14 czerwca 1940r. . a także – o czym się milczy – datę początku pracy muzeum KL Auschwitz (założonego przez byłych polskich więźniów) 14czerwca 1947r. - w 7 rocznicę I transportu. 

Jeżeli z takich czy innych powodów, uroczystości 14 czerwca nie będą się mogły odbyć na terenie Muzeum KL Auschwitz w planowany masowy sposób, Komitet 14 czerwca zaprasza wszystkich do aktywności w internecie. Nie będzie sztafety 728 biegaczy na trasie z Tarnowa do KL Auschwitz, nie będzie Rajdu 728 motocyklistów do KL Auschwitz – to stwórzmy Wirtualną sztafetę 728. Każdy może dostać od nas zdjęcie więźnia I transportu z jego numerem obozowym – i przesłać do opublikowania na specjalnej stronie internetowej - ze swoim, z zapaloną świecą pamięci, nie będziemy mogli wspólnie zaśpiewać polskiego hymnu narodowego pod Ścianą Śmierci– ale każdy może przesłać własne nagranie wykonania hymnu do zamieszczenia w internecie w specjalnym wspólnym klipie, każdy może wziąć udział w konkursie na rocznicową kartkę pocztową, wziąć udział w wydarzeniach internetowych, do których będziemy zapraszać na naszych stronach internetowych http://14czerwca.pl, i na fb https://facebook.com/Projekt14.06.2020/ gdzie wspólnie będziemy mogli oddać hołd 728 Polakom z Pierwszego transportu i aktywnie uczcić 80 rocznicę I transportu do Auschwitz.

Zapraszamy – nasz email: [email protected]

Barbara Wojnarowska Gautier, były więzień KL Auschwitz Birkenau, nr 83638

Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Hołownia wystraszył się protestu Solidarności? Piątkowe posiedzenie Sejmu odwołane z ostatniej chwili
Hołownia wystraszył się protestu Solidarności? Piątkowe posiedzenie Sejmu odwołane

Rozpoczynające się trzydniowe posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w czwartek oraz w przyszłą środę 15 maja, a nie w piątek, 10 maja. O decyzji w tej sprawie poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Eurowizyjna porażka Luny. Internauci nie maja litości z ostatniej chwili
Eurowizyjna porażka Luny. Internauci nie maja litości

Internauci nie szczędzą słów krytyki po występie Luny na Eurowizji, której nie udało się awansować do finału.

Tomasz Szmydt wystąpił u propagandysty Sołowjowa. Rozmowa została przerwana z ostatniej chwili
Tomasz Szmydt wystąpił u propagandysty Sołowjowa. Rozmowa została przerwana

Polski sędzia Tomasz Szmydt, który uciekł z Polski i poprosił o azyl na Białorusi, pojawił się na w programie Sołowjowa. Jednak z powodu problemów technicznych rozmowa nie została przeprowadzona.

Suchoń: „Muszę głęboko zaprotestować, Róża Thun jest polską patriotką” z ostatniej chwili
Suchoń: „Muszę głęboko zaprotestować, Róża Thun jest polską patriotką”

– Ja muszę głęboko zaprotestować, ponieważ Róża jest polską patriotką. Jeżeli popatrzymy np. na taką prostą sprawę jak ładowarki i gniazda przy telefonach, to właśnie dzięki Róży w całej Europie będziemy mogli używać jednego standardu – twierdzi poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń.

Nowy prezes CPK: „Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie” z ostatniej chwili
Nowy prezes CPK: „Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie”

– Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie – powiedział „Rzeczpospolitej” prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Rosyjski dezerter zatrzymany w Polsce. Straż Graniczna potwierdza z ostatniej chwili
Rosyjski dezerter zatrzymany w Polsce. Straż Graniczna potwierdza

Rosyjski dezerter został zatrzymany przez funkcjonariuszy podlaskiego oddziału Straży Granicznej.

Trwa izraelska inwazja na Rafah, mimo sprzeciwu USA. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Trwa izraelska inwazja na Rafah, mimo sprzeciwu USA. Rośnie liczba ofiar

Trwa pełzająca inwazja izraelskich wojsk na miasto Rafah w południowej części Strefy Gazy wbrew woli Białego Domu. Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy bomb do Izraela.

CBOS: Rząd Donalda Tuska ma więcej przeciwników niż zwolenników z ostatniej chwili
CBOS: Rząd Donalda Tuska ma więcej przeciwników niż zwolenników

W kwietniu 35 proc. badanych opowiedziało się jako zwolennicy rządu Donalda Tuska, 37 proc. jako przeciwnicy, a 25 proc. zadeklarowało obojętność – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Oznacza to, że w zeszłym miesiącu nieznacznie obniżyła się zarówno liczba zwolenników, jak i przeciwników rządu.

Zamach na Zełenskiego? Zdrajcy w ochronie prezydenta Ukrainy Wiadomości
Zamach na Zełenskiego? Zdrajcy w ochronie prezydenta Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu dwóch pułkowników Zarządu Ochrony Państwa pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według ukraińskiego kontrwywiadu, to była operacja rosyjskich służb. Jak to możliwe, że po ponad dwóch latach pełnoskalowej wojny w otoczeniu Zełenskiego, na tak wysokim szczeblu działają agenci rosyjscy?

„Mnie to przeraża”. Uczestniczka „Tańca z gwiazdami” przerwała milczenie z ostatniej chwili
„Mnie to przeraża”. Uczestniczka „Tańca z gwiazdami” przerwała milczenie

Tancerka Agnieszka Kaczorowska w ostatnim wywiadzie z Plejadą powiedziała, co sądzi o „Tańcu z gwiazdami”. Padły mocne słowa.

REKLAMA

B. Więźniarka Auschwitz i ofiara Mengele: Obchody 80. rocznicy I Transp. [Polaków] do Auschwitz zagrożone

30 kwietnia br. Muzeum Auschwitz wydało komunikat, że pozostanie zamknięte co najmniej do końca czerwca 2020 r. W związku z tym natychmiast nasunęła mi się myśl, że jeśli faktycznie tak się stanie, planowane od długiego czasu obchody 14 czerwca 2020 r. 80. rocznicy Pierwszego Transportu Polaków do Auschwitz oraz Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady są poważnie zagrożone i najprawdopodobniej już ostatecznie nie odbędą się w sposób, jaki to było od wielu miesięcy starannie przygotowywane.
 B. Więźniarka Auschwitz i ofiara Mengele: Obchody 80. rocznicy I Transp. [Polaków] do Auschwitz zagrożone
/ Konrad Dakowicz
Dlaczego termin otwarcia muzeum wyznaczono właśnie na początek lipca br., na termin, który mnie osobiście wydaje się kuriozalnym zbiegiem okoliczności, ale który pozwoli wielu osobom  wyjść z tzw „twarzą” z niewygodnej dla nich sytuacji.  A jak niewygodnej, to wszyscy doskonale wiemy i wstydzimy się za tych, którzy świadomie za tym stoją.

Obojętnie jak potoczą się losy obchodów 14 czerwca 2020 roku, naszym obowiązkiem jest zawsze podkreślać: pierwsze ofiary wojennej hekatomby rozpętanej przez Niemców to byli Polacy. Żadne inne państwo i społeczeństwo nie poniosło w czasie II wojny światowej takich strat procentowych w ludności, jak Polska. Obóz KL Auschwitz został założony celem eksterminacji Polaków i to właśnie nasi Rodacy byli pierwszymi więźniami tego największego niemieckiego obozu. To dla Polaków 3 miesiące po I transporcie do Auschwitz we wrześniu 1940r. trafił tam na ochotnika Witold Pilecki.

Zastanawiałam się, jak to będzie wyglądać, biorąc pod uwagę ostatnio  ogłoszoną decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, że od 4 maja br. mogą zostać otwarte muzea i galerie sztuki. Każdy z nas rozumie, ze zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia dla szerokiej publiczności bez porozumienia z lokalnym inspektorem sanitarnym. Jednak sądzę, ze na otwartej przestrzeni  powinno to być łatwiejsze, z zachowaniem niezbędnego dystansu - oczywiście.

 Nawet jeżeli dyrekcja Muzeum Auschwitz podejmie świadomie decyzje otwarcia bram Muzeum dopiero od początku lipca br.  nie powinno to mieć jakiegokolwiek wpływu na zakazanie skromnej, podniosłej ceremonii w dniu 14 czerwca 2020r. z ograniczona liczbą osób, w tym głowy państwa polskiego, Pana Prezydenta, wspólne złożenie wieńców wraz z zapaleniem zniczy  pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11- w imieniu wszystkich Polaków z kraju i zagranicy, którzy ze względu na pandemie nie będą mogli osobiście oddać hołdu pomordowanym rodakom w tym tragicznym miejscu. W 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz - konieczna jest obecność najwyższych władz państwowych w tym symbolicznym miejscu, pokazanie solidarności z Narodem Polskim i pokazanie światu jak ważna jest dla nas ta rocznica, dająca początek  funkcjonowania KL Auschwitz, który nie spadł z nieba. Przeciwnie, został staranne przygotowany przez niemieckich zbrodniarzy.  Dzień, kiedy 80 lat temu bramę obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, przekroczyło 728 więźniów pierwszego transportu z tarnowskich więzień, którzy byli Polakami.

Liczę bardzo na obecność Pana Prezydenta w tym dniu w KL Auschwitz.  Tak samo jak był obecny w czasie ostatnich, tegorocznych kwietniowych  obchodów katyńskich i smoleńskich, kiedy obostrzenia z powodu pandemii były przecież jeszcze drastyczniejsze dla nas wszystkich. W imię wspólnoty tragedii Polaków pomordowanych w Katyniu i tych pomordowanych w KL Auschwitz i innych niemieckich obozach. Jesteśmy Im wszystkim winni świadectwo naszej Pamięci Narodowej. Myślę, że na taką  obecność Pan Prezydent nie będzie potrzebował zgody dyrektora państwowej placówki, jaką jest  Muzeum Auschwitz.

W zaistniałej sytuacji jeszcze mocniej niech zabrzmi list otwarty Komitetu 14 czerwca do Pana Prezydenta i nasz Apel rozesłany do wszystkich polskich parlamentarzystów o godnie uczczenie 14 czerwca 2020r. Z tym apelem zwracamy się także do wszystkich mediów polskich i polonijnych.

 Chciałabym przy tej okazji dodać, że my, polscy ocaleni, którzy przeżyliśmy ten niemiecki obóz koncentracyjny i obóz zagłady nie potrzebujemy kosztownych obchodów pochłaniających miliony złotych,  jak to się odbywa od pewnego czasu w dniu 27 stycznia. Nam wystarczy skromne  nabożeństwo odprawione pod Blokiem Śmierci, dyskretne zwrotki naszego hymnu narodowego pod Ścianą Śmierci, flaga narodowa, parę minut ciszy. W tych symbolach tkwi siła naszej polskiej pamięci narodowej i siła tradycji tego miejsca. Ważne jest, abyśmy  wspólnie z Prezydentem Polski i innymi reprezentantami najwyższych władz narodu mogli uczcić pamięć po zamordowanych w tym  miejscu Polakach. Ważne jest, aby to świadectwo zostało dzięki mediom rozesłane na cały świat. Świat, który ciągle myli ofiary z katami, i pisze o polskich obozach koncentracyjnych. Nad tym nie wystarczy ubolewać. Temu trzeba aktywnie przeciwdziałać – godnie obchodząc i nagłaśniając Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów i 80 rocznicę I transportu do KL Auschwitz – w którym byli Polacy, nagłaśniając datę początku funkcjonowania obozu 14 czerwca 1940r. . a także – o czym się milczy – datę początku pracy muzeum KL Auschwitz (założonego przez byłych polskich więźniów) 14czerwca 1947r. - w 7 rocznicę I transportu. 

Jeżeli z takich czy innych powodów, uroczystości 14 czerwca nie będą się mogły odbyć na terenie Muzeum KL Auschwitz w planowany masowy sposób, Komitet 14 czerwca zaprasza wszystkich do aktywności w internecie. Nie będzie sztafety 728 biegaczy na trasie z Tarnowa do KL Auschwitz, nie będzie Rajdu 728 motocyklistów do KL Auschwitz – to stwórzmy Wirtualną sztafetę 728. Każdy może dostać od nas zdjęcie więźnia I transportu z jego numerem obozowym – i przesłać do opublikowania na specjalnej stronie internetowej - ze swoim, z zapaloną świecą pamięci, nie będziemy mogli wspólnie zaśpiewać polskiego hymnu narodowego pod Ścianą Śmierci– ale każdy może przesłać własne nagranie wykonania hymnu do zamieszczenia w internecie w specjalnym wspólnym klipie, każdy może wziąć udział w konkursie na rocznicową kartkę pocztową, wziąć udział w wydarzeniach internetowych, do których będziemy zapraszać na naszych stronach internetowych http://14czerwca.pl, i na fb https://facebook.com/Projekt14.06.2020/ gdzie wspólnie będziemy mogli oddać hołd 728 Polakom z Pierwszego transportu i aktywnie uczcić 80 rocznicę I transportu do Auschwitz.

Zapraszamy – nasz email: [email protected]

Barbara Wojnarowska Gautier, były więzień KL Auschwitz Birkenau, nr 83638

Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe